Контакт

Македонија

НСДП, ЛП и НА формираа пратеничка група

Објавено пред

„Пратениците од НСДП, ЛП и НА денеска се договорија да настапуваат како единствена пратеничка група“.

„Пратениците од НСДП, ЛП и НА денеска се договорија да настапуваат како единствена пратеничка група“.Ова денеска во Собранието на Република Македонија го изјави претседателот на НСДП Тито Петковски кој рече дека за создавањето на оваа пратеничка група е направено поради низа фактори.

Како прв фактор Петковски рече дека е доследноста која овие партии ја имаат кон граѓаните и дека она што го ветиле на изборите во 2008 година ќе го остварат.

„Втората причина е трите партии кои што ја формираат оваа пратеничка група по фундаменталните прашања од државен интерес имаат многу слични и блиски погледи“, потенцираше Петковски.

Како трет мотив го наведе зголемувањето на моќта на опозицискиот фронт во Република Македонија.

„На овој начин преку формирањето на оваа пратеничка група, преку нејзиното учество во парламентот и при креирањето и градењето на собраниската политика за начинот на третирањето на прашањата ќе можеме да имаме дополнително влијание“, рече Петковски и додаде дека ќе имаат поголеми влијанија во ставањето на дневен ред прашања кои што се од интерес на граѓаните.

ЛДП не се дел од оваа пратеничка група, а од страна на Ѓорѓи Оровчанец беа обвинети за кокетирање со власта.

Од ЛДП велат дека тоа бил очекуван потег и дека истиот претставува очигледна фрустрација на Црвенковски од фактот како што велат поквалитетни, подобри, поосмислени опозициски настапи од неговата СДСМ.

„Ние се фокусираме на Груевски, а фрустрациите на Црвенковски нека останат на Бихачка. Оровчанец е положен на силен притисок од Црвенковски да го направи овој потег и ние имаме разбирање“, рече Андреј Жерновски од ЛДП.

Координатор на пратеничката група ќе биде ќе биде  пратеникот Стојан Андов, а заменик  – координаторот ќе биде  пратеникот Горан Мисовски./крај/бд©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Објавено пред

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот Македонски кој што го означува нашиот идентитет, додека Зоран Заев упорно не убедува дека не преговара за идентитетот и историјата, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој вели дека бугарската страна кажала дека за придавката „македонски“ се разговара на повисоко ниво што, како што вели Мицкоски, во превод би значело дека Заев тргува.

„Та нели се беше во главата на вморвците? Поддршка за нашите историчари да опстојат на вистината. Лажеше додека се колнеше во најмилото и продаваше, лаже и денес. Заев е проблемот, а народот е одговорот“, напиша Мицкоски на „Фејсбук“.

Прикажи повеќе...

Македонија

Приведена сопственичка на угостителски објект во Трубарево, бил отворен и по 21 часот

Објавено пред

Полицијата приведе сопственичка на угостителски објект во Трубарево затоа што работел и по 21 часот.

Според информациите на МВР, вчера во Полициската станица Гази Баба било пријавено дека угостителски објект во село Трубарево работи после 21 часот. Полициски службеници излегле на местото и било констатирано дека објектот работи и во него има гости.

Во полициска станица бил извршен разговор со сопственичката С.С.(46) од Скопје и по целосно документирање на случајот, во координација со Државниот пазарен инспекторат против неа ќе биде поднесена кривична пријава за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јанушев: Време е да си ја вратиме државата во рацете на народот

Објавено пред

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, од протестот пред Владата, со мотото „Оставка на Заев, слобода на народот!“, порача дека веќе неколку недели македонскиот народ е на улиците во одбрана на Македонија од, како што рече, неправдите и зулумите што му ги прави криминалецот и патолошки лажго на власт – Зоран Заев, кој наголемо ги распродава Македонија и македонските национални обележја.

„Човекот што ја има окупирано фунцијата премиер е докажан криминалец со судски постапки, аболиран, помилуван. Истиот тој човек распродава сè, преговараат за Гоце, за државата, за сè што е македонско. Ние треба да се срамиме единствено од нив – од Заев, од Бучковски и од тие околу него. Имаме двајца докажани криминалци, двајца осудени криминалци, кои преговараат за сè што е македонско, а на кои овде не им е местото“, истакна Јанушев.

Тој рече дека правдата знае да биде бавна, но не и слепа и дека за сето ова зло што им го прават на Македонија и на македонскиот народ, ќе се најдат онаму каде што заслужуваат – пред лицето на правдата.

„Единствениот стандард што го воспоставиле во овие неколку години владеење е само крадење и лажење. Единствената вредност за која знаат да зборуваат е како да прифатиме нечии други вредности заборавајќи на нашите традиционални македонски вредности, за оние вредности што генерации и генерации се бореле“, рече тој.

Да, сакаме во Европа, сакаме во Европската Унија, но европските вредности, вели Јанушев, се демократија, владеење на правото, борба со корупцијата, а за сите овие работи овие во Владата преставуваат антипод на тие вредности.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот Македонски кој што го означува нашиот...

Македонија48 минути

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија1 час

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија3 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа4 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија5 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија6 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ7 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион7 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ8 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион8 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија9 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија9 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија9 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион9 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет10 часа

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа23 часа

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија1 ден

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија1 ден

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на народот

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Досие