Контакт

Македонија

Презентација на активностите на македонските алпинисти во МКЦ

Објавено пред

Македонската Алпинистичка Федерација, заедно со Ехо – Планинскиот Филмски Фестивал, во среда вечер во џебното кино при МКЦ, ќе презентира дел од ланските активностите на македонските алпинисти.

Дел од програмата ќе бидат следните презентации: „Алпинистичка балканијада во Демир Капија – 2013г“, Зоран Мајсторски (АК Плоча, Радовиш): Претставување на еден од најголемите алпинистички собири кој се одржа минатата година во Македонија од еден од главните организатори преку кратко видео и фотографии,

-„Метеори, Пуља, Базиликата“Маја Мухиќ, Методи Чилиманов и Тања Пенева (АК 8, Скопје и АК Плоча, Радовиш): Искачувања во Грција и Јужна Италија на различни локалитети,-„Вихрен, Северен Џендем и Езерски лед“ Зоран Мајсторски (АК Плоча, Радовиш): алпинистички искачувања во зимски услови во локалитети во Бугарија – мразеви и микс насоки,-„Турно скијање во Вајоминг“ Крунослав Аџиевски (АК Матка, Скопје): презентација на 3-неделна турно-ски активност во Тетоните во САД, заедно со Бојан Митковски и други локални скијачи и алпинисти, претставување на начинот на практикување и размислување на оваа силна заедница и нивниот пристап кон снежните активности (лавинска опасност итн).

Покрај овие презентации, Македонската Алпинистичка Федерација ќе им додели и признанија на своите најуспешни членови од минатата година. /крај/со/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Спасовски: Најголемиот ризик за корупција кај институциите е преку злоупотреба на службената положба

Објавено пред

Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски преку ЗУМ-платформата се вклучи во јавната дебата на тема „Ризикот од корупција при издавање на одобренија, решенија, лиценци и дозволи во областа на транспортот и спроведувањето надзор“, во организација на Државната комисија за спречување на корупцијата, на која учествуваа и министерот за транспорт и врски Благоја Бочварски, вршителката на должност директорката на Царинската управа, Славица Кутиров и директорот на Државниот инспекторат за транспорт, Руфат Хусеини.

„За нас во Министерството за внатрешни работи превенцијата и борбата со корупцијата претставува примарен постулат од кој не отстапуваме во изминативе години, согласно начелото на Владата борбата против корупцијата да го има третманот на еден од најважните национални интереси, од чија што реализација буквално зависи развојот и просперитетот на нашето општество во целина. Низата нови законски решенија, континуираните надградби на меѓуинституционалната, како внатрешна, така и меѓународна координација и соработка, потоа постојаната техничка и кадровска екипираност и едукација, се само дел од активностите за во таа наша решеност да се истрае и да се успее во борбата против корупцијата“., рече Спасовски.

Тој објасни дека од аспект на полициските истраги од областа на корупцијата во 2020 година беа откриени 97 кривични дела, за што кривично беа пријавени 161 сторител, за причинета материјална штета од околу 100,2 милиони денари. И во текот на оваа година МВР продолжи со тој засилен тренд на детектирање и правно процесирање, така што за периодот во првите десет месеци беа откриени и расчистени 114 кривични дела поврзани со корупција и коруптивни злоупотреби, што претставува над 50 отсто зголемување на откривачката функција на полицијата, споредбено со истиот период лани, а причинитетата материјална штета изнесува 97,3 милиони денари. Помеѓу кривичните дела од областа на корупцијата и понатаму најдоминантни се кривичните дела „злоупотреба на службената положба“ со коруптивни елементи. Полицијата открила 77 такви дела во првите 10 месеци од оваа година, односно зголемен е бројот на реализации за 54% во однос на истиот период лани. За делата кривично се пријавени 147 сторители, а со нивното извршување предизвикана е материјална штета над 63,6 милиони денари.

Министерот за внатрешни работи укажа дека најголемиот ризик за корупција кога станува збор за институциите, вклучително и МВР, и натаму се манифестираат преку злоупотреба на службена положба и овластување при издавање на документи, дозволи, лиценци и решенија, а формите главно се со прифаќање на подароци и услуги, поткуп, оддавање на класифицирани информации, уништување докази и слично, поради што неопходно е постоење на функционална поврзаност и формирање на заедничка база на податоци до кои ќе имаат пристап сите субјекти задолжени за борба против корупцијата, со цел размена на информации заради обезбедување одржлив систем на заеднички приод во реализирањето на сопствените обврски на институциите за неселективната борба против корупцијата.

Прикажи повеќе...

Македонија

Деспотовски најавува директен избор на кандидатите за функционери од страна на сите членови на СДСМ

Објавено пред

Кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски, најавува директен избор на кандидатите за функционери од страна на сите членови на партијата.

„Со програмата ‘Концепт 28’ воведуваме директен избор на кандидати за градоначалник и пратеник од страна на членовите. Носителите на јавни функции така ќе станат одговорни кон членството и граѓаните, а не кон лидерот“, пишува Деспотовски на „Фејсбук“.

Тој истакнува дека многуте направени грешки во кадровската политика ја донеле сметката на избори.

„Ги учиме лекциите од минатото кога функционерите се отуѓуваа од луѓето што ги избираат. Нема криење од јавноста, пријателите, соседите. Јавната или партиска функција не смее да не менува. Човек останува човек“, истакнува кандидатот за претседател на СДСМ, Јован Деспотовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски очекува овој месец Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Објавено пред

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, очекува Македонија да ги почне преговорите со Европската Унија.

Тој одново ги критикува барањата на Бугарија за кои рече дека немаат врска со европска иднина и вредности.

„Јас очекувам Македонија да ги почне преговорите со ЕУ за повеќе од една недела. Тоа го заслужи не само затоа што се направени, односно ненаправени, од страна на Владата, туку поради тоа што го направија македонскиот граѓанин и Македонија и заслужија почеток на преговорите. Ова е крајно време ЕУ на дело да ги покаже вредностите и да ги напушти оние хегемонистички барања на источниот сосед, кои немаат врска со европска иднина и вредности, туку се барања за два-три века во минатото, а не два-три века во иднината“, рече Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија29 минути

За еден месец, гасот поскапел повеќе од 5 отсто, а лебот 3,8 проценти

Кај гасот за домаќинствата, лебот и житото и кај туристичките аранжмани во ноември бил забележан најголем пораст на трошоците во споредба...

Македонија2 часа

Лажен оџа и неговите соработници осомничени за полов напад врз 9-годишно девојче и за измами во Гостивар

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, кое лажно се претставувало како оџа и...

Македонија2 часа

Тетово привремено го укина јавниот превоз, од Општината велат дека претпријатието е во хаос

Јавниот автобуски превоз во Тетово е привремено стопиран по четири месеци. Општина Тетово како причини за прекинот го наведе работењето...

Македонија3 часа

Ангел Димитров: Република Северна Македонија не е подготвена да почне преговори за членство во ЕУ

Тешко е дека постои земја што повеќе од Бугарија би посакувала пристапување на Република Северна Македонија во Европската Унија. Но,...

Европа3 часа

Компанијата „Фајзер“ обвинета за ширење лаги за вакцината на „Астра зенека“, дури и дека предизвикува рак

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека подмитувал експерти за да ја дискредитираат вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, пренесуваат светските...

Македонија3 часа

Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата, Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна со постигнатиот...

Свет4 часа

СЗО: Крвната плазма да не се користи во третманот на болните од Ковид-19

Крвната плазма земена од оздравени пациенти не треба да се користи во третманот на луѓе заболени од Ковид-19, а кои...

Свет5 часа

Путин и Бајден преку видеоврска за многубројни прашања

Рускиот и американскиот претседател, Владимир Путин и Џо Бајден, денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за многубројни...

Свет6 часа

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет6 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите на Хаваите....

Топ18 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион19 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет19 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион19 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија20 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет23 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија24 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија1 ден

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија1 ден

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион1 ден

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Досие