Контакт

Македонија

(Видео) Филипче: Тендерот уште не е доделен, сè уште е во фаза на евалуација

Објавено пред

Венко Филипче, тендер

Министерството за здравство не склучило договор и фирмата која се споменува во јавноста се уште не го добила тендерот за набавка на реагенси на јавните здравствени установи, соопшти денеска на прес конференција, министерот за здравство, Венко Филипче по реакциите во јавноста откако медиумите објавија дека фирма која е формирана во април е единствена која се пријавила на тендерот тежок 35 милиони евра.

„Во јавноста деновиве проструеа многу невистини, обвинувања и шпекулации во врска со тендерската постапка за набавка на реагенси, за набавка на јавните здравствени установи.

Концептот на централизација на медицинските лаборатории ќе има голем бенефит за македонските граѓани и е проект во насока на европски модел кон кој се стремиме со цел реформирање на здравствениот систем и приближување кон модерните европски трендови. Концептот на централни набавки овозможува максимално искористување на средствата а во таа насока Министерството за здравство ќе има можност да ги контролира и предвидува трошоците за тестирање без оглед каде тие се изведуваат“, рече Филипче.

Според него, до крајниот рок за поднесување понуди за тендерот пристигнала само една понуда.

„Во моментот постапката е во фаза на евалуација и се уште не е ниту стигнато до електронска аукција. Од причини што станува збор за тригодишна јавна набавка за тестови и реагенси за хемиски имунолошки, хематолошки и коагулациони анализи и проценетата вредност за истата е висока, но заштедата за буџетот на граѓаните е голема. Доколку не постигнеме заштеда тендерот ќе биде поништен. Целиот процес беше транспарентен и отворен за јавноста а на јавното отворање беа присутни претставници од граѓанскиот сектор и надворешни претставници на компаниите“, рече Филипче.

Тој рече дека доколку се утврди дека документацијата не е во ред и постојат недостатоци во целокупната поднесена документација во однос на понудата, согласно Законот за јавни набавка тоа ќе претставува основ за поништување на тендерот.

„Ги слушаме внимателно и забелешките кои излегоа во јавноста. Главната намера на оваа постапка е да се подобри здравствениот систем, да се направат заштеди и граѓаните да имаат голема придобивка“, додаде Филипче.

Македонија

Скопските пожарникари ја презентираа новата противпожарна скала

Објавено пред

Противпожарната бригада на Град Скопје заедно со припадници на специјалните единици на МВР во центарот на Скопје ја презентираа новата противпожарна скала. На презентацијата присуствуваа градоначалникот Петре Шилегов, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и министерот за здравство, Венко Филипче.

„Скопје од денес е побогато за ново специјализирано возило – 45 метарска противпожарна скала каква што досега немало во историјата на Република Северна Македонија. Оваа презентација ја организиравме со цел граѓаните на Скопје да можат визуелно да се запознаат со дел од перформансите кои ова возило ги нуди, а тоа пак е многу важно затоа што тоа ќе значи многу спасени животи и на нашите сограѓани, но и на хероите на градот, припадниците на скопската противпожарна бригада“, рече Шилегов.

Од денеска, додаде тој, конечно ќе можеме брзо и ефикасно да ги спасиме и сите граѓани кои живеат и повисоко од 5-ти кат на скопските висококатници, што за жал тоа досега беше многу тешко изводливо, на граница на невозможно.

Шилегов истакна дека со ова повеќенаменско возило како дополнителна опрема е вклучена и пумпа за вода со капацитет од 45.000 литри во минута, со која на пример олимписки базен може целосно да се испразни за помалку од 16 минути.

„Да ја имавме оваа опрема кога беше поплавата во Стајковци за некаде ден ипол до два, целата вода од населените места ќе можеше да биде испумпана, а самата скала може да биде користена и како кран за подигнување на товар до 4 тона“, рече градоначалникот.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Објавено пред

Два пријателски и братски народи секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот, Зоран Заев, на почетокот на неговата посета на Софија, Бугарија, за агенцијата „Бгнес“.

„Решението е некаде тука, околу нас. Мора да го најдеме. Секојпат се надевам дека разговорите ќе бидат успешни, но дури и да не успееме овој пат, сепак ќе направиме чекор напред и ќе се надеваме дека ќе успееме следниот пат“, рече Заев пред средбата со лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов.

Заев истакна дека мора да се поддржуваме и да си помагаме едни на други. „Мораме да сториме сè за да се поддржуваме и помагаме едни на други. Ние мора да ја поддржиме целокупната иднина на Балканот, а таа е во Европската унија“, додаде тој.

Заев придружуван од вицепремиерот, Никола Димитров, и од министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се во посета на Софија.

Како што соопштија од Владата, целта на посетата е интензивирање на напорите за наоѓање решенија за отворените прашања и за деблокада на европската интеграција на Македонија.

Премиерот и владината делегација ќе имаат средби со претседателот на Бугарија, Румен Радев, со премиерот Стефан Јанев, како и со претставници на поголемите политички партии.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи во Анталија на состанок со шефовите на дипломатиите на земјите членки на ПСЈИЕ

Објавено пред

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска ќе престојува во Анталија, за да учествува на состанокот на министри за надворешни работи на земјите членки Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ).

Османи, во рамките на министерскиот состанок ќе има одвоена билатерална средба со домаќинот, министерот на Турција, Мевљут Чавушоглу, како и со министерот за надворешни работи во техничката Влада на Бугарија, Светлан Стоев.

Министрите, во рамките на овој регионален формат ќе дискутираат на тема: “Соседите од Југоисточна Европа заедно: Иднината на Европа”. Истовремено, како дел од агендата ќе биде и изнаоѓањето на нови начини за зацврстување на соработката помеѓу земјите на ПСЈИЕ и регионот, справување со последиците од пандемијата предизвикана од КОВИД-19, унапредување на регионалната кохезија преку јакнење на политичката и економската соработка, како и кон демократијата, владеењето на правото, слободната пазарна економија и почитувањето на фундаменталните човекови права како основни Европски вредности кои остануваат во фокусот на сите земји членки на ПСЈИЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народи секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот, Зоран Заев, на почетокот на...

Свет13 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет13 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет14 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа14 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија18 часа

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија18 часа

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија19 часа

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија21 час

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет22 часа

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион23 часа

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија23 часа

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет24 часа

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија1 ден

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Свет1 ден

(Видео) Израел бомбардира позиции на Хамас, прекршено примирјето во Појасот Газа

Израел синоќа ги бомбардира позициите на Хамас, со тоа беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна...

Топ2 дена

Пронајдени 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид

Полицијата пронајде 1.243 стебла марихуана во близина на болницата „Св. Еразмо“ во Охрид. Според информациите на МВР, приведени се две...

Македонија2 дена

28 новозаразени од коронавирус, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.887 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на...

Македонија2 дена

Актерката Силвија Стојановска доби три и пол години затвор поради учество во шверц на кокаин

Затворска казна од 3,6 години доби актерката Силвија Стојановска за транспортот на 700 килограми кокаин од Колумбија во Шпанија. Нејзиниот...

Македонија2 дена

Филипче ја прими грчката донација од 20.000 дози вакцини од „Астра зенека“

Министерот за здравство, Венко Филипче, на социјалните мрежи објави дека денеска пристигнала донацијата од 20.000 дози вакцини на „Астра зенека“...

Свет2 дена

„Политико“: Има пет работи поради кои Бајден ја сака Европа, една од нив е Балканот

Малкумина американски претседатели стапиле на таа функција со толку многу поминати километри во меѓународни патувања како што е Бајден, пишува...

Досие