Контакт

Македонија

Владата е најактивна македонска институција на Твитер

Објавено пред

Владата на Република Македонија е рангирана на 49-тата позиција како најактивна македонска институција на Твитер.

Освен Владата, другите институции од Република Македонија воопшто не се категоризирани на првите 50 позиции во истражувањето “Twiplomacy“ кое го спроведе компанијата Burson-Marsteller.

Burson-Marsteller, е светски познатата компанија за односи со јавност и комуникации, која ја претстави годишната глобална студија “Twiplomacy“ (http://twiplomacy.com) за активноста на светските лидери на Твитер. Студијата покажа дека повеќе од 3/4 (77.7%) од светските лидери имаат Твитер акаунт и 2/3 (68%) се поврзале со своите колеги на Твитер.

“Twiplomacy“ е водечко истражување од овој тип, со цел да покаже до кој степен светските лидери го користат Твитер.

На почетокот на јули 2013 година, Burson-Marsteller анализираше 505 владини акаунти во 153 држави.

Годинешнава глобална студија “Twiplomacy“ (http://twiplomacy.com) покажа дека американскиот претседател Барак Обама (@BarackObama), се уште, е најследениот светски лидер на Твитер со повеќе од 33 милиони следбеници.

Но, додека речиси третина (148) од светските лидери и влади го следат твитерот на Барак Обама, тој не е најдобро поврзан лидер. @BarackObama заеднички следи само два светски лидери – Јенс Столтенберг, Норвешка и Дмитриј Медведев, Русија.

Твитер акаунтите на Белата Куќа (@WhiteHouse) и на Стејт Департментот (@StateDept) ги следат 132 и 99 пеери (следбеници од ист ранг), но тие исто така, многу малку ги следат светските лидери: Белата Куќа следи три други светски лидери а Стејт Департментот не следи ниту едно Министерство за надворешни работи.

Папата Френсис (@Pontifex) е вториот светски лидер со најголем број следбеници, со повеќе од седум милиони Твитерџии на неговите 9 различни акаунти. Иако Папата не е во контакт со други корисници на Твитер, сепак неговиот шпански Твитер акаунт, просечно, е ре-публикуван, по 11.000 пати и со тоа се позиционира како еден од највлијателните луѓе во светот. За споредба, Твитер акаунтот на Барак Обама, просечно, е ре-публикуван, 2.309 пати во споредба со тоа што има најголем број следбеници.

Турскиот претседател Абдула Ѓул (@cbabdullahgul) и премиерот Реџеп Таип Ердоган (@RT_Erdogan) се меѓу најдобрите пет светски лидери со најголем број следбеници, повеќе од 3.4 милиони секој од нив.

Шведскиот министер за надворешни работи Карл Билд, @CarlBildt е најдобро поврзаниот светски лидер кој го следат 44 пеери. Европската служба за надворешна акција (@eu_eeas) е најдобро поврзана странска служба со 36 меѓусебни конекции следени од Полското Министерство за надворешни работи (@PolandMFA), Британското (@ForeignOffice) и Француското Министерство за надворешни работи (@FranceDiplo‏).

Турскиот премиер, Реџеп Таип Ердоган (@RT_Erdogan), соборениот Египетски претседател Мухамед Морси (@MuhammadMorsi), Претседателот на Руанда, Пол Кагаме (@PaulKagame), Израелскиот претседател Шимон Перес, Премиерот на Сингапур, Ли Сјенг Лунг (@LeeHsienLoong), Холандскиот премиер Марк Руте, (@MinPres) и 35 други акаунти, воопшто, не се следени од корисниците на Твитер.

Од друга страна, премиерот на Уганда, Амам Мбабази (@AmamaMbabazi), најмногу комуницира преку Твитер со тоа што 96% од неговите твитови се одговор на другите Твитерџии.

Втор и трет најкомуникативни корисници на Твитер се претседателот на Руанда, Пол Кагаме (@PaulKagame) и Шведскиот министер за надворешни работи, Карл Билд со неговиот (@fragaCarlBildt ‘Ask Carl Bildt’) акаунт.

Студијата покажува дека Твитер стана импресивна комуникациска алатка за светските лидери. Иако не комуницира, акаунтот на Папата (@Pontifex) покажува феноменален раст во последните шест месеци, како што е акаунтот на претседателот на Индонезија, Сусило Бамбанг Јудхојоно (@SBYudhoyono) и на Венецуелскиот претседател, Никола Мадуро (@NicolasMaduro), кој заедно се приклучија кон Твитер во март 2013 година и сега се рангираат меѓу 20-те најследени светски лидери. Дури и неактивните акаунти на претседателката на Бразил, Дилма Русев (@DilmaBR) и на францускиот претседател, Франсоа Оланд (@FHollande), кои го суспендираа Твитер по нивниот избор, покажуваат раст на нивните следбеници.

„Луѓето сакаат да бидат во контакт со нивните лидери на Твитер“, забележува Матијас Лифкенс (Matthias Lüfkens), претставник на Burson-Marsteller’s Digital Practice Leader EMEA и автор на извештајот „Сепак, зачудувачки е да се види дека акаунтите со најголем број следбеници имаат најмала интеракција со своите Твитер корисници“.

Постојат 227 лични акаунти и 76 светски лидерски твитаат лично, иако многумина од нив тоа го прават само повремено. Седум од Г8 лидерите имаат персонален Твитер акаунт и сите од властите на земјите Г20 имаат официјално ТВ присуство.

Твитер, исто така, се користи и од помалите нации за да ги постави на светската мапа и тие да комуницираат „очи во очи“ со нивните Твитер пеери. Хрватската влада (@VladaRH) и Министерот за надворешни работи на Исланд (@MFAIceland) еднострано следат 195 и 142 пеери и светски лидери со надеж дека тие ќе возвратат на ист начин.

Сите 45 Европски влади имаат официјално присуство на Твитер. Во Јужна Африка, сите држави, освен Суринам, имаат официјално Твитер присуство. Во Северна Америка, Азија и Африка, 79%, 76% и 71% од сите влади имаат Твитер акаунт. Само третина (38.4%) од сите влади во Пацификот користат micro-blogging услуги. /крај/со/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Весковски најави нова автобуска линија за жителите на Трнодол и Жданец

Објавено пред

Кандидатот за градоначалник на СДСМ и коалицијата, Душко Весковски најави нова автобуска линија од Жданец преку Трнодол до Карпош 3.

„ Врз основа на потребите на граѓаните, но и врз основа на проектот за новата мрежа на линии од јавниот транспорт во градот Скопје, од понеделник, 25.10.2021 се отвара новата автобуска линија со број 29, која ќе сообраќа од Жданец, преку Трнодол, до Карпош 3 („Сити мол“) и обратно со почетна/крајна станица во Жданец, на улица „Жданец“, а во Карпош 3 на улица „МАНАПО“, на почетно/крајната станица на линија 7 и 59 кај „Сити мол“.

„Чест ми е да Ве известам дека жителите на Општина Карпош, односно Жданец и Трнодол добиваат нова автобуска линија која почнувајќи од понеделник, 25 октомври ќе профункционира на барање на жителите на Жданец и Трнодол, за да им се олесни пристапот до централниот дел на општината и градот, а истовремено и како предлог решение за организиран јавен превоз од/до посочените населени места, имајќи го во предвид проектот за новата мрежа на линии од јавниот транспорт во градот Скопје“ изјави Душко Весковски, кандидат за градоначалник на Општина Карпош.

Карпош може и мора да продолжи напред со цел пресретнување на потребите на сите карпошани.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шилегов: Силна финансиска поддршка за младите родители, средношколците и студентите

Објавено пред

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов денеска ги повика младите да излезат на вториот круг на изборите за Градоначалник на Скопје и да го дадат својот глас за опцијата која најдобро ги застапува нивните интереси и потреби. Тој ги претстави деловите од неговата програма кои се однесуваат на средношколците, студентите, но и на младите брачни парови.

„Средношколците и студентите во првиот мој мандат добија целосно бесплатен јавен превоз и тоа се покажа како правилна политика. Сега одиме понатаму и на сите постдипломци и докторанди во Скопје им овозможуваме бесплатен превоз во градските автобуси, како и 100 стипендии во висина од 12.000 денари месечно за најдобрите средношколци од средните училишта на Град Скопје кои ќе се запишат на некој од државните универзитети.“

Младите родители и младите брачни парови се посебна група на Скопјани на која Шилегов се обрати неколку пати во оваа кампања. Свесен за тешкотиите да се формира и издржува семејство, Градоначалникот понуди социјален пакет кој треба да им ги намали трошоците за воспитување и образование на децата, но и да ги поттикне паровите да создаваат семејства.

„Го субвенционираме згрижувањето на децата во државните градинки преку покривање на најмногу 50% од месечниот трошок. За секој средношколец од државните училишта, обезбедуваме бесплатно овошје за време на училишниот престој. Сите ученици во градот ќе добиваат до 50% поевтин оброк за време на престојот во училиште. За остварување на желбата за потомство, го помагаме процесот на Биомедицинско потпомогнато оплодување преку финансиска поддршка на паровите. Го дополнуваме семејниот буџет за дополнителните трошоци што не се признаени со основните поволности на Фондот за здравствено осигурување или во дополнителен обид кој не е покриен од Фондот “ рече Шилегов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски го честиташе 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

„ Нека ни е честит 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба.

Датумот на основањето на македонската револуционерна организација е пресвртната точка од која започна долгиот и макотрпен пат за создавање на независна македонска држава. Благодарение на визијата на тогашните напредни интелектуалци за слобода и за правда, се осмисли почетокот за револуционерна борба и се обединија прогресивните сили во стремежот за остварување на националните и социјални идеали.

Во македонската револуционерна организација имаше различни пристапи, концепти, идеолошки сфаќања, но секогаш само една и единствена заедничка идеја ‒ Македонија слободна и независна.

Без разлика на вера, етникум, идеологија, партиска или каква било припадност да се обединиме околу идејата за демократска, развиена, напредна и просперитетна Република Северна Македонија. Да ги надминеме предизвиците на нашето време, да си ја сакаме и чуваме државата, да не се арчиме со меѓусебни судири и да го оставиме личниот интерес и суетите настрана. Да продолжиме да градиме иднина, инспирирани од родољубието, пожртвуваноста и од хероизмот на нашите револуционери.

Нека е вековит 23 Октомври, Денот на револуционерната борба“ порача Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија16 часа

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија17 часа

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет18 часа

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Свет21 час

(Видео) Емотивно во Брисел на последниот самит на Меркел – канцеларката испратена со овации

Лидерите на ЕУ собрани на самитот во Брисел со внатрешна церемонија се простија од Ангела Меркел, за која ова беше...

Економија21 час

Лидерите на ЕУ бараат итни мерки против поскапувањето на горивата и струјата

Денеска, на самит во Брисел, лидерите на Европската Унија се согласија за серија мерки што на краток рок треба да...

Македонија23 часа

260 луѓе целосно вакцинирани починале од Ковид-19 од август до сега

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид-19, во период од 6 август заклучно со...

Топ1 ден

Скопјанец фатен со 45 килограми марихуана во Прилеп

Основното јавно обвинителство Прилеп отвори истрага против едно лице од Скопје, на возраст од 31 година, за неовластено производство и...

Свет1 ден

Алек Болдвин усмрти камерманка на снимање на филм со куршум од реквизит

Актерот Алек Болдвин (68) со куршум од реквизит ја застрела камерманката Халина Хачинс (42) и го повреди режисерот Џоел Соуз...

Регион2 дена

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија2 дена

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ2 дена

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија2 дена

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија2 дена

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа2 дена

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија2 дена

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ2 дена

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет2 дена

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет2 дена

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет2 дена

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Досие