Контакт

Македонија

Се кријат вакцините со погрешен датум што треба да бидат уништени

Објавено пред

Агенцијата за лекови и „Македонијалек“ ги кријат МРП-вакцините со погрешен датум на декларацијата што треба да бидат уништени. За да се расчисти дилемата во јавноста за рокот на вакцината втиснат на шишенцата од производителот и наводно погрешната налепница од „Македонијалек“, „Макфакс“ побара да ги сними вакцините што треба да се уништат. Снимање на лековите не дозволија ниту од Агенцијата ниту од „Македонијалек“, а од Министерството за здравство оставија можност тоа да биде направено во текот на утрешниот ден.

dobivaj vesti na viber

Директорот на Агенцијата за лекови, Ќахил Ибраими, во телефонски разговор кусо рече дека во депото на „Македонијалек“, каде што се чуваат вакцините со погрешен датум, пристап имале само инспекторите и побара барањето да му го испратиме на е-пошта, но сепак одговор на барањето не добивме.

Во „Македонијалек“ , пак, увозник на вакцината со погрешен датум, неколкупати побаравме да ги снимиме вакцините, но одговорот од таму беше: „вашето барање е пренесено кај надлежните, ќе ве известат за одговорот“.

Министерот за здравство, Венко Филипче, уверуваше дека на секоја вакцина има воден жиг со рок на траење, кој кај оспорените вакцини со погрешни декларации е до јуни и јули 2019 година, но во ниту еден наврат не покажа примерок од вакцината со разните датуми, туку остави јавноста да верува само на неговиот збор. Тој објаснуваше дека пропустот го направил увозникот на вакцината, кој на кутиите залепил декларација направена за претходниот увоз, кој бил со важност до октомври 2018 година.

Најавата дека вакцините МРП (морбили, рубеола, паротит) со погрешен датум на декларациите, иако имаат важечки рок на траење, ќе бидат уништени, внесе нова паника и сомневања во јавноста. Граѓаните побараа одговор на прашањето зошто ќе се уништува лек за кој одговорните тврдат дека е безбеден и дека има важечки рок на траење.

Директорот на Агенцијата за лекови извести дека побарал од „Македонијалек“ вакцините да бидат уништени во согласност со Законот за лековите иако не прецизира на кој точно дел од законот се повикува.

Во согласност со член 106 од Законот за лековите и медицинските средства, лек се смета за неисправен ако рокот на употреба е истечен, ако органолептичките карактеристики се изменети (изглед, боја, вкус и мирис), ако пакувањето е оштетено, ако лабораториската контрола покажала дека не е во согласност со декларираниот квалитет и ако лекот е повлечен од употреба од која било друга причина.

Неисправниот лек, во согласност со законот, се смета за отпад и се забранува неговиот промет. Отпадот на лекови се отстранува на начин со кој не се загрозуваат здравјето на луѓето и животната средина. Трошоците поврзани со отстранувањето на отпадот на лековите се на товар на сопственикот на отпадот на лековите, односно на правното или физичкот лице за кое е утврдено дека ги поседува. Поблиските услови за начинот на отстранување на отпадот ги пропишува директорот на Агенцијата.

Во случајот нејасно е на кој дел од законот се повикуваат надлежните, со оглед на тоа што овде не станува збор за оштетено пакување, туку, како што тврдат од Министерството, за погрешна декларација, но во законот е оставена можност за двојно толкување.

Директорот Ќахил не одговори на прашањата од „Макфакс“ дали испратил примерок од вакцината на анализа во некоја лабораторија за да докаже дека е безбедна и каква казна ќе добие „Македонијалек“.

Скопје

Корисниците од Служба за заеднички работи при Клинички Центар „Мајка Тереза“ денеска без струја

Објавено пред

ЕВН Македонија известува дека денеска без електрична енергија ќе останат корисниците од Служба за заеднички работи при ЈЗУ Клинички Центар „Мајка Тереза“.

dobivaj vesti na viber

Електрична енергија ќе нема во периодот од 08:30 до 15:00 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23, а максималната ќе достигне од 36 до 43 степени. UV=10

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 41 степен.

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до крајот на следната работна седмица ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури. Промена на временската состојба се очекува од петок.

Прикажи повеќе...

Македонија

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Објавено пред

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим на сообраќај , при што во должина од 1000 метри (пред НС Миладиновци до НС Миладиновци), сообраќајната лента за принудно запирање и сообраќајната лента за возење ќе бидат затворени, додека сообраќајот ќе се одвива по левата сообраќајна лента за претекнување.

dobivaj vesti na viber

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по cуви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради зголемена фреквенција на возила времето на чекање на ГП Табановце за влез и на ГП Богородица за излез од државата е околу 30 минути. На останатите гранични премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет38 минути

Трамп го даде првото интервју по атентатот: „Еден потег ми го спаси животот“

Поранешниот американски претседател и актуелен републикански кандидат за американски претседател Доналд Трамп го даде првото интервју по обидот за атентат...

Македонија1 час

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

Македонија1 час

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим...

Спорт9 часа

(Видео) Шпанија го освои Европското првенство

Фудбалската репрезентација на шпанија четврти пат во историјата стана европски првак. Шпанија во финалето на ЕУРО 2024 ја победија Англија...

Македонија12 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет13 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија15 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија16 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија22 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет23 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет1 ден

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ2 дена

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија2 дена

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура2 дена

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...