Контакт

Македонија

Променливо облачно и потопло време

Објавено пред

Времето во Македонија, според метеоролозите денеска ќе биде променливо облачно.

Времето во Македонија, според метеоролозите денеска ќе биде променливо облачно.Изутрината ќе има услови за  слаб локален дожд особено во западните делови, а во  текот на денот облачноста ќе се намалува и претежно ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб јужен ветер.Утринската температура ќе се движи од 4 до 10 степени, а дневната ќе се од 14 до 21 степен.Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и температура до 18 степени. /крај/ухмр/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Во болниците низ земјата поради Ковид-19 се хоспитализирани 1.297 лица

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 812 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа,

„Во болницата во Битола се хоспитализирани 68 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 55 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 47 пациенти, во Велес се лекуваат 64 болни, а во Куманово 118 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид-центарот во Охрид има хоспитализирано 110 пациенти, во Прилеп 112, во ковид-центарот во Гостивар 55, а во Струга 21 болни“, се наведува во извештајот на Министерството кој се базира на податоци од болниците.

Во болницата во Струмица лежат 79 пацинети, во Кочани 20, во Кичево 15, Кавадарци 40, а во Гевгелија 7 лица позитивни на коронавирусот.

„Вкупната бројка на пациети позитивни и суспектни на вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.297 и има колку 150 празни болнички кревети во ковид-центрите“, додаваат од ресорното Министерство и напоменуваат дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Објавено пред

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, бидејќи тој несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на преговарачките позиции, рече попладнево на вонредна прес-конференција, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Претходно предупредив дека покрај Договорот за добрососедство постои барање од страна на бугарските власти за потпишување на нов договор или анекс, со кој ќе се допрецизираат барањата и уцените односно сервилниот однос на Заев кон нашиот источен сосед. Па оттука можам да кажам дека како поминуваа деновите, оние први бледи критики и обвинувања од страна на Зоран Заев, Бујар Османи, Димитров и останатите кон мене, дека таков договор или анекс не постои, излегоа дека се една обична шарена лага. Нивниот сервилен однос на сметка на достоинството на македонскиот народ, достоинството на македонската нација нема граница, па тие денеска прифаќаат еден таков анекс кон тој договор, кој што Зоран Заев во ова интервју го потврди“, истакна Мицкоски.

Тој нагласи и дека Заев во интервјуто ја негира антифашистичката борба на граѓаните и нашето право да се повикуваме на тоа наследство.

„Тој прифаќа дека овде постоела бугарска администрација и практично македонските борци за независна македонска држава кои што се бореле против фашистичкиот окупатор во Втората светска војна ги изедначува со истиот тој окупатор за време на ова скандалозно интервју, па вели дека Скопје, Куманово и Паланка всушност биле ослободени, а не биле поробени во Втората светска војна“, додаде Мицкоски.

Тој посочи и дека е загрижен што интервјуто на Заев може да се толкува како прв чекор кон откажување од македонското малцинство кое што живее во своите древни огништа кај нашиот источен сосед.

„Алармирам сега за да не биде предоцна, алармирам за да не се случи уште едно огромно големо разочарување. Го повикувам македонскиот народ, ги повикувам сите оние кои што се дел од македонската нација, не само во Македонија туку и надвор, будно да го следиме овој процес на преговори кој што го води оваа влада на Зоран Заев, затоа што загрижени сме дека тој може да го начне македонскиот идентитет“, истакна претседателот на опозициската партија.

Мицкоски го повика македонскиот народ внимателно да ги следи овие денови во однос на тоа што преговара Зоран Заев и на што се е спремен, а потоа, како што рече, на соодветен начин да се реагира за да се спречи било каква навреда за македонскиот идентитет, додавајќи дека тој ќе биде прв во таа борба.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филиповска-Грашкоска: Намален бројот на прекршувања на здравствените протоколи

Објавено пред

Од стапувањето во сила на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои се зголемија надлежностите на инспекциските служби, од страна на инспекторите од Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Државниот инспекторат за транспорт и Агенцијата за лекови и медицински средства, извршени се 10.274 контроли и 5.149 надзори.

Во споредба со претходниот месец се забележува намалување на прекршувањата на здравствените протоколи кои произлегуваат од Законот за заштита на населението од заразни болести. За споредба, во октомври, кога инспекторите немаа надлежности да забрануваат вршење дејност поради непочитување на здравствените протоколите, од вкупно извршени 6.963 надзори и 6.123 контроли беа изречени 37 кривични пријави против угостителски објекти, а во ноември, по донесувањето на измените на Законот за заштита од заразни болести, затворени се 5 угостителски објекти кај кои било констатирано дека не ги почитуваат здравствените протоколи.

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, информира дека во согласност со Законот за заштита на населението од заразни болести во ноември инспекторите имаат изречено 8 прекршочни пријави, 2 кривични пријави, 16 платни налози, 30 решенија, од кои 5 се однесуваат за забрана за работа на 5 угостителски објекти, и донесени се 39.858 решенија за изолација.

„И покрај зголемениот број на контроли во ноември, сепак се детектирани помал број прекршувања на протоколите, со што се потврдува дека зголемените надлежности на инспекциските служби го даваат својот резултат при почитувањето на ковид-протоколите“, оцени Грашкоска.

Во посочениот период инспекторите од Државниот здравствен и санитарен инспекторат извршија 96 надзори, од кои 72 се по однос на здравствените протоколи. Во изминатите седум дена ДЗСИ издаде 14.664 решенија за изолација и домашно лекување на лица позитивни на Ковид-19 и лица што биле во контакт со заболени и 11 решенија за констатирани неправилности врз основа на спроведените надзори. Во периодот од 16 до 22 ноември Инспекторатот за транспорт изврши 57 надзори, при што изречени се 10 прекршочни пријави, 3 решенија и 4 платни налози за прекршувања на материјалните закони. Од извршените надзори, 16 се по основ на Законот за заштита на населението од заразни болести и притоа не се констатирани прекршувања на законот.

Во истиот период Државниот пазарен инспекторат изврши 3.463 контроли и 553 надзори поврзани со материјалните закони и здравствените протоколи за работа на угостителски објекти. Притоа поднесени се 27 прекршочни пријави, од кои 2 прекршочни пријави се поднесени против угостителски објекти, по еден во Тетово и Гостивар. Овие угостителски објекти не ги почитувале протоколите, односно тие работеле по 21 часот, поради што им е изречена и забрана за работа во рок од 30 дена и соодветна глоба. Дополнително, ДПИ издаде и 52 решенија и 25 платни налози.

Државниот инспекторат за труд во истиот период спроведе 519 надзори во правни субјекти на територијата на целата држава со фокус на почитување на протоколите во насока на заштита на здравјето на вработените. При овие надзори од страна на трудовите инспектори изречени се 27 решенија и еден платен налог, кои се однесуваат на утврдени неправилности од областа на работните односи.

Агенцијата за лекови и медицински помагала во изминатите седум дена изврши 26 надзори во аптеки по основ почитување на мерките на Владата и издавањето антибиотици, при што не се констатирани прекршувања на законските одредби и отстапувања од протоколите.

Агенцијата за храна и ветеринарство во периодот од 16 до 22 ноември спроведе 386 надзори. Притоа издадени се 7 решенија и извршени се 22 едукации поради констатирани неправилности, кои се однесуваат на неизвршени здравствени прегледи, неспроведување општи хигиенски мерки, неправилно складирање и чување производи и неправилно означување на производите.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија3 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет3 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија5 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија5 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура6 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа7 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет7 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија7 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион7 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа8 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет8 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет9 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет9 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет9 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет9 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија21 час

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет22 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет22 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Досие