Контакт

Македонија

Меѓународното училиште „Маариф“ ја почна новата учебна 2021 – 2022 година отворајќи ги вратите и во новоотворениот кампус во Скопје

Објавено пред

Иако беше неизвесно дали новата учебна година ќе почне со физичко присуство, Меѓународното училиште „Маариф“ ѝ посака добродојде на првата генерација ученици што избраа да бидат дел од ова училиште, односно новиот кампус во Скопје.

Првата генерација ученици во новоотвореното училиште во Скопје веќе се чувствува како дома, а за тоа придонесоа и образовниот кадар на професори, како и самата средина, околината и можностите што ги нуди „Маариф“.

Новиот кампус располага со најнови и модерни лаборатории, паметни училници, библиотека, ресторан и кафетерија, спортски терени, како и клубови за стрелаштво, шах итн., во кои учениците може да се зачленат и да имаат дополнителна активност покрај задолжителните наставни предмети.

Директорот на училиштето во Скопје, г. Зекирија Арслантурк, на свое задоволство како нов член во училиштата на „Маариф“ во земјата испрати неколку клучни пораки за кои тој е уверен дека ќе ја достигнат својата важност и имплемтација:

Г. Арслантурк, Вие го раководите кампусот во Скопје на Меѓународното училиште Маариф, иако сте тука само два месеци, сигурно може да направите некоја споредба на образовниот систем во училиштата на Маариф и кај тие во земјата?

„Рано е да се оцени ова за толку краток период од еден и пол месец. Тешкотиите и убавината во образованието се речиси исти насекаде. Добро обучените наставници се многу важни. Добро обучени и квалификувани наставници се важни како тука, така и на други места.Токму поради оваа причина, ние даваме значење на квалитетот на наставникот. Преферираме наставници со искуство, експерти во своите области, магистри и докторанти“.

Кон што се стреми образованието во училиштата Маариф?

„Во една реченица, се стремиме кон оформување на лица кои ќе бидат самодоволни, кои носат мир во себе и ќе бидат смирени во својата средина и ќе имаат почит кон различните култури“.

Како индивидуалец, која е вашата визија за генерациите кои ќе имаат можност да станат дел од ова училиште – ако се има предвид дека образованието во ова училиште е приватно?

„Мојата визија е да се оформат поединци кои се среќни, смирени со себе, кои имаат почит кон другите култури и цивилизации, лица со моќен академски статус, кои ќе познаваат неколку јазици и ќе бидат добри и корисни за човештвото и за себе си“- објасни Г-н Арслантурк.

Инаку, на 13 април годинава Турската Фондација МААРИФ купи дел од студентскиот кампус на Американскиот Универзитет на Европа-ФОН, со што на учениците од Скопје им овозможи врвно меѓународно образование.

Локацијата сама по себе, во населбата Аеродром, овозможува безбедно пристигнување и користење на градски превоз како и организиран превоз за учениците од самото училиште. Капацитетот на новото Меѓународно училиште „Маариф“ во Скопје е 1200 ученици, а за реализација на образовниот процес кој ќе се одвива на англиски јазик, предвидени се и во тек се околу 100 нови вработувања, наставен кадар и помошно технички персонал.

(ПР-текст)©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Арсовска: Имаме решенија и план за модерно и европско Скопје

Објавено пред

Мојот план за Скопје, мојата визија ги претставив со амбициозни, но возможни, реални проекти. Повеќето од нив може да се спроведат веќе во првите две години од мојот мандат, многу од нив уште во првите 82 дена, истакна Данела Арсовска, независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, на вечерашниот завршен митинг пред платото на Филхармонија.

„Време е да им покажеме на сите дека е возможно во 82 дена да се исчистат сите депонии, сите диви депонии во градот Скопје, да се отвори едношалтерскиот систем за јавни услуги достапен за сите граѓани 24 часа секој ден во неделата. Ќе ставиме крај на дивеењето и урбаниот хаос. Ќе го спроведуваме законот, ќе го развиеме модерно Скопје, со урбанистичко планирање заедно со локални и меѓународни експерти за да го подготвиме за иднината, со строга заштита на зелените зони и 5 нови мега паркови вонашето убаво Скопје“, порача таа.

Арсовска во своето обраќање пред скопјани се осврна и на потребата од дигитализација на градот, притоа посветувајќи се и на правилно менаџирање и мотивација на администрацијата која, како што рече, ќе стане транспарентна и ефикасна и во служба на граѓаните.

„Толку сме навикнати да трчаме од шалтер до шалтер, да чекаме редици со часови и на крајот да не го добиваме ни тоа што ни е потребно кога станува збор за јавната администрација, толку сме навикнати на корупција што веќе го прифаќаме ваквиот начин на функционирање како нормален, а не треба да е така. Сите знаеме дека тоа е погрешно, дека тоа е погрешно раководење кое не смее да се дозволи. Но, може да биде и ќе биде поинаку. Преку дигитализација и новиот едношалтерски систем, сите граѓани ќе уживаат во брзи, транспарентни и одговорни јавни услуги. Транспарентна и ефикасна администрација во служба на граѓаните и политика на нулта толеранција за корупција и непотизам“, најави Арсовска.

Таа додаде дека токму ова се столбовите на модерно и европско Скопје.

„Ќе почнеме да работиме на нив да ги развиваме уште првиот ден на стапување на градоначалничката функција. Со целосна посветеност, со напорна работа, со професионален менаџмент, Скопје ќе биде градот кој го заслужуваме и градот со кој повторно ќе се гордееме“, потенцираше таа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шилегов: Скопје мора да продолжи напред заради новите паркови, велопатеки и почистиот воздух

Објавено пред

Во своето вечерашно обраќање пред граѓаните во скопската општина Карпош, кандидатот за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, побара поддршката за вториот круг потсетувајќи на многуте реализирани проекти од градската зелена агенда.

„Се сеќавате ли дека во 2017 година главна тема на изборите беше аерозагадувањето. Сега бројките покажуваат далеку почист воздух. Почнавме војна со загадувањето со воведување нови 40 мерки. Со субвенциите за инвертер-уредите ги заменивме старите печки на дрва и само поради тоа во Скопје денес чадат 8.000 оџаци помалку во однос на претходно“, нагласи Шилегов.

Тој додаде дека со субвенциите за велосипеди и тротинети Скопје денес е побогато за 15.000 велосипеди и над 600 тротинети, а скопската мрежа на велосипедски патеки го надмина 115-тиот километар. Потсети и на поврзувањето со конектори на главните велосипедски рути и на новите апхил и даунхил-велосипедски патеки за љубителите на екстремните спортови на Водно.

„Подигнавме над 100.000 квадратни зеленило, а дивите депонии и дивите паркиралишта ги претвораме во паркови. Див паркинг во кал беше денешниот парк ‘Ибни Пајко’, видете го денес колку е убав. Паркот во Мичурин и паркот во Кисела Вода беа депонија. Покривот на ГТЦ беше детектиран како т.н. топлотен остров, сега е полн со луѓе и зеленило“, додаде Шилегов барајќи ја поддршката од граѓаните за втор градоначалнички мандат за да може, како што рече, Скопје да продолжи напред.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Подмолен чин е државјанин на странска земја да биде кандидат за градоначалник на Скопје

Објавено пред

Осврнувајќи се на понудата за вториот изборен круг в недела, претседателот на СДСМ, Зоран Заев, пред граѓаните на Карпош посочи дека евидентна е разликата помеѓу Душко Вескоски и Петре Шилегов, кои нудат напред наспроти, како што рече, Стевче Јакимовски и Данела Арсовска, кои сакаат назад во режимот.

„Навистина е најподмолен и најнаместен чин, државјанин на странска земја, за време на спорот со Бугарија да биде кандидат за градоначалник на Скопје. Ние сме за едно општество за сите и немаме предрасуди за ниту една етничка припадност, во таа смисла сме авангарда. Но, да лажеш, да манипулираш, со скриени намери и да продолжиш да лажеш, тоа е бесрамно. Тоа е понижување на нашиот народ. Затоа од овде ја повикувам Даниела, не Данела, да си даде оставка и да се повлече од кампањата затоа што ова е понижување и врз Скопје и врз целиот наш народ“, нагласи Заев.

Тој во Карпош упати порака до сите генерации, младите, средните и постарите.

„Не може младите да му веруваат на 61-годишниот Стевчо Јакимовски со сите колекции на партиски книшки кај него наместо на 36-годишниот Душко, кој има и светско и европско искуство. Овде имаме одличен избор, затоа вреди да се бориме, за тоа ги имаме сите аргументи на светот. Да излеземе масовно в недела и да даде поддршка за бројот 12“, повика лидерот на СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Цукерберг го смени името на компанијата и откри како ќе изгледа иднината

Извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, денеска претстави серија нови концепти насочени кон метаверзумот. Метаверзум е широк поим, кој главно...

Македонија7 часа

Седуммина починати и 436 новозаразени од коронавирус во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи на...

Македонија10 часа

Седумнаесетгодишна пациентка почина од коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово од коронавирус почина 17-годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Според...

Македонија11 час

Борисов: Гарантирам дека нема да преговараме со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде во Уставот

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов истакна дека нема да има преговори со Северна Македонија додека бугарското малцинство не биде внесено...

Македонија11 час

Арсовска: Срамно е што моето семејство станува цел на црната кампања

Ниската црна кампања на Заев и Шилегов го допре дното инволвирајќи го моето најтесно семејство, реагира независната кандидатка за градоначалничка...

Македонија11 час

(Видео) Петровска: И сопругот на Данела Арсовска има бугарска лична карта

СДСМ објави дека и сопругот на кандидатката за градоначалничка на Скопје поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, има бугарска лична карта....

Македонија11 час

ВМРО-ДПМНЕ има мнозинство во Советот на Град Скопје, рече Митева

Парламентарната опозиција во македонското собрание согласно бројот на освоени гласови на претстојните локални избори има апсолутно мнозинство во Советот на...

Македонија12 часа

Судење за „Плацови на Водно“ – сведок кажуваше како се купувале плацовите и становите на Груевски

Александар Ивановски-Теранова, во својство на сведок во случајот „Плацови на Водно”, посочуваше како биле купувани плацовите, но и становите на...

Забава14 часа

Пиштолот на Алек Болдвин испукал оловен проектил, вели шерифот

Револверот „колт“ со калибар 45, користен на сетот на филмот „’Рѓа“, не бил темелно проверен пред да му го дадат...

Македонија14 часа

Лични карти ќе можат да се подигнат и во сабота и недела

Во пресрет на одржување на вториот круг од локалните избори, што ќе се одржи в недела, на 31 октомври 2021...

Свет15 часа

Рекордни 48 милиони внатрешно раселени лица во светот

Бројот на внатрешно раселените лица поради конфликтот ширум светот достигна 48 милиони на крајот на 2020 година, што е највисока...

Регион15 часа

Во Србија сè поголем број деца заразени со Ковид-19, на респиратор приклучени и бебиња

Уште 64 лица починаа од инфекција со коронавирус во Србија вчера. Истиот ден шест деца биле приклучени на респиратор и...

Европа16 часа

(Видео) Ураганот продолжува да ја уништува Сицилија, драматични сцени од поплави

Југот на Италија се подготвува за уште два дена разорни дождови и поплави, додека реткиот медитерански ураган наречен Медикен го...

Свет1 ден

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет1 ден

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија2 дена

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија2 дена

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија2 дена

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет2 дена

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Досие