Контакт

Македонија

Османи – Пич: Членството на земјата во НАТО придонесе во зајакнување на безбедноста на Јужното крило на алијансата

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, се сретна со специјалниот пратеник на британскиот премиер за Западен Балкан, лордот Стјуарт Пич.

dobivaj vesti na viber

Во фокусот на разговорите беа билатералните односи меѓу двете земји и можностите за интензивирање на меѓусебната соработка во сферата на безбедноста со цел справување со актуелните предизвици.

„Високо ја цениме долгорочната британска проектна поддршка во реализирањето на реформите во разни области од клучно значење за евроинтеграцискиот процес на земјата, а секако треба да се разгледаат и можностите за унапредување на соработката во областа на безбедноста“, истакна Османи.

Во врска со четиригодишнината од членството на Северна Македонија во НАТО, беше нагласен видливиот придонес на Северна Македонија во алијансата преку подигнување на безбедноста на Јужното крило и позитивниот одраз на нашето членство врз стабилноста на регионот и воопшто на европскиот континент.

Македонија

Силјановска-Давкова до Османи: Нека дојде на дуел со сите кандидати, па да видиме кого ќе го сертифицираат во предиграта, во премиерата

Објавено пред

На предизборниот митинг во скопската општина Центар, кандидатката за претседателка на Македонија Гордана Силјановска-Давкова му одговори на нејзиниот противкандидат Бујар Османи, по неговиот вчерашен повик за дуел.

dobivaj vesti na viber

„Ако е ова една модерна колонија, еден протекторат, во кој што е важен сертификатот однадвор, што би рекол еден медицински политичар или политички лекар кој за себе мисли дека е европски претседател. Такво нешто не постои“, му одговори Силјановска-Давкова на Османи.

„Па, сега слушам и тој фрлил ракавица и ме предизвикува на двобој. Човекот нема поим за тоа што зборува. Замислете што му е најважно? Сертифицирани да биле политичарите. А, кој го дава сертификатот? Вие, граѓаните, народот! Е, па, да видиме дали ќе добие сертификат. Нека дојде на дуел со сите кандидати, па да видиме кого ќе го сертифицираат во предиграта, во премиерата, па за да знаеме што ќе се случува во вториот дел од политичката игра“, потенцира кандидатката за претседателка Гордана Силјановска-Давкова.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николова: Силјановска треба да се извини за навредите кон Пендаровски и Ковачевски

Објавено пред

Кандидатката на опозицијата, Гордана Силјановска треба да се извини за навредите кон Пендаровски и Ковечавски. Во недостаток на план и програма, Силјановска е целосно во матрицата на ДПМНЕ и упатува навреди кон Пендаровски и Ковачевски, истакна на денешната прес-конференција, Даниела Николова, пратеничка на СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Личните дискредитации за прекари со женски род, навредите за интелектуални капацитети искажани од Силјановска, вели таа, не доликуваат ниту на професор ниту на политичар.

„Каков е тој професор кој ги навредува студентите? Каков е тој политичар кој наместо да претстави и идеи навредува неистомисленици а со тоа ги навредува и граѓаните.

Митинзите се за претставување на визијата, понудата пред граѓаните а не за навреди и лични дискредитации.

Паника од пораз на изборите, немањето план, визија, не се оправдување.

Затоа Силјановска треба да се извини.

Ова е уште една потврда дека ништо не е променто во ДПМНЕ, тоа е истата режимска партија, која сее раздор, навреди, омаловажувања и закани кон неистомислениците“, оценува Николова.

Граѓаните, додава пратеничката, знаат дека ДПМНЕ и Силјановска наместо иднина, им нудат враќање во минатото и изолација и затоа ќе ги казнат на изборите.

„Граѓаните ќе изберат проевропски претседател, Стево Пендаровски кој заедно со проевропска Влада формирана од СДСМ ќе ја внесат земјата во ЕУ“, потенцира Николова.

Прикажи повеќе...

Македонија

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Објавено пред

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година. Од нив, шест се сомничат за овозможување бегство, а другите 11 за противзаконско ослободување.

dobivaj vesti na viber

Од Обвинителството информираа дека за петмина постои основано сомнение дека го овозможиле бегството, а шестиот затворски полицаец помагал.

„На 26.10.2023 година, во приватна здравствена установа во Скопје, петмината осомничени – затворски полицајци при КПУ КПД ‘Идризово’ – Скопје како група со умисла, помогнати од шестиот осомничен затворски полицаец – приправник, овозможиле бегство на лице осудено за кривично дело убиство. Додека осуденото лице било на медицински третман во согласност со прописите, било обезбедувано од затворската полиција на КПУ КПД ‘Идризово’. Критичниот ден со придружба на двајца осомничени затворски полицајци лицето се упатило во просторијата за пушење во непосредна близина на болницата. Там, заедно со придружбата поминало околу половина час по што осомничените затворски службеници заминале овозможувајќи му на осуденикот да излезе од просторијата и со автомобил да се даде во бегство. Осомничените не го пријавиле бегството кај непосредните старешини во КПУ КПД ‘Идризово’, ниту тоа го сториле осомничените од втората смена, туку седеле без осуденото лице во празниот апартман во болницата, каде што биле затекнати од полициски службеници од ЕИП при МВР СВР Скопје“, објави Обвинителството.

Воедно, јавниот обвинител против 11 лица води предистражна постапка поради постоење основи на сомнение дека во временскиот период од 19 до 26.10.2023 година сториле продолжено кривично дело противзаконито ослободување лице лишено од слобода по чл. 373 в. в. со чл. 22 од КЗ. Осомничените во текот на престојот на осуденикот како соизвршители, додека биле на смена, го ослободувале осуденото лице што им било доверено на чување, кое непречено без придружба ја напуштало здравствената установа и по повеќечасовно отсуство се враќало назад.

Ценејќи дека постојат околности што го оправдуваат стравот oд опасност од бегство, дека ќе ги скријат, фалсификуваат или уништат трагите на кривичното дело и дека со влијание врз сведоци и соучесниците ќе ја попречат истрагата, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, денеска, на судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд – Скопје му предложи определување на мерката притвор за шестемина осомничени, а за единаесетте лица за кои се води предистражна постапка предложи мерки на претпазливост, и тоа: забрана за напуштање на живеалиштето, односно престојувалиштето; обврска на обвинетиот да се јавува повремено на определено службено лице или кај надлежен државен орган; привремено одземање патна или друга исправа за преминување на државната граница, односно забрана за нејзино издавање; забрана за приближување или воспоставување, односно одржување контакти или врски со определени лица и забрана за преземање определени работни активности, кои се поврзани со кривичното дело.

За овие кривични дела, во согласност со македонското позитивно законодавство се предвидени од затворски казни од една до десет години за кривичното дело овозможување бегство на лице лишено од слобода по чл. 372 и од три месеци до пет години за кривичното дело противзаконито oслободување лице лишено од слобода по чл. 373 од КЗ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија60 минути

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија1 час

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized2 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ2 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија3 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет4 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет5 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет5 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија5 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет6 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет19 часа

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет22 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет1 ден

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет1 ден

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...

Свет1 ден

Јордан и Ирак повторно го отвораат воздушниот простор

Јордан и Ирак повторно го отворија својот воздушен простор, откако го затворија синоќа. Државната телевизија во Јордан соопшти дека земјата...