Контакт

Македонија

Повеќе од 30 говорници од 9 држави ќе учествуваат на првата конференција за е-трговија во Македонија

Објавено пред

Првата годишна македонска конференција за е-трговија, која ќе се одржи на 26 октомври во хотел „Мериот“ во Скопје, ќе биде реализирана од страна на триесетина говорници од 9 држави. Покрај локалните учесници и експерти за е-трговија, ќе има говорници и од Калифорнија (САД), Велика Британија, Чешка, Словенија, Бугарија, Србија, Полска и Белгија. Како што наведуваат организаторите, агендата има специфичен формат со цел да ги покрие сите аспекти од циклусот на електронската трговија и ќе почне со генерална анализа на сегашната ситуација на пазарот, по што следи дискусија за можностите за ширење на достигот на локалните е-трговци во границите на ЕУ, а ќе заврши со презентации и дискусии на теми како да се направи добар маркетинг, да се обезбеди квалитетна поддршка и корисничко искуство, како правилно да се искористат системите за плаќање и како без проблеми да се достави нарачаниот продукт.

Конференцијата ќе почне со кратки поздравни говори и воведни обраќања од претседателот на АЕТМ и ко-основач на „Групер“ – Нина Ангеловска, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, директорот на Фондот за иновации и технолошки развој – Јован Деспотовски, гувернерот на НБРМ – г-ѓа Анита Бежоска и менаџерот за Бугарија и Македонија на „Мастеркард“ (Mastercard) – Вања Манова. Во овие поздравни обраќања, говорниците ќе споделат клучни факти, предизвици, статистики и очекувања за е-трговијата од нивните домени на работење.

Потоа, директорот за владини работи на EMOTA (European eCommerce & Omni-Channel Trade Association), Тријн Сааг (Triin Saag), ќе одржи говор во кој ќе ги истакне клучните можности и предизвици за македонските е-продавници во границите на ЕУ, по што ќе следи првата панел-дискусија во која ќе учествуваат локални е-трговци (paket.mk, Pazar3.mk, kupikniga.mk, platinavrata.mk) кои ќе ги споделат своите искуства на домашниот пазар.

За компромисот помеѓу функционалностите кои носат удобност наспроти факторите за намалување на ризик, ќе говори Богдан Боченек, раководител во Одделот за управување со измами во „Мастеркард“, по што следи нова панел-дискусија на тема „Иднината на е-трговијата како продажен канал за големите трговци“, во која искуства ќе споделат директори од „Македонски телеком“, „Оне.Вип“, ЕВН, „Еуролинк осигурување“ и „Спорт вижн“ (Sport Vision) Србија.

Потоа, учесниците на конференцијата ќе можат да слушнат за маркетинг и користење на гејмификација како тактика за привлекување и задржување корисници од светскиот експерт на оваа тема Ју Каи Чу, кој е автор, говорник и извршен директор на компанијата „Окталисис груп“ (Octalysis Group). Продолжувајќи ја дискусијата на темата маркетинг, привлекување нови корисници, искористување на алатки и последни трендови, своја презентација ќе има и Супратим Бисвас, главен директор за приходи во „Клевертеп“ (CleverTap), кој ќе зборува за ефектот на вештачката интелигенција и машинското учење врз маркетингот. Ќе презентира и Михаела Плесникова од „Киви“ (Kiwi.com), компанија која генерира повеќе од 1 милијарда евра годишни приходи преку е-трговија, и ќе објасни како се гради добар е-комерц бизнис кој продава сам по себе.

На темата плаќања, главен говор ќе одржи Денис Поточник, ко-основач на еден од најуспешните е-трговци во Словенија, кој ќе зборува за бесплатни премиум процеси на наплата како нова ера во онлајн купувањето. Споредба на некогашните и сегашните процеси на плаќање ќе направи и Биљана Доновска Гечева, генерален директор на Касис (Casys). Темата ќе заврши со панел-дискусија во која ќе учествуваат претставници на Народна банка на РМ, НЛБ Банка, Халк банка (HalkBank), Стопанска банка а.д. Скопје и „Каси“ (Casys), кои ќе дискутираат за сегашните начини на плаќање, како и за предизвиците и ограничувањата кои пазарот ги има во овој домен.

Формалната агенда на конференцијата ќе биде комплетирана со панел-дискусија на тема достава, во која ќе учествуваат претставници на Царинска управа на РМ, ДХЛ (DHL), Агенцијата за пошти и компанијата „Ековелосипедист“. Ќе се дискутира за начините на кои продуктот може да биде испорачан до крајниот корисник.

На крај, учесниците ќе имаат можност за меѓусебно запознавање и размена на искуства на коктел-забава поддржана од спонзорите на конференцијата.

Билетите можат да се купат онлајн со плаќање преку кредитна картичка или фактура на www.ecommerceconference.mk. Бидејќи интересот за билетите е голем, а количините се ограничени, купете ги вашите билети уште денеска!

Генерален спонзор на конференцијата е Мастеркард (Mastercard), златен партнер е ДХЛ (DHL), додека сребрени партнери се „Акцент компјутери“, ЕВН и „Спорт вижн“ (Sport Vision). Домаќин и водител на конференцијата ќе биде познатиот актер Сашко Коцев. Организатор на конференцијата е Асоцијацијата за е-трговија на Македонија, првата и единствена асоцијација во државата која цели кон инклузивна е-трговија и има мисија да создаде иднина за е-трговски развој и успех на земјата.

За Асоцијацијата за е-трговија на Македонија
Мисијата на оваа асоцијација е да креира иднина за раст и развој на е-трговијата во Македонија, со главна цел да ги поддржи интересите на компаниите за е-трговија, да придонесе кон знаењето за е-трговија и негово проширување, вклучувајќи ги поврзаните услуги и технологии и да ги намали и елиминира бариерите кои го ограничуваат растот и развојот на идустријата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Спасовски на Летната школа за женски активизам: Предводници сме на концептот 50-50 застапеност

Објавено пред

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот.

Во своето обраќање, Спасовски истакна дека СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените и тоа досега е покажано низ конкретни, видливи примери.

„Кога во 2017 година ја презедовме одговорноста да ја водиме државата, наша приоритетна заложба беше да градиме еднакво општество за сите. Тоа значи и целосна родова еднаквост. Уште во првите денови од првиот мандат, презедовме чекори на зголемување на еднаквоста, преку зголемување но и воедначување на минималната плата во сите дејности. Со тоа ја исправивме тешката неправда врз нашите сограѓанки кои работеа во чевларската, кожарската и текстилната индустрија кои со години добиваа пониска минимална плата. Преку грантви, ги охрабривме жените во руралните средини да започнат свој бизнис, да вработуваат и други луѓе. Ја усвоивме Истанбулската конвенција чие спроведување значи и поголема заштита од родово базирано насилство. Нашата партија е предводник на концпетот 50-50 застапеност на мажи и жени во политиката и тоа освен на централно, ќе продолжиме да го правиме и на локално ниво“, порача Спасовски.

Тој се заблагодари за сиот досегашен ангажман на Форумот на жени кои го дава во креирањето на квалитетни родови политики.

„Форумот на жени на СДСМ даде значаен придонес во креирање на изборната програма која доби најголема поддршка од граѓаните. Верувам дека во следниот период, во овој мандат, Форумот на жени ќе продолжи со посветеноста и ќе даде важен придонес во реализација на мерките и политиките во програмата кои го унапредуваат квалитетот на живот на сите граѓани. Да работиме уште повеќе за да биде уште подобро“, заклучи Спасовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Велосипедистите викендов на спортска авантура во Берово

Објавено пред

Во организација на Планинарскиот Спортски Клуб Малешевска Корија, Берово се одржа настанот „Малешевска Корија – Спорт авантура 2020“. Настанот како што информирше Дина Муцунска претседател на клубот и организатор е поддржан од Агенцијата за млади и спорт во рамки на „Европската недела на спортот“.

„Активноста е поддржана од Агенцијата за млади и спорт преку проектот „Европска недела на спортот“- Be Active за што се заблагодаруваме на менаџерката Александра која ги препозна вредностите на нашето здружение во неговите активности за промоција на планинските спортови и здравите животни навики. За успешна реализација на настанот ни помогнаа општината и градоначалникот, полицијата, брзата помош и докторите кои ќе се погрижат за безбедноста и сигурноста на сите учесници.

Настанот вклучува две планински велосипедизам – „МТБ“ тури, низ многу атрактивни предели на Берово и неговата околина, како неколку културни објекти, природни знаменитости, езерото, вековни шуми, пространи видици, многу забава и дружење и е наменет за љубителите на природата, младите, рекреативците, спортистите, како и за оние љубопитните кои сакаат да ја почувствуваат планината одблиску низ активно искуство.

„Денес имавме учесници од цела Македонија и сме многу радосни поради тоа, затоа што речиси сите споделија дека сигурно ќе се вратат и повторно по нови планински активни искуства во беровските планини. За среќа немаше никакви повреди, сите се презадоволни и со насмевки на лице ни се заблагодаруваа за организацијата која им овозможи извонредно поминато време и незборавни спомени“, истакна Муцунска.

Планиннарско Спортскиот Клуб Малешевска Корија, Берово ги стави на располагање за изнајмување своите 25 премиум планински велосипеди, кои се од голема вредност за развој на планинскиот велосипедизам во регионот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во рамки на Синедејс во Кисела Вода бесплатно ќе се емитуваат три детски филмови

Објавено пред

Утре во рамки на 19-от Меѓународен фестивал на европски филм – Синедејс, во дворот на Домот на културата во Кисела Вода, во Расадник, на големо платно за децата, бесплатно ќе се емитуваат три детски филмови, од кои два цртани и еден игран филм. Со почеток од 11:00 часот е цртаниот филм Момчето фантом, а од 13:00 часот е Неверојатна приказна на џиновската крушка. Најпознатиот игран филм Пинокио ќе започне во 19:00 часот.

Меѓународниот фестивал се одржува со поддршка од Министерството за култура, Агенцијата за филм и Градот Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Култура55 минути

„Браќа Манаки“ во Битола – годинава без црвен тепих, но традицијата продолжува

Претседателот Стево Пендаровски вечерва, во Пациото на НУ Завод и музеј Битола, присуствуваше и се обрати на 41. Издание на...

Свет1 час

Хаос во Лондон поради рестриктивните мерки: судири меѓу полицијата и демонстрантите

Полицијата во Лондон се судри со демонстрантите против рестриктивните мерки насочени кон спречување на ширењето на коронавирусот. Повеќе од 1.000...

Топ2 часа

Едно лице загина во возило кое излета на патот Неготино – Кавадарци, повредени уште тројца од семејството

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со ОВР Неготино, изврши увид на лице место, каде денеска во...

Регион3 часа

Стотици луѓе на Парадата на гордоста во Загреб, бараат промена на Уставот

Стотици луѓе се собраа на плоштадот Свети Марко во Загреб, каде се одржува 19. Парада на гордоста. Учесниците на Парадата...

Македонија4 часа

Шестмина починати и 140 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1397 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на...

Регион4 часа

(Видео) Ураганот донесе поплави и однесе два животи во Грција

Медитеранскиот ураган Јанос, кој ја погоди централна Грција денеска, однесе два животи, предизвикувајќи поплави и материјална штета. Two dead, one...

Спорт4 часа

Ѓоковиќ кршеше рекети, судијата го нарекуваше Федерер, но влезе во полуфинале

Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ со судни маки успеа да се пласира во полуфиналето на Мастерсот во Рим, откако...

Македонија5 часа

(Видео) Како ќе изгледа враќањето на училиште: на секое дете ќе му се мери температура, маските ќе се вадат само за време на оброкот

Министерството за образование и наука во соработка и со поддршка на УНИЦЕФ И УСАИД, изработи видео во кое на јасен...

Топ5 часа

Приведен светиниколец за мачење на животни

СВР Штип – ОВР Свети Николе ќе поднесе кривична пријава против М.Е. од селото Ерџелија, Свети Николе, поради мачење животни,...

Македонија6 часа

Османи: Предизвиците со Бугарија иако делуваат жестоко, тие се надминливи

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ги претстави приоритетите во неговиот мандат. Како прв и најважен приоритет Османи ги...

Свет7 часа

Се огласи Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на „Инстаграм“ на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека...

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија10 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија10 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет11 час

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија11 час

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет11 час

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ12 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт12 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион1 ден

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет1 ден

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Досие