Контакт

Македонија

(Видео) Јанкулоска за „Монструм“: Имаше многу шпекулации дека е криминална пресметка, но и дека се работи за имотен спор

Објавено пред

Ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, пред судот, на рочиштето за „Монструм“, рече дека во првите моменти по убиството на момчињата и рибарот кај Смилковското Езеро имало многу шпекулации што стигале до МВР и во првите моменти немало осомничени.

Обвинителката Фатиме Фетаи во судницата цитира делови од разговори меѓу Јанкулоска и поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков, но и разговор меѓу ексминистерката и министер за МВР во Косово.

„Не можам да кажам дека некој во првите моменти беше посочуван за осомничен. Но, имаше многу тези, разговори, информации, па дури и шпекулации, што од разни страни, што од вработени, но и од поединци, доаѓаа до оперативниот штаб. Се шпекулира и кои би можеле да бидат можни сторители, но далеку од тоа дека во тие најпрви моменти имаше информација врз основа на која може да се профилира осомничено лице. На почетокот стигаа разни непроверени информации, па се наоѓавме во ситуација во која не можевме да ја најдеме почетната точка. Имаше информација дека наводно се работи за пресметка меѓу криминални структури, која не беше релевантна според профилот на жртвите, дека можеби се работи за имотен спор, некаков тип одмаза. Секакви информации стигаа. Сите беа проверувани“, рече Јанкулоска.

„Не би можела да тврдам за други, ама до мене не стигнале такви информации“, рече Јанкулоска на прашање од Фетаи дали имало информација дека може да се случи настан од таква природа.

Дел од прислушуваните разговори е и записот меѓу Јанкулоска и Мијалков на 29.1.2013 година, рече обвинителката Фатиме Фетаи, каде што тој ја известил дека има добра анализа за „Монструм“ и ја поканил министерката да присуствува. Фетаи ја праша Јанкулоска да каже што било презентирано и кој бил присутен, а таа рече дека во тој период многу често се среќавале и разменувале информации.

„Беа правени анализи и кажуваа можни теории за настанот. На таква презентација не можам да се сетам дека сум присуствувала. Не исклучувам дека имало, но не можам да се сетам, бидејќи велите дека била по една година“, рече Јанкулоска, а Фетаи се надоврза: „Можеби сега ќе се сетите. Дали сте присуствувале на презентација каде што била присутна меѓународната заедница?“

На тоа Јанкулоска одговори: „Имало повеќе презентации, на некои од нив и јас сум ги презентирала информациите. За овој настан беа сите заинтересирани, а не па меѓународната заедница. Јас сум држела состаноци за статусот на дејствата што МВР ги преземало, нашите сознанија. Како официјална презентација што УБК ја правела, не можам да се сетам. Од нив имам барано информација“.

„Има разговор со тогашниот министер за МВР на Косово, каде што разговарате дека биле фатени двајца и се утврдува идентитетот“, рече Фетаи за тоа што се слуша го бомбите, а Јанкулоска одговори: „Јас имав серија контакти по однос на ова прашање. Имавме разговор со ваква содржина како што цитиравте. Ако не се лажам, нашите разговори во тоа време се однесуваа на лицата што не беа достапни во Македонија. Можеби ќе ги згрешам имињата, но беше за првите двајца обвинети. Требаше формално да се почне процедурата во која Македонија ќе побара испорачување на лицата за да се води постапката“.

Јанкулоска беше запрашана дали имало политички калкулации за датумот на екстрација. Фетаи рече дека во еден од разговорите меѓу ексминистрката и поранешниот министер за правда, Блерим Беџети, на неколку дена пред одржување на изборите го 2014 година, може да се стекне таков впечаток.

„Не, бе, не ја знаеш. Калкулирате со изборите, битно е да се прати предметот, па потоа, по изборите…“, рекла Јанкулоска во разговорите, а Беџети и одговорил: „Јас и со Саше се видов, отворено ти кажувам, не се калкулира…“ Ова е цитатот што Фетаи го презентира во судницата, која додаде дека Блерим Беџети ја фалел Јанкулоска дека добро ја спакувала информацијата оти бргу ќе се екстрадираат лицата од Косово.

„Ова е само еден разговор, затоа може да се добие поинаков впечаток од контекстот на разговорот. Но, гарантирам дека сè што можело да се направи за брза и ефикасна реакција е направено. Без разлика како впечаток кога се гледа еден сегмент од разговор во однос на одредена тема, фактите се поинакви“, рече Јанкулоска негирајќи дека политички се калкулирало.

Македонија

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Објавено пред

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирус.

Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи кога вчера беа потврдени 141 новозаразен.

Според податоците на Министерството за здравство, бројката на оздравени пациенти досега изнесува 8.248, а на починати е 529.

Во моментот 3.306 луѓе се активни носители на вирусот. Од нив, 1.157 се од Скопје, во Штип има 342 активни случаја, Гостивар – 285, Куманово – 266, Тетово – 175.

Во болниците во целата држава во моментот се хоспитализирани 389 пациенти.

Досега се извршени вкупно 117.475 тестирања на Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Македонија

Претпладне сончево време, попладне дожд и грмежи

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 19, а максималната од 27 до 36 степени, информираат од УХМР.

Во Скопје, снчево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има развој на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 33 степени.

Во наредните денови следува период кога во претпладневните часови ќе преовладува сончево време, а во попладневните на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат за време на викендот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Објавено пред

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести, информираат од Владата по седницата.

„Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информација со План за одржување на наставата во училиштата во учебната 2020/2021 година на Министерството за образование и наука, и донесе заклучок таа да биде споделена со Комисијата за заразни болести, по што врз основа на мислењето на Комисијата ќе биде донесена одлука за моделот за организирање и спроведување на наставниот процес во основните и средните училишта“, наведуваат од Владата.

Претходно денеска, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека ставот на Комисијата е наставата да се одржува онлајн, освен за првачињата за кои смета дека е неоходно физичко присуство.

Комисијата за заразни болести и претставници од Министерството за образование и утре ќе преговараат за начинот на кој ќе се реализира наставата, откако деновиве не успеаја да постигнат договор.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 минути

Американскиот епидемиолог Фаучи: Сериозно се сомневам во руската вакцина

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи изјави дека рече дека има сериозни сомнежи дека вчерашната одобрена вакцина против коронавирус во Русија...

Свет25 минути

Руската вакцина веќе ја бараат 20 земји

Откако рускиот претседател Владимир Путин објави дека е одобрена првата светска вакцина за Ковид-19, 20 држави побараа од Русија да...

Македонија42 минути

Бројот на заразени од почетокот на пандемијата во Македонија надмина 12.000 лица

Од почетокот на пандемијата во земјата над 12.000 лица биле регистрирани позитивни на коронавирус. Вкупната бројка досега изнесува 12.083 случаи...

Македонија16 часа

Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на...

Македонија16 часа

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. „На...

Европа16 часа

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија16 часа

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија17 часа

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија19 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија19 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија19 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија21 час

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет22 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија22 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ22 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет23 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет24 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет24 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет1 ден

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Досие