Контакт

Македонија

Милошоски: Македонија не се откажува, напротив оди со нови реформи

Објавено пред

По одлуката на министрите за надворешни работи на ЕУ за одложување на стартот од преговорите за членство, Македонија ја очекува уште повеќе работа, реформи, залагање без откажување, смета министерот за надворешни работи Антонио Милошоски

Шефот на македонската дипломатија, како што јави известувачот на МИА, посочи дека Македонија и покрај тоа што онеправдано беше спречена од Грција да го добие заслужениот датум за почеток на преговорите, нема да падне во малодушноста.„Имаме капацитет и поддршка во општеството и добри намери со конкретни ангажмани од сите области на живеењето секоја година да ги усвојуваме воспоставените европски стандарди, без разлика во која област тие треба да се постигнат“, изјави министерот Антонио Милошоски.Милошоски нагласува дека Македонија ќе продолжи и натаму да испраќа позитивни сигнали до Грција, и покрај нивната непринципиелност.„Сметам дека е на нас но и на Грција, како и другите европски партнери да ги увериме дека напредокот на Македонија и доближувањето до членство во ЕУ е полезно не само за нас, туку и за регионот и за Грција. Една напредна, развиена и стабилна Македонија ќе биде дополнителен придонес за мирот, стабилноста и економскиот развој на регионот. И порано, или подоцна, и самата Грција ќе ги увиди тие работи. Ќе успее да ги надмине своите ирационални, емоционални и внатрешно-политички предизвици што ги има во однос на Македонија“, рече шефот на македонската дипломатија.Министерот Милошоски, кој е на чело на македонската делегација на т.н. „Охридски разговори“, во германскиот град Постдам, смета дека по усвојувањето на Лисабонскиот договор повеќето европски држави сега повеќе време ќе им посвтат на процесите на проширувањето, а во тој контекст очекува уште позасилена поддршка од Германија. „Во Германија гледаме докажан партнер на Македонија и очекувам ова партнерство во иднина да се искаже со уште позасилена поддршка на процесот за евроинтегрирање. Сметам дека од наша страна досега имаме докажано дека Македонија е партнер на кој Германија може да се потпре, и обратно“, рече Милошоски од Потстдам, каде претпладнево имаше средба со министерот за внатрешни работи на сојузната држава Бранденбург, Рајнер Шпер.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Нов парк во Стар Аеродром

Објавено пред

Стар Аеродром наскоро ќе биде збогатен со нов парк што ќе се протега покрај улицата „Методија Шаторов-Шарло“.

Урбаниот парк, на површина од 3 200 м2, ќе понуди зелени површини, пешачки патеки со клупи, плато со маси и клупи, како и детско игралиште.

Градоначалникот Златко Марин во наредниот период планира изградба на повеќе урбани паркови на различни локации на ниво на целата територија.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Заев во Чегране: Правиот пат ќе не однесе во Европа, а Европа ќе ни ја донесе дома

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев заедно со претседателот на комисијата за здравство на СДСМ и министер за здравство, Венко Филипче и директорот на финансиската полиција, Арафат Муареми, синоќа беа во посета на гостиварското село Чегране со цел на жителите да им ги престават приоритетите за новиот мандат по изборите на 12 април.

„Најважна цел на нашата политика е земјата да стане подобро место за живеење за сите. И во тој дух е сè што правиме – и носењето тешки одлуки, и целиот наш труд и посветеност – сето тоа е за да добиеме резултати кои ќе ги почувствува секој, без оглед на етничката припадност или политичката, и која било друга определба. Заедничка цел е да имаме богата и економски силна држава. Тоа ќе значи и поголем број работни места, но ќе значи и задржување на младите тука“- посочи Заев пред граѓаните.

Жителите на Чегране со нетрпение очекуваат државата да стане членка на НАТО и на ЕУ за да им пораснат надежите и очекувањата дека земјата е на прав пат. Затоа Заев ги увери дека со полноправното членство во НАТО стануваме побезбедни, посигурни и поповолни за инвестиции.

„Европската иднина е цел на која остануваме доследни, без оглед на тешкотиите кои се испречуваат на патот, затоа што со таа цел пред нас, имаме силен поттик и патоказ како да направиме сеопфатни и квалитетни промени со кои и фактички ќе станеме дел од развиениот свет. Правиот пат ќе не однесе во Европа, ама и Европа ќе ни ја донесе дома“- истакна Заев.

Граѓаните се пожалија за нарушената безбедност и здравје поради експлоатација на минерални суровини во околината на селото. СДСМ застанува на страна на народот и затоа во собраниска процедура се пуштени измените на Законот за минерални суровини со кои се овозможува раскинување на договор со концесионер поради нарушување на јавниот интерес. Очекувањата се дека овие измени ќе поминат брзо затоа што ништо не е поважно од здравјето на децата.

Способноста на државата и функционалноста на институциите подразбира и владеење на правото и воспоставување систем на вредности со почитување на човековите права на секој поединец.

„Правната држава мора да функционира за да можеме да обезбедиме фер судски процеси и независен судски систем. Такви примери се случаите Сопот и Монструм. Јавноста знае дека досието за Сопот е решено и дека погрешно обвинетите се парично обесштетени од државата за местенката што им ја приреди режимот на ВМРО ДПМНЕ, додека во предметот Монструм обвинетите веќе не се во притвор и судењето започна од почеток, со цел да им се даде можност на обвинетите да го искористат правото на еднаквост во процесот- аргументираше претседателот на СДСМ.

Во партијата остануваме доследни на концептот Едно општество, затоа што само заедно можеме да просперираме и затоа што богатството на нашата земја е во разликите, а тоа го препознаваат и сограѓаните Албанци.

„Мора да се стремиме да бидеме еднакви во општеството и државата. Еднакви пред институциите, еднакви пред законот. Дискриминацијата не носи ништо добро, освен насилство, поделби, незадоволство, конфликти. Кога станува збор за посебните права на некоја етничка заедница, не смееме да дозволиме да ни се повторуваат омразата и препукувањата. Законот за употреба на јазици не е прашање кое треба повторно да ја дели државата, туку треба да го решиме на начин кој ќе биде корисен за граѓаните. Да биде применлив, а не само да биде букви на хартија. Како што се реални проблемите, така да се реални и остварливи решенијата. Да не потпаѓаме под хушкачките и деструктивни изјави, на кој било политичар, без оглед дали е Албанец или Македонец. Јас длабоко верувам дека нема политички проблем кој не може да се реши со разговор, договор, со човечки пристап- заклучи Заев пред жителите на Чегране.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заврши изградбата на атмосферската канализација на улица Борис Сарафов во општина Ѓорче Петров

Објавено пред

Дел од улицата 4-ти јули, односно Борис Сарафов, во општина Ѓорче Петров, доби нова атмосферска канализација

По барање од Град Скопје и општина Ѓорче Петров, беше изработена проектно-техничка документација за атмосферската канализација по дел од улица Борис Сарафов, во општина Ѓорче Петров.

„Со реализација на проектираната атмосферска канализација во должина од 600 метри и дијаметар од 400 милиметри, се создадоа услови за идно проектирање, а потоа и изградба на атмосферска канализација и по другите улици во овој дел од неселбата. Трасата на атмосферската канализација е усогласена со решенијата за хидротехничка инфраструктура во ДУП за овој локалитет“, соопштија од општината.

ЈП Водовод и канализација – Скопје го обезбеди потребниот материјал за реализација на овој проект во вредност од 1.253.000 денари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка откако наводно пијан со неговиот брат учествувал во демолирање на кинески...

Свет2 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија3 часа

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет14 часа

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет15 часа

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион16 часа

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија17 часа

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа19 часа

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија20 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија20 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија21 час

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ22 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет23 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет1 ден

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија1 ден

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет1 ден

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија1 ден

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион1 ден

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет1 ден

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија2 дена

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Досие