Контакт

Македонија

Скок на Македонска берза

Објавено пред

За разлика од ситуацијата на светските и европските берзи каде сите индекси тонат, нашиот пазар на хартии од вредност го зафати оптимизам

За разлика од ситуацијата на светските и европските берзи каде сите индекси тонат, нашиот пазар на хартии од вредност го зафати оптимизам.

Македонскиот МБИ 10 забележа скок од 2,74 проценти односно достигна 1.878,66 индексни поени. Индексот на јавно поседуваните друштва порасна за 0,38 проценти, а индексот на обврзниците забележа пад од 0,19 проценти.

Во понеделникот на пазарот на капитал беше остварен промет од 15.047.681,87 денари кој се оствари од 107 трансакции.

Од овој промет 13.811.775,87 денари се реализира на Официјалниот Пазар кои се оствари од 79 трансакции, додека 1.235.906,00 денари се оствари на Редовниот Пазар од 44 трансакции.

Први по обем на тргување на Официјалниот Пазар беа акциите на Бетон Скопје, кои после подолго време направија промет од 7.425.200,00 денари. Се истргуваа 977 акции, се тргуваа по цена од 7.600,00 денари по акција или тоа беше за 7,03 проценти поголема во однос на минатите тргувања.

Втори по обем беа акциите на Комерцијална банка Скопје со кои се истргуваа 916 акции по просечна цена од 2.328,69 денари, што значеше пораст од 2,17 проценти и при тоа остварија вредност на тргување од 2.133.078,00 денари.

Трети по висина на промет на Официјалниот Пазар беа акциите на Алкалоид Скопје со кои се истргуваа 489 акција по просечна цена од 3.011,79 денари од акција и при тоа нивната цена порасна за 0,65 проценти поголема во однос од тргувањето во петокот. Вредноста на тргување со овие акции беше 1.472.763,00 денари.

Нагорна промена на овој пазар забележаа акциите на Макстил Скопје од 9,09 проценти или се тргуваа на цена од 120,00 денари, како и акциите на Макпетрол Скопје од 5,85 кои се тргуваа по цена од 28.630,00 денари по акција.

На Редовниот Пазар како најтргувани акции беа акциите на Фустеларко Борец Битола, кои се тргуваа по цена од 500,00 денари. Се истргуваа 622 акции, а се оствари промет од 311.000,00 денари.

Втори по обем на тргување на овој пазар беа акциите Македонски

Телеком кои се тргуваа по цена од 329,74 денари по акција, односно се истргуваа 763 акции, а вкупниот промет со нив изнесуваше 251.590,00 денари.

Нагорна промена на овој Пазар забележаа акциите на РЖ Инжинеринг Скопје. Се истргуваа 100 акции по цена од 600,00 денари по акција, односно забележаа пораст од 50,00 проценти. Вкупниот промет со овие акции изнесуваше 60.000,00 денари.

Пет најтргувани хартии од вредност

1. Бетон Скопје

2. Комерцијална банка Скопје

3. Алкалоид Скопје

4. Фустеларко Борец Битола

5. Македонски Телеком

Хартии од вредност со најголем пораст

1. РЖ Инженеринг Скопје 50,00 %

2. Макстил Скопје 9,09%

3. Бетон Скопје 7,03%

4. Макпетрол Скопје 5,85%

5. Арцелормиттал (ХРМ) Скопје 4,10%

Хартии од вредност со најголем пад

1. Винарска визба Тиквеш Скопје 30,00%

2. ТТК Скопје 7,14%

3. Р.Македонија-денационализација 07 0,63%

4. Топлификација Скопје 0,01%©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

Објавено пред

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што изјави во интервјуто за Макфакс Колацијата Алијанса за Албаниците и Алтернатива, главната битка ќе ја водат со ДУИ, односно ова партија да ја напушти власта и замине во опозција.

„СДСМ не ја води битката со нас, ќе ја води со ВМРО-ДПМНЕ. На оваа колација со Беса не гледам на некаква закана, туку напротив расчистување на патот и дилемите кај албанскиот електорат. По коалцирањето на Беса со СДСМ има одреден револтат кај голем број гласачи бидејќи ова соединување не било очекувано за нив. Но, не би сакал да навлегувам во тоа, за нас најважно е да го победиме ДУИ, кој треба да замине во опозиција, а ние да ја освоиме власта“, дециден беше Гаши.

Лидерот на Алтернатива рече дека доколу ВМРО-ДПМНЕ освои мнозинство мандати ќе преговара за колација во власта, затоа што така одличило мнозинството гласачи. Но, Гаши не ја исклучи можноста и за коалицирање со СДСМ, при што рече дека, сепак, дали ќе формираат влада ќе зависи од усогласеноста на програмите на коалиционите партнери.

„Доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите и освои мнозинство мандати доволни за формирање влада, ние ќе мора да ја почитуваме волјата на граѓаните и да преговараме за коалиција со оваа партија. Истото важи доколку победи СДСМ нема разлика. За преговори не е проблем, но дали ќе ги усогласиме програмите и ќе се договориме е сосема друга работа. Но, засега ова е хипотетичко прашање и моето размислување го темелам на работите од денешна перспектива. Што и како ќе се случува, останува да почекаме како ќе поминат изборите“, додава Гаши.

Како што рече лидерот на Алтернатива, анкетите покажале дека 2/3 од глачите кои излегуваат на избори сакаат промена на албанската политичката сцена, што, според него, ова е шанса заедно со Села да го освојат мнозинството кај албанскиот електорат.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Објавено пред

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде пуштен во домашен притвор.

На денешната јавна седница во Апелацискиот суд кој треба да одлучи по жалбата на Јовановски, тој изјавил дека како гаранција тој ја нуди куќата во вредност од околу 102 илјади евра и деловен простор во вредност од околу 40 илјади. Дел од куќата е на негов прв братучед и локал на неговата мајка.

Одбраната бара неговата жалба да се уважи и Јовановски да се брани од слобода, да му биде одреден куќен притвор или други мерки на претпазливост.

Неговиот адвокат Сашо Дукоски како аргумент плус ја образложува неговата здравствена состојба за која треба посебен режим на исхрана, која тој не можел да ја спроведува во притворски услови во истражниот затвор во Шутка.

Тој пред апелациските судии уште еднаш повтори дека бил уценуван да посочи дека се виновни Катица Јанева и Фросина Ременски, за да излезе од притвор.

„Обвинителката Русковска е адвокат на две мафии. Нема да кажам кои. За да излезам од притвор бев уценува од Русковска да кажам дека Катица е виновна, дека Фросина Ременски зела пари. Сакала да ја бетонира оти немала докази, а ми беше кажано дека ако не сведочам вака, ќе биде обвинет и мојот татко“, изјави Јовановски.

Јовановски е во притвор од средината на јули минатата година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Поради снег, забрана за камиони на патот Маврово – Дебар

Објавено пред

Забрана за тешки товарни возила е воведена на патниот правец од крстосницата Маврово кон Дебар и обратно, информираат во вонредно соопштение од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ).

Од таму нагласуваат дека ваквата забрана се воведува поради врнежи од снег.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Гаши: Нашата битка не е со СДСМ и Беса, туку ДУИ да замине во опозиција

За лидерот на Алтернатива Африм Гаши, коалцијата СДСМ-Беса не е пречка на патот кон освојување на албанскиот електорат. Како што...

Македонија36 минути

Јовановски нуди гаранција од 142 илјади евра за да излезе од притвор

Првообвинетиот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 нуди имот во вредност од 142 илјади евра за да биде...

Македонија2 часа

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март, спортските натпревари да се играат без публика

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот...

Македонија3 часа

Обвинителството отвори предмет за паднатата фасада на зградата на МЕПСО

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал следејќи ги написите во медиумите за падната фасада на зградата на АД МЕПСО,...

Свет4 часа

Саемот за автомобили во Женева се откажува првпат во 79 години поради коронавирусот

Првпат во 79 години, поради коронавирусот, откажан е саемот за автомобили во Женева, објавија швајцарските медиуми. Голем број други јавни...

Регион6 часа

Во Грција потврден четвртиот случај на коронавирус

Гркинка која неодамна се вратила дома од северна Италија стана четвртиот случај на коронавирус во Грција. Нејзината состојба е стабилна...

Топ6 часа

Скопјанец украл паричници од факултет и приватна болница, па со картичките пазарел во маркети

Скопското Обвинителство поднесе обвинение против 40-годишен скопјанец кој крадел паричници, а потоа правел трансакции во маркети. Како што јавија од...

Македонија7 часа

Обвинителството нема да покрене постапка за продажбата на МРП-вакцините

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе резолуција дека нема место за јавно–обвинителска интервенција во предметот оформен по...

Свет7 часа

Итна седница на НАТО поради нападот на турската војска во Сирија

Членките на Северноатлантскиот сојуз (НАТО) ќе одржат вонредна седница по повикот на Турција поради нападот врз нејзините сили во Сирија,...

Свет8 часа

Вo Иран 26 лица починаа од коронавирус, порасна и бројот на заразени во Италија

Од епидемијата на коронавирус во Иран починале 26 лица, соопштија властите, додавајќи дека неколку службени лица се заразени од вирусната...

Свет8 часа

Турција повеќе нема да го спречува влезот на сириските бегалци во Европа

Портпаролот на владејачката турска Партија на правда и развој, Омер Челик, изјави дека политиката на Турција кон бегалците ќе остане...

Европа18 часа

Канада веќе нема да ангажира тимови за обезбедување на Меган и Хари

Канада веќе нема да врши безбедносни услуги за британскиот принц Хари и Меган Маркл, соопшти денеска канадската влада, откако двојката...

Европа19 часа

Рочиштето за екстрадиција на Асанж во САД одложено за мај

Британскиот суд денеска го одложи разгледувањето на барањето за екстрадиција на Џулијан Асанж за 18 мај, а кого САД го...

Регион20 часа

Вархељи: Имам голема надеж дека преговорите со Скопје и Тирана ќе почнат наредниве недели

Европската Унија би можела да ги отвори пристапните преговори за Северна Македонија и Албанија за неколку недели бидејќи двете држави...

Европа21 час

Коронавирусот се прошири на сите континенти, освен на Антарктикот

Коронавирусот се прошири во 40 земји во светот и заразени има на сите континенти, освен на Антарктикот, пренесува агенцијата „Танјуг“....

Македонија22 часа

Министерството за здравство: Лицето дојдено од Рим, за кое се чекаа резултати, не е заразено со коронавирус

Mинистерството за здравство информира дека лицето пристигнато од италијанската престолнина, за кое попладнево министерот Венко Филипче најави дека се очекуваат...

Македонија1 ден

Операторите од понеделник на полноќ ќе ја реемитуваат само МТВ

Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски...

Македонија1 ден

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари што граѓаните ги плаќале како данок

Двајца вработени во Град Скопје ставиле во џеб над три милиони денари, пари кои граѓаните ги плаќале како данок. Против...

Македонија1 ден

Вонредна дезинфекција на автобусите на ЈСП и на жичницата на Водно

ЈСП Скопје од денеска, 27 февруари, ќе почне со вонредна дезинфекција на автобусите, како и на кабините на жичницата на...

Македонија1 ден

Жената која допатува од Рим не е заразена со коронавирус

Министерството за здравство информира дека резултатите на пациентката кај која постоеше сомнеж за коронавирус, кои штотуку пристигнале, се негативни на...

Досие