Контакт

Македонија

Мерки за заштита од пренесување на инфекцијата со свински грип!

Објавено пред

Mерки за заштита при лекување болно лице или лице со симптоми на новиот тип на грип А(Н1N1) во услови на домашно лекување, препорачани од Минситерството за здравство на Република Македонија

– Заболеното лице (или лицето со симптоми на новиот тип на грип А/Н1Н1) да се изолира во домашни услови во посебна просторија се додека симптомите на болеста не исчезнат или додека се добие негативен резултат од лабораториското тестирање на земениот материјал. Вратата на просторијата треба да биде постојано затворена.- Да се ограничи пристапот во просторијата каде што е сместено болното лице (или лицето со симптоми на овој грип). –  Забранети се посети на болни или лица со симптоми на новиот грип. –  Да се избегнува бремена жена да се грижи за заболено/сомнително болно лице.-  Заболеното лице или лицето со симптоми да носи заштитна маска додека во собата престојува друго лице.  Доколку не се располага со заштитна маска, да се покрива устата и носот со рака или со марамче за еднократна употреба, посебно при кашлање и при кивање.- Постојано да се одржува хигиена на рацете. Рацете да се мијат со сапун и со топла вода или да се користат влажни марамчиња на база на алкохол (посебно после кашлање и по кивање).- Треба да се оджува хигиена во просторијата каде што престојува лицето или во заедничката просторија. Пожелно е да се дезинфицира просторијата (посебно бањата). – Редовно да се мијат со топла вода и со детергент приборот за јадење, нечистите алишта, крпи, постелнина и други предмети (детски играчки), кои биле користени. Овие предмети не мора да се чистат одделно. – Често проветрување на просторијата во која престојува болниот или лицето со симптоми на новиот грип.- Заболеното лице (или лицето со симптоми на новиот грип) не треба да се вози во средствата за јавен транспорт. Доколку лицето мора да користи јавен превоз, задолжително треба да носи заштитна маска, или да ја покрива устата и носот со рака или со марамче за еднократна употреба при кашлање и при кивање- Заболеното лице (или лицето со симптоми  на новиот вирус), може да се врати на работа или во училиште кога симптомите на заболување ќе исчезнат. Мерки за заштита кои се однесуваат на блиските контакти!- Задолжително е миење на рацете со сапун и со вода пред и по излегување од собата на пациентот, како и по секој контакт со заболеното лице (доколку имате користете и средства за дезинфекција).  – Задолжително користете заштитна маска за време на престојот во собата на заболеното лице (или на лицето со симптоми на новиот грип).- Избегнувајте директен контакт лице во лице со заболениот или со лицата со симптоми на новиот грип – Користете ракавици за еднократна употреба при директен контакт со болниот или со предмети од неговата блиска околина- Најблиските членови на семејството на заболеното лице или лицето со симптоми на свински грип, треба да ја следат својата здравствена состојба и здравствената состојба на децата во семејството и веднаш да побараат лекарска помош, доколку се појават симптоми слични на грип (висока температура, кашлање, грлоболка, тешкотии при дишење, општа изнемоштеност) – Членовите на најблиската фамилија на заболениот често да ги мијат  рацете со сапун и со вода (или да ги бришат рацете со влажни марамчиња на база на алкохол). * Дефиниција на близок контакт (СЗО):Близок контакт е лице кое се грижи за болниот или живее во исто домаќинство и имало директен контакт со секрет од дишните патишта или други телесни течности од лице кое е потврден или сомнителен случај на инфлуенца А/Х1Н1.Мерките за заштита треба да се почитуваат, посебно при директни активности поврзани со заболеното/сомнително болно лице, посебно во случаите кога е значително поголем ризикот за контакт со секрети од дишните патишта (на пр. капење, хранење, пресоблекување).Министерство за здравство на Република Македонија©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Од почетокот на годинава скопските пожарникари изгаснале 28 огнови на отворено

Објавено пред

Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје во периодот од 01.01-23.01.2020 година на телефонскиот број 193, кој е дел од кампањата „Пријави оган на отворено“, регистрирала 41 пријава од граѓаните. Од вкупниот број јавувања, во 28 случаи пожарникарите излегле на терен со противпожарни возила и го изгаснале огнот што горел на отворено. Преостанатите 13 пријави од граѓаните се проследени кај инспекторите на Град Скопје за да покренат постапка против сторителите.

Во сезоната со зголемено загадување на воздухот, Градот Скопје ја продолжи кампањата за пријавување огнови на отворено на бесплатната телефонска линија 193. Градот Скопје преку својот инспекторат и Територијалната единица за противпожарна заштита, а во соработка со Министерството за труд и социјална политика, Министерството за внатрешни работи и Црвениот крст организира мешани тимови кои работат секој ден, 24 часа, и се справуваат со огновите на отворено.

Оваа кампања се спроведува трета година по ред. Градот Скопје и Бригадата за противпожарна заштита апелираат граѓаните да ги пријавуваат сите случаи на палење оган на отворено, за да може огнот што побрзо да се изгаси, а сторителите да се санкционираат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Отворени канцеларии за социјална работа во Брвеница и Желино

Објавено пред

Дополнителната заменик- министерка за труд и соијална политика, Санела Шкријељ, ги посети новоотворените канцеларии за социјални работи во општините Брвеница и Желино. Овие две канцеларии се дел од мрежата на канцеларии што МТСП ги отвори во соработка со општините за да го олесни пристапот до социјалните права на сите граѓани.

„Изминатите две и пол години работевме на прилагодување на системот на социјална заштита на потребите на граѓаните. Овие канцеларии се резултат на грижата за секој граѓанин на едноставен и достапен начин да побара социјална помош или  кое било друго право од системот на социјална заштита. Жителите на Брвеница и Желино веќе не мора да одат до Тетово, туку можат да се информираат и да аплицираат во општинската канцеларија. Социјалната реформа значи промена на пристапот до граѓаните, грижа за секој граѓанин подеднакво”, рече заменик-министерката Шкриjељ.

За градоначалникот Блерим Сејдиу,  локалната канцеларија за социјална работа во Желиное убава вест за жителите.

„Ова е голема рурална општина со 30.000 граѓани. Ваква канцеларија ни беше навистина потребна”, посочи Сејдиу.

„Општина Брвеница ги поддржува сите проекти за олеснување на животот на граѓаните”, рече градоначалникот Енвер Пајазити, нагласувајќи дека соработката со централната власт ќе продолжи.

„Дополнителната заменик-министерка ја информиравме и за изградбата на градинката во Брвеница. Работите се интензивирани. Ова е општина со многу млади, за нив згрижувањето на децата од предучилишна возраст во местото каде живеат, ќе биде големо олеснување”, рече градоначалникот Пајазити.

Со отворањето на 50 регионални канцеларии на меѓуопштинските центри за социјална работа, со посебен акцент во руралните општини, се овозможува подобра координација на активностите, растоварување на меѓуопштинските центри и поквалитетни услуги на центрите за социјална заштита.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Објавено пред

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот пасош кој судот му ги одзеде како мерка на претпазливост.

Адвокатот Антонио Апостолски, кој е бранител на Орце Камчев, вели дека со овие пари може да се гарантира дека неговиот клиент ќе се јавува во судот и на евентуално судење.

„Мерката за претпазливост која е изречена е неспорна, но за опстојување не мерката, судот му одобри времена патна исправа и тука не стојат наводите дека тој ќе избега ако му се врати пасошот. Ограничувањето на правото на движење е образложено, водејќи се според пресудите од судот во Стразбур. Станува збор за гаранција од три милиони и двеста илјади евра изразени во имот, кој, пак, ако се продаде, ќе може да се наплати шетата. Не се знае ни износот на штетата бидејќи нема вештачење, има само тврдење на Обвинителството”, посочи Апостолски.

Адвоктот на Камчев, одговарајќи на прашањето од судечкиот совет „До каде е истрагата”, рече: „До никаде. Во овие година и пол можеа барем вештачење да направат”.

Обвинителот Јован Цветановски од Вишото јавно обвинителоство, пак, посочи дека со гаранцијата Камчев може да гарантира присуство, но не и да се надомести штетата доколку тој е недостапен за органите на прогонот.

„Предлагам да се одбијат жалбите на Камчев. Нема прекршување на постапката”, посочи Цветановски.

Апостолски посочи дека судијката Весна Димишкова не смеела да постапува по барањето за гаранцијата која ја понудил Камчев, бидејќи додека одлучувала, било побарано нејзино изземање.

„Барал да му се врати патната исправа која е одземена како мерка на претпазливост бидејќи имал повеќе функции во ‘Орка холдинг’, па требало да патува во странство и да остварува средби. Оставил хипотека во недвижен имот во износ од повеќе од 2,2 милиони евра. Понудената гаранција не е сразмерна со кривичните дела кои му се ставаат на товар. Избегнати биле даночни обврски кон државата од 6 милиони евра, пишува во мислењето на СЈО”, кажа судијата известител Зоран Димитриевски, кој ќе одлучува по жалбата на Камчев.

Читајќи ги списите, судијата кажа дека мислењето на Обвинителството било дека Камчев заработил 14 милиони евра со сторување на кривичните дела.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија2 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија2 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија4 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ5 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет5 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет7 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија7 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет7 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија8 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион8 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет9 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија21 час

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија1 ден

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија1 ден

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ1 ден

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија1 ден

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија1 ден

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија1 ден

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Досие