Контакт

Македонија

По етничка основа и без никаква реална потреба, МОН продолжува со сегрегација на учениците во велешката гимназија, реагираат од училиштето

Објавено пред

Министерството за образование и наука продолжува со сегрегација на учениците во велешката гимназија, единствено по етничка основа и без никаква реална потреба, реагираат од велешката гимназија „Кочо Рацин“.

dobivaj vesti na viber

Од таму велат дека спротивно на анализите на СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ од Велес за реалните потреби и доставениот предлог-план за упис на ученици во прва година во учебната 2024/2025 година, МОН предлага укинување на една паралелка на наставен македонски јазик, со што директно им го скратува правото на учениците деветтоодделенци кои следат настава на македонски јазик. Ваквиот предлог доаѓа со цел продолжување на минатогодишното кршење на наставниот процес исклучиво по етничка основа за политички цели од политички фактори од албанска националност.

„Имено, на 29.3.2024 година беше објавен конкурсот за запишување ученици во јавните средни училишта за учебната 2024/2025 година во РС Македонија, во кој министерот Јетон Шаќири како потписник на спорниот конкурс предлага отворање втора албанска паралелка за сметка на укинатата македонска, иако податоците говорат дека нема реална потреба за тоа.

Во гимназијата последователно во претходните учебни години се пријавуваат од 25 до 30 ученици за настава на албански наставен јазик, од кои критериумите за упис во прва година (60 поени) ги исполнуваат од 12 до 22 ученици. Во учебната 2020/2021 се запишале 22 ученика, 2021/2022 – 15 ученика, 2022/2023 – 17 ученика, а во учебната 2023/2024 година се запишале 31 ученик, од кои само 20 го исполнуваа условот од 60 поени, а другите се запишаа по указ на министерот, со што се нанесе неправда кон учениците деветтооделенци, кои наставата ја завршија на македонски наставен јазик, конкурираа, но им беше скратено правото на упис со помалку од 60 поени.

Од погоре наведената статистика јасно забележливи е дека нема потреба од втора албанска паралелка, уште помалку од директна интервенција од страна на министерот Шаќири за спуштање на критериумите единствено по етничка основа бидејќи токму овие ученици во текот на годината постигнуваат слаби резултати со евидентирани негативни оцени (ова да се илустрира со оценките на овие 11 ученици наспроти другите 20 од албанската паралека), со што тенденциозно се прави удар и врз реномето на најстарата гимназија во Македонија, која се наоѓа на врвот на образовните институции во земјата“, пишуваат во информацијата од гимназијата.

Во напишаното појаснуваат дека СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ од Велес има вековна педагошка и културно-просветителска традиција во градот, постојано вложувајќи се во младите за градење напредни генерации. Во таа насока, во доставениот предлог-план од наша страна првпат е предвидена една билигвална паралелка, која ќе биде поле за натпревар на најдобрите, без разлика на кој наставен јазик (македонски или албански) ја следеле наставата во основното образование.

„Следствено на ова, сметаме дека во објавениот конкурс е нанесена неправда и е неприфатливо решение поради што наставничкиот совет на гимназијата донесе одлука за исправка и усогласување на конкурсот за запишување ученици во јавните средни училишта за учебната 2024/2025 година во РС Македонија и усогласување со предлог-планот за упис на ученици во учебната 2024/2025 во прва година до МОН преку градоначалникот на општина Велес, односно во прва година во СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ – Велес да се запишат 204 ученици во 6 паралелки, и тоа:

– 4 паралелки со изведување настава на македонски јазик или 136 ученици со минимум 60 поени;

– 1 билингвална (македонско-англиска) паралелка или 34 ученици со минимум 60 поени;

– 1 паралелка со изведување настава на јазикот на заедницата – албански јазик или 34 ученика со минимум 60 поени“.

Со цел заштита на интересите на учениците, наставниците и велешката јавност, информираат дека гимназијата се обратила писмено до МОН по ова прашање и се надеваат дека ќе преовлада разумот наспроти верската, националната или етничката припадност.

„Со меѓусебно разбирање и усогласување со реалните потреби директно ќе влијаеме на образување и воспитување ученици, идни млади поколенија, кои ќе ја развиваат државата во духот на заедништвото и еднакви можности за сите“, нагласуваат од Гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес.

Македонија

ЦУК: Гори букова шума над Горно Јаболчиште во oпштина Чашка

Објавено пред

Пожар избувнал синоќа во 23 часот на отворен простор кај селото Горно Јаболчиште во општина Чашка, гори букова шума, информираат утрово од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму веднаш пратиле известување до ЈП „Национални шуми“ подружница „Бабуна“ од Велес, од каде што добиле одговор дека ќе упатат вработени кон пожарот за да го гаснат.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на ЦУК, имало вкупно 22 евидентирани пожари на отворен простор во изминатото деноноќие. Од нив, утрово осум сѐ уште се активни.

Пожарот над село Селце, што гори од 11 април, сѐ уште е активен и покрај тоа што на терен гаснеле два хеликоптера од МВР и ренџерите од Национален парк „Шар Планина“ со 10 лица, а и четири пожарникари од ТППЕ – Тетово.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, незадоволни се од актуелната власт

Објавено пред

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од Тетово.

dobivaj vesti na viber

Како што посочуваат од партијата, оваа категорија на граѓани се крајно разочарани од изминатите 7 години.

„Незадоволни се од третманот, од антикризните-ковид-мерки, од селективните инспекциски надзори и казни и од нереалната конкуренција, т. е. дозволената сива економија. Бараат нивна инволвираност при носењето идни законски решенија, како и изнаоѓање соодветно решение за креирање угостителски кадри, нивно вработување и задржување на работните места, бидејќи имаат проблем со излевањето на вакви кадри, особено во летниот период. Велат дека клучот го имаат ставено во брава, а дали конечно ќе заклучат или не, единствено зависи од идната влада на ВМРО-ДПМНЕ. Ние сме им биле последната надеж“, велат од партијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Силјановска е продолжена рака на Мицкоски, оттука се навредите кон Пендаровски и Ковачевски

Објавено пред

Силјановска е продолжена рака на Мицкоски, па оттука се навредите, коишто не штеди да ги упати кон Пендаровски и Ковачевски, велат од СДСМ.

dobivaj vesti na viber

„Ниските напади за мизогинија, личните дискредитации, навредите за интелектуални капацитети, со кои не може да се гордее ниту еден политичар, само потврдуваат дека кај Силјановска, Мицоски и ДПМНЕ расте паниката од пораз на изборите, најавен уште кога не успеаја да соберат доволно потписи за поднесување на кандидатурата на Силјановска за претседател“, додаваат од СДСМ.

Како што посочуваат оттаму, Силјановска и Мицкоски немаат што да кажат за програма, план и визија за иднината на државата и на граѓаните, па затоа упатуваат навреди кон Пендаровски и Ковачевски.

„Ништо не е променето во ДПМНЕ, тоа е истата режимска партија, која сее раздор, навреди, омаловажувања и закани, која на граѓаните може да им понуди враќање во минатото и изолација. Граѓаните сакаат напред, сакаат да живеат во европска Македонија, затоа на изборите ќе го дадат својот глас за европска иднина со СДСМ и Стево Пендаровски“, завршуваат од СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Стојаноска во Тетово: угостителите сезонски се селат во други држави, незадоволни се од актуелната власт

Вчерашниот ден Дафина Стојаноска – членка на ИК на ВМРО-ДПМНЕ го искористи и за средба со Здружението на угостители од...

Регион49 минути

Го искористи правото да не сведочи: заврши сослушувањето на мајката на осомничениот за убиството на Данка Илиќ

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ, кој е осомничен за убиството на двегодишната Данка Илиќ го искористи законското право да...

Свет1 час

Полицијата нападот во црквата во Сиднеј го окарактеризира како терористички чин, напаѓачот е уапсен

Австралиската полиција го прогласи прободувањето со нож во црква во Сиднеј за верски мотивиран „терористички чин“. Момче (15) е уапсено...

Свет2 часа

Иран зад себе има незамислива сила која е закана за целиот свет: група од најбруталните терористи подготвени да интервенираат

Иранскиот напад врз Израел го отвори патот за нова ескалација на Блискиот Исток. Директен конфликт меѓу овие две земји ќе...

Регион2 часа

Земјотрес ја погоди Грција

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Грција. Епицентарот на земјотресот бил на Крит на...

Македонија11 часа

Силјановска -Давкова: Ќе се залагам АРМ секогаш да ги исполнува НАТО стандардите и да вклучва повеќе жени

„Претседателот е врховен командант на вооружените сили. А вооружените сили се бранителот на територијалната независност и интегритет на Македонија. Во...

Македонија12 часа

(Видео) „Ако го интересира Мицкоски кој од неговите најблиски соработници биле кај мене, ќе му кажам“, рече Пендаровски

Вечерва претседателскиот кандидат Стево Пендаровски беше меѓу жителите на Гази Баба и одговараше на нивните прашања. Граѓаните побараа одговор дали...

Македонија19 часа

Протестите на специјализантите имаат политичка заднина, колкав притисок и да прават, решение е можно по изборите, вели Демири

Министерот за здравство ги поддржува барањата за поголеми плати и платени придонеси на приватните специјализанти, но нема мерки што би...

Македонија19 часа

Демири: Ќе предложам невакцинирани да не може да се вработат во јавното здравство

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири, ќе побара законски измени со кои ќе биде забрането во јавното здравство...

Македонија20 часа

Деветвалентната ХПВ-вакцина, која спречува 80 отсто од аналниот карцином и 70 отсто од карциномот на грлото на матката, достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од...

Македонија21 час

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија21 час

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized22 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ22 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија23 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет24 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет1 ден

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет1 ден

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија1 ден

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет1 ден

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...