Контакт

Македонија

Четирите новородени близначки ги посети министерот Бaјрами

Објавено пред

Четирите женски новородени близнаци, што завчера на свет ги донесе родилката Сибела Цамовиќ беа причина министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами денеска да ги посети во Гинеколошко-акушерската болница Чаир

Минисерот Бајрами на мајката и врачи еднократна парична помош во износ од 15.000 денари. „Сите девојчиња за среќа  се живи и здрави и се во добра здравствена состојба,  исто како и мајката“, изјави по посетата министерот Бајрами. Според Законот за заштита на децата, во наредните 15 години родителите на четворката ќе добиваат 70 проценти од просечно исплатената плата во државата на крајот на минатата година, ги информираше минисерот Бајрами. „Бидејќи се работи за многу редок случај, односно многу ретко се раѓаат четворки, ги известив родителите дека потребната документација за родителскиот додаток и потребното решение ќе ги изготват службите на Министерството за труд и социјална политика“, рече Бајрами.Министерот за труд информира и дека поголемиот дел од тие што аплицирале за родителски додаток согласно  Законот за заштита на децата веќе користат таков додаток. Законот предвидува да се аплицира во рок од три месеци по раѓање на децата и за помалку од недела им се остварува тоа право, тврди Бајрами. Добрата здравствена состојба на новородените четири бебиња ја потврди и примариус д-р  Весна Веловска – Стојкова – началник на одделението за новородени во Гинекологијата Чаир.„Сите недоносени новородени четири бебиња се во сосема добра општа состојба. Презадоволни сме и пресреќни. Успех беше што за цело време бременоста беше водена во Гинекологијата Чаир од  еден од помладите специјалисти. Најголем успех ќе биде кога ќе ги испишеме дома сите здрави и среќни“, изјави Веловска – Стојкова. Таа истакна дека во Гинекологијата Чаир ова е прва четворка зачната по природен пат, а во целата држава е втора или трета. Според Веловска Стојкова, четворка се раѓа еднаш во 731 илјада породувања.  Четирите девојчиња, родени во четвртокот напладне со царски рез, се први деца на 24-годишната Цамовиќ, која работи како медицинска сестра на детското одделение во болницата Чаир.

Македонија

Руте: Холандија не е против проширувањето на ЕУ, Северна Македонија е поблизу до целта, но Албанија не е подготвена 

Објавено пред

Холандија не се спротивставува на проширувањето на ЕУ, рече премиерот на Холандија, Марк Руте, кој верува дека Албанија во моментот не е подготвена да ги започне преговорите за членство и дека Северна Македонија е близу до таа цел.

Руте на маргините на неодамнешниот самит на НАТО во Лондон рече дека земјите што бараат членство во ЕУ треба да бидат подготвени, како што била подготвена Црна Гора кога ги започнала преговорите.

„Не веруваме дека Албанија е подготвена да ги започне преговорите со ЕУ во овој момент, а што се однесува до Северна Македонија, таа е поблизу до целта“, рече Руте за подгоричка „Победа“.

Тој додаде дека некои земји не сакале да биде разделен процесот на преговори на Северна Македонија и Албанија со Брисел.

„Некои други не го сакаат тоа, поради што на последниот Европски совет решивме да не напредуваме во однос на отворањето преговори со овие земји“, рече Руте, пренесува порталот РТЦГ.

На прашањето дали 2025 година е навистина реален рок за пристапување на една од земјите од Западен Балкан во ЕУ, Руте одговори дека пристапувањето во ЕУ до одреден датум не е цел сама по себе.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Секоја успешна европска програма за младите значи повеќе млади останати во земјава

Објавено пред

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи денес учествуваше на Конференцијата за промоција на програмата „Европски корпус на солидарноста“, на која домаќин беше Директорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова.

„Членството во новата програма на ЕУ, „Европски корпус на солидарноста“ отвора големи можности за учество на нашите млади во волонтерски активност“, истакна Османи, посочувајќи дека овој проект е во насока на амбициите на Владата на Република Северна Македонија да ги препознава легитимните потреби и амбиции на младите за нивната иднина, со што младите би биле стимулирани да останат во земјава, наместо својот успех да го бараат надвор од земјата.

„Ние во СЕП ги обезбедивме ИПА средствата за учество во програмата за 2019 и 2020 година и се надеваме дека земјата, односно младите во земјата ќе ги препознаат можностите што ги нуди оваа Програма на Унијата“, додаде Османи.

Програмата „Европски корпус на солидарност“ (ЕСК) започна со имплементација во октомври 2018 година и истата беше достапна само за државите-членки на ЕУ, а на иницијатива на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност беше потпишан Договорот меѓу Република Северна Македонија и Европската унија за учество на Република Северна Македонија во Европскиот солидарен корпус.

Прикажи повеќе...

Македонија

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше се

Објавено пред

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет”, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет за подобра положба на нејзиниот сопруг, ги извадиле од фирмите што ги имаат, а ги донела лично во несесер нејзината свекрва, Ратка Камчева.

„Потоа ме зема со кола Зоран Милевски и се упативме во станот на Бојан Јовановски во населбата Орман. Катица седеше во дневната соба. Се поздравивме со госпоѓата Катица Јанева и разговаравме за децата. Јас ѝ реков како ми е мене со децата и како поминувам, а таа ми рече: Да не беше Бојан Јовановски, син ми ќе работеше на брод. Ние ги дадовме 500 илјади евра”, рече Камчева во сведочењето.

Таа кажа дека Јанева ѝ спомнала дека за гаранцијата од 14 милиони евра може кривично да ги гони неа и проценителот, зашто дел од имотот бил под кирија.

“Катица Јанева ми напомна дека ако овој разговор излезе од домот на Бојан Јовановски, ќе знае дека е од мене, бидејќи имаше доверба во нив. Рече дека може не само еден, туку многу предмети да му отвори на Камчев. Се закануваше со нејзината моќ. Се плашев од моќта на Јанева. Но, не е таа што ја има моќта. Специјален јавен обвинител е Бојан Јовановски. Тој знаеше се. Кој ќе биде притворен следен, и се што кажуваше, така се случуваше”, сведочеше Камчева.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Камчева: Боки 13 беше како специјален јавен обвинител, тој знаеше се

Во продолжението на судењето за случајот „Рекет”, сопругата на Орце Камчев, Ана Камчева, рече дека 350 илјади евра за рекет...

Македонија16 минути

(Видео) Сведок во „Еразмус“: Шуклев бараше секс или пари од студентки за преодна оценка

Ексвработен во бифето на Економскиот факултет, Дејан Трајковиќ, кој е сведок во случајот „Еразмус”, во судницата рече дека професорот Бобек...

Македонија18 минути

(Видео) Заев и Шекеринска: Овој носач на авиони веќе е дел од нашата одбрана

Претседателот на Владата Зоран Заев и министерка за одбрана Радмила Шекеринска оценија дека сме дел од најмоќната воена и политичка...

Македонија35 минути

(Видео) Камчева: Во стан во Капиштец ми бараа милиони евра за сопругот

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева го почна сведочењето за случајот “Рекет”. Камчева рече дека на 9 ноември 2018...

Свет1 час

Ардерн: Има прашања кои мора да бидат одговорени, размерите на трагедијава се катастрофални

Премиерката на Нов Зеланд, Џакинда Ардерн истакна дека има прашања кои мора да бидат поставени и одговорени по ерупцијата на...

Свет2 часа

Военото воздухопловство на Чиле потврди дека авионот се урнал, во тек е потрага

Военото воздухопловство на Чиле соопшти денеска дека воениот авион, кој претходно синоќа исчезна од радарот, се урнал. Воздухопловството се огласи...

Свет2 часа

Пукање во болница во Чешка, најмалку шестмина убиени

Шест луѓе се убиени во пукање во болница во Чешка, објави Би-би-си. Нападот се случил утрово околу 7 часот. Полицијата...

Свет3 часа

Заврши самитот на Нормандската четворка, сите се задоволни од состанокот

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека...

Македонија14 часа

(Видео) Заев, Шекеринска и Џафери на носачот на авиони ,,Хари Труман“ се сретнаа со адмирал Џејмс Фого

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска и претседателот на Собранието Талат Џафери слетаа на носачот на...

Регион18 часа

Рама ги повика граѓаните да не ги оштетуваат намерно објектите

Премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска го достави првиот прелиминарен извештај за земјотресот што погоди делови од земјата на 26...

Топ19 часа

Пешак загина во сообраќајна несреќа во Штип

Пешак почина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на магистралниот пат Делчево – Штип, на влезот во селото Облешево. Од...

Македонија19 часа

Кривични за вработени во Бирото за метрологија поради злоупотреба на службената положба

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кичево поднесе кривична пријава против Н.П(39), М.Т.(54) и И.Т.(51), сите од Скопје, вработени во Бирото...

Македонија19 часа

Мицкоски: Ако не се одржат предвремените избори ќе ги преиспитаме односите со Пендаровски

Одложувањето на предвремените парламентари избори кои беа договорени да се одржат на 12 април, според ВМРО-ДПМНЕ ќе ја втурнат државата...

Македонија22 часа

Приведен 49-годишен скопјанец кој на Фејсбук му се заканувал на Заев

Секторот за компјутерски криминал ќе поднесе кривична пријава против 49-годишен скопјанец, поради објавени сериозни закани по животот на Фејсбук, насочени...

Регион23 часа

Градоначалникот на Нови Сад поднесе кривична пријава против претседателот Вучиќ

Градоначалникот на Нови Сад и потпретседател на владејачката Српска напредна партија, Милош Вучевиќ поднесе кривична пријава, со цел, како што...

Спорт23 часа

Русија исфрлена од Олимписките игри и светското фудбалско првенство

Извршниот одбор на Светската анти-допинг агенција (ВАДА) го прифатил предлогот на независниот комитет на Агенцијата, руските спортисти поради кршење на...

Свет1 ден

(Видео) Веб-камера снимила туристи во кратер на вулканот, секунди пред ерупцијата

Веб-камера открила најмалку десет туристи во кратерот на вулканот на Вајт ајленд на Нов Зеланд, во момент пред ерупцијата, пренесуваат...

Македонија1 ден

Пронајдени 27 килограми марихуана, приведени две лица од Албанија 

Полицијата пронашла 27 килограми марихуана во автомобил кај селото Кажани-на патот за битолското село Ѓавато. Уапсени се две лица, возачот...

Свет1 ден

Избрана новата премиерка на Финска, најмлада во светот

Владејачката социјалдемократска партија на Финска ја избра новата премиерка 34-годишната министерка и пратеничка Сана Марин. Таа ќе биде најмладата претседателка...

Свет1 ден

Тежок понеделник во Франција, продолжува штрајкот и сообраќајните проблеми

И денеска продолжува штрајкот во Франција, а со тоа и хаосот во сообраќајот. Вчера, во четвртиот ден од штрајкот на...

Досие