Контакт

Македонија

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, предупредуваат од АМСМ

Објавено пред

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по наместа влажни коловози, предупредуваат од АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони. Ова особено се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Забраната за ТТВ на патниот правец Р1209 Тетово – Попова Шапка е укината.

Македонија

Ковачевски – Брнс: Економската соработка да се интензивира со акцент на енергетски проекти

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ја прими амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнс.

Брнс му го честита изборот за премиер на Димитар Ковачевски и му посака успех во спроведувањето на програмските цели на новиот владин кабинет, меѓу кои соработката со САД како стратешки партнер на Република Северна Македонија е во врвот на приоритетите на меѓународната политика на земјата.

На средбата меѓу Ковачевски и амбасадорката Брнс стана збор и за определбата да продолжи економската соработка меѓу двете земји со посебен акцент на поттикнувањето проекти и инвестиции што ќе ѝ овозможат трајна и одржлива енергетска независност на Северна Македонија.

На средбата беше истакнато дека за Вашингтон, Северна Македонија и регионот остануваат важен геостратешки интерес и во таа насока од клучна важност за САД е деблокирање на евроинтеграцискиот процес за земјата и одржување на првата меѓувладина конференција со Брисел и отворањето на првите поглавја во процесот за членство во ЕУ.

Премиерот Ковачевски на работната средба со амбасадорката Брнс нагласи дека најавената официјална посета на премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков, и на членовите на неговата влада за 18 јануари е добра порака, која најавува сериозен исчекор за отворените прашања меѓу двете земји и за изнаоѓање решенија прифатливи за двете страни.

Амбасадорката Брнс потенцира дека за САД, односите меѓу двете земји како најблиски соседи и сојузници во НАТО е од исклучителна важност и дека од особено значење е брзото решавање на клучните прашања што ќе го овозможат континуитетот на процесот за членство на Северна Македонија во ЕУ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нов универзитетски учебник „Основи на безбедност – концепциски безбедносни пристапи“ од професор Марјан Ѓуровски – придонес кон науката за безбедност

Објавено пред

Во издание на канцеларијата на Фондацијата „Конрад Аденауер“ од СР Германија во Скопје и Универзитетот „Св. Климент Охридски“ од Битола излезе од печат универзитетскиот учебник со наслов „Основи на безбедност – концепциски безбедносни пристапи“, во авторство на проф. д-р Марјан Ѓуровски од Факултетот за безбедност – Скопје.

Публикацијата претставува сложен научен труд што се темели на широко разработена теориска рамка на истражување на безбедносните концепти поткрепена со систематско собирање факти и последователна нивна анализа, кои се употребени во презентацијата и развојот на безбедносните концепти.

Во универзитетскиот учебник се нагласува дека безбедноста е комплексен феномен и во суштина не само поради неговата недостижна природа и содржина со оглед на времето и местото во кое се дискутира за него туку исто така и поради фактот што дискусијата за безбедноста е неизбежно поврзана со други категории: страв (за физички опстанок), отсуство на структурно насилство, мир, благосостојба и стабилност.

Како политичка концепција, безбедноста очигледно е предуслов за постоење живот – индивидуален и социетален и се однесува на отсуство од закани и заштита од нив. Сфаќањето на безбедноста како вроден интерес на секоја индивидуа и на пошироките човечки колективитети – фамилија, општество, нација, држава, меѓународен систем, укажува на потребата од проширување на концептот на безбедноста кон овие колективитети. Оттука, во теоријата се обликуваат концепти како национална и меѓународна безбедност и во поново време индивидуална, социетална и глобална безбедност, што укажува на значајно ширење нови димензии на безбедноста, се наведува, меѓу другото, во книгата.

Во книгата на професор Ѓуровски, која ќе се изучува на студиите по безбедност, криминалистика и криминологија на Факултетот за безбедност – Скопје, на прв, втор и трет циклус на студии и на други високообразовни институции, се наведува дека проблемот на националната безбедност треба да се сфати како системски безбедносен проблем во кој и индивидуите, и државите и меѓународниот систем имаат свој дел и во кој економските, социјалните и факторите од сферата на животната средина еднакво се значајни како политичките и воените.

Фондацијата „Конрад Аденауер“ и Универзитетот „Св. Климент Охридски“ ќе организираат посебна промоција и дискусија на темата за која денес излезе од печат книгата „Основи на безбедност – концепциски безбедносни пристапи“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше промени, Ковачевски беше прашан дали смета дека министрите на ДУИ се незаменливи, на што одговори дека членовите на Владата не ги дели според политичката провиниенција од каде што доаѓаат.

„Јас никогаш не сум ги делел луѓето со кои сум работел како кадри на одредена партија, одредено време, одредена провиниенција. Ги вреднувам врз основа на професионалните перформанси. Со министрите што беа дел од минатата влада и се дел од новата Влада имав соработка како заменик-министер. Лично сум задоволен од перформансите на министрите од ДУИ предложени да бидат дел од новата Влада“, рече Ковачевски.

Тој не одговори конкретно дали набргу може да се очекува лидерска средба со Христијан Мицкоски, но најави дека ќе комуницира со опозицискиот претседател.

„Сметам дека сите политичари и експерти, без разлика на нивната партиска или политичка припадност, треба да дадат придонес за решавање проблеми. Ќе воспоставиме комуникација со Мицкоски за изнаоѓање решенија“, рече Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Ковачевски се надева дека преку соработка во економијата и образованието Бугарија ќе го тргне ветото

Премиерот Димитар Ковачевски се надева дека преку соработка во делот на економијата, бизнисот, образованието, Бугарија ќе го тргне ветото за...

Македонија2 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на неговиот македонски колега, Димитар Ковачевски, наведувајќи дека позицијата на Бугарија за...

Економија2 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет3 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт3 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион4 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет4 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет5 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет6 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија15 часа

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија20 часа

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија20 часа

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа21 час

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ1 ден

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет1 ден

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија1 ден

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Досие