Контакт

Македонија

Утре и задутре без струја повеќе делови на Скопје

Објавено пред

Од ЕВН Македонија АД информира дека утре ( четврток ), без електрична енергија ќе останат:

Во периодот од 11:30 до 14:30 часот, корисниците од дел ул.14 и ул.16 во село Сопиште ( општина Сопиште);

Во периодот од 09:00 до 14:30 часот, корисниците на дел од ул. 1613 зградите со бр. 22, 24, 26 и 28 ( опш. Аеродром ),

Во периодот од 10:00 до 12:00 часот, корисниците на дел од с. Држилово, с. Говрлево,: Ловиште Јасен, Сателитски центар Нова Брезница, с. Елово, Црн врв, Осинчани, Патишка река, Каменоломи накај Говрелево, Маркова Сушица, Сопиште, Соње, Чифлик, Ракотинци, Добри Дол, с. Јаболци, и сите стопански и нестопански објекти кои се наоѓаат во наведените реони ( општина Сопиште, Студеничани );

Во периодот од 08:30 до 10:30 часот, корисниците на дел ул. Наум Охридски ( општина Центар );

Во периодот од 09:00 до 13:00 часот, корисниците на дел од ул.1 село Сопиште ( општина Сопиште );

Во периодот од 10:30 до 12:30 часот, корисниците на дел од село Сопиште ул.24 ( општина Сопиште );

Во периодот од 08:00 до 15:30 часот, корисниците на дел од населба Бутел , Ул. Бутелска, крак 3, 5 и 7 ( општина Бутел );

Во периодот од 09:00 до 12:00 часот, корисниците на дел од с. Зелениково (во близина на Млекара Зелениково), ( општина Зелениково );

Во петок без електрична енергија ќе останат:

Во периодот од 09:00 до 14:00 часот, корисниците на дел ул. Владимир Полежиновски, дел од ул. Ф. Рузвелт и дел од ул. Дрезденска( општина Центар );

Во периодот од 11:00 до 15:00 часот, корисниците на дел од нас. Орешани на излезот кон Зелениково ( општина Зелениково );

Во периодот од 11:00 до 12:30 часот, корисниците на дел од ул. Ѓорѓи Димитров, ул. 14 Декември

бр.1 и 3, ул. Франк Харткорт Манинг и ОУ „Круме Кепески“ ( општина Кисела Вода );

Македонија

(Видео) Пешевска: Најодговорните министри за сите криминали повторно се во новата Влада

Објавено пред

Предлогот на нова Влада е стара песна со нов глас, само со уште послаб хор. Луѓето кои беа во составот на минатата Влада која требаше да биде реформска, не спроведоа ниту „р“ од реформите и беше проследена со низа скандали за кои ја добија казната на локалните избори, истакна пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Жаклина Пешевска, на денешната собраниска седница на која се дискутира за нова Влада.

„Каква надеж дава власт која е прогласена за хибриден режим и која ги има сите карактеристики на монархија. Граѓаните велат поголем хаос во институциите досега немало како што имаше во овие 4 години“, рече Пешевска.

Таа додаде дека во оваа Влада се наоѓаат истите ликови чии политики на локалните избори беа поразени.

„За какво владеење на право или антикорупција се зборува кога пред очите на јавноста се случуваа Рекет, Мафија, Ден Дончев, Рашковски, нарачани судски пресуди, пасоши на нарко босови, Луј Витон торби, кинески провизии итн. Но, најодговорните министри за сите овие случаи повторно се во оваа нова Влада“, посочи Пешевска.

Укажа и дека власта ветувала бесплатно здравство по европски терк, а нема ПЦР тестови за граѓаните, нема агенси за мерење на Д-димери, нема спроведено добри протоколи и позитивни шетаат меѓу здрави луѓе.

„Како Влада да имавте проекти колку што имате скандали од првиот ден на власт, вие ќе бевте најуспешна Влада, да не ви беа приоритети личниот интерес и богатењето“, заклучи Пешевска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Објавено пред

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н. македонско малцинство во земјата. Нема такво малцинство и за такво малцинство не може да се зборува, одговори бугарскиот премиер, Кирил Петков, на прашање на бугарската телевизија БТВ за тоа дали бугарската влада разговарала со амбасадатата на САД во однос на оваа тема.

Освен за непостоењето на македонско малцинство во Бугарија, Петков порача и дека постои усогласен став на бугарската политика, потврден од Консултативниот совет за национална безбендост пред една недела, дека позицијата на Бугарија кон Севрна Македонија не е променета, туку е само надградена со работни групи.

Од друга страна, тој го потврди инсистирањето и условувањето на бугарската страна, бугарското малцинство во Република Северна Македонија да влезе во Уставот на земјата, додавајќи дека никогаш не навел точен рок за решение на спорот.

„Ова треба да биде во функција само со резултат врз основа на овие работни групи. РСМ ќе влезе во ЕУ кога позицијата на Бугарија ќе биде усогласена. Сакаме правата на Бугарите таму да бидат вклучени во нивниот Устав“, изјави Петков во одговорот за БТВ, а во врска со компромисите кои Бугарија е подготвена да ги направи рече дека може да биде иницијатор за пуштање на авио-линија Софија-Скопје како прв чекор.

Петков заедно со шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска, министерот за транспорт и врски и потпретседателот на Народното собрание, на 18. јануари ќе допатува во прва официјална посета на Скопје и ќе се сретне со новиот премиер Ковачевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 677, Битола – 125, Куманово – 82, Прилеп – 72, Охрид и Струмица по 47, Велес – 38, Тетово – 36, Штип – 35, Кавадарци – 27, Гостивар – 17, Свети Николе – 16, Гевгелија и Ресен по 13, Кочани – 12, Струга – 11, Кичево, Неготино и Крива Паланка по 10, Радовиш и Крушево по 8, Виница – 6, Делчево – 5, Демир Хисар и Македонски Брод по 4, Берово, Пробиштип, Кратово и Богданци по 3 и по еден заразен од Дебар, Македонска Каменица и Пехчево.

Од вкупниот број на позитивни (1.348), регистрирани се 145 реинфекции, посочуваат здравствените власти.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 4 починати лица од Скопје (55, 76, 76 и 82 години) и по едно починато лице од Прилеп (64), Битола (77), Струмица (60), и Демир Хисар (71). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Во изминатото деноноќие регистрирани сe и 784 оздравени пациенти од: Скопје – 400, Битола – 83, Прилеп – 53, Кавадарци – 37, Куманово и Струмица по 31, Охрид – 25, Штип – 20, Велес и Гевгелија по 16, Кочани – 13, Гостивар – 11, Валандово – 10, Кичево – 7, Ресен – 6, Виница – 5, Крушево – 4, Неготино и Свети Николе по 3, Тетово, Пробиштип и Богданци по 2 и по еден оздравен од Струга, Радовиш, Демир Хисар и Дојран.

Направените 6.141 тест се преку: ИЈЗ-314, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-106, ЦЈЗ Прилеп-59, ЦЈЗ Куманово-123, Судска медицина-4, Институт за микробиологија–175, Жан Митрев (Филип Втори)-142, Авицена-169, Биотек-243, Систина-104, лабораторија Лаор-389, Синлаб-19, Ремедика-1, Плодност-119, Генеа-20, Никоб Лаб-615, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-25, Ројал Медика–53, Спектра-ММ-18, Рапид Лаб–33, Жан Митрев Струмица–35, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-24, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.235.

Досега во земјата се направени вкупно 1.706.696 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 244.632, бројот на оздравени пациенти е 220.400, на починати е 8.100, а бројот на активни случаи изнесува 16.132.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 109826, Активни 8609
Куманово 13829, Активни 580
Прилеп 11914, Активни 890
Тетово 11726, Активни 266
Битола 11103, Активни 1456
Гостивар 8334, Активни 210
Кавадарци 7976, Активни 413
Велес 7887, Активни 317
Охрид 7428, Активни 565
Штип 7113, Активни 270
Струмица 6669, Активни 321
Кичево 4594, Активни 232
Кочани 4309, Активни 159
Струга 4115, Активни 162
Гевгелија 3258, Активни 242
Неготино 2827, Активни 157
Свети Николе 2252, Активни 83
Крива Паланка 2071, Активни 102
Ресен 2079, Активни 166
Радовиш 2014, Активни 180
Делчево 1579, Активни 90
Берово 1538, Активни 52
Дебар 1477, Активни 16
Виница 1220, Активни 34
Пробиштип 1206, Активни 50
Валандово 1193, Активни 134
Кратово 814, Активни 24
Богданци 757, Активни 57
Крушево 760, Активни 140
Демир Хисар 699, Активни 49
Македонски Брод 588, Активни 39
Демир Капија 454, Активни 18
Македонска Каменица 453, Активни 24
Пехчево 380, Активни 18
Дојран 190, Активни 7

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија3 часа

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа4 часа

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион8 часа

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ8 часа

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет9 часа

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Топ9 часа

Малолетници затекнати на забава во тетовски клуб, четворица биле под дејство на акохол

26 малолетни лица биле затекнати во угостителски објект во Тетово, кај дел од нив според полицијата бил констатиран алкохол во...

Свет11 час

Премиерот на Австралија ја поздрави одлуката на судот за Ѓоковиќ : Сега е време за тенис

Премиерот на Австралија Скот Морисон изјави дека одлуката за укинување на визата за српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ е донесена од...

Македонија12 часа

Продолжува расправата за избор на нова Влада, пратениците до полноќ треба да гласаат

Собранието на Македонија денеска, со почеток во 12 часот, треба да ја продолжи собраниската седница на која единствената точка на...

Регион13 часа

Судот одлучи, Ѓоковиќ мора да ја напушти Австралија

Сојузниот суд во Австралија донесе пресуда против Новак Ѓоковиќ. Со ваквата судска одлука Ѓоковиќ ќе остане без настап на турнирот...

Македонија1 ден

Регистрирани 1.635 новозаразени со Ковид-19, починати 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа биле направени 7.564 тестови,...

Македонија1 ден

Казна за фирма која превезувала патници без лиценца и без дозвола

Инспекторатот на Град Скопје во текот на денешниот ден изврши вонреден надзор на терен преку контроли на автобусите и комбињата...

Топ1 ден

Невенчаниот сопруг и уште неколку лица извршиле обљуба врз 44-годишна струмичанка

Врз 44-годишна жена од струмичко била извршена обљуба од страна на повеќе лица соопшти полицијата. Вчера околу 13.00 часот, 47-годишна...

Македонија1 ден

(Видео) Ковачевски: Нема разговори за македонскиот идентитет, тој е темел на државата

Разговорите со Република Бугарија ќе продолжат и ќе се интензивираат но никој не смее и нема да преговара за идентитетот...

Свет1 ден

(Видео) Цунами удри на пацифичката држава Тонга: Брановите носат сè пред себе

Пацифичката држава Тонга е погодена од цунами по вулканска ерупција на дното на Тихиот Океан. На социјалните мрежи се појавија...

Македонија1 ден

На паркингот кај Клинички центар има 832 места, а издадени се 2.200 дозволи за паркирање

В.Д. директорот на ЈП Градски паркинг – Скопје, Бојан Христовски, беше во работна посета на Клиничкиот центар каде има долгогодишен...

Свет1 ден

(Видео) Ѓоковиќ вратен во хотелот за мигранти, објавена снимка како го носат во притвор

Откако Австралија повторно му ја одби визата, српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по вчерашното сослушување, одново е вратен во притвор. До...

Македонија2 дена

Собраниска седница за избор на нова влада

Предлогот за составот на новиот владин кабинет кој го достави мандатарот, Димитар Ковачевски, во следните два дена ќе биде пред...

Спорт2 дена

Македонија против Црна Гора во второто коло на ЕП

Македонската ракометна репрезентација, вечерва ќе го одигра вториот натпревар на Европското првенство во Унгарија и Словачка. По воведниот пораз од...

Свет2 дена

САД: Имаме информации дека Русија крои планови за инвазија на Украина

САД тврдат дека имаат информации оти Русија подготвила група оперативци за спроведување тајна лажна операција (т.н. false flag operation, што...

Досие