Контакт

Македонија

Отворен модерен спелеолошки тренинг-центар во Гостивар

Објавено пред

Гостивар доби модерен спелеолошки тренинг-центар, во кој млади спелеолози ќе можат да ги истражуваат, мониторираат и зачувуваат пештерските убавини во овој крај. Тренинг-центарот е дел од проектот „Зајакнување на локалните капацитети за истражување и конзервација на природното наследство на пештерата Убавица“, еден од вкупно 25-те грантови од Програмата за зајакнување на управувањето со заштитените подрачја, финансирана од Европската Унија и од Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП).

Во првата фаза на проектот се извршени градежни работи за реконструкција и санација на просториите на Општина Гостивар во село Вруток, по што беше објавен оглас за следење обука за спелеолошко истражување. Заинтересирани кандидати следеа интензивна обука практични вежби и предавања за истражување на ендемични видови, биоспелеолошко и геолошко истражување, како и 3Д-ласерско топографско снимање на пештерата Убавица, која се наоѓа во планините над Гостивар во околината на село Ѓоновица.

За спроведување на обуката на локалните спелеолози, имплементаторите на проектот, Спелеолошкиот клуб „Кораби“ и Општина Гостивар, поканија светски познати истражувачи од Италија од здружението „Персефоне“.

„Веруваме дека овој проект ќе помогне да се обучат многу млади спелеолози и истражувачи. Земјата изобилува со спелеолошки предизвици, богат биодиверзитет и ние сме среќни што ќе помогнеме тие млади луѓе да се стекнат со вештини, но и научни сознанија за нови спелеолошки истражувања“, изјави Иларија Вакарели – шеф на италијанскиот тим спелеолози, професор на Универзитетот во Акуила.

Проектот „Подобрување на локалните капацитети за истражување и конзервација на природното наследство на пештерата Убавица“ е дел од Програмата на Европската Унија „Зајакнување на управувањето со заштитените подрачја“, вредна 4,3 милиони евра, имплементирана од УНДП во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање.

Македонија

Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Објавено пред

Претседателот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот Законик, да има една изборна единица, наместо досегашните шест. Според Трајанов овој модел на избори ќе донесе поголема контрола на Собранието врз извршната власт и ќе стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии.

„Сметаме дека е време да се стави крај на монополот на двете политички партии, да бираме по пропорционален модел при што во Парламентот ќе има место и за малите партии. Според нашите анализи од 100 до 150 илјади гласови се губат на помалите партии и ретко која од нив сама успева да влезе во Парламентот. На овој начин ќе се внесе и систем на контрола, одговорност и поинаков начин на носење одлуки. Сега одлуките се носат во големите партии, а не Собранието како што е пракса во демократските развиени земји. Досега немало покрената одговорност за ниту еден премиер. Политиките се носат централизирано, без здрава дискусија и критика. Овој изборен модел ќе ја смени таа слика и ќе имаме политичка разноликост, а малите партии погласни во напорите да се донесат квалитетни закони во интерес на граѓаните“, рече Трајанов.

Тој додаде дека начелно подршка очекува од СДСМ, кои според него треба да си стојат на зборот, затоа што ова иницијатива е нивно изборно ветување.

„СДСМ пред изборите рече дека меѓу првите работи што ќе ги направи е измена на законотза една изборна единица. Сега дали ќе си стојат на зборот и дали им одговара оваа идеја ќе видиме. Иницијативата е поднесена, има анализа изготвена од нашиот тим зошто треба да биде прифатена и очекуваме дискусија“, рече тој.

Идеите за 3 изборни единици, од кои две ќе бидат македонски, една албамска, Трајанов како што рече за ДС се неприфатливи затоа што тој модел ќе донесе федерализација на државата. Доколку помине иницијативата за која треба подршкаод 61 пратеник, Трајанов најави дека партијата има и предлози за поинакво финансирање на партиите и медиумска покриеност на изборите.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Звуците на културата“ oд утре до недела во Ѓорче Петров

Објавено пред

Од утре до недела, во паркот во Општина Ѓорче Петров ќе се одржи манифестацијата „Звуците на културата“. Покрај настапи на домашни пејачи и на играорни групи, во недела бесплатно во отворено кино ќе се прикаже филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“.

Ќе има и детско катче,, работилници, хуманитарни акции, базар на ракотворби, забавен парк, локални производи и деликатеси, како и настап на баскер артисти.

„Направивме еден спој на младост и искуство, со програма за сите генерации. Културната манифестација ќе има и хуманитарен карактер, односно во сабота, од 10 до 16 часот, во Домот на културата ќе огранизираме крводарителска акција“, вели градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски.

На „Звуците на културата“ ќе настапат Ефто Пупиноски, Наум Петрески, Нокаут, Дац и Александар Митески, Силви Бенд со мјузиклот „Ромален“ и диџеите C2.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Костадинов : Дали Орце Камчев преку негови фирми ја финансирал кампања на ВМРО-ДПМНЕ?

Објавено пред

Што е тоа што Мицкоски не сака да се дознае во јавноста за случајот „Рекет“? Наместо да шири лажни вести, тој е должен да излезе пред јавноста и да одговори дали Орце Камчев, тајкун излезен од режимот на ВМРО-ДПМНЕ и обвинет во предмети на СЈО, е финансиер на изборна кампања на ВМРО-ДПМНЕ?, изјави Костадин Костадинов, портпарол и пратеник на СДСМ.

Тој запраша дали станува збор за изборната кампања за последните претседателски избори.

,,Дали знае да одговори Мицкоски колку тоа го чинело Камчев односно неговите фирми финансирањето на изборната кампањата?Одговор може да даде и генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев како потписник на сметката на партијата.Граѓаните, јавноста очекуваат одговори на овие прашања”, рече Костадинов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот Сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот Законик, да...

Македонија57 минути

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2″ на СЈО, судијката Даниела Алексова Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е...

Регион59 минути

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот на 17 септември на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на...

Топ2 часа

Обвинение и за девојката која учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството покрена обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија2 часа

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ3 часа

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет3 часа

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет3 часа

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет3 часа

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Македонија4 часа

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата по ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот...

Македонија5 часа

Здружението Е.Д.Е.Н. предлага субвенционирање фотоволтаици за борба против загадувањето

Според извештајот на Европската агенција за животна средина објавен во 2018 година во земјава околу 3.000 смртни случаи годишно се...

Спорт18 часа

Македонец станува селектор на светските шампиони САД?

Македонецот Влатко Андоновски, тренерот на НВСЛ тимот Рејн ФЦ е главен кандидат да стане нов тренер на светските шампиони во...

Македонија21 час

Продолжен притворот на Катица Јанева

Судот ѝ го продолжи притворот на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, која е осомничена во случајот „Рекет“ на Основното јавно...

Македонија21 час

Со лажна диплома од Приштина работел како професор по математика во Куманово

Педесет и едногодишен маж со фалсификувана диплома од универзитет во Приштина, Косово, се вработил како професор по математика во основно училиште во...

Македонија23 часа

Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да го потпише барањето за екстрадиција за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм...

Македонија1 ден

Случај „Монструм“: во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 бомби во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат...

Македонија1 ден

(Видео) Филипче: Полицајци ќе патролираат кај најкритичните здравствени објекти

Министерот за здравство, Венко Филипче, го поддржа денешниот протест на здравствените работници против насилството врз нив. Тој рече дека почнале...

Македонија1 ден

(Видео) Лекарите на протестот предупредија: Ако не се спречи насилството, ќе престанеме со работа

Медицинските работници, во организација на Асоцијацијата на специјализантите и младите лекари, денеска излезегоа на протест во Клиничкиот центар по повод...

Топ1 ден

Воз прегази маж кај надвозникот на булеварот Србија

Триесет и едногодишен скопјанец загина кога во него удри воз на железничката пруга, пред надвозникот на булеварот Србија. Според информациите,...

Свет1 ден

Би-би-си: Зошто Саудиска Арабија и Иран се лути ривали?

Саудиска Арабија и Иран се два силни соседа и повеќегодишни ривали во борбата за регионална доминација, а неодамнешните напади врз...

Досие