Контакт

Македонија

Нискоградба си ги расипа возилата оти добила влажна сол

Објавено пред

Улица Рузвелтова речиси и да немаше место без вода. Граѓаните со мака се обидуваа да ја поминат барајќи чист терен. Битолчани реагираат дека оваа не е единствената улица каде што неисчистениот снег прави проблеми:

Улица Рузвелтова речиси и да немаше место без вода. Граѓаните со мака се обидуваа да ја поминат барајќи чист терен. Битолчани реагираат дека оваа не е единствената улица каде што  неисчистениот снег прави проблеми:

“Само центарот е исчистен, да видите кај Јадранска, горе Брусничка како е.  Мислам дека не се ангажираат доволно работниците, луѓето кои се без работа, воопшто не е чист“ коментираат битолчани.

Екипите на Нискоградба на терен се со сите возила, а улиците од прв и втор приоритет и селата во нивна надлежност неколкупати биле поминати.  Потрошени се околу 50 тони сол и 20 метри кубни ризла.

Материјал имаат во доволна количина: ,,Неколку пати населените места и селата околу градот се поминати, немаме информација за застој во сообраќајот, освен селото Ореово кое не е исчистено, но мислам дека до крајот на денот ќе се исчисти и тој дел, вели Венцо Шишкин, технички директор на Нискоградба.

Влажната сол им создала проблеми на возилата на јавното претпријатие: ,,Предизвика дефекти на возила, знаете како е влажната сол од соларникот не излегува, но тие дефекти се отстранети. Порачана е нова количина за која се надеваме ќе биде со добар квалитет, вели Шишкин.

Денешните високи температури предизвикаа нагло топење на снегот поради што екипите на нискоградба денеска беа ангажирани и околу сливниците.

„И во моментот се расчистува снегот околу сливниците.  Поради врнежите кои се очекуваат вечерва се препорачува внимателно возење, затоа што ќе доаѓа до мрзнење, а ние не можеме да интервенираме на терен за 5 до 10 минути, вели Шишкин.

За отстранување на снегот од Широк Сокак Нискоградба треба да добие налог од општината.  Вечерва и утре се очекуваат нови врнежи од снег поради што од претпријатието апелираат до граѓаните снегот од дворовите да не го фрлаат на улиците затоа што тоа им ја отежнува работата на работниците, а истото предвидува и законска казна./крај/тера/цр

Македонија

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Објавено пред

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на законот за опојни дроги и даде можност во делот на медицинскиот канабис, да се извезува покрај естрахирано масло и сушен цвет, зборуваме за извоз, проценката за 2021 е 250 милиони евра од производство за медицински употреби, исклучително за извоз, рече премиерот Зоран Заев во изјава за медиумите.

Како што рече тој, покрај извозот на сушен цвет, државата може да ја легализира марихуаната за развој на туризмот и угостителството и така во буџетот да се слеваат уште стотици милиони евра.

„Отворена е можност да дебатираме сите во држвата, не брзаме никаде, цела 2021 година е пред нас, очекувам нашиот народ да оформи став по ова прашање исто како и сите институции, парламентот, владата, опозицијата, сите заедно да разговараме дали мислиме дека ставање во употреба на канабисот за рекреативни цели, за нешто коешто вчера видовме дека и Светската здравствена организација го пушти по светот, кое што покажува дека сме неколку чекори понапред дури и од СЗО. Во тој поглед може да го искористиме како акцелератор за развој на оние дејности кои не ни се доволно развиени, а тоа е пред се туризмот, угостителството и услужните дејности во државата“, изјави Заев.

Тој објасни дека во моментов има 50 лиценци од државата издадени за производство на канабис.

„Секој што аплицира може да добие лиценца, огромен дел од тие проекти се веќе реализирани и имаат свое сопствено производство за закон кој е донесен за време на претходната власт 2014 година или 2015 и по тој закон се движиме“, дополни премиерот.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Битолската градоначалничка позитивна на Ковид-19

Објавено пред

Битолската градоначалничка, Наташа Петровска, на социјалните мрежи ја сподели веста дека е позитивна на коронавирусот.

„Почитувани, резултатите од денешниот направен тест покажаа дека сум позитивна на Ковид-19.

Следните денови во согласност со препораките останувам во изолација.

Бидете во добро здравје!“, напиша Петровска во објавата на „Фејсбук“.

Почитувани,
по резултатите од денешниот направен тест се утврди дека сум позитивна од COVID 19.
Следните денови согласно препораките останувам во изолација.
Бидете во добро здравје!

Posted by Natasha Petrovska on Четврток, 03 декември 2020

Прикажи повеќе...

Македонија

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на Ковид-19, и тоа во: Скопје-479, Куманово-52, Дебар-20, Штип-45, Прилеп-84, Тетово-58, Струга-52, Велес-59, Битола-83, Охрид-49, Кавадарци-42, Гостивар-63, Гевгелија-33, Струмица-29, Крива Паланка-12, Радовиш-12, Крушево-5, Кочани-33, Пробиштип-10, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-4, Валандово-4, Виница-4, Делчево-22, Кратово-7, Свети Николе-13, Кичево-31, Ресен-13, Неготино-18 и два во Демир Хисар.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 679 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје-266, Куманово-49, Штип-30, Прилеп-51, Тетово-1, Струга-30, Велес-13, Битола-56, Охрид-29, Кавадарци-22, Гостивар-2, Гевгелија-3, Струмица-16, Крива Паланка-3, Радовиш-10, Кочани-14, Пробиштип-3, Македонски Брод-3, Пехчево-4, Берово-6, Валандово-2, Виница-8, Делчево-6, Кратово-8, Свети Николе-11, Кичево-21, Ресен-3, Неготино-8 и еден од Крушево.

Починати се 22 лица – седум пациенти од Скопје (70, 61, 73, 81, 62, 65 и 69 години), еден од Куманово (79), двајца од Штип (81 и 78 години), четири пациенти од Прилеп (84, 68, 69 и 79 години), еден од Струга (77), двајца од Велес (72 и 73 години), еден од Охрид (87), еден од Гостивар (71), еден од Струмица (67), еден од Крушево (71) и еден пациент од Берово (86). Од нив еден пациент е починат вон, другите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65.231, бројката на оздравени пациенти е 41.656, на починати е 1.847, а бројот на активни случаи изнесува 21.728. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментот статистиката по градови е следна:

• Скопје 28.368, активни 10.477
• Куманово 3.893, активни 886
• Дебар 487, активни 122
• Штип 2.784, активни 523
• Прилеп 3.231, активни 1.031
• Тетово 3.963, активни 974
• Струга 1.559, активни 466
• Велес 2.117, активни 725
• Битола 2.256, активни 942
• Охрид 1.718, активни 594
• Кавадарци 1.358, активни 523
• Гостивар 2.708, активни 996
• Гевгелија 799, активни 263 (60 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 140 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1.785, активни 568
• Крива Паланка 461, активни 139
• Радовиш 456, активни 118
• Крушево 141, активни 76
• Кочани 1.285, активни 246
• Пробиштип 378, активни 95
• Демир Хисар 205, активни 76
• Македонски Брод 177, активни 49
• Пехчево 104, активни 19
• Берово 395, активни 102
• Валандово 227, активни 66
• Виница 383, активни 142
• Делчево 495, активни 229 (146 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 163, активни 43
• Свети Николе 866, активни 226
• Кичево 1.331, активни 475
• Ресен 492, активни 200
• Неготино 646, активни 337 (91 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3.399 теста се преку: ИЈЗ – 1.220, ЦЈЗ Скопје – 64, „Авицена“ – 303, „Биотек“ – 248, МАНУ – 221, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 182, „Систина“ со PCR-метода – 180, лабораторија „Лаор“ – 55, Судска медицина – 18, ЦЈЗ Битола – 61, Инфективна клиника – 9, ГАК – 11, „Синлаб“ – 74, „Ремедика„“ – 19, лабораторијата во болницата во Козле – 18, ЈЗУ (рапид-тест) – 715, УК Пулмологија со алергологија – 1. Досега во земјата се направени вкупно 341.261 тестирање на Ковид-19.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Македонија1 час

МАНУ, УКИМ и МПЦ-ОА бараат во преговорите со Бугарија да не се погази достоинството на македонскиот народ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Македонската православна црква (МПЦ-ОА) и Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) истапија со...

Македонија5 часа

Се спушта возрасната граница за лична асистенција од 18 на шест години за деца со попреченост

На барање на семејствата на децата со попреченост ја намалуваме возраста кога личната асистенција станува законско право – од сегашните...

Домашен5 часа

Град Скопје го награди младиот боксер Ардијан Аземи со 100.000 денари

Град Скопје го награди со 100.000 денари младиот Ардијан Аземи, освојувач на бронзен медал на Европското првенство во бокс за...

Топ5 часа

Сандаци со куршуми од Втората светска војна пронајдени кај Машката плажа во Струга

Четири лимени сандаци со куршуми биле пронајдени при ископ во близина на Машката плажа во Струга. СВР Охрид соопшти дека...

Свет6 часа

Обама, Буш и Клинтон пред камера ќе се вакцинираат против коронавирус

Поранешните претседатели на САД, Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон, ќе примат вакцина против коронавирус пред камера за...

Свет7 часа

Чешка го укина полицискиот час, се отвораат сите продавници и ресторани

По повеќе од еден месец строги мерки поради пандемијата на коронавирус, Чешка го укина полицискиот час. Од денеска се отворени...

Македонија7 часа

„Политико“: Вархеји и ЕПП не се доволно остри кон Борисов и Софија за блокадата за Македонија

Еврокомесарот за добрососедство и проширување Оливер Вархеји беше премногу мек кон Софија, а Европската народна партија (ЕПП) не беше доволно...

Свет7 часа

Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот,...

Регион8 часа

Руската вакцина „Спутник 5“ на проверка во Србија

Русија денеска ќе достави 20 дози од својата вакцина против коронавирус „Спутник 5“ до Српската агенција за лекови и медицински...

Топ8 часа

Притвор за скопјанец кој крадел oд викендички во Гази Баба

Триесет и седумгодишен скопјанец со иницијали А.Ф., за кого е распишана потерница од Одделението за криминалистички работи Гази Баба, е...

Европа8 часа

Германски експерти: Вакцинацијата може да потрае некое време

Експертите од германскиот државен епидемиолошки институт „Роберт Кох“ предупредија на прекумерна еуфорија поради вакцината за коронавирус, наведувајќи дека поради различни...

Свет9 часа

Пандемијата ќе има негативно влијание на фертилитетот во Европа, предупредуваат експертите

„Време е да станете мајка“, гласи пораката што стотици Португалки ја добија на своите мобилни телефони минатиот месец. Пораката испратена...

Свет10 часа

Франција ќе проверува џамии поради екстремизам

Француската влада во борбата против верскиот екстремизам ќе преземе низа акции, масовни и без преседан, меѓу кои и проверка на...

Регион10 часа

Силен земјотрес ја погоди Турција

Силен земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер утрово го погоди југоистокот на Турција. Управата за катастрофи и вонредни...

Европа21 час

Белгија планира да почне со вакцинација од 5 јануари

Белгија планира да почне со вакцинација на 5 јануари доколку се одобри вакцина развиена против коронавирусот. Премиерот Александер де Кро...

Свет21 час

Убиецот на словачкиот новинар осуден на 25 години затвор

Словачкиот Врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Куцијак на 25 години затвор. Оваа пресуда на апелацискиот суд...

Спорт22 часа

Синот на Марадона бара Меси да се откаже од „десетката“ во чест на татко му

Диего Синагра, попознат како Диего Јуниор, синот на Диего Марадона, вели дека бил потресен од гестот на Лионел Меси со...

Македонија22 часа

946 нови случаи на Ковид-19 во земјата, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на...

Македонија24 часа

Лингвистите апелираат: Не прифаќајте разговори за јазик, нација и историја

„Прифаќањето договори за добрососедство, анекси и слично, во кои македонскиот јазик ќе биде заменет со синтагми од типот – официјален...

Досие