Контакт

Македонија

СЈО отвори четири нови случаи „Табла“, „Триста“, „Тотал“ и „Тифани“

Објавено пред


 

Специјалното јавно обвинителство во четврток објави дека отвора четири нови истраги против четири лица и тоа директор на училиште, помошник министер во Министерствтото за внатрешни работи и двајца управители на повеќе фирми.

Обвинителката Катица Јанева, на прес-конференција рече дека Управата за јавни приходи и Министерството за финансии дозволиле поединци и други министерства да работат спротивно на законите, овозможувајќи одредени физички и правни лица да се стекнат со имотна корист затајувајќи даноци и вршејќи јавни набавки незаконито и со повластување.

Најави дека на тој начин се перени пари во Буџетот, а парите завршувале во џебови на функционери од власта. „Ова е почеток, а понатаму ќе се прошируваат за нови кривични дела од нови физички и правни лица“, рече Јанева, која нагласи дека за вакви комплексни потребен е подолг период за покренување обвиненија.

Во првиот случај под назив „Табла“ осомничен е директор на училиште „Реџо Нушиќ“, во село Зајас кој овозможил имотна корист за едно право лице. Осомничениот со фирмата „Баукос“ склучил договор за изградба на училиште во село Горно Стоговиште, кичевско во вредност од 12.346.394 денари, при што не ги следел законски правилата за извршената јавна набавка.

Во вториот случај „Триста“ помошник министер во МВР ја злоупотребил положбата при јавна набавка на 300 возила при што го оштетил Буџетот за 27.894.555 денари или 453.570 евра. Со незаконски договори со фирмите „Порше“, „Ка-Дис“, „Бохемија Ројлс Ројс“, „Авто куќа“, „Ауто Македонија“, прибавил противправна имотна корист за наведените фирми.

Како што наведе обвинителката Фатиме Фетаи, доколку договори за набавка и одржување на возила биле склучени со прворангираните фирми кои учествувале на конкурсот за јавна набавка, според објавените критериуми, Буџетот ќе бил пополн за 453.570 евра.

Во третиот случај наречен „Тотал“ се работи за едно продолжено кривично дело даночно затајување, при што осомничено е физичко лице управите на Тотал маркетинг ДООЕЛ Скопје, Медија макс, Тотал Медија центар. Осомничениот давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правните лица затаил данок во износ од 7.466.981 денар 121.414 евра, а лично физичкото лице затаило 3.876.471 денар или 63.032 евра. Тоа што го набавувал за себе преку правните лица го покривал. Фетаи рече дека во друштвата немало вработени освен еден вработен од 2014 и друг од 2015 година.

Четвртиот случај е наречен „Тифани“ исто така продолжено кривично дело што траело од 2008 до 2014 година каде физичко лице управителка на Друштво за консалтинг Смарт ДООЕЛ и Смарт груп ДООЕЛ Скопје, која исто како претходниот управител за даночните 2008 -2014 година одбегнала даноци, а во завршните сметки давала лажни податоци, при што одбегнала да плати 2.314.463 денари или 37.634 евра преку фирмите и 1.040.840 денари или 16.924 евра личен данок.

Како што рече Фетаи таа преку фирмите набавувала долна облека во вредност од 500 евра, здолништа, ташни, ремени, очила, шминки, точаци, сигурносни врати и друго.

Обвинителката Ленче Ристовска појасни дека за ниту едно од осомничените лица не се бараат мерки за обезбедување присуство./крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Македонија

(Видео) Јанушев: Граѓаните нема да заборават дека автопатот Демир Капија-Смоквица е проект на ВМРО-ДПМНЕ

Објавено пред

Од

Пуштањето на автопатот Демир Капија-Смоквица доцни цели осум месеци, рече денеска на прес-конференција Игор Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

„Доколку СДСМ го ставеше политиканството во втор план и се посветеше на интересите на граѓаните, овој автопат ќе беше во употреба уште во август минатата година и граѓаните ќе можеа побргу и побезбедно да се движат по Коридорот 10“, истакна Јанушев.

Како што наведе тој, ВМРО-ДПМНЕ го реализирала проектот за изградба на автопатот до завршна фаза уште во мај 2017 година.

„Преостануваше само да биде преместен уште еден далновод и да се заврши контролната соба. Целиот автопатот од 28 километри, кој поминува низ сложен карпест терен, беше завршен за 5 години. СДСМ потроши цела една година за преместување една бандера и за доизградба на една просторија“, потенцира генералниот секретар на опозициската партија.

„СДСМ неосновано го одложуваше пуштањето во употреба на автопатот со цел граѓаните да заборават дека автопатот е изграден од ВМРО-ДПМНЕ и да се создаде впечаток дека, ете, и СДСМ нешто изградил. Граѓаните не се со кратка меморија и покрај потценувачкиот однос што секојдневно го добиваат од СДСМ, граѓаните точно знаат кој, што и колку направил“, додаде Јанушев, кој истакна дека овој автопат, исто како и автопатот Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид, е почнат и бил во напредна фаза на реализација токму во времето на ВМРО-ДПМНЕ.

Тој истакна дека сите проекти што СДСМ и Заев ги најавија како свои се проекти на ВМРО-ДПМНЕ.

„СДСМ нема почнато ниту еден километар нов автопат. Добро е што СДСМ во недостиг на сопствени идеи и проекти ги продолжува проектите на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи од нив полза имаат граѓаните. Им порачуваме во иднина, токму заради доброто на граѓаните, да не ги кочат проектите почнати од ВМРО-ДПМНЕ. Неодговорноста што ја манифестираат и политиката на неработење мора да запре. Граѓаните очекуваат работа и посветеност. Ноторен факт е дека СДСМ не знае да работи“, рече Јанушев на денешната прес-конференција.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев: Автопатот Демир Капија-Смоквица е најмоќен симбол за поврзаноста на Македонија со ЕУ

Објавено пред

Од

Новиот автопат од Демир Капија до Смоквица во должина од 28,2 километри обезбедува значително скратување на времето на патување, ја зголемува безбедноста за сите учесници во сообраќајот и создава услови за динамизирање на транспортот и трговијата, како и натамошен развој на целокупната економија, беше истакнато денеска за време на неговото свечено отворање.

На отворањето премиерот Заев истакна дека автопатот, во чија изградба се вложени 227 милиони евра, носи многубројни придобовки за земјата, нејзините граѓани и за деловните субјекти.

„Поврзувањето е основен чекор за изедначување на нашите регионални стандарди со оние на Европската Унија кон која нè водат сите патишта. Овој автопат е еден од нив и во буквална смисла. Овој автопат поврзува и води кон ЕУ! Оваа делница од автопатот ‘Пријателство’ во себе ја има вградено и приказната, искрената приказна, за поддршката и соработката помеѓу Република Македонија и Европската Унија. Една од најјасните заложби на оваа Влада е издигнувањето на Македонија како конструктивна точка која поврзува и сплотува во заедништво, па оттаму овој автопат е можеби една од најјаките симболики за тоа. Нашата темелна вредност и определба да ги издигнеме капацитетите на нашата земја на ниво достојно за да биде членка на ЕУ е силна мотивација за усогласување на нашата национална патна инфраструктурна стратегија со онаа на Европската Унија“, истакна претседателот на Владата, Зоран Заев, заблагодарувајќи се на поддршката што Европската Унија ја обезбедува во развојот на инфраструктурата на земјата.

На настанот беше  беше означен и почетокот на „ЕУ за тебе“, кампањата за инвестициите на Европската Унија во транспортната инфраструктура.

„Со отворањето на овие 28,2 километри од автопатот Демир Капија-Смоквица го додадовме делот од паневропскиот Коридор 10 кој недостигаше во земјата. Овој автопат ќе го олесни движењето, ќе го поттикне економскиот развој и ќе обезбеди одржливо и побезбедно патување“, рече во своето обраќање генералниот директор за соседски политики и преговори за проширување во Европската комисија, Кристијан Даниелсон.

Во изминатите неколку години Европската Унија вложи речиси 325 милиони евра во транспортната инфраструктура на земјата, информираат од владината прес-служба. Како што се додадава, со нив биле изградени и обновени над 100 километри автопатска мрежа, 64 километри патишта во повеќе од 40 општини и 60 населени места, 16 километри железничка пруга и 11 железнички станици. Се наведува дека како и другите инфраструктурни проекти на ЕУ, така и новиот автопат е изграден според најсовремените градежни, технички и безбедносни стандарди. По должината на трасата на автопатот изведени се над 8 милиони кубни метри високи насипи и длабоки ископи во теренот, како и 6 моста, речиси 100 канали, 2 сообраќајни клучки и 2 двојни тунела со должина од над 1,2 километар. Покрај современото енергетски ефикасно осветление, во тунелите се инсталирани и систем за вентилација, за детекција и гаснење пожар, за резервно напојување со електрична енергија, како и SCADA-систем за мониторинг и управување со сообраќајот.

„Од денеска добиваме нова, модерна и безбедна автопатска делница, прва од овој тип на Балканот. Автопатот ги содржи сите потребни карактеристики за сообраќајна безбедност, што ни дава сигурност дека сообраќајот по оваа делница ќе се одвива побезбедно за сите учесници. Тој е проектиран и изграден во согласност со нормите и стандардите на Европската Унија за заштита на животната средина, што дополнително влијае на намалување на емисијата на штетни гасови“, истакна министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески.

Прикажи повеќе...

Македонија

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Објавено пред

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“ и ги огласил како вили на продажба.

Тие се една до друга и на секоја има и слика од ѕвездата по која е крстена.

Вилата „Јелена Карлеуша“

Вилата „Јелена Карлеуша“ е поголема од вилата „Лепа Брена“. И двете имаат мало дворче на влезот.

Вилата „Лепа Брена“

Викендов беа затворени, но соседите на сите што прашуваа со насмевки на лицето им објаснуваа дека сопственикот ги ставил имињата за да привлече внимание.

Автокампот „Карни“, каде што се вилите, се подготвува за претстојната летна сезона. Се уредуваат тревниците и се поправаат штетите од зимата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија6 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија8 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие