Контакт

Македонија

Од денеска во функција реновираните простории на Клиниката за ортопедија

Објавено пред

Од денеска во функција на пациентите се реновираните простории на УК за ортопедија, со што се заокружи планот за целосна обнова на зградата на хируршките клиники, во која 70-ина години не беше сменето ништо. Клиниката за ортопедија, сега по многу години, ги добива најсовремените услови и стандарди, истакна во изјава за медиумите министерот за здравство, Венко Филипче.

„Се работи за целосно реновирање на простор од 1.300 квадратни метри, и тоа во делот на болничките соби, собите за интервенција, единицата за интензивна нега и терапија, собата за анестезија, детскиот оддел и сите други помошни простории. Огромен број експерти работат тука, огромно искуство е акумулирано тука на Клиниката – тоа се наши колеги познати во светот по своите интервенции, по своите публикации и тоа е уште еден аргумент, уште една работа со која се гордееме. Со ова реновирање се заокружува еден процес, што значи осовременување на овие капацитети за лекување, реновирани операциони сали, што значи целокупниот процес на лекување, хируршка интервенција, постоперативно закрепнување и делот за интензивна нега се одвива во посебни и нови простории“, изјави министерот Филипче на денешниот настан по повод пуштањето во употреба на реновираните простории на Клиниката за ортопедија.

Филипче нагласи дека Клиниката за ортопедски болести, како и многу други клиники, се реновирале во време на пандемија, кога беше исклучително тешко да се работи. Тој додаде дека медицинскиот тим се соочил со предизвикот да згрижува и лекува ковид-болни, а во исто време да се работи и на оперативната и на амбулантската програма на клиниките. Во истиот овој период течеа и градежните работи за реновирање, посочи тој.

„Успеавме за неполна година темелно да го измениме ликот на Клиниката и се гореам со сето ова. Ова е најголема инвестиција на Клиниката за ортопедија во изминатите неколку децении и е реализирана во време на пандемија на коронавирусот. Универзитетската клиника за ортопедски болести располага со 70 болнички кревети, сместени во 20 болнички соби, каде што се лекуваат пациенти од детска, па сѐ до адултна возраст. Во склоп на Клиниката е и единицата за интензивна нега и терапија, која во склоп на оваа реконструкција е опремена со нови монитори за следење на виталните параметри на пациентите. Реновирани и опремени се и собите за интервенција на секој оддел, како и сите други помошни простории“, истакна д-р Александар Трајановски, директор на Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување.

Македонија

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Објавено пред

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието вечерва го избра новиот состав на Владата.

Нов премиер ќе биде, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Новата Влада ќе има 21 член. СДСМ и коалицијатата ќе имаат 12, ДУИ шест, а Алтернатива тројца министри.
Нов вицепремиер за европски прашања е Бојан Маричиќ, Славјанка Петровска ќе раководи со Министерството за одбрана, Никола Тупанчевски е министер за правда, Славица Грковска вицепремиерка против корупција, Оливер Спасовски останува во МВР, Љупчо Николовски ќе управува со ресорот земјоделие, Фатмир Битиќи останува вицепремиер за економски прашања, Јована Тренчевска министерка за труд и социјала, Благој Бочварски ќе раководи со Министерството за транспорт и врски, Бисера Костадиновска е новата министерка за култура и Горан Милевски од ЛДП во локална самоуправа.

ДУИ ги задржува ресорите, со една промена што Јетон Шаќири од ресорот информатичко општество го презема ресорот образование. Артан Груби и натаму ќе биде прв вицепремиер и министер за политички систем, Фатмир Бесими министер за финансии, Бујар Османи останува шеф на дипломатијата, Крешник Бектеши и натаму е на чело на Министерството за економија, а Насер Нуредини во животна средина.

Алтернатива ќе раководи со ресорот здравство каде нов министер е Беким Сали, Адмирим Алити ќе биде прв човек на Министерството за информатичко општество, а Џемаил Чупи е министер без ресор задолжен за дијаспората.

По гласањето, новоизбраниот премиер и министрите дадоа свечена изјава, а претседателот на Собранието, Талат Џафери, ги повика новоизбраните функционери по завршувањето на седницата да се упатат во собранискиот хол за заедничка фотографија.

Претходно попладнево, од владината-прес служба пристигна известување дека в понеделник со почеток во 9 часот во зградата на Владата ќе се случи примопредавање на функцијата и кабинетот помеѓу досегашниот премиер, Зоран Заев и новоизбраниот, Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пешевска: Најодговорните министри за сите криминали повторно се во новата Влада

Објавено пред

Предлогот на нова Влада е стара песна со нов глас, само со уште послаб хор. Луѓето кои беа во составот на минатата Влада која требаше да биде реформска, не спроведоа ниту „р“ од реформите и беше проследена со низа скандали за кои ја добија казната на локалните избори, истакна пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска, на денешната собраниска седница на која се дискутира за нова Влада.

„Каква надеж дава власт која е прогласена за хибриден режим и која ги има сите карактеристики на монархија. Граѓаните велат поголем хаос во институциите досега немало како што имаше во овие 4 години“, рече Пешевска.

Таа додаде дека во оваа Влада се наоѓаат истите ликови чии политики на локалните избори беа поразени.

„За какво владеење на право или антикорупција се зборува кога пред очите на јавноста се случуваа Рекет, Мафија, Ден Дончев, Рашковски, нарачани судски пресуди, пасоши на нарко босови, Луј Витон торби, кинески провизии итн. Но, најодговорните министри за сите овие случаи повторно се во оваа нова Влада“, посочи Пешевска.

Укажа и дека власта ветувала бесплатно здравство по европски терк, а нема ПЦР тестови за граѓаните, нема агенси за мерење на Д-димери, нема спроведено добри протоколи и позитивни шетаат меѓу здрави луѓе.

„Како Влада да имавте проекти колку што имате скандали од првиот ден на власт, вие ќе бевте најуспешна Влада, да не ви беа приоритети личниот интерес и богатењето“, заклучи Пешевска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Објавено пред

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н. македонско малцинство во земјата. Нема такво малцинство и за такво малцинство не може да се зборува, одговори бугарскиот премиер, Кирил Петков, на прашање на бугарската телевизија БТВ за тоа дали бугарската влада разговарала со амбасадатата на САД во однос на оваа тема.

Освен за непостоењето на македонско малцинство во Бугарија, Петков порача и дека постои усогласен став на бугарската политика, потврден од Консултативниот совет за национална безбендост пред една недела, дека позицијата на Бугарија кон Севрна Македонија не е променета, туку е само надградена со работни групи.

Од друга страна, тој го потврди инсистирањето и условувањето на бугарската страна, бугарското малцинство во Република Северна Македонија да влезе во Уставот на земјата, додавајќи дека никогаш не навел точен рок за решение на спорот.

„Ова треба да биде во функција само со резултат врз основа на овие работни групи. РСМ ќе влезе во ЕУ кога позицијата на Бугарија ќе биде усогласена. Сакаме правата на Бугарите таму да бидат вклучени во нивниот Устав“, изјави Петков во одговорот за БТВ, а во врска со компромисите кои Бугарија е подготвена да ги направи рече дека може да биде иницијатор за пуштање на авио-линија Софија-Скопје како прв чекор.

Петков заедно со шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска, министерот за транспорт и врски и потпретседателот на Народното собрание, на 18. јануари ќе допатува во прва официјална посета на Скопје и ќе се сретне со новиот премиер Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 минути

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието вечерва го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе...

Македонија5 часа

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија5 часа

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа7 часа

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион10 часа

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ11 час

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет11 час

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ12 часа

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет13 часа

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија15 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион15 часа

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија1 ден

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија1 ден

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ1 ден

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет1 ден

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија2 дена

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет2 дена

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија2 дена

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт2 дена

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Досие