Контакт

Македонија

Сенаторот Марфи уставните измени ги нарече технички и укажа дека со неусвојување ќе го загрижиме НАТО

Објавено пред

Американскиот сенатор Крис Марфи ги нарече технички уставните измени кои треба да се донесат за членство во Европската Унија. Тој од говорницата во Владата по средбата со премиерот Димитар Ковачевски кажа дека САД ќе продолжи да ја поддржува Македонија и во случај да не бидат усвоени уставните измени но нагласи дека таквата одлука ќе ги загрижи членките на НАТО.

dobivaj vesti na viber

Сенаторот Марфи рече дека војната во Украина предизвикала криза, но истовремено ја разбудила Европската Унија за потребата да ги остави вратите отворени.

„Украина не може да влезе во ЕУ ако не влезат и земјите од Балканот, тоа e нова реална можност за проширување, а Северна Македонија не треба да ја пропушти оваа прилика. Овие уставни измени, технички измени на Уставот, се јасна можност за Северна Македонија да може да се приклучи кон ЕУ. Ова е нова можност која се укажува за проширување, не морам да ви кажувам што значи да се приклучите кон Европската Унија. Зборуваме за брз економски раст, за високи плати, повеќе американски компании кои што ќе доаѓаат во Северна Македонија. Последната работа што би сакал да ја кажам е следново-сакам да бидам јасен и за влијанието што тоа ќе го има врз односите со САД ако Северна Македонија тргне по друг пат. Ако одлучи против овие уставни измени. Тогаш ќе се тргнете од патот кон Европската Унија, а ќе биде и многу загрижувачки чекор за членките на НАТО. Оние кои што сакаме да ги браниме, ги браниме врз основа на нашите вредности“, рече сенаторот Марфи.

САД остануваат големи пријатели на нашата земја, но луѓето во САД и лидерите во САД, според сенаторот Марфи, ги набљудуваат изборите што ќе бидат направени во следните неколку месеци и сите се надеваат дека одлуката ќе биде усогласена со безбедносните мерки на НАТО и со патот кон ЕУ.

„Треба да се направат избори. Русија е сериозна закана на Алијансата, на светските демократии. Ова е моментот за демократиите во Европа да се обединат, да ги донесат тешките одлуки за да возвратат на оваа агресија. Затоа премиеру, го поздравувам нашето пријателство, многу ми е важно. Вашата посета на Вашингтон беше од витално значење и навистина се надевам дека од Скопје ќе слушнеме добри вести набрзо во врска со уставните измени и патот кон Европската Унија. Ние остануваме со вас за да се осигуриме дека, како што се приклучивте кон НАТО, така ќе се приклучите и кон ЕУ“, рече сенаторот Марфи.

Премиерот Димитар Ковачевски пак, по средбата со Марфи потсети дека нашата земја како дел од поранешна Југославија имала поголем стандард од многу земји кои сега се членки на ЕУ и најави дека тој ќе го врати таквиот стандард на граѓаните.

„ Нашата држава потекнува од поранешната југословенска федерација. Во тоа време имавме поголем стандард и од Словачка и од Чешка и од Романија и од Полска и од Бугарија и од сите земји кои станаа членки на Европската Унија. Јас ќе ги донесам и ќе ги предводам сите потребни одлуки кои ќе обезбедат граѓаните на Северна Македонија повторно да имаат поголем стандард од сите граѓани од кои порано сме имале поголем стандард. Тоа нашите граѓани го заслужуваат. На тој пат сметам и на поддршката од нашите стратешки партнери пред се САД и земјите членки на ЕУ“, рече премиерот Ковачевски.

Тие денес по средбата ги прочитаа изјавите и не дозволија новинарски прашања.

Македонија

Состојба со пожарите на отворен простор до 13:00 часот

Објавено пред

Центарот за управување со кризи направи пресек за состојбата со пожарите на отворен простор до 13 часот денеска.

dobivaj vesti na viber

РЦУК – Охрид, известува дека активен е шумскиот пожар во атарот на селата Брезница и Тажево општина Македонски Брод. Пожарот е на непристапен терен а гори борова шума. На терен се наоѓа командирот на ТППЕ-Македонски Брод, едно лице од ЈП Национални Шуми и Македонски Брод и две лица од полициска станица М.Брод. Во утринските часови и предпладнето пожарот се гасел со воздухоплови од воздух.Пожарот е сеуште активен.

РЦУК – Велес, известува дека на територија на РЦУК Велес активни пожари се:
-Шумски пожар помеѓу с..Габровник и с.Мокрени-општина Чашка на планината Бабуна е сеуште активен. На терен интервенираат екипа од ЈП Национални шуми Бабуна Велес 5 вработени, 10 припадници на АРСМ и 2 вработени од ЕЛС Чашка, се дејствува и од воздух. Дополнителен проблем е силниот ветер.
-Шумски пожар на планината Голешница на Врвот Лисец – помеѓу с. Г. Јаболчиште и Дреново општина Чашка. Интервенираат ЈП Национални шуми-подружна едница Бабуба Велес со 5 врабоотени, 10 припадници на АРСМ и 2 вработени од ЕЛС Чашка. Пожарот се наоѓа на многу висок и непристапен терен каде што го отежнува гасењето.
-Пожар на отворен простор кај Пашин мост према населбата Чашка. Пожарот беше изгасен вчера попладне, денес во 12.30 повторно се активираше. На терен интервенираат 8 пожарникари со 2 ПП возила, вработени од ЕЛС Чашка и месно население. Зафатена е нискостеблеста деградирана шума и сува трева.
-Пожар над с.Подлес-општина Градско, наспроти браната Подлес во непристапен терен. Според информацијата добиена од терен, пожарот почнува да се шири а во непосредна близина се наоѓа манастир, затоа се бара итна интервенција од воздух.
Во Општина Кавадарци:
-Пожар на отворен простор на 17.07.2024 година во 10:20 часот во атарот на с.Сирково општина Росоман е ставен под конторла. На терен остануваат екипи од ТППЕ Кавадарци заради контрола на истиот.
-Шумски пожар во атарот на с.Фариш-општина Кавадарци, истиот е ставен под контрола, сеуште има задимување на некои места. Екипите од ТППЕ Кавадарци, припадници на ЕБР и вработени од ЈП Национални шуми-ШС Бор Кавадарци остануваат на терен заради конторла на истиот.
Општина Неготино:
Пожарот кај с.Калањево-општина Неготино е ставен под контрола. Дел од човечките ресурси со механизација се на тој терен каде создаваат безбедносни појаси околу населеното место заради безбедност во случај на негово повторно активирање.
Пожарот во Воениот Полигон Криволак е сеуште активен. Фронтот на пожарот е околу 20 км и се движи во правец Орлов Баир од една страна, позади Штракалево од друга страна и Земски логор и Џидимирци.Гори сува трева и нискостеблеста вегетација. Прети опасност истиот да се прошири на територија на Општина Градско.

РЦУК – Битола, известува дека активен е пожарот кај с. Небрегово. На терен од 04:30 часот се излезени 6 пожарникари со 2 ПП возила. Пожарот се шири кон местото викано Дервен, каде што на терен од 10:00 часот се излезени 4 пожарникари со 1 ПП возило.

РЦУК – Штип, известува дека пожарот кој избувана на 12.07.2024 година , во атарот на с.Селце и с.Драгоево е сеуште активен на еден крак. Во атарот на село Селце и село Пухче е активен, исто така пожарот се шири кон ловиштето каде гори дабова шума, смерка, нискостеблеста вегетација и сува трева. На терен инервенираат ТППЕ-Штип, АРМ, ловочувари и еден Претставник од РЦУК -Штип кој ни јавува дека имало гаснење и од воздух со хелихоптер од Р.Србија кој имал 5 празнења од кој 2 во атарот на селата Селце и Пухче, 3 празнења во ловиштето.

РЦУК – Струмица, известува дека пожарот кај с.Баделен е локализиран. Се врши контрола на теренот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Фото) Мицкоски на средба со амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо

Објавено пред

Премиерот на Македонија, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо.

dobivaj vesti na viber

„Денес остварив средба со амбасадорот на Народна Република Кина, Џанг Ѕуо. На средбата ги потврдивме добрите билатерални односи и ја истакнав мојата заложба за економска, политичка соработка и водење на политика на добри и интензивни односи. Посочив дека добра основа за соработка се образованието, културата, транспортот, науката и да ги искористиме потенцијалите кои стојат на располагање од интензивираното пријателство“, напиша Мицкоски на ФБ.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Фото) Благодарници и подароци за храбрите пилоти од Србија, Хрватска, Словенија, Романија и Црна Гора кои нѝ помагаат во гасење на пожарите

Објавено пред

Благодарници и подароци добија храбрите пилоти од регионот кои нѝ помагаат при гасење на пожарите.

dobivaj vesti na viber

На храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак на почит и благодарност за она што го прават за нашата земја, директорот на ЦУК Стојанче Ангелов им додели благодарници со пригоден подарок карактеристичен за Македонија.

Под објавата на Фејсбук се редат еден куп позитивни, но и емотивни коментари од граѓаните кои искажуваат благодарност.

Од предходните директори само Стојанче треба остане на истата функција!“, „Браво секоја чест за сите само напред“, „Ви благодариме добри луѓе!“ се само дел од десетиците коментари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Илиевски: ОЈО и ДКСК веднаш да го истражат случајот поклон од 325.000 евра за Јанушев

ВМРО-ДПМНЕ беше и остана партија на криминалци кои во политиката се влезени само за да се збогатат на сметка на...

Македонија2 часа

МНР ќе одлучува дали има оправдани причини антикорупционерите да добијат дипломатски пасоши

Веста дека претседателката на ДКСК, Татјана Димитровска, добила дипломатски пасош, а останатите членови исто така поднеле барање, оти многу патувале,...

Македонија2 часа

(Видео) Лефков: Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици

Братот на Венко Филипче, заедно со Вице Заев ќе произведуваат струја од фотоволтаици, пред заминување од власт направиле централа од...

Топ4 часа

Приведен разбојник во Скопје, со употреба на сила од вработена во продажен објект одзел производи

Полицијата приведе 31-годишен скопјанец кој со употреба на сила одзел производи од продажен објект во Драчево, информира МВР. „На 19.07.2024...

Македонија6 часа

Расте бројот на пожари низ Македонија: во моментов активно беснеат 12, познато е каде гори

Центарот за управување со кризи во последното деноноќие регистрира вкупно 35 пожари. Од нив 12 се се’ уште активни, а...

Македонија6 часа

Доаѓа невреме: пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните...

Македонија20 часа

(Видео) Пороен дожд, грмотевици и град попладнево во Охрид, Свети Николе и Струмица

Во централниот дел од Пелагонија има појава на невреме со интензивен пороен дожд, грмежи, силен ветер и град, извести Центарот...

Топ21 час

Почина осуденик во Идризово, телото е дадено на обдукција

Денеска во 02.08 часот во СВР Скопје, од Казнено – поправната установа Затвор Идризово било пријавено дека во амбулантата во...

Топ21 час

Уапсен 53-годишник, извршил обљуба врз малолетник од Струмица со пречки во развојот

Вчера во 18.25 часот, полициски службеници од СВР Струмица лишиле од слобода 53-годишно лице од струмичко, кој се сомничи дека...

Македонија21 час

(Видео) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Денеска полициски воздухоплов од типот Бел-412 од Одделот за воздухопловни единици продолжи да дејствува на пожар што избувна на планината...

Македонија1 ден

Министерот Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Министерството за здравство информира дека министерот д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именува нови в.д. директори во повеќе здравствени установи....

Македонија1 ден

„Визер“ предупредува: Патниците да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет денес

Пристигнете на аеродромот најмалку три часа пред летот, апелираат од „Визер“ по денешниот ИТ-колапс. Се очекуваат потенцијални прекини поради тековниот...

Топ1 ден

Пронајдено телото на скопјанецот што се удави во Дојранското Езеро

По преземените мерки и активности, тим пожарникари од Територијалната противпожарна единица Струмица, денеска, околу 7 часот, во Дојранското Езеро го...

Македонија1 ден

(Видео) Спречена експлозија на над 80 тони гас кај поранешна „Порцеланка“ во Велес

Благодарение на брзата и пожртвувана реакција на храбрите велешки пожарникари избегната е голема трагедија во кругот на поранешна велешка „Порцеланка“...

Македонија1 ден

(Видео) Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац: со фамилијата се враќале од одмор во Словенија

Во сообраќајна несреќа кај Лесковац едно лице загина, а тројца се повредени. Несреќата се случила кога возачот изгубил контрола над...

Македонија1 ден

Рекорден број повици од постоењето на бројот за итни случаи 112

Единствениот повикувачки број за итни случаи 112 во Центарот за управување со кризи (ЦУК), изминатото деноноќие бележи рекорден број повици...

Македонија1 ден

Пожарот кај Битола локализиран, но сѐ уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Регионалниот ЦУК Битола известува дека Екипите од ТППЕ Битола, НП ,,Пелистер”, ДПД,,Арханѓел” и доброволци се повлечени од терен од пожарот...

Свет1 ден

Полицаец повреден со нож во центарот на Париз, насилникот неутрализиран

Еден полицаец е повреден во напад со нож во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен....

Македонија1 ден

Повеќе од 10 часа делови од Скопје без струја

Повеќе од 10 часа делови од Скопје се без струја по вчерашното невреме проследено со дожд, силен ветер и град....

Македонија1 ден

Костадинов заврши на инфузија, вдишал чад од пожарите

Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов вчера завршил на инфузија откако вдишал чад при гаснењето на пожарите. -Пожарникарите-спасители изразуваат голема благодарност...