Контакт

Македонија

(ВИДЕО) Саздов: Граничната полиција нема вода, струја, а донираните возила скапуваат оти нема гориво

Објавено пред

Независниот синдикат на полицијата обвинува дека граничната полиција е на работ на егзинстенција, изолирана, без комуникација со другите служби на МВР, но и без вода и струја. Портпаролот на синдикатот, Дејан Саздов, рече дека тие биле на состаноци со министерот Оливер Спасовски за да се најде начин за подобрување на состојбата на вработените во МВР, но министерот ништо конкретно не превземал. НСП го обвини Спасовски и дека спречува синдикално здружување, оти овој синдикат не е дел од колективниот договор на МВР.

„Вработените се со позајмена униформа, кој како се снашол. Чешките панталони, словачките дотраени чизми и полските блузи ги презентиравте, а потоа ги „сокривте“. Личното оружје е постаро од 50 години. Што ќе ни се современи возила кога немаме тендер за сервисирање на истите? Да не спомнуваме дека во месеците јануари и февруари, за возилата немаше ниту гориво. Против колегите кои јавно се дрзнаа да го обелоденат овој проблем, го употребивте најефикасното оружје на Чавков и Јанкуловска, контроверзното Упатство за социјални мрежи, кое претходно го споревте. Бидејќи поминаа скоро две години од вашиот мандат може да заклучиме дека и Вие продолжувате како и во изминатиот период од 15 години постоење на граничната полиција, кој за жал е преспан”, вели портапоролот на синдикатот Дејан Саздов.

Независниот синдикат на полицијата се жали дека министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ги игнорирал и оспорувал.

“Со оглед на фактот дека НСП го губи трпението за непревземање и непостапување по дадените инструкции ќе побараме одговори, а доколку треба и правни разврски како од државниот инспекторат за труд, но воедно и од Народниот правобранител. Бараме веднаш да постапите по закон и јавно да не известите дека нѐ приклучувате во креирањето на новиот Колективен годовор за вработените во МВР”, додава портаролот Саздов.

За состојбата во МВР, НСП ќе ја извести Европската Унија и Советот на Европа кој изготвува мислење за отпочнување на преговори во ЕУ. Целта на ова известување ќе биде да се укаже дека во Министерството за внастрешни работи не се почитуваат ниту основните работни права на вработените.

Македонија

Николов: Комисијата за заразни болести работи под диктат на Заев

Објавено пред

Организирање на избори во ваков пик на коронавирус претставува масовно самоубиство, смета Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, деновиве станало јасно, дека постои силно политичко влијание и притисок врз Комисијата за заразни болести и оти тие работат под политички диктат на Зоран Заев и Венко Филипче.

„Наместо заштита на здравјето на граѓаните, Комисијата се труди да му удоволи и да ја спаси политичката кариера на еден политичар во заминување. И додека во земјите од регионот и во светот се прават јасно детерминирани и дефинирани планови за разлабавување на мерките, претседателот на Комисијата и членовите од кои 6 директори назначени од Филипче, и еден на листа за пратеници, сакаа да му удоволат на Зоран Заев“, рече Николов.

Тој додаде дека професионално размислување на лекар, никогаш не би потврдило и препорачало дека во вакви услови, можни се безбедни избори.

„Македонија се претвори во земја која го има својот втор пик на корона вирус уште сега. Кампањата и делењето на пакети по штабовите на СДСМ си го сторија своето. Статистиката говори дека Македонија, е на второ место во Југоисточна Европа по број на починати на 1 милион жители веднаш после Романија. Имаме повеќе починати на 1 милион жители од Грција, Бугарија и Албанија заедно. Земјите од опкружувањето како Црна Гора, Словенија и Хрватска, во последните неколку недели немаат ниту еден ново регистриран случај“, додаде Николов.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Лукаревска: Избори на 5 јули, затоа што ни се потребни активно Собрание и функционални институции

Објавено пред

Петти јули е датумот кога ќе се случат изборите, тоа се 22 дена по завршување на вонредната состојба, согласно законот, изјави денеска Сања Лукаревска, носителка на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во ИЕ 2.

„Ние немаме право и не смееме да ги ставиме граѓаните во позиција да бираат дали ќе одат на одмор или ќе одлучуваат на избори и затоа изборите треба да се случат веднаш, согласно законските рокови. Никој од нас, ниту институција, ниту партија, не смее да си дозволи да ги става во конфликт правото на глас и правото на одмор – на ниту еден граѓанин не смее да му се става под знак прашалник годишниот одмор и да му се загрозува заради некакви идеи за избори среде лето. И обратно, на ниту еден граѓанин не смее да му биде загрозено правото на избор и правото на демократски глас, заради неразумните идеи за избори да се организираат среде лето, кога најголем дел од граѓаните одат на одмор“, рече Лукаревска.

Таа доаде дека државата и институциите покажале капацитет за справување со последиците од коронавирусот и се подготвени да огранизираат изборен процес со максимална заштита на сите учесници во него.

„Само целосно функционални институции, со завршени избори позади нас, можат да ја спроведат новата развојна македонска економија. Фукционални институции, за нова македонска економија, се неопходни за поттикнување на приватната потрошувачка на граѓаните, за да може повеќе да се троши, за подобро да се живее и повеќе да се работи“, рече Лукаревска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Објавено пред

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел.

Имено, од Чаир заразени се 11 лица, а во Бутел 6.

По двајца заразени има во Карпош, Аеродром и Сарај, а едно лице е заразенo во Гази Баба.

Според информациите на Министерството за здравство, на територијата на државата денеска беа потврдени 62 позитивни случаи на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија44 минути

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија52 минути

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија2 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет3 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија4 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет4 часа

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија5 часа

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Македонија5 часа

Почнува четвртата вонредна состојба

Почнува четвртата вонредна состојба што претседателот Стево Пендаровски ја прогласи вчера по состанокот на Советот за безбедност. Вонредната состојба ќе...

Македонија21 час

Со полиција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19, на чиј погреб имало 200 луѓе

Министерството за здравство во соработка со Центарот за јавно здравје Скопје, а под асистенција на Министерството за внатрешни работи, денеска...

Македонија22 часа

И денеска Чаир, Бутел и Сарај имаат најмногу заразени

Од денешните 22 случаи на заразени со коронавирус во Скопје, најмногу се од Чаир, Бутел и Сарај. Според податоците, Чаир има...

Македонија23 часа

Протокол за градинките: Децата да држат растојание, за секое дете да се обезбедат 2 постелнини

Владата денеска на седница го усвои протоколот за активности во установите за згрижување и воспитание на деца по престанување на...

Македонија1 ден

Спасовски бара избори пред есен, поради најавите на СЗО за втор бран на коронавирусот

Техничкиот премиер Оливер Спасовски по состанокот на Советот за безбедност посочи дека институциите мора да превземат одговорност и за парламентарните...

Македонија1 ден

Потврдени се 35 новозаразени, а починаа уште 5 лица меѓу кои и бебето кое беше испратено во Швајцарија

Денеска се потврдени 35 нови случаи на ковид 19, а починати се 5 лица, информираат од Министерството за здравство. На...

Македонија1 ден

Пендаровски прогласи нова вонредна состојба од 14 дена

Претседателот Стево Пендаровски по состанокот кој го имаше со Советот за безбедност, одлучи да прогласи нова вонредната состојба, четвртта по...

Македонија1 ден

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет1 ден

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија1 ден

Чулев законски делел решенија во МВР, Управниот суд утврди дека Владата погрешно ги поништила

Управниот Суд на седница одржана на 7 мај донесе пресуда со која тужбата на тужителот Министерство за внатрешни работи застапувано...

Македонија1 ден

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија1 ден

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Досие