Контакт

Македонија

Политичките пазарења ги стивнаа бомбите на СЈО

Објавено пред

Беше 9 февруари 2015 година кога одекна првата бомба на тогашниот опозициски СДСМ. Прес-конференцијата на тогашниот опозициски лидер Зоран Заев ја почна со зборовите:  „Целта е единствена. Да ја вратиме слободата и демократијата, да ги вратиме европските вредности“.

dobivaj vesti na viber

Како одекнуваа бомбите, така растеа и очекувањата дека ќе се стави крај на сомнежите за криминал, изборните нерегуларности, местењето на пописот, злоупотребата на парите од буџетот, судските тефтерчиња и јадењето чоколади кога се нема за леб. Следуваа одлуки на скопска апелација, која ги призна бомбите како доказ во судските постапки.

Четири години по првата бомба, а по формирањето на специјалното јавно обвинителство, судски епилог има само за два случаи, а во бегство се клучните играчи Никола Груевски, Горан Грујевски и Никола Бошкоски.

Во новиот предлог-закон за СЈО бомбите нема да бидат доказ во судските постапки. Тоа значи дека за 18-ина истраги на ова обвинителство, СЈО ќе мора вината да ја докажува со други докази и сведоци.

Доколку се изгласа, Законот СЈО ќе мора без бомби да ја докажува вината на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во истрагата „Попис“ и на пратеникот Антонијо Милошоски во истрагата за „Моќник“. Без бомбите како доказ ќе бидат и истрагата за ексминистерот за финансии, Зоран Ставрески, под кодно име „Подарок“, како и за ексизвршниот директор на „Т-мобиле“, Жарко Луковски, осомничен во истрагата „Базни станици“.

Бомбите нема да бидат доказ ниту во истрагата „Пациент“, каде што осомничен е вицепремиерот Бујар Османи. Кривично ќе се гони без бомби и екградоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, осомничен во „Хармонија“. Истото важи и за осомничениот ексминистер за здравство, Никола Тодоров, во истрагата „Рендген“ и за истрагата „Друмарина“ каде што осомничена е поранешната пратеничка Силвана Бонева.

Без 80 гласови во парламентот, Законот за СЈО не може да помине. Останува отворено прашањето дали има политички пазар со независната пратеничка група и со пратеници на ВМРО-ДПМНЕ за донесување на законот, меѓу кои се шпекулира и со името на Трајко Вељаноски, кому парламентот не му го одзеде имунитетот за случајот со крвавиот четврток.

Она што останува јасно е дека премиерот Зоран Заев дојде на функцијата благодарение на  бомбите. Тој вети дека сите инволвирани „ќе си лежат“, а оттогаш јавноста е сведок на политички пазарења и законски измени зад кои се наѕира селективност во спроведувањето на правдата. Ова се потврди и со замената на притворот со куќниот притвор за Сашо Мијлаков и Орце Камчев.

Според новиот Закон за СЈО, платите на обвинителите ќе бидат пониски од постојните. Тие ќе добиваат плата како што добиваат и вишите јавни обвинители. Се изедначува и мандатот на шефот на СЈО и на обвинителите со оној на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Шеф на Катица Јанева ќе биде државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, со што тој ќе може да одлучува во одредени ситуации дали за некој предмет ќе биде надлежно СЈО или Јавното обвинителство за организиран криминал.

Предистражните постапки кои ги започнало СЈО може да ги преземе и Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција во согласност со надлежноста. Мандатот на Јанева е предвидено да трае уште една година. Следниот специјален обвинител со мандат од 4 години би го бирал Советот на јавни обвинители, а не Собранието.

Македонија

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба.

dobivaj vesti na viber

Како што соопштија од владината прес-служба, на средбата ќе се разговара пред сѐ за уставните измени со цел продолжување на европската интеграција, како и за пристапот на државата, институциите и сите политички чинители во насока на градење и одржување на добрососедски односи со сите наши соседи.

По завршувањето на средбата, предвидени се изјави за медиумите.

Претходно неделава, Мицкоски го повтори партискиот став дека нема да поддржи уставни измени по бугарски диктат.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

Објавено пред

Разрешениот директор на Кардиологија Сашко Јовев вели дека добил голема поддршка од заменик-министерката Маја Манолева која имала многу состаноци на кои го подржала, а добил поддршка и од СДСМ, но сепак тврди дека разрешувањето не тргнало како политички реваншизам. Почнало како суета, но за Јовев е очекувано да се претвори во политички пазар.

dobivaj vesti na viber

„Јас сметам дека не сум жрва на политички реваншизам, но ова веќе може да пресане во такво нешто. Иницијалната каписла воопшто не е политика. Иницијалната каписла може да е некоја суета, некое недоразбирање, апсолутно. Како таа оди нагоре, сакаат да жртвуваат некој што направил нешто во овој живот и за оваа држава, јас 25 години се трудев да отворам кардиохирургија, многу генерации наназад моите ја создаваа оваа држава. Ние имаме чесно и интелектуално портфолио и не може да си играте играчки со такви луѓе. Воопшто не почна политички, како се егзацербира, веќе може да има некој, за мене, беспотребен политички пазар“, рече кардиохирургот Јовев.

Тој денес на прес-конференција пред Клиниката се посомнева дека е сменет бидејќи за настанот од 27 мај на кој се пофалија со хибридна операциона сала за брзо оздравување на пациентите, згрешил во протоколот. Министерот Меџити се почувствувал навреден оти прво бил поканет премиерот Димитар Ковачевски, а потоа тој, ккао министер за здравство.

Адвокатот на Јовев, Мите Михајловски, најави тужба по решението за разрешувањето во кое е образложено дека единствена причина за смената се листи за исплата на дежурства од 2022 година без потпис на министерот. Адвокатто Михајловски смета дека одговорноста што немало согласност за исплата на дежурствата не е на директорот туку токму на министерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум

Објавено пред

Во официјалното решение со кое се разрешува од функцијата директор кардиохиругот Сашко Јовев стои објаснување дека на Клиниката има листи за исплата на дежурства, без согласност од министерот, рече Мите Михајловски, адвокат на лекарот. Адвокатот најави тужба и обвини дека вина на министерот е што немало согласност да се организира дежурство.

„Решението е навреда за здравиот разум на сите нас. Во решението стои дека за 2022 година има исплатни листи за дежурства, а дежурството не го одобрил министерот за здравство. Замислете, доаѓа некој со итна потреба на клиниката, да му рече портирот – извинете немаме согласност од министерот, дојдете утре. Само тоа е причината. Само дежурството. Вчера слушнавме дека кој знае какви злоупотреби имало од страна на професорот Јовев, но единствена причина е дежурство. Јас, еве како правник, поставувам прашање – како може оваа Клиника да нема дежурство? Не може. Злоупотреба е од министерот ако не дал согласност да се организира дежурството. Апсолутно нема никаква причина за разрешувањето, од далеку се гледа дека нема повреда туку е друго нешто во позадина“, рече адвокатот Михајловски.

dobivaj vesti na viber

Тој апелираше до колегите лекари на Јовев и до директорите да се обединат, сега, оти ако не се спасат сега, втора шанса нема да имаат.

Голем број пациенти денес се појавија пред Клиниката за да го поддржат директорот. Заедно со Јовев побараа Министерството да ја преиспита одлуката за негово разрешување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Ковачевски и Мицкоски денес ќе се соочат на лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес во Клубот на пратеници ќе се состанат на лидерска средба....

Свет10 часа

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

Украинските научници чекаат водата да се повлече пред целосно да го проценат влијанието врз животната средина од уништувањето на браната...

Македонија12 часа

Зоран Трифуновски е нов директор на Железници

Владата го назначи  Зоран Трифуновски за нов директор на Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на Република Северна Македонија – Скопје....

Македонија12 часа

(Вознемирувачко видео) Пациенти тепаат новодојден пациент во „Бардовци“

Вознемирувачко видео на кое пациенти во психијатриската болница Бардовци снимаат и тепаат новодојден пациент се појави на социјалните мрежи. На...

Македонија14 часа

Хари Локвенец поднесе оставка од директорската позиција во Железници

Хари Локвенец поднесе оствка од директорската позиција во Железници-инфраструктура. Локвенец за „Макфакс“ изјави дека се повлекува од функцијата од лични...

Топ15 часа

Двајца затвореници најдени мртви во „Идризово“

Двајца затвореници од Скопје биле најдени починати во затворот „Идризово“. Како што објави МВР, едниот починал синоќа по 3 часот...

Македонија17 часа

Двајца судии поднесоа оставки од Судскиот совет по хаосот и кавгите

Судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова поднесоа оставки од функциите членови на Судскиот совет. Причините за овој чекор се непознати...

Топ19 часа

(Видео) Меџити се налутил оти Јовев доцна му пратил покана за настан, тврди докторот, кој рече дека е жртва

Професорот Сашко Јовев, кој е сменет од директорската позиција на Кардиохирургија, посочува дека министерот за здравство, Фатмир Миџити, го сменил...

Македонија19 часа

(Видео) Револт за разрешувањето на Јовев, пациенти пред Кардиологија: Срамота е ова што се прави

Пред Кардиохирургија дојдоа пациенти, кои му изразуваат поддршка на професорот доктор Сашко Јовев, разрешен од министерот за здравство, Фатмир Меџити....

Македонија20 часа

Зад смената на Јовев, апсолутно политика не стои, секаде каде што има злоупотреби, ќе има санкционирање, уверува Меџити

Смената на директорот на Клиниката за кардиологија, Сашко Јовев, кој ги предводеше трансплантациите на срце во земјат,а не е политичка,...

Македонија21 час

Вмровските пратеници пред лидерската на Мицкоски: Уставни измени? Ни под разно!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го потврдија веќе познатиот став за уставните измени. Во објави на социјалните мрежи тие реагираат...

Топ22 часа

Бегајќи од полиција, излетал од патот со полн автомобил мигранти: приведени двајца тетовци

Синоќа, на регионалниот пат Удово – Демир Капија, кај местото наречено раскрсница Удово, полицијата привела две лица, кои со автомобил...

Свет22 часа

(Видео) Зеленски го свика Советот за безбедност: „Ова е доказ дека Русите се терористи“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на „Твитер“ објави видео од уништената брана „Нова Каховка“ нарекувајќи ги руските сили во Украина „терористи“....

Регион23 часа

Ердоган го постави својот портпарол за шеф на државната разузнавачка служба

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го назначи својот портпарол Ибрахим Калин за шеф на Националната разузнавачка агенција (МИТ). Ова го...

Свет23 часа

(Видео) Разнесена клучна брана кај Херсон, го снабдува Крим со вода: наредена итна евакуација

Украинската јужна оперативна команда рано утринава извести дека руските сили ја разнеле хидроцентралата „Каховка“. На социјалните мрежи се споделуваат видеа...

Македонија1 ден

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија1 ден

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ1 ден

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија2 дена

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија2 дена

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...