Контакт

Македонија

Свечено отворање на регионалната вежба „РЕГЕКС 19“

Објавено пред

Со денешната церемонија на свечено отворање почна петтата по ред регионална вежба „РЕГЕКС 19“, која ќе се реализира во период од 14 до 18 октомври во центарот за симулации во касарната „Алексо Демниевски – Бауман“ во Велес. Командантот на Здружената оперативна команда, генерал-мајор Павле Арсоски, во своето обраќање го нагласи значењето на оваа вежба како можност земјите да имаат специфични обуки за нивните единици и да ги доведат нивните способности до ниво со кое успешно ќе одговорат на моментните предизвици во областите каде што треба да се одржуваат безбедноста, мирот и стабилноста во регионот.

Оваа компјутерски асистирана вежба е прва од ваков тип што се реализира во нашата држава, на која, покрај припадниците на Армијата на Република Северна Македонија, ќе учествуваат околу 230 претставници од 18 држави од 4 континенти.

На вежбата припадниците на нашата Армија и припадници на армиите на три земји членки на НАТО, партнерство за мир, Медитеранскиот дијалог, Истанбулската иницијатива, како и партнерски земји на НАТО во светот, заеднички, преку компјутерски симулации, ќе решаваат разновидни сценарија кои ќе ја покажат интероперабилноста во решавање на современите безбедносни предизвици во согласност со стандардите на НАТО.

Целта на вежбата „РЕГЕКС 19“ е оспособување и извежбување штабен армиски персонал за работа во мултинационална средина при планирање и водење мировни операции предводени од НАТО.

Симулацискиот центар од составот на Командата за обука и доктрини во следните неколку денови ќе има можност да ги покаже своите капацитети за изведување на овој вид активности од овој обем.

За успешна реализација на вежбата во планирачкиот процес претходеа 7 НАТО и 7 национални работилници. Претходно циклусот вежби РЕГЕКС се реализира: 2014 година во Турција, 2015 во Грција, 2016 во Босна и Херцеговина, 2017 во Јордан и 2018 во Србија.

В среда пред највисокиот воен врв на денот за високи гости ќе бидат презентирани активностите кои се изведуваат на вежбата, како и капацитетите на армискиот центар за симулации.

Македонија

Утре променливо облачно време со врнежи од дожд

Објавено пред

Времето утре ќе биде променливо облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, кои ќе бидат пообилни претпладне во југозападните и јужните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, информира УХМР.

Во вечерните часови врнежите ќе престанат насекаде. Минималната температура ќе биде во интервал од 5 до 10, а максималната од 9 до 16 степени.

Во Скопје претежно облачно, околу пладне со повремен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен северен правец. Минималната температура ќе биде околу 8, а максималната ќе достигне до 16 степени.

Oд недела следува период на стабилно време со пораст на дневната температура, освен во вторник кога ќе има услови за локални врнежи од дожд. Значително затоплување се очекува од средината на следната седмица.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Објавено пред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на Гоце Делчев не беше воопшто дискутирана.

„Откако на претходните средби беа дискутирани учебници во Р. Бугарија по историја за 6 клас, членовите на Комисијата водеа исцрпна дискусија за забелешките на колегите од Република Бугарија за македонските учебници по историја за седмо одделение. Дискусијата во најголем дел се водеше за пристапот и формата на препораките за учебниците. Остануваат големите разлики во пристапот и погледите како да се формулираат препораките за учебниците по историја“, соопшти македонското Министерство за надворешни работи по состаноците на Комисијата, што се одржаа вчера и денеска.

Од македонска страна биле предложени неколку идеи како да се надминат точките во учебниците што имаат потенцијал да ја политизираат историјата и со тоа да поттикнуваат нови или ги одржуваат во живот политичките спорови.

„Македонската страна ќе продолжи да инсистира на почитување на принципите и препораките на УНЕСКО, Советот на Европа и други релевантни меѓународни и академски институции како најсоодветен начин за надминување на историските спорови и деполитизирање на историјата и историското образование и исполнување на договорот за пријателство и добрососедство потпишан помеѓу Република Македонија и Република Бугарија во 2017 година“, се наведува во соопштението.

Од МНР додаваат дека поради долгата и исцрпна дискусија за учебниците, темата за заедничко чествување на Гоце Делчев не била воопшто дискутирана.

Следната редовна средба на Комисијата ќе се одржи на 10 и 11 јуни.

Прикажи повеќе...

Македонија

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 155, Битола – 52, Куманово – 47, Прилеп – 27, Струмица – 25, Охрид – 21, Тетово и Велес по 19, Штип – 18, Кочани – 16, Кичево -15, Радовиш и Виница по 10, Гостивар и Струга по 7, Кавадарци – 6, Крива Паланка и Богданци по 5, Гевгелија, Берово и Демир Хисар по 4, Неготино и Ресен по 3, Валандово – 2 и по еден во Свети Николе, Делчево, Пробиштип, Крушево и Македонска Каменица.

Регистрирани се 905 оздравени пациенти од Скопје – 375, Охрид – 92, Битола – 70, Куманово – 66, Велес – 35, Гостивар – 34, Штип – 27, Тетово – 26, Струга – 21, Струмица и Кочани по 20, Прилеп – 19, Гевгелија и Валандово по 16, Кичево – 12, Ресен – 8, Радовиш и Свети Николе по 7, Берово и Делчево по 5, Виница, Богданци, Пробиштип и Македонски Брод по 4, Кавадарци и Демир Хисар по 2, и по еден во Крива Паланка, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево.

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 15 од Скопје (47г , 52г , 56г , 63г , 68г, 68г, 70г, 77г , 78г , 84г, 84г, 84г, 84г, 85г и 91г), петмина од Прилеп (59г, 68г, 75г, 78г и 87г), тројца од Охрид (74г, 76г и 87г ), по двајца од Куманово (56г и 84г) и Тетово (65г и 80г), и по еден починат е пријавен од Битола (65), Гостивар (81), Штип (80), Свети Николе (67), Кавадарци (80) и Демир Хисар (52). Сите пријавени пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 2.841 тестови преку: ИЈЗ-528, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-98, Судска медицина-8, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–6, МАНУ-126, Жан Митрев (Филип Втори)-129, Авицена-333, Биотек-423, Систина-203, лабораторија Лаор-210, Синлаб – 32, Ремедика-39, Плодност – 35, Генеа – 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 595.

Досега во земјата се направени вкупно 703.569 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 149.710, бројката на оздравени пациенти е 127.139, на починати е 4.628, а бројот на активни случаи изнесува 17.943.

Според епидемиолошки анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 66.248, активни 7.968
Куманово 8.293, активни 1.204
Прилеп 8.039, активни 892
Тетово 7.011, активни 646
Битола 5.968, активни 1205
Велес 5.299, активни 635
Гостивар 5.055, активни 425
Кавадарци 5.052, активни 480
Штип 4.825, активни 442
Охрид 4.814, активни 751
Струмица 3.901, активни 558
Струга 2.901, активни 208
Кочани 2.655, активни 298
Кичево 2.406, активни 296
Гевгелија 2.151, активни 308
Неготино 2.128, активни 228
Свети Николе 1.456, активни 147
Крива Паланка 1.197, активни 93
Ресен 1.184, активни 202
Радовиш 1.069, активни 129
Берово 985, активни 62
Делчево 939, активни 100
Дебар 919, активни 62
Пробиштип 761, активни 33
Виница 770, активни 118
Валандово 648, активни 86
Богданци 481, активни 74
Крушево 464, активни 105
Демир Капија 392, активни 31
Демир Хисар 374, активни 63
Кратово 354, активни 17
Македонски Брод 352, активни 28
Пехчево 259, активни 21
Македонска Каменица 228, активни 14
Дојран 132, активни 14

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Мешовитата комисија не постигна договор за учебниците, темата за Гоце Делчев не дојде на ред

Заедничката македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања не постигнаа договор за учебниците во Бугарија, а темата за заедничко чествување на...

Македонија3 часа

33 починати пациенти и 489 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 2.841 тестирања, а регистрирани се 489 нови случаи...

Македонија5 часа

Заев: Има основа за разрешување на Пауновски, тој ми е пријател но станува збор за принцип

Премиерот Зоран Заев очекува да се разреши Стојко Пауновски, бидејќи смета дека има основ за тоа. Ова доаѓа откако претходно...

Македонија5 часа

Вакцинираните од следната недела ќе добиваат потврда која служи како ковид-пасош

Од следната недела ќе почне издавањето на потврдата за вакцинирање која сè уште нема официјален статус на ковид-пасош, но ќе...

Македонија5 часа

Николовски: Законот за потекло на имот ќе спречи незаконско богатење врз грбот на граѓаните

Студијa подготвена од домашни и странски експерти која се однесува на подготовка на предлог-закон за потекло на имот денеска беше...

Регион7 часа

Партијата на Борисов не може да добие мнозинство, кандидатот го врати мандатот

Кандидатот за премиер на бугарските партии Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) и Унија на демократски сили (УДФ), Даниел...

Македонија7 часа

Вакцини од „Фајзер“ секој понеделник, а со кинеската вакцина имунизацијата ќе почне по Велигден, најави Филипче

Министерството за здравство добило листа со распоред по кој ќе стигнуваат во Македонија вакцините на „Фајзер“ следниот месец. Министерот Венко...

Македонија8 часа

Пратениците се вакцинираат со „спутник“, Џафери очекува Собранието во мај да се врати во нормала

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, утрово по почетокот на вакцинацијата на пратениците во салата „Борис Трајковски“ рече дека очекува во...

Европа8 часа

Суперзаразниот индиски вид коронавирус пристигна во Европа, откриен во Белгија

Варијантата на Ковид-19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија кај група индиски студенти кои пристигнале од...

Свет9 часа

Треба ли вакцинираните да носат маски на отворено?

Дали вакцинирано лице кое оди на отворено сè уште треба да носи маска? Дали е потребно да се носи маска...

Свет9 часа

Сè помалку надеж за екипажот на исчезнатата подморница, се стравува дека е смачкана од притисокот на водата

Во морето недалеку од Бали во тек е очајна трка со времето. Бродови на индонезиската морнарица, како и од низа...

Регион9 часа

Вучиќ: Не сакаме голема Србија

Нe сме заинтересирани за создавање голема Србија, за нас голема Србија значи подобра економија, повеќе фабрики, подобри плати и подобра...

Свет9 часа

Студија: Една доза од „астразенека“ и „фајзер“ значително го намалува ризикот за зараза со коронавирусот

Ризикот едно лице да се зарази со коронавирусот е значително помал по примaње на една доза од вакцините на „Астразенека“...

Македонија10 часа

Од коронавирус почина д-р Сенат Грбовиќ

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на „Фејсбук“ објави дека од компликации од коронавирус починал 53-годишниот лекар д-р Сенат Грбовиќ....

Македонија11 час

Денеска се вакцинираат пратениците

Во „А1 арената Борис Трајковски“ денеска ќе се вакцинираат пратениците од Собранието како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот...

Македонија24 часа

Намален е притисокот врз болниците, вели министерот Филипче

Притисокот брз болниците е намален, а состојбата со вирусот се смирува, оцени денеска министерот за здравство, Венко Филипче, по состанокот со...

Топ1 ден

Девојка од Гостивар, без нејзина согласност, била омажена и силувана

Без нејзина согласнот, 19-годишна девојка од Гостивар била предадена за брак во Шуто Оризари по што била силувана. Според твдењето...

Македонија1 ден

Заев за повлекувањето на Шекеринска: Таа е моја другарка, без разлика каде ќе биде во иднина

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека тој и потаму ќе соработува со Радмила Шекеринска по најавата дека...

Регион1 ден

Мас: Добар момент за поддршка на дијалогот меѓу Србија и Косово

Сакам да видам на самото место како можеме да го поддржиме нормативниот дијалог меѓу двете земји, рече германскиот министер за...

Македонија1 ден

39 починати и 603 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.596 тестирања, а регистрирани се 603 нови случаи на...

Досие