Контакт

Македонија

????: ???????? 2.600 ????????? ?? ????? ???, ?????????????? ? ???? ???????

Објавено пред

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) тврди дека најмалку 2.600 лица го тужат Министерството за внатрешни работи за несоодветно исплаќање на трошоците за храна и превоз и дека наводно МВР е пред финансиско фијаско.

Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ) тврди дека најмалку 2.600 лица го тужат Министерството за внатрешни работи за несоодветно исплаќање на трошоците за храна и превоз и дека наводно МВР е пред финансиско фијаско.Синдикалците се пожалија на притисоци врз тужителите од министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која наводно како што велат во изминатите две недели преку свои структури во рамките на МВР ги уценувала да ги повлечат тужбите.„Го повикувам премиерот, свесни сме дека се наоѓа во предизборна кампања, да навлезе во проблемот. Сигурен сум дека се уште не е свесен дека веќе поединечни структури кои се во финансискиот сектор во МВР најавуваат банкрот на МВР. Непочитувањето од пред четири години на вработените во секторот за финансии и министерот за внатрешни работи доведе до ваква состојба, со која не се фалиме туку само потенцираме дека ќе се случи финансиско фијаско во МВР“, рече Гоце Делчев од Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија. Кронислав Мантаровски, од Независниот полициски синдикат на Македонија, рече дека министерството кое треба 24 часа да им служи на граѓаните, се соочува со недостиг на пари и средства, поради кои вработените не можат активно и професионално да ја завршат својата работа. Вели дека веќе четири години во МВР ниту еден полицаец нема добиено нова униформа, и полицајците носат стари и искинати униформи.„Зошто вработените во МВР да ги остваруваат своите права преку тужби и по судски пат по разни основи кои и онака ни следуваат и судот веднаш досудува во наша корист?“, прашуваат од Независниот полициски синдикат.Министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска ги отфрли обвинувањата на синдикатите.„Вообичаено не давам коментар за нешто што не сум слушнала, но од она што вие го прераскажавте гледам дека тоа е целосно неосновано и нема врска со реалноста што само покажува дека се работи за луѓе кои не се доволно сериозни и не ги познаваат работите“, рече таа за тврдењата на Конфедерацијата на синдикални организации.КСОМ најави дека веќе се во завршна фаза подготовките за тужби на 1.200 вработени и во министерството за одбрана, поради „разлика од 1.700 денари од месец по вработен, која не знаеле каде завршува“.„Само можеме да се сомневаме дека одат на партиски сметки или на сметки на одредени вработени во Владата во МВР“, велат од Конфедерацијата на синдикални организации./крај/ко©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Искршени штитови на полицајците на протестот за „Монструм“

Објавено пред

Полицијата сѐ уште не јавува официјално дали има повредени во денешниот протест за „Монструм“, но од Бит – пазар си заминаа со уништени униформи и опрема.

Со побелени од боја чизми, панталони, горен дел од униформата и замачкани штитови се многумина полицајци кои стоеја во кордон и не дозволуваа демонстрантите да се движат кон судовите. Кај полицијата на заминување се забележуваа и искршени штитови.

Демонстрантите кон нив фрлаа цели столици, а откорнаа и неколку од железните корпи за отпадоци поставени на улицата и ги фрлија врз полицијата.

Протестот заврши откако полицијата ги потисна демонстрантите и ги принуди да се вратат кон Бит – пазар.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЗНМ и ССНМ со остра осуда за нападите врз новинари на протестот за „Монструм“

Објавено пред

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) остро го осудува денешниот напад врз екипата на Медиумската информативна агенција (МИА) и врз новинар од весникот „Слободен печат“, кои известуваа за протестот поврзан со случајот „Монструм”.

Според кажувањата на колегите од МИА, имало турканици и обид да им се одземе опремата, при што снимателот бил турнат, а неговата опрема оштетена.

„Ваквиот однос кон новинарите, кои се на работна задача на терен, е неприфатлив и потребно е да биде строго казнет од страна на Министерството за внатрешни работи затоа што насилството кон новинарите не е дозволиво во демократски земји. Неказнивоста на нападите и медиумските работници може да поттикне посериозни насилства кон новинарите, а со тоа дополнително да се загрозат нивната безбедност, правото на слобода на изразување, како и правото на информирање на граѓаните. Затоа е важно што побргу да се измени Кривичниот закон во насока на системска заштита на новинари и медиумските работници“, велат од ЗНМ.

Од ССНМ, пак, известуваат дека и новинар од дневниот весник „Слободен печат“ бил спречен да ги извршува своите задачи од страна на полициски службеници во цивилна облека, кои го извлекле на страна, му ја свиткале раката, безобразно и дрско се однесувале кон него и не го пуштиле додека не го избрише снимениот материјал со изговор дека ги снимал полицајците во лице.

„ССНМ смета дека ваквото однесување на полициски службеници е недозволиво и бара остра и ефективна реакција во изнаоѓање и казнување на полицските службеници, кои го оневозможиле новинарот на ‘Слободен печат’ да си ја извршува својата работна задача“, се наведува во соопштението.

Истовремено, ССНМ бара од надлежните државни органи да ги пронајдат и казнат насилниците во врска со нападот врз екипата на МИА.

„ССНМ силно протестира против ваквите инциденти бидејќи напад врз новинарите и медиумските работници е напад и врз слободата на изразување и правото на информирање на граѓаните“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: 70 отсто од новите случаи се заразени со британскиот сој, викендов следува анализа на состојбата

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, истакна дека целокупниот здравствен систем и здравствените работници добро се справија со ковид-кризата. Тој нагласи дека јавното здравство веднаш се реорганизирало и ниту еден пациент не останал без потребната здравствена услуга. Во моментот, како што рече Филипче, сме во ситуација во која има лесно зголемување на бројот на заразени од коронавирусот, со што факторот Р0 се зголемува.

„Не можеме да бидеме сигурни дали тоа ќе биде тренд и ќе продолжи и понатаму или мини бран што се случува овие денови. Анализата на вирусот покажа дека 70 отсто од вкупно новодијагностицираните случаи се пациенти заразени со британскиот сој на вирусот. Викендов ќе се анализира ситуацијата во одредени градови, особено во Кавадарци, Прилеп и во Охрид. Врз основа на тие анализи, ќе видиме, ќе се препорачаат мерки“, рече министерот Филипче.

Тој информира дека потпишан е договорот за набавка на руската вакцина и секојдневно течат разговорите како за вакцините од компанијата „Фајзер“ така и за кинеските вакцини.

Во однос на вакцинацијата на здравствените работници, Филипче истакна дека завршена е имунизацијата на медицинскиот персонал од Скопје, кој работи со ковид-пациенти.

„Сега продолжува и од другите болнички институции во државата. Следуваат и лабораториите во кои се дијагностицира Ковид-19, ќе следуваат матичните лекари, дел од стоматолозите, со што ќе биде заокружен процесот од речиси 4.000 здравствени работници што работат со ковид-пациенти“, посочи Филипче.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија44 минути

Регистрирани нови 554 случаи на коронавирус, починаа осум лица

Министерството за здравство информира дека, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени...

Македонија2 часа

(Видео) И покрај жестоките обиди демонстрантите не го пробија кордонот, полицијата во акција за потиснување

Јајца, балони со вода, канти за ѓубре и пластични столчиња летаа кон полицајците пред „Мавровка“ во нов обид демонстрантите да...

Македонија2 часа

(Видео) Повреден полицаец на протестите кај Бит-пазар

Ескалираа протестите кај Бит-пазар, по судирите со полицијата. Демонстрантите фрлаат со камења и пластични шишиња кон полицискиот кордон. Во судирите,...

Македонија4 часа

Веднаш по судењето Мијалков оди во затворот во Шутка

Судот донесе одлука првообвинетиот Сашо Мијалков да издржува ефективен, односно затворски притвор. Тој по судењето ќе биде спроведен во истражниот...

Македонија5 часа

Лекарска комора: Згрозени сме од постапката на возачот кој удри во доктор и побегна

Лекарската комора најстро го осудува вчерашниот инцидент во кој со тешки повреди се здобил д-р Ѓорѓи Јота, хирург и професор...

Македонија5 часа

12 години затвор за Мијалков за масовно и нелегално прислушкување

Ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков е осуден на 12 години затвор за масовното нелегално прислушкување од 2008 до 2015 година...

Европа7 часа

Макрон: Со задоволство би ја примил вакцината на „Астразенека“ кога ќе дојдам на ред

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека со задоволство би прифатил да се вакцинира против Kовид-19 со вакцината нa „Оксфорд“ /„Астразенека“...

Свет7 часа

Кина одобри уште две вакцини против коронавирус

Кина одобри употреба на уште две вакцини против коронавирус. За вакцината„Кансино е потребна само една доза и, како што е...

Свет8 часа

Бразил не знае што да прави со мутациите, калифорнискиот вид е најопасен

Бразил се соочува со нова фаза на пандемијата со мутирани варијанти на Ковид-19, три пати позаразни, рече министерот за здравство....

Свет8 часа

Воздушни напади во Сирија по наредба на Бајден

Американската армија изврши воздушни напади во источна Сирија по наредба на претседателот eо Бајден врз објекти за кои Пентагон вели...

Македонија9 часа

Затворени повеќе улици во Скопје поради протест за „Монструм“

Во Скопје ќе важи посебен режим на сообраќај поради протест за пресудите во случајот „Монструм“. Роднини на осудените, во вторникот,...

Свет20 часа

Меркел најави дигитални сертификати за вакцинација во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, вели дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа...

Македонија22 часа

Потврдени 582 нови случаја на коронавирус во Македонија, починаа 13 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на...

Македонија23 часа

(Видео) Заев за случајот со Мијалков: Испратена е порака дека системот функционира

Испратена е пораката дека системот функционира. Треба да знаат граѓаните дека сме на добар пат во јакнењето на правниот систем,...

Македонија1 ден

Тројца кумановци формирале терористичка група по примерот на Исламската држава

Тројца кумановци се обвинети за тероризам и формирање ќелија по примерот на познатата терористичка организација Исламска држава. Во терористичката група...

Македонија1 ден

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Учебниците за седмо одделение и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат ставени „на маса“...

Македонија1 ден

Почната постапката за набавка на 100.000 дози од руската вакцина

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека вчера Владата го овластила да потпише договор за набавка на руската вакцина. „Станува...

Македонија1 ден

Со британскиот вид се заразени 70 проценти од тестираните во „Жан Митрев“

Британскиот вид на коронавирусот е присутен во 70 отсто од случаите, покажале испитувањата на Клиничката болница „Жан Митрев’, кои денеска...

Македонија1 ден

Захариева: Нема да подлегнеме на притисок за Северна Македонија, ЕУ не е Југославија

Бугарија нема да подлегне на притисок за интеграциите на Северна Македонија, изјави за БТВ вицепремиерката и министерка за надворешни работи,...

Европа1 ден

ЕУ е поделена околу сертификатот за вакцинација

Европските лидери денес ќе одржат состанок со цел да се договорат за сертификатите за граѓаните на Европската Унија кои биле...

Досие