Контакт

Македонија

(Видео) Џафери: Ја прекинав седницата поради однесувањето на Зекири и зашто помина полноќ

Објавено пред

Седницата е прекината зашто помина полноќ и поради однесувањето на пратениците, особено поради однесувањето на Мухамед Зекири. Џафери негира дека го спасил Вељаноски, тој појасни дека сега со вчерашните случувања нема правни дејства, т.е. останува имунитетот, а процедурите во судска постапка продолжуваат.

dobivaj vesti na viber

„Секому му е јасно дека Џафери е личност што нема да го води Собранието под диктат, туку според Уставот“, рече Џафери.

„Секој што има дилема за процедурите, има соодветна можност да провери, додека сум претседател, никој не може да го узурпира и да ја попречи рабоата на Собранието. Тие што се повикуваат на мене, поради свои пропусти во одлуките, нека се преиспитаат“, рече Џафери.

Тој нагласи дека комисијата не поднела предлог-заклучок и како такво Собранието немало предмет на одлучување.

Никој нема право да прогласи некого за виновен надвор од постапките, тоа значи мешање во друга власт. Немам намера да се правдам преку прес-конференции, сè има во архивата и документите. За имунитетот на пратеникот Љупчо Димовски, вели дека седницата била прекината поради немање кворум и рокот изминал и за таа седница.

Македонија

Пожарот под Солунска глава се гаси со авион, ќе се вклучат и хеликоптери

Објавено пред

Центарот за управување со кризи известува дека преку РЦУК Охрид, е добиена информација дека вчерашниот пожар, на отворен простор, во реонот на с.Белица, во Општина Македонски Брод, во месноста „Аргулица“ под Солунска Глава е се уште активен.

dobivaj vesti na viber

Екипата пожарникари на ТППЕ Македонски Брод и на ЈП „Национални Шуми“ подружница „Сандански“ интервенираат во пристапниот дел од теренот. Со пожарот е зафатена нискостеблеста шума, трева и грмушки, но поради ширењето на истиот постои можност да зафати и борова шума и е проширен во непристапен и карпест терен каде што екипите не можат да стигнат.

Поради тоа, градоначалникот на Општина Македонски Брод, преку ЦУК, побара дополнителна помош, поддршка од противпожарни воздухоплови за интервенција од воздух врз проширениот пожар. Во почетокот на денот е ангажиран еден авион на ДЗС, што дејствува сам до 13:00 часот, како поддршка на противпожарните тимовите коишто гаснат од земја. Потоа, согласно развојот на настаните и метеоролошките услови, е планирано да бидат ангажирани и хеликоптери на МВР „бел“ што имаат можност да носат противпожарно ведро и да гаснат пожари на отворено.

Пожарот кај с.Белица, во Општина Македонски Брод, во месноста „Аргулица“, под врвот Солунска Глава на планината Јакупица е еден од 39-те вчерашни пожари којшто гори се уште на висок и на повеќе места непристапен терен. Инаку, врвот Солунска Глава на планината Јакупица е со височина од 2.540 метри и е дел од високите врвови од најголемиот македонски планински масив Мокра Планина

Прикажи повеќе...

Македонија

Пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ трчаше на маратонот со маица „Трчај брзо! Како закон со ЕУ знаменце по скратена постапка“

Објавено пред

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Марија Петрушевска на денешниот Виз Ер Скопски маратон се појави со посебна маица, која ја објави и на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

На маицата беше напишано „Трчај брзо! Како закон со ЕУ знаменце по скратена постапка“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Отворена изложбата „Лица на револуцијата“ на необјавени портрети од македонски револуционери

Објавено пред

Патувачка изложба на необјавени фотографии од македонски револуционери на Диме Ратајкоски и Душко Апостолоски беше отворена вчера во МАНУ. Изложбата се организира во година кога македонската држава и народ одбележуваат 120 години од смртта на Гоце Делчев, 120 години од Илинденското востание и 130 години од основањето на Внатрешната македонска револуционерна организација.

dobivaj vesti na viber

Насловена „Лица на револуцијата“, изложбата содржи досега необјавени портрети од македонски револуционери и предвидено е истата да патува низ 5 македонски градови и официјално да биде затворена на 23 октомври во Битола на Денот на македонската револуционерна борба.

Изложени се фотографии од приватни колекции на Диме Ратајкоски и Душко Апостолоски на македонските револуционерни икони Јане Сандански, Ѓорче Петров, Христо Батанџиев, Димо Хаџи Димов, Христо Чернопеев и други значајни ликови, изложбата содржи и фотографии кои го документираат учеството на македонските револуционери во Балканските војни, Првата светска војна, како и меѓувоениот период.

Жалосно е што македонските институции не се грижат за македонското наследство и ваквите работи се сведуваат на ентузијазмот на малкумина граѓани.

Изложбата беше поддржана од Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија12 минути

Затворени се 10 маркети кои не ги намалиле цените, тој што ќе го повтори прекршокот ќе биде затворен подолго, вели директорот на пазарна

Државниот пазарен инспекторат затвори 10 маркети во Скопје, Куманово, Кичево, Гостивар, Кавадарци, Тетово и Струга, информира директорот на Државниот пазарен...

Економија39 минути

Небезбедниот јогурт е вратен во Србија, ако Трипуновски не верува, нека го бара низ маркети, рече директорот на Агенцијата за храна

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Николче Бабовски ги отфрли и последните тврдења на Трипуновски од ВМРО-ДПМНЕ дека протеински...

Топ2 часа

(Детално) Во пластично шише наполнила бензин и го запалила станот: мајката на убиецот во Хром сакала да ги скрие трагите од убиството

Основното јавно обвинителство Скопје постапува по кривична пријава во врска со настанот од 22 септември, кога по предизвикан пожар во...

Топ2 часа

Нов протест за скандалот на онкологија, утре во 18 часот пред Владата

Утре во 18 часот пред Владата повторно ќе се одржи протест за скандалот на клиниката за онкологија. „Ние бараме задоволување...

Економија2 часа

Утре започнува исплатата на пензиите, зголемени се за 5,3%

Исплатата на зголемените пензии започнува утре. Пензионерите ќе добијат процентуално покачување од 5,3%. Најмногу ќе добијат корисниците на највисока пензија,...

ФОТО:Маја Јаневска Илиева ФОТО:Маја Јаневска Илиева
Македонија3 часа

Над 11 илјади натпреварувачи од 53 држави денеска го трчаат скопскиот маратон

Со повеќе од 11.000 натпреварувачи од 53 држави, денеска се одржува 9. издание на Виз Ер Скопски маратон. Покрај маратонската...

Свет4 часа

(Видео) Хаос во Анкара: се слушаат експлозии, има повредени, сите улици се затворени

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека утринава околу 9 часот и 30 минути се случил бомбашки напад...

Македонија5 часа

Токсично млеко и јогурт завршиле во маркетите, а АХВ спие, вели опозицијата

Опозицијата обвинува дека млеко и протеински јогурт со амфлатоксин завршило во маркетите, АХВ спие, се буди само кога ВМРО-ДПМНЕ ќе...

Економија5 часа

Алатка на Народната банка за споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките

За прв пат граѓаните можат на брз и едноставен начин да направат споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва?

Дали Груби ја ветил коцкарската индустрија на Черепот, близок до Пригожин и Москва, мафијаш во притвор?! – прашува ВМРО-ДПМНЕ. „Огласот...

Регион5 часа

Денеска погреб на убиените Срби во Бањска

Тројцата Срби кои минатата недела беа убиени во Бањска, Стефан Недељковиќ, Бојан Мијаиловиќ и Игор Миленковиќ, денеска ќе бидат погребани...

Топ6 часа

Кривична пријава за скопјанецот кој запали стан во Хром за да прикрие убиство

МВР поднесе кривични пријави против две лица од Скопје за “убиство” и “тешки дела против општата сигурност”, на кој им...

Регион6 часа

Лондон повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Државниот министер за Европа во британското Министерство за надворешни работи, Лео Дочерти, изрази задоволство што британските сили ќе придонесат за...

Регион20 часа

Тензиите растат: борбени возила на српската армија во околината на Прокупље, се упатуваат кон внатрешноста на централна Србија

Колона борбени возила на Војската на Србија денеска повторно е забележана, овојпат во околината на Прокупље. Репортерите на српски Курир...

Регион21 час

(Фото) Проценките достигнаа 5 милијарди евра: Грција ги сумира штетите од разорните поплави

Во Грција се сумираат штетите од разорните поплави што го погодија централниот дел на земјата поради невремето Даниел на почетокот...

Македонија22 часа

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија се на ниво на задачата,...

Македонија23 часа

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски е против Законот за амнестија кој го предлага Владата. „Апсолутно не е соодветно ниту...

Економија23 часа

За доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните давачки во октомври и ноември оти тогаш производството е најголемо, вели Николовски

Министерот за земјоделие Љупчо Николовски денеска објасни дека за доматите, краставиците и пиперот не се намалуваат увозните царински давачки во...

Македонија1 ден

Меџити: глукомерите се безбедни, отсега нема да доцнат лековите

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ објави документи за токсично млеко и јогурт, бара одговрност од Агенцијата за храна

ВМРО-ДПМНЕ денеска на прес конференција објави документи во врска со информациите дека во Македонија се увезува млеко кое содржи афлатоксин....