Контакт

Македонија

Висока делегација на НАТО во посета на Македонија

Објавено пред

Работната посета на Високата делегација на НАТО, предводена од официрите Франк Боланд и Гордон Дрејк, е во рамки на зацврстување на билатералната соработка помеѓу Македонија и НАТО, како и редовната евалуација на постигнатиот напредок во развојот на системот за одбрана на Македонија и новиот пакет Партнерски цели 2014, кои Македонија како аспирант за рамноправно членство во Алијансата ги добива на секои две години.

По тој повод во регионалниот центар за односи со јавност во Касарната Гоце Делчев, тимот на експерти предводен од Државниот секретар Сашо Стефаноски заедно со претставници и експерти од Армијата на Република Македонија, Министерството за одбрана, Министерството за внатрешни работи, Министерството за надворешни работи, Министерството за финансии, Центарот за управување со кризи, Дирекцијата за заштита и спасување како и одбранбените аташеа на земјите членки на НАТО акредитирани во Република Македонија ја информираа Високата делегација на НАТО за посветеноста на Република Македонија за континуиран и долготраен придонес во меѓународните мисии и операции, за напредокот во тековната трансформација на Армијата, за развојот на распоредливите способности, за предизвиците во опремувањето и модернизацијата на Армијата, за регионалната одбранбена соработка во рамките на регионалните форуми за соработка, за буџетот во одбраната како и за расположливите капацитети на АРМ кои можат да одговорат на НАТО потребите и стандардите.

Во дискусиите беше истакнато дека Република Македонија како одговорен член на меѓународната заедница и долгогодишен посветен партнер на Алијансата, уште еднаш ја потврдува својата политичка посветеност за продолжување на учеството во мировните мисии по 2014 година како и својата подготвеност да биде дел од пост ИСАФ мисијата во Авганистан – „Одлучна поддршка“ со сите свои национални капацитети и способности а согласно потребите и барањата на НАТО Алијансата. Покрај ова во разговорите со Високата делегација на НАТО, беше поздравена Одлуката на Владата на Република Македонија за усвојување на ажурираниот Долгорочен план за развој на одбраната на Република Македонија 2014 – 2023 со кој нашата земја останува силно посветена во планирањето и имплементирањето на одбранбените реформи.

Од страна на претставникот на НАТО тимот Гордон Дрејк, беше поздравено одржувањето и унапредувањето на интероперативноста на Република Македонија во имплементацијата на партнерските цели 2012 како и трансформацијата на Армијата и нејзината пополнетост со 90 проценти персонал и развојот на распоредливите капацитети и способности, ставајќи акцент на целосната професионализација на истата.

Работната посета на Високата делегација на НАТО продолжува и во среда./крај/мф/бс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Николовски: Со платформата за Интероперабилност не може да се чуваат и кријат предмети во фиоки

Објавено пред

Реализацијата на мерките од Планот за борба против корупција е во напредна фаза, веќе се работи на нови системски мерки коишто ќе бидат имплементирани во новиот План за борба против корупција, порача на денешниот брифинг со новинари, заменикот на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски.

Вицепремиерот Николовски посочи дека интензивно се работи на измени и дополнувања на потребните закони за дигитализација на процесите, за да од 1–ви јули 2022 години овој процес биде комплетиран и истиот да се применува. Користењето на платформата за Интероперабилност, значи дека институциите ќе ги разменуваат сите информации и документи по електронски пат.

„Тоа значи дека не може да се чуваат и кријат предмети во фиоки на институциите кои што имаат истражни дејствија, нема да чекаат со месеци за одредени дописи од друга институција се со цел да се забрзаат постапките. Првите шест закони од МВР, а кои се клучни оти таму се законите за лични карти, живеалишта и други се веќе во собраниска процедура, а уште 129 закони Владата ги разгледа, тие се изготвени и ќе го поминат владиниот филтер и на тоа се надополнуваат законите во делот на правосудството. Со тоа ќе имаме над 250 закони кои ќе стапат на сила на 1-ви јули 2022 со што веќе го имаме правниот дел закоружен. Се надевам дека сите политички чинители ќе дадат максимална поддршка и нема да има кочници за овој најсериозен процес преку којшто граѓаните ќе можат електронски, дигитално да ги добиваат услугите и сите сервиси“ рече вицепремиерот Николовски.

На брифингот, вицепремиерот Николовски потенцираше дека веќе се ставени во функција системот за Е-инспектор како и системот за поднесување на претставки за непостапувања по предмети. Подготвена е нацрт верзијата на предлог Закон за потекло на имот и донесена е Стратегија за зајакнување на капацитетите на институциите за водење финансиски истраги и конфискација на имот. Воедно согласно Планот за борба против корупција, се намалува бројот на членови на управни и надзорни одбори во јавни претпријатија и јавни установи, се зајакнуваат капацитетите на јавните обвинителства, се ставаат во функција истражните центри, во функција е одлуката за ограничување на угостителски услуги за работни состаноци на функционерите и за ограничување на користење на службените возила, а институциите назначуваат лица за внатрешно пријавување, објавуваат антикорупциски програми, интерни процедури за јавни набавки.

Воедно, Николовски потенцираше дека се работи и на нови системски мерки кои ќе бидат дел од новиот План за борба против корупција, како што се Регистарот на цени на стоки и услуги.

Во напредна фаза е подготовката на модулите за спецификација на стоки и услуги за техничките документации, очекувам кон средината на месецов да бидат усвоени техничките спецификации коишто ќе бидат унифицирани за сите институции. Една од клучните мерки е подготовката на Регистар на цени на стоки и услуги којшто ќе биде воспоставен во првата половина на 2022 година. Заедно со модулите на техничките спецификации и регистарот на цени на стоки и услуги, ќе бидат сериозно ограничување на можостите за корупција при јавните набавки. Тие претставуваат една сериозна контрола, отвореност, транспарентност, и институциите ќе мораат да ги користат овие цени коишто ќе ги има во самиот Регистар и којшто постојано ќе се обновуваат“, рече вицепремирот Николовски.

Како дел од новите мерки вицепремиерот Николовски го посочи воведувањето на аудио и видео надзор за начинот на преземање на службените дејствија од страна на царинските службеници, даночните инспектори и даночните контролори , како и проектот „Mystery shopper“, кој практично значи теренска проверка на институции за утврдување на неажурно, неефикасно и потенцијално коруптивно однесување.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци – 10, Битола – 8, Прилеп – 7, Штип – 3, Тетово, Гостивар, Велес, Кочани и Неготино – по 2, Кичево, Ресен, Валандово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 123, Битола и Охрид – по 37, Кавадарци – 20, Велес и Крива Паланка – по 19, Прилеп – 15, Кочани – 13, Тетово и Куманово – по 12, Штип и Струга – по 9, Кратово – 7, Ресен, Берово, Делчево и Демир Хисар – по 6, Неготино, Валандово и Радовиш – по 5, Гевгелија, Свети Николе и Виница – по 3, Струмица , Пробиштип, Богданци, Македонска Каменица и Дојран – по 2, Кичево, Крушево и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 6 од Скопје (39, 71, 74, 77, 80 и 81), 2 од Куманово (75 и 80) и по едно починато лице од Берово (77), Битола (69), Велес (71), Македонска Каменица (35) и Ресен (76). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се 4 починати лица со датум на смрт од 29.11.2021 до 4.12.2021. Регистрираните починати лица се од Скопје (2), Струмица (1), Битола (1) и се на возраст од 58 до 78 години. Три лица се починати во домашни услови и едно во болнички услови.

Направени се 1.299 теста преку: ИЈЗ – 51, ЦЈЗ Скопје – 27, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0, ЦЈЗ Тетово – 0, ЦЈЗ Куманово – 12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 99, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 81, „Авицена“ – 60, „Биотек“ – 97, „Систина“ – 53, лабораторија „Лаор“ – 0, „Синлаб“ – 0, „Ремедика“ – 0, „Плодност“ – 0, „Генеа“ – 0, „Никоб лаб“ – 293, „ВФВ медикал“ – 31, „Ели медика“ – 39, „Ројал медика“ – 0, „Спектра-ММ“ – 0, „Рапид лаб“ – 0, „Жан Митрев Струмица“ – 0, „Нова лаб дијагностика“ – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 455.

Досега во земјата се направени вкупно 1.485.944 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.400, бројот на оздравени пациенти е 203.967, на починати е 7.658, а бројот на активни случаи изнесува 5.775.

Според епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 95.111, Активни 2.768
Куманово 12.941, Активни 201
Тетово 11.344, Активни 103
Прилеп 10.318, Активни 321
Битола 8.823, Активни 521
Гостивар 8.069, Активни 19
Велес 7.342, Активни 176
Кавадарци 7.050, Активни 228
Штип 6.614, Активни 116
Охрид 6.522, Активни 200
Струмица 6.136, Активни 118
Кичево 4.228, Активни 36
Кочани 4.020, Активни 112
Струга 3.909, Активни 37
Гевгелија 2.811, Активни 83
Неготино 2.574, Активни 45
Свети Николе 2.126, Активни 48
Крива Паланка 1.906, Активни 76
Ресен 1.756, Активни 55
Радовиш 1.741, Активни 53
Берово 1.460, Активни 71
Дебар 1.456, Активни 2
Делчево 1.415, Активни 105
Виница 1.161, Активни 21
Пробиштип 1.126, Активни 26
Валандово 948, Активни 41
Кратово 776, Активни 34
Богданци 645, Активни 22
Демир Хисар 617, Активни 49
Крушево 593, Активни 32
Македонски Брод 499, Активни 11
Демир Капија 425, Активни 4
Македонска Каменица 418, Активни 27
Пехчево 352, Активни 9
Дојран 168, Активни 5

Прикажи повеќе...

Македонија

Отворена електронска aдреса на која скопјани ќе може да пријавуваат проблеми до градската администрација

Објавено пред

Град Скопје од денеска ја става во функција електронската адреса за комуникација со граѓаните [email protected] како чекор кон транспарентно управување за Скопје, и тоа 24 часа во служба на граѓаните.

На оваа електронска адреса граѓаните ќе може да пријавуваат проблеми, а градската администрација ќе биде задолжена да одговори на барањата на граѓаните.

Oд Град Скопје информираат дека во моментот се вршат последните подготовки за ставање во функција и на канцеларија за комуникација со граѓаните, која ќе биде отворена 24 часа за нивните потреби, а целиот процес ќе се одвива етапно во следните три недели.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија32 минути

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија3 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија4 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион4 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија4 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа4 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет4 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа6 часа

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа6 часа

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет18 часа

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет19 часа

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Свет19 часа

Фаучи: Засега, не треба да бидеме премногу загрижени за омикрон

“Првите „малку охрабрувачки знаци“ доаѓаат од Јужна Африка кога станува збор за сериозноста на инфекциите со омикрон” , изјавил советникот...

Европа21 час

(Видео) Со водени топови и солзавец растерани демонстрантите во Брисел

Белгиската полиција денеска употреби водени топови и солзавец за да ја растера групата демонстранти во Брисел. Учесниците на маршот протестираа...

Македонија24 часа

Заев прифати меѓународна истрага за случаите „Монструм“, „Диво Насеље“ и Алмир Алиу

Постигната е согласност Владата да испрати официјално барање до Европската Комисија со кое ќе побара тим од независни експерти кои...

Македонија1 ден

(Видео) Алтернатива доби две министерства и министер без ресор, Гаши и Заев најавија стабилно мнозинство

Алтернатива доби три министерства во Владата на заедничка прес-конференција соопштија претседателот во заминување на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на...

Македонија1 ден

Десет починати и 276 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.720 тестирања,...

Регион1 ден

(Видео) Поројни врнежи од дожд во Хрватска, поплавени улици и патишта

Пороен дожд утрово врне на Јадранот локално и со пороен дожд и грмежи. Во текот на денот се очекуваат обилни...

Топ1 ден

Петмина повредени во судир на автомобил и трактор на патот Битола-Ресен

Пет лица се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случила вчера на магистралниот пат Битола-Ресен, кај „Сопотски ливади“. Несреќата...

Свет1 ден

Научниците со нови сознанија: Омикронот можеби презел дел од генот на вирусот на настинката

Новиот сој на коронавирус, омикрон, можеби стекнал барем една од неговите мутации со собирање фрагмент од генетски материјал од друг...

Досие