Контакт

Македонија

Претседателот Иванов и се приклучи на кампањата за донирање на органи

Објавено пред

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов денеска ја потпиша иницијативата за поддршка на кампањата „Можам и сакам да подарам живот“ на Националната фондација за трансплантација со која ќе се подига јавната свест за важноста на донирањето на органи.

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов денеска ја потпиша иницијативата за поддршка на кампањата „Можам и сакам да подарам живот“ на Националната фондација за трансплантација со која ќе се подига јавната свест за важноста на донирањето на органи.

„Човечкиот живот е бесценет и треба да се стори се што е во наша можност и институционално и индивидуално, да се вклучиме во активностите со кои се овозможува унапредување на условите за соодветна здравствена заштита.Станува збор за животот , за хуманоста во нас, за уште една шанса за нормален живот на оние чие здравје е доведено до крајно критична фаза“, рече Иванов.

Д-р Владимир Чадиковски , претседател на Националната фондација за трансплантација, рече дека со оваа кампања целта е да се соберат што е можно повеќе потписи за полесно имплементирање на новиот закон за трансплантација кој помина во Собрание на 6. април годинава.

„ Заедно со Министерот за здравство и тим експерти веќе сме готови со 16-те правилниci кои што начелно ќе ги покажат основните правила како треба да се извршува трансплантација на клетки, ткива и органи при трансплантација.Моментално има конкурс за избор на национален координатор, и верувам дека брзо ќе биде избран.“, рече Чадиковски./крај/ми©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Беса: ВМРО-ДУИ можат да формираат коалиција, но во опозиција

Објавено пред

„Слушнав дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека не го исклучува Движењето Беса како опција за формирање коалиција после изборите. Прво, ВМРО-ДПМНЕ со овој менталитет може само да сонува дека може да има мандат за формирање влада. Едноставно е истата реторика како оние што имаат „соништа“, бидејќи единствените партии кои не се менуваат во концепт и дејствување се поранешниот режим ВМРО-ДУИ и тие се единствените што можат да формираат коалиција, но овој пат во опозиција“, порача Кастриот Реџепи, потпретседател на Движењето Беса.

Според него, Движењето БЕСА е убедено во победата на 15 јули, обезбедувајќи целосен мандат и оставајќи го претходниот режим во опозиција.

„Коалицијата ‘Можеме’ е концепт на напредок, развој и заложба за обезбедување подобра иднина за граѓаните на Северна Македонија“, додава тој.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Јанушев од Лозово: ВМРО-ДПМНЕ ќе бара организирање на референдум за изградба на кафилерија

Објавено пред

Носителот на изборна единица 3, Игор Јанушев денес оствари посета во општина Лозово каде што посочи дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се залага преку своите советници да бара од општината организирање на референдум каде што граѓаните ќе се изјаснат по однос на ова прашање за изградба на кафилерија.

„Она што предизвикува огромен проблем и што буквално од секој овде човек во Лозово го слушнав е планот на градоначалникот на општина Лозово е да изгради кафилерија. Токму на ова место каде што се наоѓаме денес е предвидена изградбата на кафилеријата. Она што особено зачудува и изненадува е буквално насилничкиот начин кој што и овде во Лозово, ова мало место се обидува градоначалникот да го направи. Имено без никаква одлука на Советот на Општината, буквално по негова сопствена волја е предвидена изградба на кафилерија, која што е во непосредна близина на куќите во кои што луѓето живеат овде, на не цели 200 метри до црквата и основното училиште“, појасни Јанушев.
Јанушев додаде дека ВМРО-ДПМНЕ како предводници на новата влада најостро се спротивставува на ваквиот план и ќе ги преземе буквално сите чекори и сите мерки кои што може за да се запре овој чин на градоначалникот.

„Зошто е ова толку битно за граѓаните на Општина Лозово? Бидејќи се загрозува здравјето и животот на луѓето. Бидејќи со изградба на еден ваков капацитет во непосредна близина на објектите како што е училиштето, се загрозува здравјето на децата. Уште еднаш еден апел до градоначалникот да престане со овој начин на делување, видовме еднаш што направи изминатиот период. Имавме една случка кога заменик министерката на информатичко општество не и беше дозволено овде да дојде во локалните канцеларии. Насилничкото однесување мора да престане“, нагласи Јанушев.

Јанушев посочи дека ОК на ВМРО-ДПМНЕ Лозово преку својата советничка група ќе бара од општината организирање на референдум каде што граѓаните на Лозово ќе се изјаснат по однос на ова прашање.

„За десетина дена од денеска веќе нема да бидат власт во Република Македонија. Но вакви насилнички работи мора веднаш да престанат. ВМРО-ДПМНЕ е тука. ВМРО-ДПМНЕ секогаш ги штити интересите на граѓаните, впрочем и тоа што го предвидуваме со програмата е буквално секој еден граѓанин да живее подобро и да има повеќе за секој еден. Уште еднаш би сакал за Лозово како земјоделски крај да потенцирам се она што сакаме и планираме да го направиме за земјоделците. 640 милиони евра за четири години субвенции или по 160 милиони евра за секоја година. Но она што е најбитно за секој земјоделец навремена исплата за субвенциите за секој да може да ја планира својата иднина“, рече Јанушев.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Николовски од Крива Паланка: Со СДСМ се градат патишта и водоводи насекаде

Објавено пред

„Се наоѓаме на влезот на Крива Паланка каде се гради експресниот пат Крива Паланка – Ранковце во должина од 23 километри.Источниот регион е добар пример за тоа дека кога се работи има резултат. Единаесет години ВМРО-ДПМНЕ го маргинализираше, го осиромашуваше, буквално го уништи. За само две и пол години, на истокот му се врати сјајот. Далеку од тоа дека се сме направиле, има уште многу работа пред нас. Но можеме уште повеќе и уште подобро“, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на СДСМ и носител во ИЕ 3.

„Не потпаѓајте под лагите драги луѓе. Затоа ги викаат фејк-њуз ВМРО. Мицкоски лаже за некакви фусноти, Николоски лаже дека ќе се затворале фабрики, Јанушев покрај криминални афери, сега гледаме дека е и насилник и за жените зборува без грам човечност!Гледајте ги фактите и реалноста. Ние сме македонски народ, со македонски јазик кој никогаш не бил повеќе признаен низ светот, во членка на НАТО и држава која влегува во ЕУ.

Замислете само неколку години нанапред кога ќе ги жнееме плодовите од сето ова. Уште невлезени во ЕУ, ние веќе почнуваме да одиме напред, а ќе одиме уште побрзо со отворање на врати кои за нас отсекогаш ни биле затворени. Тоа било за секоја земја членка на ЕУ, ќе биде и за нас.Тоа е иднината. А сегашната реалност е дека го изградивме и го пуштивме во употреба автопатот Миладиновци-Штип, патните правци Штип-Радовиш и Штип-Кочани ќе бидат комплетно пуштени во употреба во следниот период“, додаде тој.

Николовски рече дека се градат 260 километри автопати и 300 километри експресни патишта.

„Градиме 900 километри локални патишта. Рехабилитираме повеќе од 1.500 километри постоечки патни правци.Се проширува патната и граничната инфраструктира на клучните премини Ќафасан и Деве Баир. Овде во Крива Паланка го градиме патот Крива Паланка –Деве Баир, и експресниот пат Ранковце – Крива Паланка.Се гради насекаде, нема привилегирани региони.

Ја гасифицираме земјата. Влегуваме во завршницата на реализацијата на гасоводните магистрали, и продолжуваме додека не донесеме гас во секој дом. За да имаме пониски сметки за греење, за да имаме почист воздух.Иднината е зелена, самоодржлива и енергетски ефикасна. Иднината е паметна.Внимавајте кому ќе го дадете вашиот глас. За иднината се работи. Сакаме заедничко општество, еднаквост или сакаме да вратиме насилници на власт кои ќе ни прават списоци и ќе не држат во несигурност и страв.
Гласаа против зголемување на минималната плата. Во нивно време беше 9.000 денари. Сега е 14.500, а ќе ја покачиме на 20.000 денари во следниот мандат. Не го запирајте прогресот драги пријатели.Можеме уште повеќе и уште подобро“, додаде тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Заев: САД се нашиот најголем партнер во градењето на стабилна, демократска држава

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, испрати честитка по повод 4 јули, Денот на независноста на Соединетите Американски Држави. Во честитката...

Свет2 часа

Осумгодишно момче убиено во пукање во САД

Осумгодишно момче загина, а тројца други се повредени во пукање во трговски центар во Алабама, објави АП. Полицијата сè уште...

Свет2 часа

Русија ќе подготви 70 милиони дози вакцини за Ковид-19, привичните тестови се успешни

Две недели откако започнаа клиничките тестирања врз група волонтери на руската вакцина против Ковид-19, нема никакви негативни ефекти, со што...

Свет3 часа

За коронавирус тестирани 10 милиони луѓе во Кина

Градските власти во Пекинг објавија дека 10,4 милиони луѓе, или околу половина од жителите на кинеската престолнина,се тестирани за присуство...

Свет3 часа

Четири лица загинаа, а 97 се повредени во експлозијата во Турција

Четири лица загинаа, а 97 од 186 вработени се повредени при експлозијата во фабрика за пиротехника во Турција. Фабриката е...

Свет3 часа

Првите резултати од лекот против Ковид-19 се очекуваат за две недели

Светската здравствена организација ги очекува во следните две недели првичните резултати од клиничкото тестирање на лекови кои би можеле да...

Регион14 часа

Се запали авион со 164 патници и членови на екипаж, принудно слета во Грција

Авион на ирската компанија „Рајанер“ со 164 патници и членови на екипаж принудно слета на аеродромот во Солун, бидејќи во...

Свет15 часа

Тенгел: Наместо да се смеетe на шведскиот модел, научете нешто од нас

Наместо да се смеете на нашиот модел на борба против Ковид-19, подобро би било да научите нешто од нашето искуство,...

Свет15 часа

СЗО: Засега Ковид-19 нема мутација што го прави посилен

Вирусот Ковид-19 досега нема мутации што ќе го направат посилен или ќе доведат до потешка болест, вели главниот епидемиолог на...

Топ19 часа

Во Охридското Езеро се удави 49-годишен маж

Во водите на Охридското Езеро денеска околу 14.30 часот е пронајдено безживотно тело на плажа на кејот Македонија. На местото...

Македонија20 часа

Регистрирани 165 новозаразени – починаа 7, а оздравеа 128 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на...

Европа21 час

Во ЕУ дозволен прв лек против Ковид-19

Европската комисија издаде условна дозвола за ставање во промет на лекот ремдесивир, кој стана првиот медикамент за лекување на Ковид-19...

Македонија21 час

Јовановски поднесува кривични пријави за триесеттина лица, бара вклучување на меѓународните институции

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски  продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен...

Топ22 часа

Вработен во МВР станал и советник во Општина Арачиново – внатрешна контрола го разгледува случајот

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди поднесе иницијатива за поведување постапка за утврдување дициплинска одговорност против Ф.Х....

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 41 повреден во експлозија во фабрика за огномети во Турција

Најмалку 41 лице е повредено по експлозијата во фабрика за огномети во северозападната турска провинција Сакарија, пренесува „Хуриет дејли њуз“....

Македонија23 часа

Засега нема затворање на границите со Србија и Косово

Границите со Србија и Косово остануваат отворени, откако Комисијата за заразни болести не даде препорака тие да бидат затворени поради...

Свет1 ден

Научниците докажаа: Нова верзија на коронавирус се шири низ целиот свет, до 6 пати позаразна

Мутирана верзија на новиот коронавирус што предизвикува Kовид-19, која е распространета денес во светот, во лабораторија се покажа дека е...

Македонија1 ден

Принуден карантин за поранешната манекенка Накова, која место во самоизолација била на базен

Поранешната манекенка Александра Накова-Гајдаџиев вчера попладне била уапсена на базен во Гевгелија бидејќи не го почитувала решението за самоизолација, потврдија...

Македонија1 ден

Директорката на кумановската болница е позитивна на коронавирус

Директорката на Општа болница Куманово, Снежана Захариева, утрово на социјалните мрежи објави дека е позитивна на Ковид-19. „Како за добро...

Регион1 ден

Прогласена вонредна состојба во Белград

Во Белград денеска е прогласена вонредна состојба како резултат на влошената епидемиолошка состојба. Ваквата одлука е донесена на седницата на...

Досие