Контакт

Македонија

Лекарите препорачуваат редовна вакцинација, неосновани се стравот и фамата

Објавено пред

Редовна вакцинација на децата, препорачуваат имунолозите од детската клиника во Скопје, по неоснованиот страв и фама којшто се создаде во јавноста за безбедноста на вакцините.

Од Детската клиника излегоа со соопштение до јавноста и појаснувања за позитивните ефекти од вакцинацијата.

Според имунологот-педијатар Кристина Миронска од Детската клиника, достапноста на медицинските и немeдицинските информации за вакцините во медиумите, особено на интернет и нивната интерпретација од нестручни медицински необразувани лица, доведуваат до оправдана забуна, сомнеж и страв кај родителите што претставува закана на целокупниот стратегиски план за заштита на пациентите поединечно, уривање на создавањето на колективен имунитет и неможност за искоренување на соодветната болест на државно, но и глобално, светско ниво.

„Како имунолог-педијатар, од имунолошки аспект, можам да се произнесам за позитивните ефекти од вакцинирањето, во смисла на стимулирање на зреењето на имуниот систем во детската возраст воопшто, но и стимулирање на зреењето на имуниот систем во детската возраст воопшто, но и стимулирање на создавање на специфична отпорност кон одредени болести кои се фатални, особено на детска возраст. Донесувањето на одлука дали ќе се спроведува вакцинација или не, кои болести ќе се превенираат, кои микроорганизми треба да бидат искоренети на глобално ниво е многу сериозен пристап, во кој учествуваат повеќе експерти од своите области на ниво на државата, регионот и светот. Ако сакаме да сме дел од светот, треба да ги почитуваме светските одлуки и правила. Веќе ги гледаме позитивните ефекти од вакцинациите. Најдобар пример за тоа е што денес немаме вариола вера никаде во светот. Човекот успеа да ја искорени оваа болест“ пишува Миронски.

Од детската клиника немаат точен процент на несакани реакции после вакцинацијата, но велат дека тие не се чести и завршуваат без сериозни последици, а реакции со летален исход од Клиниката велат дека немале.

На одделот за имунологија при Универзитетската клиника за детски болести во Скопје, постои отсек за несакани поствакцинални реакции, каде се примаат сите пациенти кај кои се јавила посериозна несакана реакција.

„Покрај лекувањето кај овие пациенти се врши иследување со цел да се откријат причините поради кои настанала несаканата поствакцинална реакција и се советува понатаму, како да се продолжи со имунизацијата. Обично локалните несакани реакции се лекуваат амбулантски, со совет за нега и терапија во дoмaшни услови, а оние кои се генерализирани се упатуваат кај анс и се хоспитализираат. Кај нас се упатуваат пациенти со реакции од типот на покачена температура, вознемиреност, малаксаност, долготрајно висoкотонско плачење, па дури и појава на грчеви. Може да се јават алергиски реакции, осипи, отоци, или може да се манифестираат знаци за инфекција, па во тој случај е потребна голема стручност, искуство и договорност за да се разграничи дали навистина се работи за поствaкцинална реакција, независна паралелна акутна инфекција или алергиска реакција врзана со вакцината или не. Мислењето коешто го добиваат пациентите е многу важно бидејќи од тоа зависи дали ќе се продолжи со имунизацијата или не и ако се дозволи понатамошна имунизација со какви вакцини треба да се продолжи“ додава Миронски.

Во секоја држава постои редовен календар за имунизација, кој е што е приготвен и одобрен од најкопетентните структури во државата, а кој се базира на принципите за добробит на населението, објаснуваат лекарите.

Во светот, со брзиот развој на медицината, секако доаѓа до усовршување на вакцините, со цел да се зголеми ефикасноста, а да се намали ризикот од појава на несаканите реакции, како и создавање на нови вакцини кои една по една се внесуваат во редовниот календар.

Целоклеточната пертусисна вакцина е најобвинувана за појава на несакани реакции, а во последно време се повеќе се шири неоснован страв и фама од вакцината против морбили.

„Вакцината против пертусис како најобвинувана за несакани поствакцинални реакции е усовршена во начинот на производство, при што е постигната максимална ефикасност, а несаканите поствакцинални реакции се сведени на минимум. Во што се состои измената? Целоклеточната DTP вакцина се приготвува од ослабениот целоклеточен микроорганизам, кој внесен во организмот предизвикува создавање на имунитет, отпорност на организмот, кон него, а при тоа не може да предизвикаат ниту болест ниту несакана реакција. Во последните 15-тина години на одделот за имунологија при клиниката за детски болести, имунизираме пациенти со ацелуларна DTP по индикација, кај пациенти со утврдена имунодефициенција или со друга болест која „бара“ таков вид на имунизација, според утврдените светски доктринирани ставови. Останатото здраво население досега, успешно се имунизирапе со целоклеточната DTP вакцина. Ацелуларната DTP вакцина е воведена во редовниот календар за имунизација скоро во сите околни држави. Во тек е постапка за воведување на ацелуларна DTP вакцина и кај нас во редовниот календар за имунизација во Македонија“ објаснува Миронски.

Во понеделникот на балканските медиуми се прошири веста дека во Босна и Херцеговина починало шестмесечно бебе по вакцинација. Веста е стара, од 2010 година, тогаш навистина почнало шестмесечно бебе, но се утврдило дека смртта не била предизвика од вакцинацијата./крај/со/

Македонија

Влада: Моделот за образовниот процес ќе се донесе по мислењето на Комисијата за заразни болести

Објавено пред

Конечната одлука за начинот на кој ќе се спроведува наставата од септември ќе биде донесена врз основа на мислењето на Комисијата за заразни болести, информираат од Владата по седницата.

„Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информација со План за одржување на наставата во училиштата во учебната 2020/2021 година на Министерството за образование и наука, и донесе заклучок таа да биде споделена со Комисијата за заразни болести, по што врз основа на мислењето на Комисијата ќе биде донесена одлука за моделот за организирање и спроведување на наставниот процес во основните и средните училишта“, наведуваат од Владата.

Претходно денеска, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека ставот на Комисијата е наставата да се одржува онлајн, освен за првачињата за кои смета дека е неоходно физичко присуство.

Комисијата за заразни болести и претставници од Министерството за образование и утре ќе преговараат за начинот на кој ќе се реализира наставата, откако деновиве не успеаја да постигнат договор.

Прикажи повеќе...

Македонија

На Криволак ќе дојдат 170 американски војници за изведување на заедничка вежба

Објавено пред

Владата донесе Одлука за влегување и престој на странски вооружени сили во земјава заради изведување на вежбовна активност.

Одлуката се однесува на одобрување на влез и престој на 170 припадници на Вооружените сили на Соединетите Американски Држави и 10 припадници на Вооружените сили на Република Полска од составот на КФОР, со возила, вооружување, материјално-технички средства и опрема, заради изведување на вежбовна активност-реализација на гаѓања и заедничка обука со припадниците на Армијата на Република Северна Македонија, информираат од Владата.

Вежбите ќе се извршат на Армискиот полигон Криволак, во периодот од 19 август 2020 година до 25 септември 2020 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници, одлучи Владата

Објавено пред

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница.

„На предлог на Комисијата за заразни болести, Владата ги прифати измените во протоколите за вршење меѓуградски и меѓународен превоз на патници, со што наместо исполнетост до 50 проценти, отсега во меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз е дозволено исполнетост најмногу до 75 отсто од вкупниот капацитет на возилата“, информираат од Владата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Комисијата за заразни болести предлага наставата да се одвива онлајн, освен во првите одделенија

Ставот на комисијата за заразни болести е наставата да почне да се одвива онлајн, освен во првите одделенија во коишто...

Европа11 час

СЗО сака дополнително да ја проверува ефикасноста на руската вакцина против Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) и руските власти разговараат за процес на евентуално тестирање на безбедноста и ефикасноста за нова вакцина...

Македонија11 час

(Видео) Костадинов: Заев е мандатар, преговараме за Влада со полн четиригодишен мандат

Во тек се разговорите и консултациите за парламентарно мнозинство и владина коалиција за четиригодишен стабилен мандат, изјави портпаролот на СДСМ...

Македонија11 час

Филипче: Ќе разговараме за воведување ПЦР-тест за патниците што транзитираат од соседството

Ниту еден од патниците што бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство, финско и македонско, не е...

Македонија13 часа

Нови 141 заболен и еден починат од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.885 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија14 часа

Мицкоски: Ахмети ми рече дека ќе преговара со СДСМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, една недела по средбата со Али Ахмети, изјави дека тие воопшто не ни преговорaле за...

Македонија14 часа

Лукаревска веќе не е директорка на УЈП, ќе биде пратеник

По верификувањето на мандатот за пратеник, Сања Лукаревска ја напушти функцијата директор на Упрвата за јавни приходи, а на нејзино...

Македонија15 часа

Ниту еден патник од авионот за Финска го нема во македонската база на позитивни случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека веќе се извршени проверки за сите патници од авионот за Финска, кои, според финските власти,...

Свет16 часа

Русија ја регистрира првата вакцина против Ковид-19; Путин: Вакцината ја прими и мојата ќерка

Претседателот на Русија, Владимир Путин, тврди дека Русите ја регистрирале првата светска вакцина против короната. Според руската новинска агенција ТАСС,...

Македонија16 часа

Повеќето патници со коронавирус што слетале во Финска биле иселеници со косовски пасоши

Во однос на информациите за летот од Скопје до Турку, Финска, каде што според финските власти од авион со 157...

Топ16 часа

Се удави рибар во водите на Вардар

Педесет и шестгодишен маж од гевгелиското село Миравци се удави во реката Вардар. Несреќата се случила вчера во 15.40 часот...

Свет18 часа

Над 250.000 новозаболени од Ковид-19 во светот

Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот надмина 20 милиони, а само во последните 24 часа пријавени се повеќе...

Свет18 часа

(Видео) Експлозија разнесе три куќи во САД – плач на заробени деца се слуша под урнатините

Експлозија раснесе три куќи во САД, а неколку лица се заробени под урнатините, меѓу кои има и деца, соопштија пожарникарите...

Свет18 часа

Русија подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирусот

Русија е подготвена да ја лансира првата вакцина против коронавирус, пишува Ентертејмент Тајмс. Рускиот кандидат за вакцината е вирусна векторска...

Свет19 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа – Трамп веднаш е евакуиран

Членовите на тајната служба ја прекинале конференцијата на американскиот претседател Доналд Трамп и го извадиле од просторијата за брифинг. На...

Свет19 часа

(Видео) Хаос во Белорусија – одекнуваа експлозии во Минск, едно лице загина

Во Минск синоќа повторно се одржаа протести против претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко. Експлозии одекнуваа во центарот на градот, запален...

Европа19 часа

Финска воведува задолжителни тестови и карантин по слетувањето на авион со 24 позитивни патници од Скопје

Финска ќе воведе задолжителни тестови за коронавирус и карантин за патниците од одредени високоризични земји, откако 24 од 157 патници...

Свет1 ден

Германија размислува за задолжително носење маски во училниците

Претседателот на Здружението на германски наставници, Хајнц Питер Мејдингер побара носењето маски да биде задолжително во училниците како заштита од...

Свет1 ден

Катастрофа во Индискиот океан: од брод кој заринка истекоа 1.000 тони нафта

На бродот кој на 25 јули заринка во корален гребен во Индискиот океан кај Маурициус се појавиле пукнатини, кои претставуваат...

Македонија1 ден

Нема договор меѓу Заев и Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети не постигнаа договор за коалиција во новата Влада ниту...

Досие