Контакт

Македонија

Отворено игралиште за хокеј и картинг патека во „Борис Трајковски“

Објавено пред

Игралиште за хокеј и уметничко лизгање и картинг патека денеска беа отворени во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Игралиште за хокеј и уметничко лизгање и картинг патека денеска беа отворени во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје.

Овој спорт кој во текот на транзицискиот период замре во Македонија, сега владата сака да го заживее со инвестиција од 430 илјади евра.

Како што најави директорот на спортскиот центар „Борис Траковски“, Ратко Капушевски, ќе се отвораат школи за тренирање хокеј, каде ќе бидат ангажирани врвни тренери од Русија и Украина.

Нова картинг патека ќе биде за наменета повеќе за рекреација, а како што најави премиерот Никола Груевски целосно ќе се реконструира и базенот „Карпош“, и од внатре и од надвор, чија реконструкција би требало да биде готова во текот на летната сезона.тој исто така најави и изградба на мултифункционално игралиште за ракомет, кошарка.

Доколку градоначалникот на „Карпош“ ни дозволи промена на деталниот урбанистички план, ќе изградиме и четири тениски терени, рече Груевски.

За изградбата на спортските терени, Груевски најмногу му се заблагодари на министерот за финансии, Зоран Ставревски, но и на пратениците, кои изгласале од буџетот да се издвојат пари за изградба на вакви содржини.

Освен новите содржини на теренот во овој спортски центар има куглана, аеробик, конгрес сала, билијард, карате клуб

На отворањето на спортските игралишта, освен премиерот Никола Груевски, присуствуваа и дел од министрите на Владата, пратеникот Влатко Ѓорчев, како и претседателката на унијата жени на ВМРО-ДПМНЕ, Косана Мазнева.

Отворањето на спортските терени беше проследено со музичка манифестација, фрлање конфети и многу љубопитни луѓе./крај/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Царовска: За квалитетно образование, инвестираме во инклузивни училишта

Објавено пред

По денешната посета на општината Ѓорче Петров министерката за образование и наука Мила Царовска истакна дека еден од приоритетите на министерството е вложување во образовната инфраструктура.

Според министерката, покрај квалитетот на наставата, образовната инфраструктура е еден од основните елементи во образовниот процес.

„За таа намена, во буџетот предвидовме средства од 1 милијарда денари, што е за два и пол пати повеќе од лани и истите ќе се распределат по општините во зависност од приоритетноста на потребите за интервенции кои ги имаат пријавено во МОН. Со тоа ќе се подобрат условите за образование на над 100 илјади ученици и студенти, но и условите за работа на наставниот кадар“, рече Царовска.

Инаку општината Ѓорче Петров е дел од инвестициската агенда на МОН.

Министерката за време на посетата ја разгледа реализацијата на веќе започнатата изградбата на ОУ „Димитар Поп Ѓеорѓиев – Беровски“ во населбата Хром.

Царовска додаде дека во општина Ѓорче Петров во моментов се реализира и друга поголема инвестиција – доградба на крило во ОУ „Тихомир Милошевски“ во Волково, а преку проектот за изградба на 145 сали во план е и изградба на спортска сала во ОУ „Јоаким Крчовски“ во вредност од 22,7 милиони денари, како и замена на кровната конструкција во ОУ „Ѓорче Петров“ во населбата Ѓорче 1.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Нова мотоциклистичка опрема за полицијата

Објавено пред

Припадниците на Одделението за претходница и сообраќајно ескортно обезбедување во МВР, добија на користење нова мотоциклистичка опрема, при што за прв пат добиваат два вида на опрема зимска и летна – триесет комплети, информираат од МВР.

Според ресорното министерство, станува збор за обнова по цели дванаесет години, а опремата се состои од чизми, заштитни чевли, кациги, виндјакни, подјакни, пантолони, појаси, ракавици, рефлектирачки елеци, маици, чија што вкупна вредност изнесува 3.988.230 денари , односно по 132.931 денари за еден комплет.

На настанот присуствуваше и министерот Оливер Спасковски кој кажа дека во изминатите четири години се забележува континуитет и динамика во опремувањето на полицијата.

„Министерството за внатрешни работи од сопствени средства, од буџетот наменет за потребите на министерството, не само што го обновивме сето она што деценија и повеќе беше запоставено и недостасуваше за нормално работење на полицијата, туку уште повеќе – дел по дел, плански, генерално се подобри нивото и стандардите на материјално-техничката и инфраструктурна опременост“, посочи тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

На инфективните одделенија во земјата се лекуваат 464 пациенти од Ковид-19

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 464 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

По извештаите на Министерството за здравство, во болницата во Битола се хоспитализирани 24 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во болницата во Штип се хоспитализирани 39 пациенти.

На инфективното одделение во Тетово има 13 пациенти, во Велес се лекуваат 26 болни, а во Куманово 77 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во ковид-центарот во Охрид хоспитализирани се 56 пациенти, во Прилеп – 78, во ковид-центарот во Гостивар – 14, а во Струга – 18 лица.

Во болницата во Струмица хоспитализирани се 32 пациенти, во Кочани – 7, во Кичево – 6, во Кавадарци – 52, во Гевгелија – 9 лица, а во Дебар – 13 позитивни и суспектни на коронавирусот.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјата, е 787 и има околу 350 празни болнички кревети во ковид-центрите, информираат од Министерството за здравство.

Додаваат дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

МВР: Внимателно на социјалните мрежи, на „Тик-ток“ се шират повици опасни за малолетниците

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека од страна на Интерпол е добиена информација дека на профили на социјалната...

Регион3 часа

(Видео) Грција ја проценува штетата по земјотресот, десетици жители ја поминаа ноќта надвор

Експертите денес ја проценуваат штетата по земјотресот со јачина од 6,3 степени, што го погоди централниот дел на Грција, кога...

Македонија4 часа

Иницијативата за конгрес: Мицкоски лажеше дека има мнозинство, партијата доби ладен туш

Сè уште актуелниот претседател Христијан Мицкоски треба да ги стави интересите на државата и на партијата пред сопствените и да...

Македонија4 часа

Мнозинството е стабилно, велат од СДСМ по гласањето доверба на Владата

Мнозинството во Собранието е стабилно, Владата има силна поддршка, велат утрово од СДСМ, откако вчера 62 пратеници гласаа за доверба...

Европа5 часа

Секој граѓанин на Германија ќе добива по еден бесплатен тест неделно

Од следната недела секој германски граѓанин ќе има неделно по еден бесплатен тест на коронавирус, најави германската канцеларка Ангела Меркел....

Македонија5 часа

56 проценти зголемен бројот на заразени од коронавирус, Пановски советува брисевите да се земаат на отворено

Вчерашните 807 новозаразени и неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, кој покажува зголемување на новозабоените од 56 отсто во...

Свет16 часа

Во Јужна Африка запленета голема количина на лажни вакцини против Ковид-19

Околу 2.400 дози на фалсификувани вакцини се запленети во Јужна Африка, а во Кина е разбиена мрежа на шверцери на...

Македонија20 часа

Владата доби доверба во Собранието, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа

За доверба на Владата гласаа 62 пратеници, без против и воздржани пратеници. Одлуката беше поздравена со аплауз од владејачкото мнозинство...

Македонија21 час

Во земјава засега нема јужноафрикански вид, кај еден од повратниците од Занзибар детектиран британскиот вид на вирусот

Според анализите што денеска се направени во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), на брисот од пациентот кој пред...

Македонија22 часа

Нови 807 заболени од Ковид-19, починале петмина

Во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје...

Македонија23 часа

(Видео) Почна попишувањето на бездомните лица

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, заедно со директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, денеска го...

Македонија23 часа

Министерството за здравство: Задолжителен карантин за лицата што доаѓаат од сите јужноафрикански земји

Министерството за здравство соопшти дека Комисијата за заразни бoлести ќе предложи задолжителен домашен карантин од 14 дена за лицата што...

Регион1 ден

Русија ќе ѝ достави на Хрватска еден милион дози од вакцината „спутник В“

Русија може да достави милион дози од вакцината „спутник В“ во Хрватска во рок од една недела, пишува „Вечерњи лист“....

Регион1 ден

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени од коронавирус

Србија е на четврто место во Европа според бројот на новозаболени со коронавирус на сто илјади граѓани, изјави за „Политика“...

Свет1 ден

Најопасните мутации на коронавирусот и нивните симптоми

Мутациите се нормална низа во животниот циклус на вирусот и сите негови нови соеви не мора да бидат нужно опасни...

Регион1 ден

Во Загреб 25 отсто од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска...

Свет1 ден

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирусот, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици во светот на една...

Европа1 ден

Експлозија во центарот за тестирање на Ковид-19 во Холандија, нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување на Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 ден

Тексас контра Бајден: ги укина рестрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија2 дена

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Досие