Контакт

Македонија

Лекарите препорачуваат редовна вакцинација, неосновани се стравот и фамата

Објавено пред

Редовна вакцинација на децата, препорачуваат имунолозите од детската клиника во Скопје, по неоснованиот страв и фама којшто се создаде во јавноста за безбедноста на вакцините.

Од Детската клиника излегоа со соопштение до јавноста и појаснувања за позитивните ефекти од вакцинацијата.

Според имунологот-педијатар Кристина Миронска од Детската клиника, достапноста на медицинските и немeдицинските информации за вакцините во медиумите, особено на интернет и нивната интерпретација од нестручни медицински необразувани лица, доведуваат до оправдана забуна, сомнеж и страв кај родителите што претставува закана на целокупниот стратегиски план за заштита на пациентите поединечно, уривање на создавањето на колективен имунитет и неможност за искоренување на соодветната болест на државно, но и глобално, светско ниво.

„Како имунолог-педијатар, од имунолошки аспект, можам да се произнесам за позитивните ефекти од вакцинирањето, во смисла на стимулирање на зреењето на имуниот систем во детската возраст воопшто, но и стимулирање на зреењето на имуниот систем во детската возраст воопшто, но и стимулирање на создавање на специфична отпорност кон одредени болести кои се фатални, особено на детска возраст. Донесувањето на одлука дали ќе се спроведува вакцинација или не, кои болести ќе се превенираат, кои микроорганизми треба да бидат искоренети на глобално ниво е многу сериозен пристап, во кој учествуваат повеќе експерти од своите области на ниво на државата, регионот и светот. Ако сакаме да сме дел од светот, треба да ги почитуваме светските одлуки и правила. Веќе ги гледаме позитивните ефекти од вакцинациите. Најдобар пример за тоа е што денес немаме вариола вера никаде во светот. Човекот успеа да ја искорени оваа болест“ пишува Миронски.

Од детската клиника немаат точен процент на несакани реакции после вакцинацијата, но велат дека тие не се чести и завршуваат без сериозни последици, а реакции со летален исход од Клиниката велат дека немале.

На одделот за имунологија при Универзитетската клиника за детски болести во Скопје, постои отсек за несакани поствакцинални реакции, каде се примаат сите пациенти кај кои се јавила посериозна несакана реакција.

„Покрај лекувањето кај овие пациенти се врши иследување со цел да се откријат причините поради кои настанала несаканата поствакцинална реакција и се советува понатаму, како да се продолжи со имунизацијата. Обично локалните несакани реакции се лекуваат амбулантски, со совет за нега и терапија во дoмaшни услови, а оние кои се генерализирани се упатуваат кај анс и се хоспитализираат. Кај нас се упатуваат пациенти со реакции од типот на покачена температура, вознемиреност, малаксаност, долготрајно висoкотонско плачење, па дури и појава на грчеви. Може да се јават алергиски реакции, осипи, отоци, или може да се манифестираат знаци за инфекција, па во тој случај е потребна голема стручност, искуство и договорност за да се разграничи дали навистина се работи за поствaкцинална реакција, независна паралелна акутна инфекција или алергиска реакција врзана со вакцината или не. Мислењето коешто го добиваат пациентите е многу важно бидејќи од тоа зависи дали ќе се продолжи со имунизацијата или не и ако се дозволи понатамошна имунизација со какви вакцини треба да се продолжи“ додава Миронски.

Во секоја држава постои редовен календар за имунизација, кој е што е приготвен и одобрен од најкопетентните структури во државата, а кој се базира на принципите за добробит на населението, објаснуваат лекарите.

Во светот, со брзиот развој на медицината, секако доаѓа до усовршување на вакцините, со цел да се зголеми ефикасноста, а да се намали ризикот од појава на несаканите реакции, како и создавање на нови вакцини кои една по една се внесуваат во редовниот календар.

Целоклеточната пертусисна вакцина е најобвинувана за појава на несакани реакции, а во последно време се повеќе се шири неоснован страв и фама од вакцината против морбили.

„Вакцината против пертусис како најобвинувана за несакани поствакцинални реакции е усовршена во начинот на производство, при што е постигната максимална ефикасност, а несаканите поствакцинални реакции се сведени на минимум. Во што се состои измената? Целоклеточната DTP вакцина се приготвува од ослабениот целоклеточен микроорганизам, кој внесен во организмот предизвикува создавање на имунитет, отпорност на организмот, кон него, а при тоа не може да предизвикаат ниту болест ниту несакана реакција. Во последните 15-тина години на одделот за имунологија при клиниката за детски болести, имунизираме пациенти со ацелуларна DTP по индикација, кај пациенти со утврдена имунодефициенција или со друга болест која „бара“ таков вид на имунизација, според утврдените светски доктринирани ставови. Останатото здраво население досега, успешно се имунизирапе со целоклеточната DTP вакцина. Ацелуларната DTP вакцина е воведена во редовниот календар за имунизација скоро во сите околни држави. Во тек е постапка за воведување на ацелуларна DTP вакцина и кај нас во редовниот календар за имунизација во Македонија“ објаснува Миронски.

Во понеделникот на балканските медиуми се прошири веста дека во Босна и Херцеговина починало шестмесечно бебе по вакцинација. Веста е стара, од 2010 година, тогаш навистина почнало шестмесечно бебе, но се утврдило дека смртта не била предизвика од вакцинацијата./крај/со/

Македонија

Времето денеска ведро и студено

Објавено пред

Времето денеска ќе биде ведро и студено, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Изутринава во крајните западни делови има појава на умерена облачност.

Во западните делови претежно облачно, а во источните сончево со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер, претежно од југозападен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 4 до 13 степени.

Во Скопје, сончево со умерена облачност. Максималната температура ќе достигне до 6 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски и Спасовски со сочувство за турскиот народ поради земјотресот

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во Турција во кој засега 20 лица го загубија животот, а над 900 се повредени.

„Изразувам длабоко сочувство до семејствата и блиските на загинатите лица во земјотресот во Турција. Солидарност со Турција и турскиот народ“, напиша Пендаровски.

Спасовски, пак, напиша дека нашите мисли се со народот и подготвени сме да помогнеме.

„Изразуваме силна поддршка и солидарност со Турција и турскиот народ. Сочувство до семејствата на загинатите во страшниот земјотрес. Нашите мисли вечерва се со турските граѓани. Подготвени сме да помогнеме“, се вели во статусот на премиерот Спасовски.

Турција вчера ја погоди земјотрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава.

На заедничката прес-конференција, Пендаровски му се заблагодари на Мишел бидејќи уште на почетокот на неговиот мандат јавно изразил поддршка за отпочнување на претпристапни преговори за Северна Македонија.

„Вашата посета нѐ уверува дека во Вас имаме силен поддржувач на проширувањето на ЕУ. Членството во ЕУ, без никакви резерви, е наша основна стратешка цел и продолжуваме да работиме за нејзино исполнување“, истакна Пендаровски во своето излагање.

Претседателот нагласи дека иако минатиот октомври земјава доби непријани вести, сепак, постои голема надеж дека наскоро ќе има позитивни моменти за нашата европска интеграција.

„Се надеваме дека, многу скоро, уште во март оваа година, ќе биде усвоена новата методологија за водење на претпристапните преговори и дека наскоро ќе има позитивни вести за нашата европска интеграција. Очекуваме дека со новата методологија ќе се зајакне процесот на пристапните преговори, како политички така и во однос на кредибилитетот и одржливоста. Како што Ви истакнав и на нашата средба, ние сме подготвени да ја прифатиме новата методологија затоа што тоа е во наш интерес, процесот да биде одржлив и кредибилен“, му порача македонскиот претседател на Мишел.

Пендаровски додаде дека од сите политичати во земјава, вклучително и оние во опозиција, се очекува да продолжат со работа на реформската агенда и дека европската интеграција не е значајна само за Северна Македонија, туку за целиот регион.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа30 минути

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Свет54 минути

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија12 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија16 часа

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија16 часа

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија17 часа

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија17 часа

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија20 часа

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија21 час

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија21 час

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Свет24 часа

Словачки министер пијан демолирал кинески ресторан, најави оставка

Словачкиот министер за животна средина објави дека поднесува оставка кога наводно пијан со својот брат учествувал во демолирање кинески ресторан...

Свет24 часа

Вухан гради болница за заболените, планира да ја заврши за 5 дена

Градот Вухан, кој е жариште на новиот корона вирус, забрзано гради болница со 1.000 кревети за лекување на заразените пациенти....

Македонија1 ден

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во посета на земјава

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници...

Свет1 ден

Гутереш: Ја губиме војната против климатските промени, постои закана за опстанок на човештвото

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш оцени денеска во Давос дека светот продолжува да ја губи војната против климатските промени....

Свет2 дена

Вирусната болест во Кина не е вонредна глобална здравствена ситуација

Во седиштето на Светската здравствена организација, во Женева, беше одржан состанок на кој е одлучено дека вирусната болест во Кина...

Регион2 дена

(Видео) Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишпна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските...

Македонија2 дена

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа2 дена

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија2 дена

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија2 дена

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Досие