Контакт

Македонија

Средба на Вељаноски и Макрадули со раководството на НДИ во Вашингтон

Објавено пред

На маргините на посетата на делегацијата од Собранието на Република Македонија во Вашингтон остварени средби со раководството на НДИ, соопшти собраниската служба за односи со јанвоста

Во петокот претседателот на македонското Собрание Трајко Вељановски и потпретседателот Јани Макрадули,се сретнале со уште неколку американски конгресмени, со претставници на македонската дијаспора, како и со претставник на Стејт Департментот задолжен за европски прашања.„Свесни сме за тоа колкави успеси постигна македонскиот парламент во изминатиот период, што придонесе Македонија да се споменува како модел за парламентарен развој“, истакнал претседателот на НДИ на средбата со  Вељаноски и  Макрадули. Од присутните било искажано заемно задоволство од досегашната соработка, како и волја истата да продолжи, се вели во информацијата.Спикерот во петокот се сретнал и со конгресмените Бил Паскрел и Кристофер Смит, при што ја искористил можноста да ги запознае со последните случувања во Република Македонија, како и да им се заблагодари на досега искажаната поддршка. „Граѓаните на Република Македонија се цврсто определени за интеграцијата на земјата во НАТО и ЕУ, што нам политичарите ни дава дополнителна одговорност и обврска да работиме се додека тој интегративен процес не ја достигне целта. Граѓаните на Република Македонија, особено ја ценат поддршката која САД ни ја укажаа во Букурешт и почитувањето може само да се продлабочи во иднина“, реколе претседателот Вељаноски.Конгресмените Паскрел и Смит искажале на средбата подготвеност за целосна поддршка на Република Македонија.„Препознаен е напредокот кој го направи Македонија и може да биде добар пример како се прават резултати во нестабилен период“, истакнал конгресменот Паскрел на средбата.Делегацијата се сретнала и со претставник на Стејт Департментот, главен заменик помошник на Секретарот на Бирото за европски и евро-азиски прашања Ненси Мек Елдонеј, која изрази задоволство од посетата и искажа признание за стратешката определба на Република Македонија за евро-атланското интегрирање. Направивте одлична работа за вашата држава, за нејзините граѓани и во исто време добивте вистински пријател. Сметајте дека вашите цели за вашата држава се и наши цели за вашата држава, истакна Мек Елдонеј.Во рамките на посетата на САД, Амбасадата на Република Македонија беше домаќин на средбата на делегацијата на Собранието на Република Македонија со претставници на Обединета македонска дијаспора.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Бугарското обвинителство: Отпадот не е ниту опасен ниту токсичен

Објавено пред

Јавното обвинителство на Бургас соопшти дека по извршените контролни анализи на предметниот отпад, во врска со информациите за увоз на отпад од Италија во Бугарија, категорично тврди дека не се работи ниту за опасен ниту за токсичен отпад.

Како што се наведува во соопштението, друштвото „Блацион“ е посредник, а не производител на отпадот и за тоа поседува соодветна лиценца.

„Производителот на отпадот е тој што е одговорен за квалитетот на отпадот и одговара за тоа како го декларирал. Категорично ги демантираме сите други шпекулации со кои се поврзува нашата компанија во врска со овој случај и натаму нема да толерираме дезинформации што го уриваат реномето на нашата компанија и затоа ќе преземеме соодветни правни мерки“, стои во дописот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без вода корисниците на улицата Никола Тесла во Карпош

Објавено пред

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека утре, поради поврзување на нова водоводна мрежа од ф-150 мм на улицата Никола Тесла бб, во периодот од 9 часот па сè до завршување на работата, без вода ќе останат корисниците од улицата Никола Тесла (општина Карпош).

Прикажи повеќе...

Македонија

Спасовски ги прими младите олимпијци кои освоија медали на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки

Објавено пред

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, ги прими учениците основци, кои во рамките на 16-тата Меѓународна јуниорска олимпијада по природни науки во декември во Доха, главниот град на Катар, освоија две сребрени и три бронзени медали.

Премиерот Спасовски на учениците, кои беа придружувани од своите ментори, како и од претставник на родителите, им честита за големиот успех потенцирајќи дека образованието е едно од најважните прашања на кое треба да му се посвети огромно внимание и низ разговори да се решаваат сите пречки за напредок и остварување понатамошен успех.

„Чест ми е што се среќавам со вас олимпијци, кои го покажувате вашиот квалитет на меѓународни натпревари. Нè правите горди, ни покажувате дека имаме потенцијал за кој вреди да се бориме да го задржиме тука, во нашата земја“, им се обрати премиерот Спасовски на учениците Матеј, Теона, Стефан, Никола, Емилија и Мајкл.

На средбата беше констатирано дека се потребни соодветни системски решенија во областа на образованието, кои, како што беше нагласено од заменичката на министерот за образование, Елизабета Наумовска, веќе се динамизираат и дека се преземаат чекори за решавање на детектираните проблеми.

Беше изразено задоволство од фактот дека Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР), како и Агенцијата за млади и спорт, учествува со финансиска поддршка на талентираните ученици што настапуваат на натпревари.

На средбата премиерот Спасовски истакна дека ќе се заложи за постигнатиот успех на учениците што достојно ја претставуваат нашата земја да следува соодветна поддршка и награда од Владата.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија33 минути

Дизелот поевтинува

Од ноќеска на полноќ дизелот ќе поевтини 1,5 денар, а цената на бензините ќе остане иста, соопшти Регулаторната комисија за...

Македонија2 часа

Командир од Полициската станицата Гази Баба сексуално вознемирувал полицајки

Командир во полициската станица Гази Баба сексуално вознемирувал три колешки. Против него ќе биде поведена постапка за утврдување дисциплинска одговорност...

Македонија2 часа

(Видео) Горан Ангелов ќе биде сменет, ќе се истражува каков отпад бил согоруван на „Дрисла“

Утре ќе биде разрешен досегашниот директор на депонијата „Дрисла“, а на 29 јануари на седница на Советот ќе бидат избрани...

Свет3 часа

Во светот има 2.153 милијардери со богатство поголемо од 4,6 милијарди луѓе

Во светот има 2.153 милијардери со поголемо богатство од 4,6 милијарди луѓе, што претставува 60 проценти од светската популација, се...

Македонија4 часа

(Видео) Заев: Укинувањето на договорот од Преспа е опасност за државата

„Како што се наближуваат изборите, сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ продолжува да заговара опасни идеи за укинување или поништување на договорот...

Македонија6 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено, се разболеле адвокатите на Јанева

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшeфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, утринава се одложи...

Македонија6 часа

Одложено судењето против Елизабета Канческа-Милевска

Поради новото закажано рочиште за ТНТ, се одложи судењето за „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска....

Топ6 часа

Еден загинат и тројца повредени во сообраќајна незгода во Струмичко

Еден човек загина, а тројца се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случи вчера попладне кај крстосницата кај Габровските...

Свет7 часа

Хари: Меган и јас немавме избор, одлуката не беше лесна

„Меган и јас продолжуваме кон непознато, но навистина немавме избор“, порача принцот Хари на првиот настап во јавноста по најавите...

Свет7 часа

Шестмина загинати во поплави во Бразил

Најмалку шест лица загинаа, а едно е пријавено за исчезнато по силните поплави во јужниот дел на Бразил, соопштија властите....

Македонија8 часа

Албанија, Црна Гора, Србија и Северна Македонија со рекорден број затвореници во регионот

Албанија, Црна Гора, Србија и Македонија имаат рекорден број затвореници во регионот. Ова го покажуваат податоците на Евростат, според кои...

Свет8 часа

Берлин: Постигнат договор да се почитува ембаргото за оружје во Либија

Земјите кои имаат интереси во долгогодишната граѓанска војна во Либија се договорија во Берлин да го почитуваат ембаргото за оружје...

Свет19 часа

Пожарите би можеле да го чинат австралискиот туризам 3,1 милијарди долари

Разорните пожари во Австралија би можеле да го чинат туристички сектор најмалку 3,1 милијарди американски долари до крајот на годината....

Свет19 часа

Како ќе заработуваат Хари и Меган по заминувањето од кралското семејство

Многу прашања остануваат отворени за иднината на принцот Хари и Меган по одлуката да не користат кралски титули и да...

Забава20 часа

Кина: Новиот вирус може да се контролира, но изворот не е познат

Кинеската национална комисија за здравство соопшти дека епидемијата на нов вид на коронавирус може да се контролира, објави Ројтерс.Комисијата се...

Регион23 часа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди денеска Албанија.Епицентарот на земјотресот е на 64 километри северо-источно од Тирана.         ...

Свет24 часа

Иранците ги враќаат телата на жртвите од паднатиот авион, но не и црните кутии

Телата на 11 украински државјани коишто загинаа при падот на авионот кај Техеран  се  пренесени од Иран во Киев, но...

Македонија1 ден

(Видео) Скопјанецот Кристијан Ниневски исто како лани прв дојде до крстот во водите на Вардар

Скопјенецот Кристијан Ниневски (26) и годинава беше најсреќниот од околу 140 верници кои се фрлија по светиот крст во водите...

Европа1 ден

Осум мртви во Чешка, се запалил дом за лица со попреченост

Најмалку осум лица загинаа во пожар во Чешка, кој денеска избувнал во дом за лица со инвалидитет. Повредени се околу...

Македонија1 ден

Петар Рупески од Варош по петти пат го фати крстот во Охрид

Петар Рупески, 30-годишник од Варош, беше најсреќен меѓу неколкуте стотини верници кои денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро...

Досие