Контакт

Македонија

310 нови случаи на Ковид-19 и шестмина починати

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.776 теста, а регистрирани се 310 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје – 180, Битола – 29, Прилеп – 21, Охрид – 14, Куманово – 10, Кавадарци, Велес, и Делчево – по 9, Гостивар – 4, Тетово, Кичево, Гевгелија и Крушево – по 3, Струмица, Кочани и Пробиштип – по 2 и по еден заразен од Штип, Струга, Ресен, Радовиш, Дебар, Валандово и Кратово.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 48 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 4 починати лица: 2 од Велес (76 и 77) и по од Скопје (77) и Кавадарци (54). Сите лица се починати во болнички услови.

Во согласност со регистарот на починати со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, дополнително се пријавени 2 починати лица од: Скопје (69) и Кавадарци (62). Пријавените се починати во домашни услови на 26.3.2022 година.

Кај сите починати биле регистрирани коморбидитети.

Во изминатото деноноќие регистрирани сe и 355 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 198, Битола – 26, Кавадарци – 19, Охрид – 16, Прилеп – 12, Куманово – 11, Штип – 9, Велес, Делчево и Кичево – по 8, Неготино – 6, Гевгелија, Кочани и Демир Хисар – по 4, Тетово, Струмица и Ресен – по 3, Гостивар, Струга, Радовиш и Крива Паланка – по 2, Валандово, Кратово, Свети Николе, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Направените се 2.776 теста се преку: ИЈЗ – 297, ЦЈЗ Скопје – 92, ЦЈЗ Битола – 53, ЦЈЗ Прилеп – 36, ЦЈЗ Тетово – 1, ЦЈЗ Куманово – 55, Судска медицина – 8, лабораторија во болницата во Козле – 17, Институт за микробиологија – 114, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 65, „Авицена“ – 108, „Биотек“ – 176, „Систина“ – 70, лабораторија „Лаор“ – 65, „Синлаб“ – 9, „Ремедика“ – 18, „Плодност“ – 20, „Генеа“ – 13, „Никоб лаб“ – 202, „ВФВ медикал“ – 33, „Ели медика плус“ – 13, „Ројал медика“ – 15, „Спектра-ММ“ – 7, „Рапид лаб“ – 7, „Жан Митрев Струмица“ – 4, „Нова лаб дијагностика“ – 10, „Рамус“ – 10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.258.

Досега во земјата се направени вкупно 1.957.834 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 305.423, бројот на оздравени пациенти е 294.427, на починати е 9.214, а бројот на активни случаи изнесува 1.782.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 143.212, Активни 1.006
Куманово 16.536, Активни 47
Битола 14.741, Активни 157
Прилеп 13.962, Активни 90
Тетово 13.411, Активни 39
Кавадарци 10.456, Активни 78
Велес 9.667, Активни 34
Гостивар 9.529, Активни 18
Охрид 8.707, Активни 65
Струмица 7.991, Активни 22
Штип 7.963, Активни 11
Кичево 5.550, Активни 40
Кочани 5.043, Активни 27
Струга 4.687, Активни 7
Гевгелија 4.361, Активни 21
Неготино 3.655, Активни 11
Ресен 2.670, Активни 11
Свети Николе 2.613, Активни 1
Радовиш 2.514, Активни 11
Крива Паланка 2.403, Активни 0
Делчево 1.937, Активни 30
Дебар 1.668, Активни 10
Берово 1.636, Активни 5
Валандово 1.474, Активни 4
Виница 1.377, Активни 7
Пробиштип 1.263, Активни 5
Богданци 1.019, Активни 7
Кратово 960, Активни 3
Крушево 919, Активни 8
Демир Хисар 826, Активни 1
Македонски Брод 736, Активни 1
Демир Капија 586, Активни 1
Македонска Каменица 523, Активни 2
Пехчево 485, Активни 1
Дојран 343, Активни 1

Македонија

Тренчевска: Граѓанскиот сектор е наш партнер во унапредувањето на социјалните услуги

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставниците на Здружението за асистивна технологија „Отворете ги прозорците“, на која се разговараше за досегашните и идни активности на здружението.

dobivaj vesti na viber

Ова здружение претставува сервисна служба за асистивна технологија што нуди три вида услуги за деца со попреченост: индивидуализирана поддршка за користење компјутер и интернет, индивидуална проценка на потребите од асистивна технологија и советодавно-консултативна поддршка за примена на асистивната технологија. Претставниците информираа дека услугите се засновани на пристапот насочен кон личноста и имаат за цел да го поттикнат личниот развој на децата со попреченост. Преку примената на технологијата и професионалниот тим од специјални едукатори, логопеди и лица од ИТ секторот оваа организацијата претставува единствена и уникатна сервисна служба во нашата држава.

Министерката Тренчевска истакна дека, вклучувањето и подобрувањето на положбата на децата и лицата со попреченост е еден од клучните приоритети на Министерството за труд и социјална политика и на Владата на Република Северна Македонија. Таа ја изрази поддршката кон здружението во нивните активности и изрази подготвеност за заеднички активности и проекти кои имаат за цел унапредување и воведување на нови социјални услуги кои ќе го унапредуваат квалитетот на живот на децата со попреченост и ќе помогнат до нивно поголемо вклучување во секојдневниот живот.

Во наредниот период заеднички ќе се развиваат раната интервенција, услугите за советување на семејствата кои имаат деца со попреченост како и примената на асистивната технологија, со цел зајакнување на социјалните услуги, зголемување на нивната пристапност и достапност а се во најдобар интерес на децата со попреченост од најрана возраст.

Прикажи повеќе...

Македонија

Земјотрес утрово регистриран во тетовско

Објавено пред

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе тетовскиот регион, а истиот беше почуствуван и во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Според податоците земјотресот се случил околу 9 часот и 11 минути утрово, а епицентарот е на 8 километри од Тетово односно 32 километри од Скопје.

Потресот особено се почуствувал во местата Желино, Боговиње. Земјотресот се почуствувал и во Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Одбележување на Платиниумскиот јубилеј – 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора

Објавено пред

Оваа година одбележуваме 70 години служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора. Кралицата владее подолго од кој било друг монарх во британската историја, и стана многу сакана и почитувана личност низ целиот свет. Таа е и најистакнатиот дипломат во Обединетото Кралство, кој ги зацврстуваше старите односи и градеше нови врски.

dobivaj vesti na viber

Како дел од прославата, Британската амбасада Скопје беше домаќин на прославата во градината на Кабинетот на претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски за да ги прославиме врските на пријателство, разбирање и почит помеѓу Обединетото Кралство и Северна Македонија.

Британската амбасадорка Рејчел Галовеј одржа говор, поздравувајќи ги претседателот, премиерот и заменик-претседателот на собранието, како и гостите и пријателите на Обединетото Кралство и Северна Македонија.

„ Долгогодишните билатерални односи меѓу Обединетото Кралство и Северна Македонија продолжија да ги зајакнуваат и ги одразуваат нашите заеднички вредности и цели, како и соработката меѓу нашите институции, нашите парламенти, нашата војска и нашиот народ“ рече Галовеј.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Земјотрес утрово регистриран во тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе тетовскиот регион, а истиот беше почуствуван и во Скопје. Според податоците земјотресот се...

Свет2 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што ги постави претседателот на Украина Володимир Зеленски за примирје не се остварливи. „...

Македонија2 часа

Османи во Киев на средба со Кулеба

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес e во работна посета на Киев, каде ќе оствари средба со својот хомолот,...

Свет2 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Амдминистрацијата има намера да го направи...

Свет14 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија16 часа

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт17 часа

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија19 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија20 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија21 час

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ22 часа

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија24 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа1 ден

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа1 ден

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија2 дена

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија2 дена

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет2 дена

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија2 дена

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет2 дена

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...