Контакт

Македонија

Кинсела: Канада нема тешкотии за употреба на името Македонија

Објавено пред

Претседателот на Сенатот на Канада, Ноел Кинсела на средбата со спикерот на Собранието Вељаноски потенцираше дека односот меѓу двете држави има долга историја и пред 1991 г., но и дека Канада без потешкотии го употребува зборот Македонија за некој кој доаѓа од Република Македонија

Она во што, како што рече Ноел Кинсела силно верува е парламентарната дипломатија за која смета дека полесно ги отвора вратите, од причина што ги нема ограничувањата присутни кај друг вид дипломатија. Кенсела притоа изрази подготвеност за унапредување на досегашната соработка меѓу двете држави, континуитет во однос на поддршката која Канада и ја дава на Република Македонија на патот кон добивање членство во НАТО, како и разбирање за значењето на визната либерализација за македонските граѓани. Воедно, спикерот на Сенатот со  задоволство го сподели сознанието дека лојалноста кон Канада, ги прави препознатливи македонските иселеници, што допринесува кон зацврстување на односите меѓу двете пријателски држави.„Република Македонија во Канада препознава вистински пријател во вистинско време. Благодарни сме за целата поддршка која Канада и ја дава на Република Македонија, за признавањето под уставното име, за принципиелниот став за зачленување на Република Македонија во НАТО, како и за можноста македонските иселеници да ги уживаат сите права како и сите други граѓани на Канада“, беше констатирано во четвртокот меѓу другото на средбата на претседателот на македонското собрание, Трајко Вељаноски со неговиот канадски колега, претседател на Претставничкиот дом на Парламентот на Канада, Питер Миликен.Со средбата со претседателот на Сенатот, како и средбите со министерот за меѓународна трговија, Питер Ван Лоун и со претседателот на Собранието на покраината Онтарио, Стив Питерс, претседателот на македонското Собрание, Трајко Вељаноски и членовите на собраниската делегација, пратениците Андреј Петров, Александар Николоски и Сафет Незири, ги заокружија средбите од агендата за официјалната посета на Канада.Во средата собраниската делегација предводена од претседателот Вељаноски оствари средби и со членовите на Комисијата за надворешни работи и меѓународен развој на Претставничкиот дом на Парламентот на Канада, со двајца пратеници – парламентарни секретари на министерот за надворешни работи и на министерот за меѓународна соработка на Канада, како и со членовите на Канадско-Европска Асоцијација и членовите на Делегацијата на Канада за Парламентарното Собрание на ОБСЕ.Покрај многуте прашања кои беа отворени на споменатите средби, особено внимание беше посветено на улогата на Република Македонија во мировните мисии на НАТО во Авганистан и нејзината улога во зачувувањето и одржувањето на мирот и стабилноста на Балканот и пошироко.

Македонија

Димитриевски: За 24 часа регистрирани девет пожари во Кумановскиот регион, причините се истражуваат

Објавено пред

Градоначалникот нa Куманово, Максим Димитриевски, одржа прес-конференција на која информираше за состојбата со пожарите на територијата на оваа општина.

„Во последните 24 часа на територија на Куманово имаме регистрирано 9 пожари и интервенирано од страна на нашата територијална противпожарна единица, и тоа на отворен простор и шумски пожари – Тромеѓа, Четирце, Пуковско, Пезово, Бељаковце. Дополнително, и на локација Доброшане каде што е интервенирано при гасење на фабрика за преработка на дрво, локација Зубовце викенд-куќа и Мургаш каде всушност е и најсериозниот пожар во изминатите 24 часа, во кој беа опожарени поголем број на куќи, покуќнини, домаќинства. За среќа нема човечки жртви и немаме сериозни здравствени повреди, освен во еден случај кадешто дополнително од страна на надлежни медицински лица ќе се утврдат последиците“, потенцираше Димитриевски.

Кумановскиот градоначалник нагласи и дека противпожарната едицина во составот на општината делувала дополнително и на три други локации, односно во соседната општина Старо Нагоричане, на локација Малотино, каде, како што рече, над 36 часа се дава континуирана поддршка на противпожарните екипи кои работат на тој терен, како и дополнително на локација на село Ваксинце и село Матејче.

„Заклучокот на Општинскиот штаб за заштита и спасување е дополнителните сили коишто ги имаме на располагање од противпожарната единица од Куманово да се стават на помош на соседната општина Старо Нагоричане за справување со состојбата во Кокино, а воедно и силите на јавното претпријатие Чистота и зеленило коешто врши континуиран дотур на вода со свои цистерни, на овие локации дава директна помош на самите противпожарни екипи“, рече Димитривски.

Градоначалникот повика на смиреност и почитување на сите мерки и одлуки на Владата и централниот кризен штаб, затоа што, како што кажа, единствено со дисциплина може да се излезе и да се биде корисен на пожарникарите кои деноноќно работат за спречување на ваквите состојби.

Во однос на причината за настанатите пожари, тој истакна дека одговорноста треба да ја утврдат надлежните државни органи.

„Според укажувањата на дел од граѓаните сметаат дека можеби и електричната инсталација на одредени локации, т.е преносот на електрична енергија е една од причините за појава на пожар на локација селото Мургаш. Лично, утрово ги посетив овие опожарени локации. Во моментов, покрај тоа што комплетно територијата на село Мургаш е ставена под контрола, се работи активно и на локација во близина на село Бељаковце или локалитет Липец, кадешто директно имаме противпожарна екипа. Апелирам до месното население кое живее во село Бељаковце и на оваа територија да биде во приправност, бидејќи имаме одредени места кои може да се реактивираат. Потребна е и граѓанска асистенција на одредени локации доколку забележат навремено да пријават до надлежните органи, а и дополнително самите да се вклучат во локализирање на таквите пожари на отворено“, изјави Димитриевски.

Градоначалникот изрази задоволство за високата професионалност, одговорниот пристап и надчовечките напори за ангажманот на противпожарните екипи во последните 36 часа.

„Ги известувам граѓаните дека Општина Куманово има на располагање и свои резервни сили за гасење пожари на отворено кои се составени од вработени во јавните претпријатија Чистота и зеленило, и јавното претпријатие Водовод Куманово, и доколку е потребно истите, исто така ќе бидат дополнително ангажирани. Нашиот приоритет и законска обврска е да делуваме на територија на Општина Куманово, но во секој момент сме подготвени да дадеме испомош како што и даваме на останатите општини во нашиот регион и во нашата држава, дали по директно нивно барање или пак по барање на централниот штаб за управување со кризи“, информираше Димитриевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Животното осигурување – вистински мудра одлука

Објавено пред

Современиот начин на живот секојдневно носи нови предизвици и неизвесности. Решение за овие предизвици е животното осигурување, кое денес нѝ треба повеќе од кога било. Овој вид осигурување е еден од најдобрите финансиски производи и секако е единствениот што овозможува комбинација на штедење и осигурување.

Животното осигурување е наменето за луѓе кои размислуваат за својата и иднината на своето семејство. Тоа обезбедува заштита од финансиски загуби што можат да настанат како резултат на несигурни настани. Но, преку долгорочно штедење, овој вид осигурување обезбедува и социјална сигурност и зачувување на животниот стандард во подоцнежните години.

Полисите за животно осигурување нѝ помагаат да бидеме подготвени за идни предизвици, како што се: едукација на деца, купување стан, „трето доба“, исполнување желби што претходно беа незамисливи за нас и слично. Исплата на договорената осигурена сума, чиј износ е дефиниран однапред со договорот, е гарантирана. Месечните рати, пак, со малку планирање и организација, лесно можат да се вклопат во домашниот буџет.

Како лидер во сегментот на животно осигурување во земјава, компанијата „Кроациа осигурување-живот“ го нуди производот Индивидуално животно осигурување кое нуди комбинација на најбезбеден облик на штедење, сигурност, како и осигурување и е целосно приспособлив на индивидуалните потреби. По избор на клиентите, кон него можат да се вклучат и дополнителни ризици, како оние од незгоди, операции или тешки заболувања, што го прават основното осигурување подобро.

Инвестирањето во овој производ е една од најмалку ризичните инвестиции. Затоа и со право се смета дека животното осигурување е мудра одлука. Да ја донесеме навреме, со цел подобро да се заштитиме себе и нашите најблиски.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Македонија

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово – 8, Куманово – 4, Гостивар – 3, Кичево – 2, Битола, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.

Регистрирани сe 23 оздравени пациенти од: Тетово – 10, Скопје – 4, Куманово – 3, Кичево – 2, Гостивар, Штип, Струмица и Кочани – по 1.

Не се пријавени починати лица.

Направени се 3.658 теста преку: ИЈЗ – 40, ЦЈЗ Скопје – 0, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 39, ЦЈЗ Тетово – 0, ЦЈЗ Куманово – 15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 10, Институт за микробиологија – 0, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 92, „Авицена“ – 258, „Биотек“ – 84, „Систина“ – 81, лабораторија „Лаор“ – 479, „Синлаб“ – 0, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 80, „Генеа“ – 0, „Никоб лаб“ – 654, „ВФВ медикал“ – 65, „Ели медика“- 1 2, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.749.

Досега во земјата се направени вкупно 989.214 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.543 бројката на оздравени пациенти е 150.422, на починати е 5.494, а бројот на активни случаи изнесува 627.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)
Скопје 15, активни 195
Куманово 4, активни 68
Прилеп 11
Тетово 8, активни 175
Битола 1, активни 26
Велес 3
Гостивар 3, активни 49
Кавадарци 4
Охрид 9
Штип 2
Струмица 1, активни 16
Струга 5
Кочани 1, активни 5
Кичево 2, активни 15
Гевгелија 2
Неготино 0
Свети Николе 3
Ресен 0
Крива Паланка 0
Радовиш 1, активни 4
Берово 3
Делчево 1
Дебар 1, активни 22
Виница 0
Пробиштип 0
Валандово 7
Богданци 0
Крушево 0
Демир Хисар 0
Демир Капија 0
Кратово 0
Македонски Брод 0
Пехчево 2
Македонска Каменица 0
Дојран 0

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија3 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија4 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија5 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија7 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет7 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа8 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија8 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија8 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија18 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија18 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија18 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија20 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија20 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт23 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие