Контакт

Македонија

Јовановски до Камчева: Се сеќавате ли дека подготвувавте посебни вечери за мене

Објавено пред

Бојан Јовановски – Боки 13 во судницата го испитува сведокот Ана Камчева, а двајцата доаѓаат во конфликт, па судијката ги опоменува да се смират.

„Ве толерирам, премолчувам, за да не дојде до сцена, ама вие двајца си правите муабет наместо испитување“, им вели судијката Васка Николовска-Масевска.

„Какви беа нашите средби“, Јовановски ја праша Камчева, на што таа рече дека не се сеќава.

„Како што можев да видам, памтењето добро ве служи, така што ајде кажете“, ѝ рече Јовановски на Камчева.

Тој ја праша и дали нејзините средби со директорот на поранешната УБК, Горан Николовски, се одвивале во просториите на УБК, на што Камчева одговори „не“.

„Имав две средби, кои на мое барање беа надвор од МВР зашто таму беше Ременски и ми беше страв дека сè ќе биде пренесено“, рече таа.

„Дали се сеќавате на вечерите организирани во вашата велелепна палата?“, беше едно од прашањата што Јовановски ѝ го постави на Камчева.

„Дали се сеќавате дека подготвувавте посебни вечери за мене“?, продолжува тој, но овие прашања не му се дозволени.
Тој го нарекува сопругот на Камчева, бизнисменот Орце Камчев – вашиот сакан и чесен сопруг, а судијката повторно го прекорува дека дава квалификации.

Македонија

МТСП: Домаќинствата без приходи да поднесат барање за гарантирана минимална помош во центрите за социјална работа

Објавено пред

Министерството за труд и социјална политика ги информира домаќинствата што останале без приходи или биле дел од неформалната економија за правото на гарантирана минимална помош. Со цел олеснување на последиците од здравствено-економската криза, со уредба со законска сила за примена на Законот за социјалната заштита за време на вонредна состојба, овозможен е брз пристап во системот на социјална заштита.

За добивање минимална гарантирана помош, материјалната необезбеденост ќе се утврдува врз основа на вкупната просечна висина на сите приходи на сите членови на домаќинството по сите основи, сметано од последниот месец, наместо досегашните три месеци.

Износот на правото зависи од бројноста и структурата на домаќинството и се движи од 4.000 денари за едночлено домаќинство до 10.000 денари за домаќинство од 5 возрасни члена.

Домаќинствата што користат гарантирана минимална помош, ќе остварат и паричен додаток од 1.000 денари заради покривање дел од трошоците за потрошувачка на енергенти во домаќинството и за април и мај 2020 година.

Барањето за добивање гарантирана минимална помош се поднесува до надлежниот центар за социјална работа.

Информации за центрите за социјална работа на следниот линк:
http://www.mtsp.gov.mk/institucii.nspx

Прикажи повеќе...

Македонија

И полицајците приправници ќе бидат активирани во редовите на МВР

Објавено пред

Владата донесе уредбата со која, поради прогласената вонредна состојба во државата, се наложува ангажирање на целокупниот капацитет на организациските единици во рамките на Министерството за внатрешни работи, вклучително и полицајците приправници.

Со оваа уредба се врши прецизирање на периодот кога полицаецот приправник ќе го полага посебниот, односно приправничкиот испит, и се утврдува дека испитот ќе се спроведе по завршувањето на вонредната состојба, а со цел овозможување редовно функционирање на државата и заштита на јавното здравје, а воедно спречување ширење на  коронавирусот (Ковид-19).

Владата денеска ја донесе уредбата со законска сила за примената на Законот за извршување на санкциите за време на вонредна состојба во согласност со која се одлага извршувањето на упатните акти за извршување на казната затвор на лица осудени на казна затвор до три години, и тоа до 1 септември 2020 година, освен за предметите каде што постои опасност за застарување на казната. Исто така, до 1 септември 2020 година се одлага извршувањето на упатните акти кои се веќе доставени до казнено-поправните установи, освен за упатните акти за кои се веќе издадени меѓународни потерници. А лицата што се наоѓаат на издржување на мерката притвор, по правосилноста на пресудата, веднаш се упатуваат на издржување на казната затвор. Предлог-уредбата се донесува заради заштита од ширењето на болеста Ковид-19 во казнено-поправните установи.

На оваа седница е донесена и уредба со законска сила за дополнување на уредбата со законска сила за примена на Законот за нотаријатот за време на вонредна состојба во земјата во делот на обврската за одржување на испитите за нотари, со одредби за продолжување на мандатот на органите на Нотарската комора.

По предлог на Министерството за правда, Владата денеска донесе уредба со законска сила за примена на Законот за судската служба за време на вонредна состојба, со која вработените во судската служба, кои работно се ангажирани за времетраењето на привремените мерки за заштита од ширење и превенција од коронавирусот Ковид-19, неискористениот дел од годишниот одмор од календарската 2019 година може да го искористат до 31 мај 2020 година во согласност со потребите на работниот процес и врз основа на одобрение од претседателот на судот.

На вработените во судската служба, кои се ослободени од извршување работа и работни задачи, во согласност со мерките за заштита од ширење и превенција од коронавирусот Ковид-19, неискористениот дел од годишниот одмор од календарската 2019 година им се смета за искористен.

Истите овие одредби за користење на годишниот одмор Владата ги донесе и во уредбата со законска сила за примена на Законот за јавнообвинителската служба за време на вонредна состојба.

Прикажи повеќе...

Македонија

Отстапки од забраната за движење за лицата со попреченост

Објавено пред

Владата на денешната 38. седница дозволи посебен режим на движење за лицата со попреченост. За овие наши граѓани нема да важи забраната за движење во периодот од 19 до 20 часот од понеделник до петок, а во деновите од викендот од 11 до 13 часот.

Оваа мерка за дозвола на движење за лицата со попреченост се однесува и на лицата што ги придружуваат овие граѓани за време на дозволеното движење во наведените временски периоди.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Македонија2 часа

Маж кој починал во стан во Кавадарци посмртно позитивен на вирусот

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминативе 24-часа починалo едно лице од Куманово...

Свет2 часа

Стапката на смртност од коронавирус е шест пати помала во земјите коишто ја користат БСЖ-вакцината

Земјите кои имаат широко распространета програма за вакцинирање со БСЖ имаат стапка на смртност од коронавирус речиси шест пати пониска...

Економија3 часа

Од 10 до 12 часот приоритет во банките ќе имаат лицата над 67 години

Народна банка заради заштита на јавното здравје апелира филијалите и експозитурите на банките да се посетуваат само кога тоа е...

Свет6 часа

Сопственикот на „Твитер“ издвои една милијарда долари за борба против коронавирусот

Основачот и сопственик на „Твитер“, Џек Дорси, ќе даде 1 милијарда американски долари за борба против пандемијата на коронавирус. Во...

Свет6 часа

ЕУ: Лажните вести за коронавирусот доаѓаат од Русија

Потпретседателката на Европската комисија, Вера Јурова, вели дека Европската Унија идентификувала лажни информации за пандемија на коронавирус коишто доаѓаат од...

Македонија7 часа

Скопјанец потпишал изјава за изолација, па отишол да пазари во маркет

Скопското основнo јавно обвинителство предлага казна за човек кој ја прекршил мерката за самоизолација, откако од Словенија се вратил во...

Свет8 часа

Главниот научник во ЕУ поднесе оставка

Главниот научник во Европската Унија поднесе оставка, обвинувајќи го Брисел поради одговорот на кризата со коронавирусот, нарекувајќи го „разочарувачки“, објави...

Свет8 часа

Борис Џонсон е во стабилна состојба

Британскиот премиер Борис Џонсон ја помина и втората ноќ на интензивна нега, каде прима соодветна терапија поради коронавирусот. „Господинот Џонсон...

Свет8 часа

(Видео) Вухан излезе од изолација, луѓето ја пееја химната на мостовите

По речиси 11 недели или точно 76 дена, кинескиот град Вухан, каде почна пандемијата на коронавирусот, излезе од изолација. Кинеските...

Свет8 часа

Трамп ги шокира Американците: Ќе го прекинеме финансирањето на СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа одржа ретко видена прес-конференција во Белата куќа, на која се пресмета со противниците на најлошиот...

Регион9 часа

Вучиќ: Полициски час преку цел викенд, вонредна состојба уште еден месец

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека вонредната состојба во Србија поради пандемијата на коронавирусот, би можела да биде укината во...

Македонија20 часа

Вработените во јавниот сектор, кои се ослободени од работа, нема да имаат лански одмор

На оваа седница Владата ја донесе уредбата со законска сила за примена на Законот за вработените во јавниот сектор за...

Македонија20 часа

45-годишен скопјанец почина од коронавирус на пат кон болница

Четириесет и петгодишен пациент од Скопје заболен од коронавирус починал на пат кон болницата „8 Септември“. Според информација од Институтот...

Економија21 час

Македонската банкарска асоцијација апелира: Плаќајте преку интернет, користете картички место кеш

Македонската банкарска асоцијација информира дека банките и штедилниците интензивно преземаат активности за заштита на здравјето на клиентите. „Апелираме до граѓаните,...

Економија22 часа

ССМ: Поради солидарност, старите одмори да ги искористат сите вработени во приватниот сектор

Сојузот на синдикатите на Македонија и Државниот инспекторат за труд не ја толкуваат исто уредбата за користење на годишните одмори...

Свет22 часа

Крај на блокадата, Вухан отворен по 76 дена изолација

Кинеските власти ја укинаа блокадата на Вухан и ги одблокираа сите излези од градот кој беше жариште на епидемијата од...

Македонија23 часа

Коронавирусот и кај нас ќе се лекува со крвна плазма од оздравени пациенти

Изготвен е протоколот за лекување заболени од коронавирус со крвна плазма од излекувани пациенти, информира министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија24 часа

Филипче: Се влошува состојбата на родилката од Куманово

Се влошува состојбата на родилката од Куманово, која е заболена од коронавирусот, а чие бебе е негативно на Ковид-19, информира...

Македонија1 ден

Пендаровски-Столтенберг: Со здружени сили за справување со пандемијата на коронавирусот

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Во телефонскиот разговор претседателот Пендаровски му се...

Досие