Контакт

Македонија

Дебата: Високото образование – мозаик од прогрес и назадување

Објавено пред

Македонското високо образование е мозаик во кој имаме и прогрес и назадување, но и напредок и дисконтинуитет, како и зголемен квалитет наспроти квалитет, но и непочитување на постојната правна рамка, беше заклучено на дебатата „Високообразовните политики во регионот – експеримент или стратегија“.

Македонското високо образование е мозаик во кој имаме и прогрес и назадување, но и напредок и дисконтинуитет, како и зголемен квалитет наспроти квалитет, но и непочитување на постојната правна рамка, беше заклучено на дебатата „Високообразовните политики во регионот – експеримент или стратегија“ во организација на Советот за глобална соработка. Според првиот човек на овој Совет, Трифун Костовски, во високото образование во Македонија постои тренд на зголемување на квантитетот за сметка на квалитетот, што резултира со дипломи со значење на парче хартија што не може да резултира со прогрес. „Од една страна имаме експанзија на високообразовни установи, зголемување на бројот на студенти во Македонија, но од друга страна квалитетот на студирањето во целина е драстично опаднат. Инсистирањето само на квантитет по секоја цена е привидно зголемена достапност на високото образование и не смее да се врши на сметка на девалвирање на самата наобразба на академските граѓани. Ако ја гледаме само формата и дипломата како парче хартија, нема ништо да добиеме, ниту како поединци, ниту како држава“, вели Костовски. Недостатокот на визија, според д-р Емилија Симоска, професор на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања, е главниот проблем со кој се соочува високото образование. Нудењето на исти решенија за различни проблеми, според неа, не е ништо повеќе, туку експеримент. „Развојот на нашето образование, поради талкање од едни решенија до други, ако го погледнеме, нема постојана нагорна линија. Нема вистински тренд. Повеќе наликува на еден мозаик во кој што имаме и прогрес и назадување, и напредок и дисконтинуитет. Немаме вистински модел. Наместо веќе да се занимаваме со квалитетот на образованието, со курикулиумите, со новите извори и методи на освојување на знаењето, ние по толку години како држава и како општество не можеме да кажеме што е она што всушност го сакаме во високото образование.“, вели професор Симоска. Проблемите во високото образование, поранешниот министер за образование и наука, Сулејман Рушити ги гледа во непочитувањето на законската регулатива што Македонија ја има во овој домен. Смета дека квалитетот на високото образование треба да се гледа и низ призмата на квалитетот на основното и средното образование. „Формално правно во Македонија постојат сите законски решенија кои би требало да придонесат за подобрување на квалитетот на високото образование. Но проблемот е имплементација на истите, проблемот е и, на некој начин, непочитувањето на истите решенија“, вели екс-министерот Рушити. Слично размислување има и д-р Жига Турк, професор на Факултетот за градежно и геодетско инженерство на универзитетот во Љубљана. Смета дека внимание треба да се посвети како на високообразовните програми, така и на предуниверзитетското образование. Смета дека, покрај во квалитетот и квантитетот на образованието, треба да се вложува и во човечкиот квалитет и талент. „Човечкиот талент е клучниот економски ресурс и земјите мора да ги фокусираат своите политики да го развијат овој талент, да го одржат и верувам дека тоа е предизвик за земји како Македонија и Словенија каде што нивото на плати е генерално е ниско“, вели професорот Турк. Говорејќи за грчкото искуство во имплементацијата на европските искуства во образовниот  систем, д-р Јули Пападиамантаки, предавач по Европски образовни политики на Универзитетот во Пелопонез, рече дека тешко оди нивното прифаќање, но и дека со најавената темелна реформа од страна на премиерот Јоргос Папандреу, ќе дојде до поголема интернационализација на образовните програми. „Не е многу тешко да се прифати европската стратегија. Понекогаш мислиме дека работите се многу тешки и далечни од она што е во нашите верувања, но тие не се и можат да функционираат. Но мора да почекате тоа да биде прифатено на политичко и институционално ниво, но и на индивидуално ниво. На пример, требаше време да се убедат грчките професори да ги одржуваат своите предавања на странски јазици“, рече професорката Пападиамантаки. Учесниците на дебата заклучија дека инвестирањето во реформите е единствениот пат кон подобрување на квалитетот на високото образование. /крај/ач©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Училиштето во Стајковци ќе добие нова спортска сала

Објавено пред

Со спортските сали во училиштата во Стајковци, Страчинци и Булачани, сите основни училишта во Општина Гази Баба добиваат услови за одржување на наставата по физичко како грижа на централната власт и на општината за младите, изјави премиерот, Зоран Заев, кој заедно со градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски и директорката на основното училиште „Кирил и Методиј” во село Стајковци, Анита Ангеловска, направија увид на училиштето каде ќе започне изградба на нова спортска сала.

„Се радуваме на стартот на изградба на спортска сала во основното училиште „Кирил и Методиј“. Кога ќе биде завршена само во сеќавање ќе останат деновите кога учениците од ова основно училиште наставата по физичко ја одржуваа во пренаменета училница или надвор, во дворот на училиштето. Со овој капитален проект конечно се решава овој проблем и учениците добиваат спортска сала според сите стандарди“, рече Заев.

Проектот за салата го подготви општината и во својот буџет обезбеди средства за почеток и изградба. Вкупната вредност на инвестицијата за изградба на салата во Стајковци е 17 милиони денари.

Салата е проектирана на површина од 430 метри квадратни со висина од 6,7 метри и во неа ќе може да се игра кошарка, ракомет, мал фудбал, одбојка, пинг-понг, гимнастички спортови. Салата располага со две соблекувални и помошен простор.

Покрај спортската сала се предвидува и изградба на дополнителна просторија за физичко и во подрачното училиште „Кирил и Методиј“ во Страчинци.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 48 возачи во Липково

Објавено пред

Полицијата за еден ден казнила 48 возачи во Липково.

Полициски службеници денеска спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачите што не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи на територија на општина Липково.

Санкционирани се 48 возачи, од кои 35 за возење со брзина над дозволената, а пет за возење без возачка дозвола.

„Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли во сообраќајот. Апелираме до учесниците во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност на патиштата“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре променливо облачно време со температура до 15 степени

Објавено пред

Утре наутро ќе има повремени врнежи од дожд, особено во западните и источните делови. Во текот на денот ќе преовладува сончево и релативно топло време со умерена облачност, информира УХМР.

Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот повторно ќе има врнежи од дожд, на планините од снег, пообилни во западните делови. Поради продор на студена воздушна маса во текот на ноќта врнежите ќе преминуваат во снег и на некои пониски места. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 9 до 15 степени.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд.

Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне 11 степени.

Во вторник ќе преовладува облачно време со врнежи кои ќе преминат во снег и на некои пониски места. На планините значително ќе се зголеми снежната покривка, а поради засилениот ветер ќе има услови за појава на снежни наноси. Локални врнежи од повремен слаб снег ќе има и во среда. Во вторник и среда ќе дува засилен северен ветер што ќе предизвика опаѓање на температурите.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт4 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт6 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија8 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион8 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион9 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ9 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион10 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион11 час

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет12 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион12 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет13 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион13 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет14 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион1 ден

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ1 ден

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет1 ден

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ1 ден

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет1 ден

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Досие