Контакт

Македонија

Македонија влече исти проблеми и по 18 години

Објавено пред

По 18 години независност, Македонија треба да изгради надворешна политика која ќе го потврди присуството на земјава меѓу демократските општества

dobivaj vesti na viber

Дваесет години по падот на Берлинскиот ѕид, лицето на Европа е сменето. Се појавија нови земји, а многу од нив влегоа во Европската унија, која брои повеќе од 500 милиони жители. Годинава се бираат нови членови за Европскиот парламен, а Македонија доби нов претседател. “Со новиот претседател на Македонија, со новиот Европски парламент, како и со новата Влада на мојата земја, германија, 2009 година ќе биде значајна за надворешната политика“, рече Анри Боне, од фондацијата Конрад Аденауер, на денешната панел дискусија на тема “20 години од падот на Берлинскиот ѕид и 18 години независност на македонија“ Предизвици на современата надворешна политика“. Во Македонија недостасува заедничка стратегија, голем дел од нашите проблеми чекаат и по 15 години да бидат разрешени, но треба да се потрудиме да направиме атмосфера во која нема разногласици, смета Слободан Чашуле, поранешниот министер за надворешни работи и главен и одговорен уредник на Форум. Според него, македонскиот народ и сите малцински групи во Македонија, сметаат дека придонесуваме во безбедноста, но правото да учествуваваме во донесувањето одлуки ни е ускратено, затоа што се наоѓаме на Балканот. “Ние немаме разногласие, за овие темелни вредности, со Европскат унија да бидеме побогати, со НАТО побезбедни, а со вовдување на демократијата да имаме една слободна дискусија за сите важни прашања“, рече Чашуле. Тој вели дека во правец на зачленување нво две важни институции, не сме на вистинскиот пат, затоа што не можеме да се договориме дека на клучното прашање за името ќе се држиме до заедничките вредности, а да не прифатиме откажувње од идентитетот.За вложување во европските вредности, јасен сигнал ќе биде зачленувањето на Македонија во НАТО, смета заменик министерот за надворешни работи, Зоран Петров, кој додаде дека во Македонија од осамостојувањето, не само што го побеидла едноумието, туку надмина и неколку конфликти.Марија Улрике Кнотц, амбасадорката на Германија во земјава, рче дека по падот на Берлинскиот ѕид, соединувањето на Европа беше одговор на сите војни и револуции, водени на европско тло.“Ниедна земја во Европа не може самостојно да успее, ниту да ги унапредува политичките и економските дотигнувања, но Европската унија не смее да ги намалува стандардите за влез за земјите од Балканот“, рече Кнотц и додаде, “Германија ги поддржува земјите од Западниот Балкан вклучувајќи ја и Македонија, но тие мора да ги спроведат реформите.“ Според неа, Македонија од консумент , стана продуцент на глобалната безбедноста и заслужува влез во НАТО Алијансата.“Вие и вашите напори добивате огромна поддршка од Бундестагот“, рече Едвард Линтнер, член на Бундестагот. Тој посочи дека Германците се плашат од проширувањето на Европската унија, особено од членство на Турција и на Украина, зашто сметаат дека ќе дојде до преоптоварување.Линтнер препорачува исполнување на останатите услови за влез во ЕУ , додека се реши прашањето за името со Грција.Според поранешниот министер за надворешни работи, Александар Димитров, постигнувањата кои ги има Македонија во овие 18 години, се уште се и предизвици.“Ние можеме да се соочиме со редизајнирање на Балканот, но се надевам дека тоа нема да се случи“, рече Димитров, затоа според него, треба да постигнеме компромис за името со Грција. При дискусијата, Тито Петковски, поранешен претседател на Собрание, го праша Линтнер, како тоа двете спротивставени партии во Германија успеаја да излезат со заеднички политики, на што гостинот од Германија рече дека не било тешко, кога се слуша што сака народот.Дејвид Виснер, професор по меѓународни односи и директор на катедрата Мајкл С. Дукакис, за јавни политики и услуги на Американскиот колеџ во Солун, смета дека политиката на администрацијата на Барак Обама, нема многу да се смени. Тој рече дека нивото на конзистентност на односите меѓу САД и Македонија е високо, после 2004 година кога и се случи признавањето на Република Македонија под нејзиното уставно име од страна на САД. Според професорот Љубомир Фрчкоски, дисконтинуитетот во надворешната политика создава можност за испуштање на дипломатските моменти, како во периодот октомври/ноември минатата година по последниот предлог на Нимиц.„Потребна е вешта политичка елита, која во Македонија, со исклучоци, ја немаме, барем не во доволна мера“, рече Фрчкоски. Пред една година ни се случи Букурешт, а на предвремените избори победи истата постава на власт, резимираше Атанас Кировски, новинар во Форум. “Се додека ни се случува тоа, нема да постигнеме многу во надворешната политика“, рече Кировски, нагласувајќи го својот песимистички поглед на случувањата.Стратешките цели на Македонија се познати, но стратегијата како институција во Македонија допрва треба да се утврди, смета Снежана Османли, шеф на кабинет на првиот претседател на Македонија. “Јас Букурешт го доживеав како балканизација на НАТО“, рече Османли.На денешната панел дискусија на тема “20 години од падот на Берлинскиот ѕид и 18 години независност на Македонија“, во организација на фондацијата Конрад Аденауер и редакцијата Форум, учествуваа поранешни министри за надворешни работи, амбасадори и политички аналитичари.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Левица: Укината етничката графа во изводите и спречена етнизација на државата

Објавено пред

„Обидите за дезинтеграција на македонската нација и држава, преку сецесионизмот на т.н. ‘албански партии’ кој го дозволуваат СДС и ДПМНЕ, со крајно десничарски и нацистички практики за сегрегација и поделба на општеството – со поткопување на концептот за една држава една нација, се оди на редефинирање на државниот концепт преку апартхејдски политики. Левица одлучно се спротиставува на овие погубни процеси“, велат од партијата Левица.

dobivaj vesti na viber

„Откако Левица, преку претставки до Уставниот суд, го оспори Упатството за водење матични и Законот за матичната евиденција, Уставниот суд донесе времена мерка во изводите на родени, венчани и умрени да не се впишува националност, а денес донесе конечна одлука – повеќе нема впишување на националност во изводите како крајно протисуставна досегашна пракса.

Со ова, Левица и Уставниот суд задаваат удар на етно-трибализмот, кој во недостиг на идеи за подобрување на животот на граѓаните и со цел разградување на македонското национално единство, го промовираат криминалните партии ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците, а кои преќутно го поддржуваат анти-македонската СДС и лажните патриоти од ДПМНЕ.

Потсетуваме дека ваков обид да се вметне етничката припадност во личните документи, власта на СДСМ и ДУИ – за што имаше и согласност од останатиот член на широката коалиција ВМРО-ДПМНЕ – имаше со Предлог-законот за лични карти, кој пратениците на Левица во Собранието го блокираа преку филибастеринг, поднесувајќи над 1200 амандмани.

Овие неуставни одредби во Законот за матична евиденција датираат од 1996 година, но никој досега пред Левица не се осмелил да се спротистави на оваа анти-европска и дискриминаторска практика на впишување на етничката припадност на граѓаните во јавните исправи. Со појавувањето на Левица на политичката сцена, конечна има партија која се спротиставува на обидите за спуштање на македонската нација на ниво на етникум, со што постепено се одзема нејзиното право да управува и ја развива и унапредува својата национална култура и посебност на оваа територија за чија слобода се дадени безброј жртви.

Го поздравуваме Уставниот суд за ваквата одлука и бара што поскоро да донесе конечни одлука и по другите иницијативи на Левица со кои бара заштита на унитарноста и Уставот на Република Македонија!“, се наведува во соопштението на Левица.

Прикажи повеќе...

Македонија

Директорот на косовската полиција Хоџа на средба со заменик министерот за внатрешни работи Буши и директорот на БЈБ Тасевски

Објавено пред

Денеска во работна посета на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија/Биро за јавна безбедност присуствуваше генералниот директор на полицијата на Република Косово, Газменд Хоџа придружуван од соодветна делегација на косовската полиција.

dobivaj vesti na viber

За време на посетата Хоџа оствари средба со заменик министерот за внатрешни работи Назим Буши, по што беше одржана билатерална средба со директорот на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија Сашо Тасевски.

Како што соопшти МВР, на средбата се разговарало за одличната меѓусебна соработка, која континуирано се спроведува во текот на изминатите години, со заложби истата да продолжи уште на повисоко ниво и во иднина, што ќе придонесе за зајакнување на безбедноста и сигурноста на граѓаните на двете земји, како и економски просперитет.

Како главни теми на средбата беа образложени полициската соработка во борбата против прекуграничниот и организиран криминал, заедничките истраги, прекуграничната соработка и соработката во делот на заеднички обуки, што има за цел унапредување на полициските капацитети на двете земји. Притоа беше нагласена и заедничката улога на полициите на двете земји во меѓународната соработка, се наведува во соопштението на МВР.

Генералниот директор на полицијата на Република Косово за време на еднодневната посета, го посети и Центарот за обука Идризово.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со предложениот закон од ДУИ казина може да има и во училишните дворови, велат од коалицијата „Вреди“

Објавено пред

Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме, прашуваат од коалицијата „Вреди“.

dobivaj vesti na viber

„Ние ќе им кажеме ‘стоп’ затоа што оваа измама не смее да помине. Односно, предлог-законот на ахметистите во член 10 предвидува отстранување на објектите на обложувачниците, но не и на казината, на минимално растојание од 500 метри од објектите на средните и основните училишта. Со предложениот закон казина може да има и во училишните дворови. Односно, член 10 прави поделба и брои само неколку видови игри на среќа оставајќи простор за да процветаат уште повеќе ‘казина- масакри%. Овој член намерно не ги покрива казината.
Со донесувањето на овој закон Артан Груби наводно ќе затвори неколку обложувачници за да му отвори пат на бизнисот на казината исклучиво за една екипа на српското подземје. Значи, ‘да’ на Русија преку Србија. Уште еднаш повторувам, членот за отстранување на игрите на среќа 500 метри од училиштата не ги вклучува казината. Значи, тие не само што нема да се намалуваат туку ќе се множат, со што ќе се зголеми бројот на апарати за да ги одерат уште повеќе граѓаните. Итно бараме од сицилијанскиот клан да тргне рака од масакрирање на нашето население“, додаваат од коалицијата „Вреди“.

Итно бараат, како што велат, не само 500 метри, туку целосно да се отстранат и не само обложувачниците, туку и казината.

„Покрај проектот ‘казина во секоја уличка’, Артан сега успешно го спроведува проектот казина во секоја куќа давајќи 4 лиценци за онлајн-казина на компании, каде што партнер е Прпарим Бајрами, сега добро позната личност, која ги извршува наредбите на кланот. Прашуваме јавно – вреди ли целиот овој масакр на народот?“, прашуваат од оваа коалиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ57 минути

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ3 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија3 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија3 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија5 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија6 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ7 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија8 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија9 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија9 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија9 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија20 часа

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија21 час

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија21 час

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија1 ден

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....