Контакт

Македонија

На 3 јули Сеад Кочан и обвинетите во „Труст“ ќе слушаат 10 нови бомби на СЈО

Објавено пред

Бизнисменот Сеад Кочан, заедно со уште Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ, како обвинети во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, на 3 јули во кривичниот суд ќе треба да преслушаат нови 10 бомби на специјалното јавно обвинителство. Од СЈО за „Макфакс“ потврдија дека станува збор за 10 јавно необјавени прислушувани материјали, кои биле пронајдени додека траела судската постапка.

dobivaj vesti na viber

Прислушуваните материјали до судот се предложени во дополнувањето на доказната постапка. Досега во овој предмет беа пуштени три прислушувани телефонски разговори од 2011 година, од кои два меѓу Кирил Божиновски, поранешен секретар на владата, и Влатко Чинговски, поранешен директор на ЕЛЕМ, и еден меѓу Никола Груевски и Влатко Чинговски.

Кочан и другите обвинети се изјаснија дека не се чувствуваат виновни. Судијката Лидија Трајковска-Зимбовска на 12 и 13 јули, пак, ги закажа завршните зборови за случајот по што се очекува да биде донесена пресуда за овој предмет на СЈО.

Кочан и другите обвинети, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет“, „Силекс“ и ВАТО, се обвинети дека со фалш документи учествувале на тендер на „Електрани на Македонија“ во вредност од 17 милиони евра.

Македонија

(Видео) Јакимовски: Конкретни мерки за подобрување на животот на пензионерите

Објавено пред

Состојбата кај пензионерите ни е во катастрофална состојба, статистиката вели дека 17 проценти од пензионерите примаат пензија помала од 13 илјади денари, а дури 47 проценти од пензионерите земаатпензија помала од 16 илјади денари. Тоа значи дека скоро половина од пензионерите се под еден нужен минимум кој овозможува нормално функционирање на еден пензионер, односно на едно пензионерско семејство, оценува претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски.

dobivaj vesti na viber

Како што вели, во пензискиот систем не смее да се допира, пензискиот систем треба да се чува како очите во главата.

„Затоа што ако кај него направиме дупки и погрешни политики тоа значи дека за 20-тина години нема да можеме да ги исплаќаме пензиите, но затоа на пензионерите може да им се интервенира со мерките на социјалната политика, а тоа значи ниту еден пензионер во Република Македонија, односно ниту едно пензионерско семејство не смее да има помалку од 25 илјади денари. Тоа значи ако едно семејство има 18 илјади денари пензија до 25 илјади денари од социјалната политика, од социјалната заштита ќе добиваат уште 7 илјади денари до 25 илјади денари. Ако во меѓувреме вториот член од пензионерското семејство станува пензионер и тој сега има пензија која што е 15-20 илјади денари тоа значи дека овие 7 илјади денари ќе бидат дадени на некој друг, а веќе ова пензионерско семејство има 37-8 илјади денари“, додава Јакимовски.

Со овие мерки, како што појасни, сака драстично да го подобри животот на пензионерите, да се овозможи на секое пензионерско семејство нормално да функционира. Зимно време да може нормално да ја згрее собата во која живее, да обезбеди лекови за себе за својот сопруг или сопруга, но во исто време да може да ги подмири сите трошоци за живот на едно пензионерско семејство.

„За жал највисоките пензии во Република Македонија од 45 илјади до 60 илјади денари имаме само 1560 пензионери, а до пред некоја година беа преку 3 илјади пензионери. Што значи дека се повеќе бројот на пензионерите кои што имаат повисоки пензии и можат да си овозможат нормално функционирање на нивното пензионерско семејство се се помалку и се повеќе граѓаните преоѓаат во овој дел каде што се под егзистенционален минимум пензионерски што значи дека со мерките на социјалната политика, ние секое пензионерско семејство ќе го обезбедиме да има над 25 илјади денари приход“, истакна Јакимовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати, нека дојде и Мицкоски како осми шпицен кандидат

Објавено пред

Како кандидат за претседател во секое време прифаќам да има политички дебати со моите противкандидати, но како што се изјаснив пред почетокот на кампањата, инсистирам во дебатите да бидат вклучени сите седум претседателски кандидати потврдени од Државната изборна комисија, вели Стево Пендаровски.

dobivaj vesti na viber

„Токму затоа, прв предложив да се одржат 2 големи, т.н. мастер дебати, една на почетокот на кампањата и една пред првиот круг на гласање. Дебатите беше планирано да се реализираат на неутрален терен, а пренос од истите да вршат сите национални телевизии. На дебатите седумтемина кандидати ќе имаа подеднакви услови да ја презентираат својата програма за работа.

Досега, во поканите кои ги добивме од медиумите за учество на тв дебата, немав добиено информација дека сите седум кандидати ќе бидат учесници на некоја од предвидените дебати“, рече Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мисајловски: Сплотени, заедно од Шуто Оризари повикуваме дека е време за промени и за поддршка за Гордана Силјановска Давкова

Објавено пред

Денес сме во Шуто Оризари да се видиме со нашите пријатели заедно со нашите коалициони партнери од нашата коалиција „Твоја Македонија“ кои што со години се со нас и постојано ни ја даваат поддршката насекаде, истакна Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 2.

dobivaj vesti na viber

„Благодарен сум што имаме вакви коалициони партнери односно што ВМРО-ДПМНЕ има пријатели насекаде.

Денеска имавме убави средби тука со жителите на Шуто Оризари каде што може да се види дека животот е навистина се потежок и потежок.

Но од друга страна драго ми е што гледам оптимизам и позитивна енергија за промени. Сите сплотени заеднички повикуваме на поддршка за Гордана Силјановска Давкова“, рече тој.

Време е за промени порача Мисајловски од Шуто Оризари.

„Сите тука и од Шуто Оризари повикуваме дека време е за промени дека Македонија треба да биде повторно горда и на секој еден човек да му се помага, независно каде се наоѓа, дали е Македонец, Ром или нешто друго. Важно е сите сме луѓе сите да си помагаме еден на друг но за ова да се случи ни треба голема масовна мобилизација и поддршка од сите граѓани, за да го направиме ова сите на 24-ти треба да гласаме за Гордана Силјановска Давкова и потоа на 8 мај за да ставиме печат“, порача потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на изборна единица 2.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

Универзална сала не изгоре, изгоре тоа што требаше да биде дислоцирано, вели Арсовски

Надзорниците на изградбата на Универзална сала, објект којшто во вторникот пламна во пожар, по денешниот брифинг со медиумите рекоа  дека...

Македонија47 минути

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Досегашните мерки за згрижување на децата од улица и работата со нив не го даваат посакуваниот резултат, вели Васка Бајрамовска-Мустафа...

Македонија1 час

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговара со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во општина...

Македонија3 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ3 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија4 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион5 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет5 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет5 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион5 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија5 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија21 час

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија22 часа

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ1 ден

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија1 ден

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија1 ден

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...