Контакт

Македонија

Мицкоски: Ќе почнеме со ветинг од политичарите зошто не се сите исти, има и чесни

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од скопски Карпош порача дека на 15 јули се одлучува каква држава сакаме, држава со корупција, криминал или обновена со чесни луѓе.

„ На помалку од две недели од сега на 15 јули граѓаните ќе треба да одлучат во каква држава сакаат да живеат, држава со криминал, корупција или она што го велиме политичко мочуриште или држава со напредни прогресивни сили со чесни луѓе. Тие имаат истрошени политичари, но некако на грбот на народот се уште опстојуваат и немаат што да понудат, ние имаме амбициозни и мотивирани да се справат со предизвиците. Ја чувствувам енергијата на народот кој е за промени, кој сака да си ја врати државата која му беше киднапирана. За тоа да се случи треба масовно, рано наутро да излеземе и да гласаме да заокружиме број 14, да заокружиме за победничката листа. Почетокот на патот е на 15 јули и секој од нас ќе има прилика позади параванот гласно да зборува“, рече Мицкоски.

На граѓаните, Мицкоски им посочи, дека политичкиот противник веројатно ќе дојде и ќе се колне во жицата, во семето, и ќе ве убедуваат дека сега можеле повеќе. Можеа, да можеа, ама не е логично додаде тој, да велат дека им требаат сега уште четири години.

„ Можеа реформи, можеа повисоки плати, пензии. Можеа подобра реформа во судството, а не да бидеме хибриден режим. На дното на Европа сме, можеа наместо да распродаваат достоинство и чест, можеа да напарават подобри договори. И да наместо правда донесоа по некоја Луј Вутон чанта и по некоја трас-трас одлука во судството. Само неправда, срам, понижувања и омаловажувања донесоа. Тоа е таа е суровата реалност, а јас ја одбивам и правам се да ја променам. Треба масовно да се спротивставиме на оваа корупмирана власт, која не пљачкосува и срами, и убеден сум дека тоа ќе смени“, рече Мицкоски.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ се осврна и на неколку економски показатели со кои укажа како се однесуваа оваа власт.

„ Неколку бројки кои ја отсликуваат економијата се следниве, индустриското производство во мај годинава е за 27 проценти помало од истиот период во 2019 година. Потоа, бројката на работници во индустријата е за 5 проценти помала во април, мај од истиот период минатата година. Дефицитот е 26 милијарди денари пари потрошени во обид за поткуп, повеќе од 420 милиони евра заклучно со 30 јуни се потрошени, толку тежи обидот на Зоран Заев да тргува на овие избори“, кажа Мицкоски.

Ова народот го гледа, рече Мицкоски и додаде, „затоа народот ќе им го заврти грбот“. Мицкоски укажа дека ВМРО – ДПМНЕ реформата ќе ја започне од самите политичари.

„ Ние нема да почнеме од судството, туку од политичарите. Тој што се огрешил ќе одговара, ние ќе почнеме од политичарите, ветинг за нив, да видиме кој, како ќе се богател додека работел, како преку ноќ стануваат велепоседници во оваа држава, како цути семејниот бизнис. Еве јас се пријавувам прв да има податоци за мене и за моето семејство, но ќе треба сите по ред. Не можеме да правиме држава ако не знаеме кој се богател на маката на народот, зошто не се сите политичари исти, има и чесни луѓе кои ја љубат татковината, кои сакаат да испишат историја. Ние сме многу различни од нив и тоа заедно ќе им го покажеме на 15 јули. И следниот пат ќе зборуваме за отчетот што сме направиле од читанката Проект – Обнова во кој има и 25 проценти повисока плата, но со јасна методологија и план и 20 проценти раст на пензии, и инвестиции …“, рече Мицкоски укажувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ и во вакво тешко време може да направи реформи.

На крајот тој ги повика сите граѓани на 15 јули рано наутро, да излезат и да гласаат да се стави крај на обезличувањето, корупцијата криминалот, а тоа како што потенцираше ќе се направи со заокружување на број 14.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Објавено пред

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен.

За случајот ја информирале тетовската полиција, која излегла на терен за да ги евакуира.

Во куќата беа двајцата сопружници и две малолетни деца и тие не можеа да излезат надвор и да заминат кон Скопје, велат од полицијата.

Во викендичката немало ни електрична енергија, ниту, пак, резерви од храна и огрев.

Полициски службеници од Полициското одделение Попова Шапка се упатиле кон викендичката за да ги евакуираат лицата, а во меѓувреме во координација со локалната самоуправа била ангажирана и потребната механизација за пробивање на пат.

Членовите на семејството потоа биле безбедно пренесени до нивниот дом во Скопје.

Утрово од Управата за хидрометеоролошки работи информираа дека на Попова Шапка има највисока снежна покривка, 40 сантиметри.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Објавено пред

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот се чекаат детали во однос на цената и на испораката.

„До крајот на неделата верувам дека сите овие информации ќе ги имаме. Мораме да работиме на сите полиња за да обезбедиме интегрален процес, без пауза од моментот кога ќе почне имунизацијата“, вели министерот.

Филипче додаде дека властите во меѓувреме остануваат посветени на реализација на набавките за вакцините преку механизмот Ковакс и во директните набавки од компанијата „Фајзер“, но факт е дека компаниите се соочуваат со проблеми во испораката и доцнење на вакцините во целиот свет и во Европа.

Прикажи повеќе...

Македонија

Санкционирани 218 возачи за еден ден во Скопје

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

Само на територијата на Град Скопје изречени се вкупно 218 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 18 санкции, 21 меркa за користење мобилен телефон, седум за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се 12 мерки за некористење сигурносен појас, 15 санкции за непочитување на брзината на движење, седум за минување на затворен сигнал (црвено светло), седум за непрописно престигнување и 79 мерки за непрописно паркирани возила.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија37 минути

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа2 часа

Италијанскиот премиер Конте поднесе оставка

Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка, пишуваат италијанските медиуми. Агенцијата „Анса“ пишува дека премиерот ја објавил својата одлука пред членовите...

Македонија2 часа

Брзи антиген тестови на скопскиот аеродром

Со цел да одговори на најновите рестрикции за патување воведени поради Ковид-19 од страна на земјите од ЕУ/Шенген зоната, ТАВ...

Македонија3 часа

Португалското претседателство ќе настојува да почнат преговорите на Македонија со Европската Унија

За португалското претседателство процесот на проширување е важно прашање, истакна министерот за надворешни работи на Португалија, Аугусто Сантош Силва. Како претставник...

Македонија3 часа

СДСМ: Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти е која било етничка заедница

Штетни се обидите за наметнување дебата колку проценти на која било етничка заедница, велат од владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија,...

Европа3 часа

(Видео) Нови насилни протести во Холандија поради полицискиот час

Холандската полиција уапси 70 лица откако избувнаа нови немири трета ноќ по ред за време на протестите за одлуката на...

Свет4 часа

Поднесено обвинение против Трамп во Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот конгрес поднесе обвинение до Сенатот за отповикување на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи неговиот говор...

Свет15 часа

Пирати киднапираa 15 морнари од турски брод, еден убиен

Во насилeн напад во близина на брегот на Нигерија пирати киднапирале 15 морнари од турскиот брод „Моцарт“, а еден член...

Свет16 часа

„Модерна“ тврди дека нејзината вакцина е ефикасна и против новите видови коронавирус

Вакцината на „Модерна“ дејствува и против новите видови коронавирус пронајдени во Велика Британија и Јужна Африка, тврдат научници од оваа...

Македонија17 часа

Собранието го избра Насер Зибери за народен правобранител

Иако Насер Зибери не успеа да стане првиот премиер Албанец, се избори за функцијата народен правобранител. Го предложи ДУИ, а...

Свет17 часа

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер, Борис Џонсон, бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на Ковид-19 пред...

Топ18 часа

Џудо-федерацијата лани му ја одзела лиценцата на тренерот осомничен за полови злоупотреби на ученички

Четириесет и шестгодишниот тренер по џудо од Прилеп, кој се сомничи за полови злоупотреби на малолетнички што му биле ученички,...

Македонија21 час

Законот за лекови доби зелено светло, ВМРО-ДПМНЕ не гласаше

Измените на Законот за лекови и медицински помагала со кој се уредува набавката на вакцините од компанијата „Фајзер“ го помина...

Македонија22 часа

Шестмина починати и 63 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на...

Европа22 часа

Руските научници тврдат: Ова е прва микроскопска слика од британскиот вид на коронавирус

Научници од „Роспотребнадзор“, руската федерална агенција и надзорно тело во јавното здравство, тврдат дека први направиле микроскопска слика од британската...

Македонија23 часа

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението. Oд кабинетот на Пендаровски информираат...

Македонија23 часа

Царовска: Законска обврска е да ја организираме матурата за учениците кои се пријавија за полагање

Министерството за образование и наука има законска обврска да ја организира матурата за учениците коишто планираат да го продолжат образованието,...

Топ24 часа

Возач итно пренесен во болница откако со автомобил се забил во банкина кај „Мавровка“

Автомобил марка „пежо“ удри во банкината на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Според очевидци, инцидентот се случил околу 11 часот...

Македонија1 ден

Новиот британски вид на коронавирусот не е детектиран според последните анализи на МАНУ

Министерството за здравство информира дека заклучно со 11 јануари 2021 година не е утврдено присуство на SARS-CoV-2 вирусот од Велика...

Досие