Контакт

Македонија

(Видео) Протест против загадувањето во Автокоманда: „Доста ни е од ветувања и акциски планови“

Објавено пред

Жителите на Автокоманда и Гази Баба со транспаренти во раце на кои пишуваше „Доста ја гушите Гази Баба. Автокомада сака да дише. Најстроги казни за загадувачите“, јавно ги повикаа надлежните интитуции да излезат на терен и да се уверат во состојбата со загадениот воздух во оваа населба, а инспекторите да започнат со изрекување казни на големите загадувачи.

Велат доста им е од ветувања и акциски планови, бараат акција и резултати веднаш.

„Овде во Автокомада имаме индустриска зона со голем број фабрики. Надлежните нè убедуваат дека тие имаат прочистувачи и дека сè е по закон. Но, ги прашуваме дали излегле да проверат и да видат дали е сè во ред. Мерната станица повеќе од една година не работи, а згора на сè во план е да отворат фабрика за тешка индустрија со која Автокоманда и Железара дополнително ќе се трујат. Нема да го дозволиме тоа. Бараме надлежните веднаш да реагираат. Доста ни е од ветувања и планови на хартија“, порача Соња Стаменковска од иницијативниот одбор на денешниот протест.

Жителите на оваа населба велат дека дополнително населбата се гуши со новоизградени објекти, нема доволно зеленило, а дрвјата се исечени.

„Срамота е ова што го прават, секој ден гледаме само ѕидаат катови и катови. Го уништија зеленилото, ги исекоа дрвјата. За ситни бизнис-интереси ги жртвуваат граѓаните. Автокоманда е најзагадената општина, полна со ѓубре и депонии“, вели револтирана жителка.

„И едните и другите што доаѓаат на власт истото ни го прават. Пред избори ни ветуваа дека ќе ги решат нашите проблеми, а ни се ставени уште на полошо дереџе. Само погледнете во болниците колку луѓе има заболени како резултат на загадувањето. Чистиот воздух е основно човеково право“, додава друг револтиран жител.

На протестот се појави и градоначникот на општина Гази Баба, Борче Георгиевски, кој рече дека локална самоуправа нема многу ингеренции за решавањето на проблемот, но најави дека ќе се заложи да ги искоординира надлежните инспекторати и Министерството за животна средина.

Во однос на новите градби, Георгиевски рече дека тие биле согласно ГУП кој сè уште е на сила и дека тие согласно требало да се реализираат.

„Како градоначалник дојдов да дадам поддршка на жителите што со право протестираат. Ќе ги информирам сите надлежни институции, особено за профункционирање на мерната станица, а наскоро ќе излезе и катастарот во кој се мапирани сите загадувачи на оштината. Покрај индустриската загаденст имаме проблем и со палење диви депонии и навистина имаме проблем да се справиме со дивите загадувачи“, објаснува Георгиевски.

На граѓаните од Автокоманда им се придружија и советниците од ВМРО-ДПМНЕ кои обвинија дека несоодветно се спроведува планот за поставување прочистувачи во основните училишта и градинки. Најавија дека ќе има јавна трибина на нивна иницијатива заедно со граѓани, експерти и надлежните институции.

Граѓаните на Автокманда од протестот порачаа дека ова е предупредувачка мерка и доколку не се огласат посочените институции за решавање на проблемите, најавија помасовни протести со блокади на крстосници и институции.

 

Македонија

Џафери поради семејни причини не закажа за денеска собраниска седница

Објавено пред

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери се предомисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел од медиумите. Од Кабинетот на Џафери велат дека претседавачот се предомислил поради објективни семејни причини.

„Претседавачот со конститутивната седница, поради објективни семејни причини, денеска нема да го закаже продолжението на седницата. Кога ќе има дополнителни информации, во однос на терминот, ќе ве информирам“, велат од Кабинетот на Џафери.

Најверојатно, Џафери се предомисли откако вчера неговата ќерка Бесиана доби син, а за тоа, Џафери објави на социјалните мрежи. Под објавата, меѓу бројните честитки е и онаа од лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Џафери вчера кажа дека побарал од собраниските служби да направат подготовки за одржување на конститутивната седница, бидејќи според него, штом Пендаровски му го доделува мандатот на Заев, тогаш, СДСМ и коалицијата „Можеме“ веќе имаат и мнозинство во Собранието.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба на албанските парламентарни политички партии на иницијатива на ДУИ

Објавено пред

Денеска, во 12 часот, во хотелот „Парк“ во Скопје, ќе се одржи средба на албанските парламентарни политички партии на иницијатива на ДУИ. Кој ќе присуствува на средбата е неизвесно откако вчера Алијансата за Албанците и Алтернативата најавија дека нема да дојдат.

Зијадин Села и Африм Гаши велат дека ја прифаќаат поканата, но бараат средбата да се одржи по 17 август, а не утре.

„Сметаме дека политичкиот механизам на тркалезната маса е важен политички инструмент за координирање на позициите на албанските парламентарни партии и како таков сметаме дека треба да продолжи да се негува за артикулација на албанските интереси во Северна Македонија. Размислете за можноста за друг датум почнувајќи од понеделник (17.8.2020) натаму, секако со известување неколку дена претходно со дневниот ред на средбата“, се вели во писмото на Алијансата за Албанците и Алтернативата до претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Според извори од Беса, ни нивниот лидер Билал Касами нема да учествува на состанокот на лидерите на албанските партии. Тој наводно не сакал да биде дел од состанокот, но од Беса прецизираат дека засега сè уште нема официјална одлука на партиските тела.

Конкретен одговор нема ниту од лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

ДУИ, сепак, не ја откажува средбата, а од партијата велат дека остануваат достапни и отворени за натамошни средби во текот на следната недела или на кој било иден датум.

Партијата им се заблагодари на сите албански парламентарни партии за, како што велат, коректната комуникација, потврдниот одговор и добронамерните предлози за состанокот. Велат дека предложениот дневен ред за состанокот на 13 август може да биде дополнет и изменет со предлози од сите учесници за време на заедничката средба.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на заедничка маса ги покани Билал Касами, Зијадин Села, Африм Гаши и Мендух Тачи на истиот ден кога се одбележува 19-годишнината од потпишувањето на Рамковниот договор.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев напладне ќе го добие мандатот за нова влада

Објавено пред

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ Зоран Заев.

Од Кабинетот на шефот на државата, Стево Пендаровски, потврдија дека церемонијата за врачување на мандатот ќе се одржи напладне и ќе му биде доверен на лидерот на социјалдемократите.

„Зоран Заев, во име на коалицијата „Можеме“, којашто има освоено најголем број пратенички мандати во Собранието, го информираше претседателот Пендаровски за преговорите со повеќе партии за обезбедување на неопходното мнозинство во Собранието за избор на Владата“, информираа од претседателскиот кабинет.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија25 минути

Агенција за супервизија: Одземањето на дозволата на Еуростандард банка нема да влијае на стабилноста на осигурителниот пазар

Во врска со објавената вест дека НБРСМ ја одзела дозволата за работа на ЕУРОСТАНДАРД БАНКА АД Скопје, Агенцијата за супервизија...

Свет54 минути

Лекот РЛФ-100 покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек РЛФ-100 (авиптадил) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија1 час

Џафери поради семејни причини не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери се предомисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа2 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет2 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година, најмалку 800 луѓе ширум светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија2 часа

Заев напладне ќе го добие мандатот за нова влада

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска треба да му го предаде мандатот за составување нова влада на лидерот на СДСМ...

Македонија2 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјава...

Свет13 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет15 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија16 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија18 часа

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија18 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија20 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија20 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија21 час

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Македонија22 часа

Адеми предлага децата да одат на училиште, се разгледуваат три модели за настава

Комисијата за заразни болести размислува, а Министерството за образование и наука се противи наставата во новата учебна година да се...

Македонија22 часа

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување ПЦР-тестови за граѓаните што транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести...

Македонија22 часа

Сведоштво на прилепчанка што го победи коронавирусот: „Моето лекување беше едно од потешките“

Седумдесетгодишната Виолета Мирчевска од Прилеп тринеделната битка со коронавирусот ја поминала емотивно и стресно, но голема мотивација ѝ било семејството, кое...

Топ23 часа

Загина 16-годишник при судир на два мотоцикли во скопско Кадино

Во судир на два мотоцикли, управувани од тинејџери, синоќа во селото Кадино загинал 16-годишник. Како што информираат од МВР, непосредно...

Македонија24 часа

Заев и Николовски се откажаа од средствата за патни трошоци

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, информира дека тој и лидерот на партијата, Зоран Заев, се откажале од патните трошоци....

Досие