Контакт

Македонија

Петровска на конференцијата на началници на Генералштаб на земјите на САД – Јадранската повелба: успешен регионален механизам со потврдени резултати

Објавено пред

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, се обрати на годишната конференција на началници на Генералштабот на земјите членки на САД – Јадранската повелба, на која присуствува и генералот Кристофер Каволи, командант на Армијата на САД за Европа.

dobivaj vesti na viber

„Резултатите од дејствувањето и соработката на оваа иницијатива се повеќе од видливи и нашироко препознаени. Четири од постојните пет нејзини членки се полноправни членки на НАТО, но и заеднички придонесувавме во поддршка на меѓународниот мир и во меѓународните операции првично како А3, а денес како А5. Нашиот заеднички придонес во мисијата ИСАФ и одлучна поддршка беа широко препознаени и високо вреднувани од нашите сојузници“, рече Петровска.

Таа се заблагодари за континуираната американска поддршка, која, потенцира, беше најсилен мотиватор за реализација на евро-атлантските агенди на членките на Повелбата. Дополнително, се осврна и на концептот за ревитализација, чија имплементација почна под претседателство на Северна Македонија, а преку кој се интензивира меѓусебната соработка и се развија нови идеи и проекти.

„Поддршката на САД и EUCOM во имплементација на проектите во рамките на А5 е од непроценливо значење. Во изминатите две децении САД беа најсилните мотиватори и поддржувачи на европските и евро-атлантските агенди на земјите членки на Повелбата. Без вашата несебична поддршка сите ние немаше да бидеме онаму каде што сме денес. Благодарни сме за вашата поддршка кон сите нас. Убедена сум дека поддршката ќе продолжи со несмален интензитет и во следниот период и во реализација на идните планирани проекти во рамките на Повелбата“, рече таа.

„Свесни сме за промените во безбедносната околина во евро-атлантската војна, кои настанаа со непровоцираната и неправедна агресија на Русија врз Украина. Оваа војна придонесе да се променат и доктринарниот и концептуален пристап во војувањето денес, а и во иднина. Позната ни е и улогата што ја имаат хибридното војување, дезинформациите и современите технологии на бојното поле. Тоа се предизвици на кои сите ние заедно треба да одговориме што побргу. Темата која е предмет на дискусија на оваа конференција е навистина предизвик за сите нас, како и со кои механизми ќе одговориме денес и во иднина. Верувам дека има доволно мудрост, умешност и вештина да се пронајдат вистинските механизми за одговор на овие предизвици на современото војување“, додаде Петровска.

Македонија

„Велешанецот е „прометна жртва“, за да му се одземе цитроенот и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Објавено пред

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“.

dobivaj vesti na viber

„Не можам до крај да влезам во нивните намери и ум, тоа што за нас е логично, за некој е нелогично. Нивните дејствија се логични од кривично-правен аспект. Панче Жежовски е пронајден според нив заради нивната конекција со соседот, еден од осомничените и неговиот долг од 500 евра. Очигледно е дека досега од тоа што го имаме, дека е само „прометна жртва“ за да се земе возилото, за да се изврши ова“, рече Бубевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средства од стан што го продала мајката се мотив   

Објавено пред

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги добиле од таткото, истрагата се насочила кон него. Обвинителот Гаврил Бубевски вели дека истражуваат дали мотив за грабнувањето на Вања биле средства од стан кој мајката го продала.

dobivaj vesti na viber

„Сега истрагата се насочува во тој правец, сите аспекти кои претходно постоеле, ако постоеле. Доколку имаме сознанија дека има од страна на мајката продаден некој стан, за кој што сметаме дека средствата од тој стан биле некаков мотив кој што би требало да биде предмет на евентуалната изнуда, ќе провериме. Сите овие работи ќе ги провериме во текот на постапката“, рече обвинителот Бубевски.

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски извести дека и таткото на убиената Вања Ѓурчевска е приведен, извршен му е распит и понатака се ќе се преземаат мерки. Првиедени се уште тројца од организираната група, а организаторот избегал прво во Белград, а потоа во Бугарија и по него ќе се распише меѓународна потерница.

Прикажи повеќе...

Македонија

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Објавено пред

Таткото на киднапираното па убиено 14-годишно девојче споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома, за организираната група од петмина да изнуди пари од мајката, извести денес министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Вања била грабната со возилото на исчезнатиот па убиен велешанец кој имал нерасчистени односи со еден од петмината осомничени.

dobivaj vesti na viber

„Токму со тоа возило е земена малолетничката и тоа во влезот од зградата односно од живеалиштето, откако претходно Според исказите на осомничените таткото споделил информација со организаторот за денот и времето на нејзиното излегување сама од дома“, рече министерот Спасовски.

Организаторот на убиството на Вања Ѓорчевска, кој министерот го нарече монструм, бил тој кој што пукал во неа.

„Главен организатор и извршител кој со пиштол на 27 .11, според досегашните утврдени докази, некаде околу 10 часот ја усмртил маллетничката, исплашен од доказите до кои може да дојде полицијата на веќе започната истрага после првата пријава за тоа стореното кривично дело. Можам да ветам дека ќе сторам се и јас и институцијата ова лице или овој монструм на кој му ја следиме трагата час поскоро штом стапне на наше тло да биде изведен пред лицето на правдата“ рече министерот Спасовски.

Тој извести дека ја следат трагата на организаторот кој избегал од државата прво за Белград , а потоа заминал за Бугарија. За его ќе биде распишана меѓународна потерница.

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил Бубевски објасни дека според исказите на приведените, организираната група решила да го убие девојчето, а потоа да бара пари од мајката. Точното време на убиството ќе се знае откако ќе ги добијат наодите од обдукцијата.

Од изјавите на приведените дознале и дека таткото ги дал информациите кога Вања ќе излезе од дома.

„Во однос на инволвираноста на таткото, двајца од осомничените кои сега се во краткотраен притвор и кои што зборуваа овде, наведуваат дека во однос на позициите на детето кога ќе излегува, како ќе излегува ги разбрале од осомничениот кој што сега не е во државата. Но им кажал дека тоа тој го знае тоа од таткото. Тоа се засега посредните докази со кои располагаме во овој момент и кои некако го насочуваат дејствието на истрага кон таткото заради грабнувањето на Вања“, рече обвинителот Бубевски.

Тој нагалси дека нема дилема дека осомничените ќе ги добијат најтешките казни што постпојат во македоснкто закоснодавство оти веќе има докази дека двете убиства се поврзани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

„Велешанецот е „прометна жртва“, за да му се одземе цитроенот и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија24 минути

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средства од стан што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија59 минути

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното па убиено 14-годишно девојче споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома, за...

Македонија1 час

Спасовски: Со врзани раце и нозе, во вреќа за спиење ја ставиле во гепек

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски кажа дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија1 час

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија2 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија3 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија3 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија3 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија11 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија12 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија13 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија15 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија22 часа

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет24 часа

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...