Контакт

Македонија

Тензично во Собрание, Мицевски обвини дека се измислуваат изговори за да нема избори

Објавено пред

Со довикувања од место, процедурални забелешки, препукувања меѓу координаторите на пратеничките групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, но и на собранискиот спикер почна собраниската седница за законот за Јавно обвинителство.

Никола Мицевски извади фотографија на која заеднички се сликани Бојан Јованоски и пратеникот Кирацовски.

„Еве ви ја фотографијата, кажува сè зошто бегате од избори. Јасно ни е сè. Измислувате изговори да нема избори на 12 април. И да работите 48 часа, џабе е, ништо не сработевте за овие три години“, рече Мицевски.

Оваа реакција следеше откако претходно координаторот на СДСМ, Јован Митревски, побара седницата да трае до 24 часот за да се донесат законите.

„Има закони кои мора да се донесат пред распуштање на Собранието. Законот за АВМУ, одбрана, закон за плати на професорите. Во име на пратеничката група, кажувам дека сите пријавени се откажуваме од збор во интерес на времето. Да ги донесеме законите, да се распушти Собранието и да одиме на избори на 12 април“, посочи Митревски.

На кавгата на координаторите претходеше процедурално барање за пауза и на пратеничката Емилија Алексадрова, која рече дека паузата ја бара за дополнителна координација бидејќи независните утрово не биле поканети.

Спикерот Талат Џафери образложи дека нема потреба од пауза, а кога имало потреба одржувал целодневни координации.

„Сум бил секогаш коректен, сме имале координации по цели денови, било тегнење и туркање па потоа претседателот бил виновен што не закажувал седница. Секогаш кога имало дилема со некоја пратеничка група, сум бил отворен за средба. Така што ќе ве замолам не  префлајте ја топката постојано кај мене“, рече Џафери.

При тоа од место дофрли пратеникот Мухамед Зекири, а Џафери кусо му врати.

„Не дофрлајте од место, ако имате нешто, пишете на Фејсбук“, рече собранискиот спикер.

Џафери по ова даде пауза од еден час. За збор има пријавено над 30 пратеници најголем дел се од опозицијата.

 

 

 

 

 

Македонија

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени туку масакрирани

Објавено пред

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го започна своето денешно сведочење во случајт “Монструм” претставувајќи се како пратеник.

„За овој грозоморен настан дознав следниот ден од медиумите. Беше многу трагичен настан. Сигурно дека сум разговарал со многу луѓе, ако вреди за судот и за јавноста сите мои разговори нека се прикажат јавно. Нормално е дека не можам да се сетам на сите детали, но сум зборувал за да ја видиме вистината за настанот, бидејќи бевме вознемирени. Јас и како претседател на партија и пратеник имав грижа, тоа не беше лесна ситуација, сите на некој начин бевме исплашени од овој настан и да не дојде до некој судир. Сите разговори беа со тој поглед со моите соработници. На детали може да ме потсетите. Тоа беше многу лоша ситуција за сите и за мене, и како за човек и како партија сум се обидувал да дадам придонес да се расчисти ситуацијата. Сум разговарал со меѓународната заедница, сум барал помош од госпоѓа Нуланд како помошник државен секретар на САД, како и од високи претставници на ЕУ. Одговорот на Нуланд беше дека тие не можат да помогнат во овој настан. И одговорот на ЕУ и САД беше дека тие веруваат на ОБСЕ.”, рече Ахмети.

Обвинителкатта Фатиме Фетаи го прша дали се сеќава на разговор со Сафет Незири.

„Не само со Сафет туку сум разговарал и со многу други луѓе за евентуално да не бидат без вина обвинети. Не негирам дека сум разговарал со него. Добро би било судот и сите да знаат што сум зборел со него”, одговори Ахмети.

На 12.05.2012 година Ахмети од Сафет побарал да се формира паралелна комисија за расчистување со случајот. Фетаи праша што предизвикало сомнеж кај него за тој да побара паралелна комисија.

„Имавме потврдени и непотврдени информации дека може да се случат протести за овој настан и работите да излезат од контрола”, рече Ахмети.

„Два дена после настанот на соговорникот му велите дека убиените биле класично стрелани. Какви ви беа сознанијата?”, праша Фетаи.

„Информациите ги имав од органите, од институциите, бидејќи тие не биле само убиени туку масакрирани”, одговори Ахмети.

„Биолошкиот материјал не им припаѓа на луѓето во кои се сомневаат, со исклучок на луѓето кои не се тука. Како знаете кои се луѓето што се осомничени во овој дел од истрагата, со оглед на тоа дека во тек била предистражна постапка?”, праша Фетаи.

„Секогаш сум се повикувал за да без докази да не се обвинува никој. Тоа било прашање што сум го разговарал со секого”, рече Ахмети.

Сведочењето на Али Ахмети е во тек. Сведокот Бујар Османи го потврди своето присуство, но најави дека ќе задоцни.

Судијата Огнен Ставрев на почетокот на денешното рочиште изуми да им дозволи на медиумите да снимат инсерти од судењето.
На минатото рочиште за петкратното убиство кај Смилковското Езеро, сведочеа поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на БЈБ Љупчо Тодоровски – Радникот.

Искра Манојлоска

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Се одложи судењето за организаторите на „27 април“

Објавено пред

Се одложи првото рочиште на кое Трајко Вељаноски, Миле Јанакиески, Спиро Ристовски и Владимир Анастасовски се обвинети како организатори на настаните од 27 април.

Четворицата денеска се појавија на јавната расправа – Јанакиески, Ристовски и Анастасовски беа спроведени од домашен притвор, додека Вељаноски се појави последен и седна сам во вториот ред од судницата.

Судењето се одложи бидејќи одбраната се пожали дека не се добиени сите докази за случајот, за обвинетите да можат да се произнесат за вина. Судијата Иле Трпков го одложи судењето за 26-ти февруари велејќи: „Водевме сметка за тоа на Миле Јанакиески да не му се поклопува ова со други судења”.

Обвинителката Вилма Русковска рече дека одбраната предложила по 300 сведоци од обвинет и дека се надева дека без да се загрози одбраната ќе се намали оваа бројка. Одбраната пак, побара да ги добие сите докази со кои располага обвинителството, бидејќи материјалите се наоѓале во Апелациониот суд кои се дел од предметот во кој претходно беа осудени 16-мина на повеќе од 200 години затвор.

Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Според ОЈО, осомничените на почетокот на 2017 година подготвиле и реализирале план со намера да оневозможат мирно примопредавање на власта. За таа цел, ги организирале и материјално ги поддржале масовните протести, најпрвин пред Државната изборна комисија, а потоа и протестите на движењето „За заедничка Македонија“ кои кулминираа со насилното влегување во Собранието на 27 април.

Во истрагата беа опфатени и поранешниот премиер Никола Груевски и ексразузнавачот Никола Бошковски, но постапката за нив е запрена додека не станат достапни на органите на прогон.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ја одведе државата и својата партија во долгови

Објавено пред

„ВМРО-ДПМНЕ е партија со долг од 8 милиони евра, а Христијан Мицкоски е стечаен управник на најнедомаќинската и најрасипничката партија, која 11 години ја пустошеше државата, ги задолжи и ги крадеше граѓаните.За време на режимот на Никола Груевски, шефот на Мицкоски, бруто надворешниот долг на државава се зголеми за над 5 милијарди евра, од 2,5 милијарди евра во 2006 година на 7,7 милијарди евра во првиот квартал од 2017 година“, соопшти СДСМ.

Според партијата, во истиот тој период, додека граѓаните осиромашуваа, ВМРО-ДПМНЕ изгради луксузен бел дворец, симбол на нивниот криминал и корупција, а сега опозициската партија има долг од 8 милиони евра.

„Замислете, што би се случило кога овие недомаќини и расипници, извршителот Мицкоски и Груевски повторно би се доближиле до државниот буџет?! Колку нови милијарди евра би ја задолжиле државата за нивните криминални проекти?Затоа граѓаните на 12 април нема да дозволат нечесни и недомаќини кои не можат да ја менаџираат сопствената партија повторно да ја задолжуваат и ограбуваат на државата.На 12 април граѓаните ќе порачаат: режим никогаш повеќе“, се додава во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Судење за „Монструм“: Ахмети имал информации дека момчињата не биле само убиени туку масакрирани

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, го започна своето денешно сведочење во случајт “Монструм” претставувајќи се како пратеник. „За овој грозоморен...

Забава38 минути

Ѓоковиќ објави екстремен „предизвик“ на Инстаграм

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ објави нов предизвик на Инстаграм, откако се искапе во ледена река.   View this post on...

Свет1 час

Дуња Мијатовиќ е против екстрадицијата на Асанж во САД

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, не треба да биде екстрадиран во САД затоа што тоа би имало ужасен ефект врз...

Регион2 часа

Јамајка демантира дека го признала Косово

Министерката за надворешни работи на Јамајка, Камина Џонсон Смит, ја демантира изјавата на косовскиот претседател Хашим Тачи дека државата ја признала...

Свет2 часа

Нови 889 случаи на заразени од коронавирус во Кина

Во Кина се забележани 889 новопотврдени случаи на заразени од коронавирус и 118 починати. Од смртните случаи, 115 се во...

Свет2 часа

Во април почнуваат клиничките тестирања на вакцината против коронавирус

Кон крајот на април ќе започнат клиничките испитувања на вакцината против коронавирус од кој во Кина починаа повеќе од 2.000...

Свет3 часа

(Видео) Украинци пречекани со камења дома кога беа евакуирани од Кина

Украинци евакуирани од кинескиот град Вухан биле пречекани од револтираните мештани, кои со камења мавале по автобусите што се упатиле...

Македонија13 часа

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин во Сарај

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за...

Топ19 часа

Момче прободено со нож, уапсена девојка осомничена за обид за убиство

Дваесет и тригодишен државјанин на Турција синоќа бил пронајден на излез од Гостивар, на магистралниот пат кон Тетово, со повреда од...

Топ21 час

(Видео) Кокаинот од Колумбија бил скриен во банани, приведени се четири лица

МВР соопшти детали за запленетиот килограм кокаин по потекло од Колумбија, кој беше запленет во полициска акција во селото Крушопек...

Македонија24 часа

Јовановски до Русковска: Не се дери, ти ги знаеме гласовните способности

Половина час пред судот, првообвинетиот за „Рекет“, Бојан Јовановски, образложува зошто треба да му биде заменета мерката притвор со домашен....

Македонија1 ден

Димишков: Сакаа да ме искористат како адвокат за мојата сестра судијка да биде изземена од предметот

Судењето за „Рекет“ продолжува со сослушување на сведоците на Бојан Јовановски – Боки 13. Адвокатот Васил Димишков, брат на судијката...

Македонија1 ден

ОЈО проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата на Наќе Чулев

Основното јавно обвинителство ќе проверува дали има неправилности при поништувањето на решенијата донесени од техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе...

Македонија1 ден

Заев и Ципрас добитници на меѓународна награда за мир за преспанскиот договор

Поранешните премиери на Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, се годинешни добитници на меѓународната награда за...

Регион1 ден

(Видео) Пријава за Јосипа Лисац поради лоша изведба на хрватската химна

Адвокатот Бошко Жупановиќ поднесе пријава против хрватската пејачка Јосипа Лисац за нејзината изведба на хрватската химна на инаугурацијата на новоизбраниот,...

Европа1 ден

Детали за масакрот во Германија – напаѓачот бил екстремен десничар

Германскиот весник „Билд“ објави дека напаѓачот, кој во градот Ханау во Германија синоќа со огнено оружје уби девет луѓе, е...

Свет1 ден

Трамп му понудил помилување на Асанж под еден услов

Американскиот претседател, Доналд Трамп, му понудил помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, ако каже дека Русија немала врска со...

Економија1 ден

Пад на побарувачката за нови автомобили во Европа

Измената на даночниот систем во некои земји, нешто послабата глобална економија и неизвесноста поврзана со брегзитот доведе до пад на...

Свет1 ден

Трамп го назначи амбасадорот Гренел за шеф на американското разузнавање

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го назначи Ричард Гренел, американски амбасадор во Германија и специјален пратеник за Србија и Косово, за...

Спорт2 дена

Аталанта го живее сонот со „уништувањето“ на Валенсија, Ред бул кошмар за Мурињо и Тотенхем (видео)

Аталанта пишува историја за своите фанови. Клубот од Бергамо во својот прв настап во Лигата на шампиони успеа да стигне...

Досие