Контакт

Македонија

Сексуални работнички со танц на излозите на Универзална си ги побараа своите права

Објавено пред

Со еротски танц под црвено светло пет сексуални работнички вечерва од излозите над влезот на Универзална сала во Скопје го одбележаа 17 Декември, Меѓународниот ден против насилство врз сексуалните работници, кој изминативе 13 години се одбележуваше со „Марш на црвени чадори“.

И покрај пандемијата и студот, платото пред Унивeрзална се наполни со публика, која гласно реагира на движењата на девојките во излозите. Меѓу насобраните имаше и такви што на колена застануваа пред девојките, им испраќаа бакнежи, го имитираа нивниот танц од платото и правеа селфи.

„’Танцот во излози’ или ‘Скопје ред лајт дистрикт’ се одржува вторпат, првиот беше во 2017 година. Се враќаме по три години во пооригинално светло. Ова е уметнички перформанс, кој има цел да ги отсликаат шармот и духот на улицата на црвените фенери во Амсtердам. Со овој уметнички перформанс се бориме да покажеме дека и сексуалната работа е работа, сексуалните рабoтници се работници и треба да бидат прифатени како такви“, вели Борче Манев-Божинов од „Стар стар“.

Изминативе две години инсистирале, но не успеале, да најдат соодветен простор за одржување на перформансот за кој вели дека е идеално кога е во пешачка зона, но сепак блиску до булевар. По две години обидувања, годинава наишле на соработка од Универзална сала.

„Ова ќе биде последен настан што се организира во Универзална сала не само за годинава туку и пред реконструкцијата што се најавува в година. Универзална сала е духот на Скопје, многу генерации имале можност да следат настани овде, но од поинакво светло. Драго ми е што со ваков настан го заокружуваме работењето“, вели Манев-Божинов.

Тој се пожали дека „Фејсбук“ го забрани пренесувањето на настанот иако организаторите најавија дека ќе се пренесува во живо преку нивната страница на „Фејсбук“. Манев-Божинов објасни дека настанот се пренесувал во живо на „Јутјуб“, а особено внимавале и на изборот на песни да не подлежат на авторски права.

Некои од присутните, задоволни од танцот на девојките, прашуваа како може да им дадат по десет евра, на што Манев-Божинов одговори дека е невозможно.

„Ова е уметнички перформанс, култура. Не значи дека девојките на излог нудат сексуални услуги. Тие се сексуални работнички, но нивната улога е на скопјани да им се покажат, да се запознаат. Девојките на излогот се во улога на уметници“, објасни Манев-Божинов.

„Скопје ред лајт дистрикт“ е во организација на „Стар стар“ – прв колектив на сексуални работници на Балканот, и партнерите „ХОПС – Опции за здрав живот“ – Скопје и Коалицијата „Маргини“.

Македонија

Две котлари на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

Објавено пред

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево.

При контролата било утврдено дека двете котлари што согоруваат отпаден дрвен материјал од технолошкиот процес потенцијално емитираат прашина и штетни гасови. Истовремено, спротивно на обврските утврдени со одобрениот Елаборат за заштита на животната средина, не се вршени мерења од акредитирана лабораторија.

Од Инспекторатот најавија дека за да се спречат емисиите во воздухот, ќе се спроведат соодветни мерења во присуство на надлежен инспектор и доколку има надминувања, ќе се утврдат потребните мерки. Заклучено е дека постапувањето со отпадот на локацијата, исто така, треба да се подобри.

„Надзорот на оваа инсталација не е во надлежност на Државниот инспекторат за животна средина, но се вклучуваме заради недоволно постапување од овластен општински инспектор. Откако субјектот ќе ги спроведе мерките за заштита на животната средина, надлежен општински инспектор ќе мора да продолжи да врши редовен надзор. Се грижиме за заштита на животната средина и здравјето на граѓаните и решително продолжуваме со борбата против загадувањето“, велат од инспекторатот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од рак на грлото на матката годишно во Македонија заболуваат околу 150 жени

Објавено пред

По повод одбележувањето на месец јануари како месец посветен на борба против ракот на грлото на матката, Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје во нашата држава на годишно ниво од овој тип рак заболуваат околу 150 жени, или 15 на 100.000 жени.

Според податоците од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, на оваа клиника во 2019 година се третирани 111 случаи на карцином на грло на матка, додека во 2020 година бројот е зголемен и изнесува вкупно 140 случаи.

Во програмата за рана детекција на малигни заболувања, предвидено е спроведување бесплатен скрининг за рано откривање на ракот на грлото на матката, со кој во период од три години се опфатени жени на возраст од 24-61 година, односно следните возразни групи: 24-35 години, 36-45 години, и 46-61 година.

Во рамки на организираниот скрининг годишно се испраќаат во просек околу 53.000 покани, а процентот нa жени кои примиле покана изнесува околу 88,3%. Од нив, околу 60% жени се тестираат со ПАП-тест или во просек годишно се прават по 24.000 ПАП-тестирања, пришто се откриваат брисеви со околу 10% епителни клеточни абнормалности во вкупно цитолошки анализираните брисеви или во просек по 2.400 брисеви годишно се со позитивни наоди.

Во 2020 година, во првите 3 квартали околу 12.000 покани се испратени од страна на гинеколозите кои се вклучени како извршители во Програмата, направени се околу 9.000 ПАП-тестови при што откриени се околу 900 брисеви со одредени клеточни абнормалности, што исто така претставува 10% од вкупно цитолошки анализираните брисеви.

„Податоците покажуваат дека се помал е бројот на жени со тешка форма на карцином, како што се плочестиот карцином суспектен за инвазија и инвазивниот плочест карцином. Токму тоа е и целта на превентивната програма на Министерството, рано и навремено откривање на ова заболување, што придонесува за намалување на стапката на смртност од ова заболување“, велат од Министерството за здравство.

Од аспект на зајакнување на превенцијата од ова заболување, во 2019 година е осовремен Календарот за имунизација со тоа што обезбедна е четиривалентна ХПВ-вакцина, со која се замени дотогаш користената двовалентна вакцина. Оваа вакцина штити од 4 опасни типови на хуман папилома вирусот. Покрај превенција од предмалигни генитални лезии, предмалигни анални лезии, канцери на грлото на матката и анални канцери, дополнително превенира и генитални брадавци.

„Во 2019 година е зголемен опфатот со вакцинација со оваа вакцина во споредба со претходните години“, велат од Министерството за здравство.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Костадинов: Зад саботажите на пописот стои бегалецот Груевски

Објавено пред

Пописот е многу важна статистичка операција за планирање на натамошниот развој на земјата, економски пред сè, изјави на денешната прес-конференција портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Како што рече тој, по цели 20 години на институциите им требаат вистински, реални информации за состојбата и потребите на населението.

„Ние за тоа да зборуваме и работиме, за попис од којшто зависи квалитетот и ефикасноста на сите понатамошни политики – економски, образовни, здравствени, културни, социјални… Пописот е важен за врз основа на сите собрани податоци да се креираат долгорочни економски политики за развој, за стопанството, за подобри услови за живот на сите наши граѓани“, посочи партискиот портпарол.

Костадинов рече и дека со саботажите на пописот се потврдило дека Христијан Мицкоски е само послушник на насоките на Никола Груевски.

„Целиот наш народ виде, се потврди, зад блокадите, бојкотот и саботажите на пописот како статистичка операција стои побегнатиот криминалец во Будимпешта, Никола Груевски“, нагласи портпаролот на владејачката партија, додавајќи дека ВМРО-ДПМНЕ со Груевски и Мицкосвски е против напредокот на земјата.

Според него, државата им независни институции и сега пописот е во рацете на професионалци кои ќе го спроведат согласно меѓународните стандарди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Две котлари на „Фагус“ од Пехчево испуштаат прашина и штетни гасови, велат од инспекторатот за животна средина

По претставка од граѓани, Државниот инспекторат за животна средина вчера изврши контрола на емисиите во дрвниот комбинат „Фагус“ во Пехчево....

Македонија44 минути

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија2 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Економија2 часа

Туристичко-угостителската комора бара финансиска помош и протоколи за работа

Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор да има континуитет, како и да се обезбедат протоколи за...

Македонија3 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија4 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа5 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет5 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет5 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија6 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет17 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија21 час

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ21 час

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа22 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет1 ден

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа1 ден

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа1 ден

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 ден

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија1 ден

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Досие