Контакт

Македонија

Прва награда за студентите на ФЕИТ на натпревар во Истанбул

Објавено пред

Пет студенти од Факултетот за електротехника и информациски технологии освоија прво место на натпреварот ICAMES 2018 (International Cultural and Academic Meeting of Engineering Students), организиран од Универзитетот „Богазичи“ од Истанбул. ICAMEC претставува меѓународен натпревар за инженерство и култура, на кој учествуваат студенти од речиси сите континенти во светот, и 23 години традиционално го организира Универзитетот „Богазичи“ од Истанбул. Годинава се одржуваше од 4 до 10 мај.

Ангела Попова, Ангела Најдовска, Илија Ивановски, Ведран Симовски и Виктор Рудан, под менторство на доц. д-р Живко Коколански, изработија проект, симулација од областа на енергетска ефикасност за зградата на ФЕИТ, која ги интегрира конвенционалните и обнобливите извори за енергија.

„Симулацијата е изработена во графичкиот програмски јазик LabVIEW и користи реални податоци од консумацијата на енергија на зградата на ФЕИТ за формирање неколку сценарија за заштеда на енергија и зголемување на енергетската ефикасност“, објаснува доц. д-р Живко Коколански. Тој дополнува:

„Вообичаено на натпреварот учествуваат 100-ина студенти од 20 земји и тие се натпреваруваат на избрана тема од областа на инженерството. Натпреварот се реализира во три категории, односно конкретен проект, симулација и концепт, но се доделува и една тематска награда на конференцијата, која годинава беше ‘Зелена енергија’. Покрај официјалниот натпревар, се организираат и голем број социјални настани за интеркултурално зближување“.

„Наградата е доказ за одличните услови за практична и теоретска работа на Факултетот за елекротехнички и информациски технологии“, вели деканот на ФЕИТ проф. д-р Димитар Ташковски.

Проектната задача се однесува на анализа на енергетската ефикасност на зградата на ФЕИТ според неколку релевантни критериуми: интеграција на обновливи извори за енергија, енергетски ефикасна фасада, намалување на врвната ангажирана моќност, енергетски ефикасно осветление и друго. Овие критериуми се имплементирани во симулација која користи реални податоци и работи во реално време. Податоците се добиени од системот за менаџирање на енергија на ФЕИТ, кој непрекинато собира информации веќе две години. Во зависност од соодветниот критериум, симулацијата предвидува намалување на расходите по основ на електрична енергија и претставува добра основа за понатамошни истражувања што дипломците и магистрантите на ФЕИТ може да ги искористат.

Годинава на ICAMES 2018 учество зедоа 70-ина студенти од 18 земји од светот, меѓу кои и Канада, Колумбија, Египет, Италија, Бангладеш, Украина, Индија, Македонија и др.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Објавено пред

Поради отсуство на обвинетиот Метуш Шабани, поради повреда на коленото која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го одложи денешното рочиште за предметот на СЈО, ,,Тортура”.

Судијката констатира дека за новинарката Оливера Трајковска нема уредна достава на судската покана. Таа, како што образложи судијката, не се јавувала на вратата. За експортпаролот на МВР, Иво Котевски, кој исто така е повикан како сведок нема доказ за уредна достава на поканата за сведочење. Бизнисменот Орце Камчев ја примил поканата за сведок на петти јуни, но денеска не дојде да сведочи. Обвинителот Љубомир Лапе побара Камчев да биде донесен со полиција. Ако Камчев го оправда отсуството, ќе биде повлечена наредбата за стражарно приведување.

Во предметот „Тортура” на СЈО, обвинети се ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи“ Ивица Антевски-Пуки и уште петмина припадници на единицата за мачење и изживување врз лидерот на „Обединети за Македонија“, Љубе Бошкоски.
На 6 јуни 2011 година, ден по парламентарните избори, Бошкоски беше уапсен „алфите“, под сомнение дека незаконски користел финансиски средства за изборната кампања. Според обвинението, со апсењето на Бошкоски му била нанесена душевна и физичка болка, страдање, срам и понижување било по нарачка на Мијалков поради дискриминација по основ на поинаква политичка определба.

Предметот е во фаза на доказна постапка. Првото рочиште за овој случај се одржа на 28 февруари 2018 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Канада го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Објавено пред

Канада е најновата во низата земји кои го ратификуваа Протоколот за членство на земјава во НАТО алијансата.

„Денес Канада со задоволство го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Се радуваме што во блиска иднина ќе и посакаме добредојде на Северна Македонија како 30-та членка на алијансата“, се вели во објавата на твитер-профилот на канадското министерство за надворешни работи.

Со ова, Канада сатна 18-та земја членка на Северноатланската алијанса која го ратификуваше Протоколот, откако пред десетина дена тоа го направија Германија и Естонија.

Во меѓувреме, во тек е постапката за ратификација и во Сенатот на САД, а се очекува ратификацијата на Протколот во Вашингтон да се случи до крајот на летово.

Со ратификацијата на Протоколот од 29-те земји сојузници во Алијансата, Северна Македонија и официјално ќе стане 30-та членка на НАТО.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Младински образовен форум: Не смее средношколците да бидат заморчиња за тестирање на брзи решенија

Објавено пред

Младински образовен форум изразува загриженост за спроведувањето на овогодинешното квалификационо тестирање на средношколците кое вчера, 19.06.2019 беше најавено во три средни училишта. Квалификационото тестирање е наведено во конкурсот за за упис во средните училишта во учебната 2018/2019, но за точниот термин учениците беа известени нецели два дена пред тестирањето.

,,Ваквото тестирање ги става учениците во непријатна ситуација со тоа што им остава нецели два дена за подготовка за полагање на два предмети за кои повеќе немаат учебници.
Сакаме да потенцираме неколку проблеми околу ова квалификационо тестирање:

Иако тестирањето е наведено во кокурсот за упис во средните училишта, временската рамка за подготовка е многу тесна. Од моментот на објавата на првичната ранг листа, до изведувањето на тестирањето, учениците имаат нецели два дена да се подготват за два теста. Тестирањето е навистина важно за идните средношколци од причина што овие резутлтати директно влијаат на нивнотот понатамошно образование.

Нефер и неразумно е што учениците повеќе немаат учебници за предметите за кои ќе бидат тестирани. Ова се случува од причина што државата им ги дава на бесплатно користење на учениците, а истите мора да се вратат во училиштата за да се земе сведителството за завршено деветто оделение, кое е потребно за упис во средно училиште. Иако предметниот материјал е поминат и усвоен од нивна страна, имањето учебници не смее да се става под знак прашалник бидејќи на секој ученик му се потребни услови за подготовка за ова особено важно тестирање”, се вели во реакцијата.

Тие потенцираат дека со оваа ново-креирана состојба и најавување на исклучително кус рок, учениците се ставаат во неизвесна и непозната ситуација, која може и мора да биде планирана и превенирана од страна на надлежните институции. Ова е дополнителен стрес на оној кој веќе го имаат при преминот од една во друга фаза на образование.

,,Повеќе од неповолна ситуација е и полагањето на тестови од два предмети во еден ден, што не е случај во редовното тестирање во училишата, како во основно така и средно образование, дури ни при полагањето на испити во високото образование. Додека министерството не најде соодветен модус за превенирање на овие ситуации во иднина, мора да се остави простор за отворање на поголем број паралелки во оние училишта каде се јавува потреба за истите. Колку за илустрација, тестирањето во некои од училиштата е најавено само поради не повеќе од 30 ученици за кои нема место во постоечките паралелки. Потенцираме дека и понатаму остануваат места во стручните училишта кои ниту оваа година Министерството за образование не успеа доволно да ги промовира и популаризира помеѓу идните средношколци. Еден од приориртетите на Министерството мора да биде изедначување на квалитетот во сите училишта, што директно ќе влијае на нивната привлечност за следните средношколци. Алармираме да се работи на решавање на овој проблем, а Министерството за образование да внимава на идно креирање на вакви непромислени ситуации во кои единствено учениците трпат штета. Не смее од средношколците да се прават заморчиња преку воведување на вакви брзи и непромислени решенија”, се вели во реакцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Камчев да биде донесен со полиција да сведочи, бара СЈО

Поради отсуство на обвинетиот Метуш Шабани, поради повреда на коленото која се случила на 16 јуни, судијката Александра Ристеска го...

Македонија23 минути

Канада го ратификуваше Протоколот за членство на земјава во НАТО

Канада е најновата во низата земји кои го ратификуваа Протоколот за членство на земјава во НАТО алијансата. „Денес Канада со...

Македонија2 часа

Осумката од ВМРО-ДПМНЕ бара место во работните групи за Изборниот законик

Осумката од Независната група од ВМРО ДПМНЕ бара место во работните групи за измени на Изборниот законик ,,со цел демократизација...

Македонија2 часа

Културните работници со апел до Заев: ,,Метлата” нека го одмине МКЦ

Поголема група на културни работници испратија отворено писмо до премерот Зоран Заев во кое се противат на најавените промени во...

Регион2 часа

„Вечерњи лист“: И Мирослав Шкоро во трката за претседател на Хрватска

Хрватскиот „Вечерњи лист“ објави дека пејачот Мирослав Шкоро неделава официјално ќе ја објави својата кандидатура за претседател на Хрватска. Шкоро...

Македонија14 часа

Захариева: Можно е до октомври да биде донесена одлуката за почеток на преговори со ЕУ за Северна Македонија и Албанија

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева изјави дека е можно до октомври да биде донесена одлуката за почеток...

Топ19 часа

Три години затвор за жената што прегази 13-годишно дете на Илинденска

Основниот кривичен суд денеска ја објави пресудата за предметот со сообраќајната несреќа, која на 18 септември 2015 година се случи...

Топ20 часа

Татко и љубовник сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против пет лица за трговија со дете. Меѓу нив...

Свет20 часа

Тројца Руси и еден Украинeц обвинети за уривањето на малезискиот авион во Украина

Четири мажи се обвинети за убиство при уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во источна Украина во 2014 година, при...

Свет21 час

Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција – покажа независната истрага на ОН

Саудискиот новинар Џамал ​​Кашоги е жртва на намерна, претходно испланирана егзекуција, заклучи специјалниот известувач на Обединетите нации, Агнес Каламард, по...

Екологија22 часа

Арктичкиот вечен лед се топи 70 години порано од очекувањата на научниците

Пермафрост или трајно замрзнатата почва во канадскиот дел на Арктикот почнала да се топи 70 години порано од прогнозите на...

Македонија22 часа

Заев: Ниту една земја членка на ЕУ не е против отворањето преговори со Северна Македонија

Ниту една земја членка на Европската Унија не е против отворањето преговори со Северна Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на...

Топ23 часа

Откриени злоупотреби со службени возила во општина Велес

Поранешен градоначалник и поранешен претседател на Советот на Општина Велес се обвинети за злоупотреба на службената положба. Според велешкото Обвинителство,...

Свет23 часа

Русија претстави доказ дека терористите се обидуваат да добијат биолошко оружје

Меѓународните терористи се обидуваат да добијат пристап до нуклеарно и биолошко оружје, а и до токсични хемикалии за да ги...

Свет1 ден

Во земјотресот во Јапонија повредени 26 лица

Најмалку 26 лица се повредени, од кои едно критично, кога земјотрес со јачина од 6,7 степени го погоди во вторникот...

Свет1 ден

(Видео) Запленети 16,5 тони кокаин во Филаделфија вреден една милијарда долари

Американските власти открија 16,5 тони кокаин во товарен брод „МСЦ Гајан“ во пристаништето во Филаделфија. Станува збор за една од...

Македонија2 дена

Заев очекува формален почеток на преговорите со ЕУ до крајот на годинава

Задоволни сме од денешниот заклучок на Советот на министри, но тој ќе значи целосен успех во октомври, кога ќе се...

Свет2 дена

Трамп на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на „Твитер“ најави масовни апсења на мигранти. Иронично за објавата на Трамп е дека големите миграциски...

Топ2 дена

Маж и жена од Тетово сексуално експлоатирале 15-годишно девојче

Жена од Тетово и нејзиниот сосед сексуално експлоатирале 15-годишно девојче. Тие договарале сексуални услуги на интернет и го носеле девојчето...

Македонија2 дена

ЕУ не определи датум за почеток на преговори со Северна Македонија

Министрите за надворешни работи на Европската Унија на Советот за општи работи на Унијата во Луксембург не се согласија околу доделувањето...

Досие