Контакт

Македонија

Берзата во минус

Објавено пред

После минатонеделниот раст на македонскиот индекс на десетте најликвидни компании, во вторникот забележа пад од 2,00 проценти и заврши на 1.944,21

После минатонеделниот раст на македонскиот индекс на десетте најликвидни компании, во вторникот забележа пад од 2,00 проценти и заврши на 1.944,21 индексни поени .

Главните виновници за овој пад на индексот беа акциите на Комерцијална банка која бележеше пад од 6,35 проценти, односно се тргуваше по цена од 2.246,00 денари по акција, како и акциите на Макептрол кои паднаа на 27.227,00 денари односно забележаа пад од 7,54 проценти.

Освен МБИ, во црвената зона се најде и индексот на јавно поседуваните друшта кој заврши со пад од 0,02 проценти. За разлика од нив индексот на обврзниците порасна за минимални 0,18 проценти.

При денешното тргување на домашниот пазар на капитал беше остварен промет од 10.145.532,01 денари. Од овој промет 7.709.646,01 денари се реализира на Официјалниот Пазар кои се остварија од 93 трансакции, додека остатокот од 2.435.886,00 милиони денари се оствари на Редовниот Пазар од 37 трансакции.

Први по обем на тргување на Официјалниот Пазар повторно беа акциите на Алкалоид Скопје, кои направија промет во износ од 1.780.437,00 денари. Се истргуваа 541 акции, по цена од 3.291,01 денари по акција, односно забележеа раст од 1,55 проценти,

Втори по обем беа обврзниците од старото девизно штедење. Се истргуваа 28.940 обврзници по просечна цена од 94,00 проценти од номиналната вредност. Вредноста на тргување со овиа хартии од вредност изнесуваше 1.670.695,86 денари.

Трети по висина на промет на Официјалниот Пазар беа акциите на Стопанска банка Битола со кои се истргуваа 369 акции по просечна цена од 3.000,00 денари од акција и при тоа нивната цена порасна за 3,24 проценти. Вредноста на тргување со овие акции беше 1.107.000,00 денари.

Нагорна промена на овој пазар забележаа акциите на Македонијатурист Скопје кои пораснаа за 13,86 проценти или се тргуваа на цена од 3.300,00 денари. Се истругваа 25 акции, а со нив се оствари промет од 82.500,00 денари.

На Редовниот Пазар како најтргувани акции беа акциите на Тутунска банка Скопје, кои се тргуваа по цена од 4.431,14 денари, односно забележаа пад од 7,42 проценти. Се истргуваа 296 акции, а се оствари промет од 1.311.616,00 денари.

Втори по обем на тргување на овој пазар беа акциите Македонски Телеком кои се тргуваа по цена од 402,00 денари по акција, односно се истргуваа 1.650 акции, а вкупниот промет со нив изнесуваше 663.300,00 денари.

Нагорна промена на овој Пазар забележаа акциите на Арцелормиттал (ЦРМ) Скопје кои се тргуваа по цена од 75,00 денари, односно забележаа пораст од 7,14 проценти. Се истргуваа 260 акции, а се оствари промет од 19.500,00 денари.

Во понеделникот Одборот на директори на Македонска берза донесе одлука за котација на Осмата емисија на обврзници за денационализација почнувајќи од 09.04.2009. Вкупниот износ на емисијата е 23.000.000,00 евра, со номинална вредност од 1 евро по обврзница. Датумот на достасување на обврзницата е е 01.06.2019. Каматната стапка е 2% годишно, а исплатувањето ќе биде еднаш годишно на секој 01.06. почнувајќи од 01.06.2010.

Пет најтргувани хартии од вредност

1. Алкалоид Скопје

2. Р.Македонија-девизни влогови

3. Стопанска банка Битола

4. Тутунска банка Скопје

5. Македонски Телеком

Хартии од вредност со најголем пораст

1. Македонијатурист Скопје 13,86 %

2. Арцелормиттал (ЦРМ) Скопје 7,14%

3. Стопанска банка Битола 3,24%

4. Р.Македонија-денационализација 03 2,27%

5. Топлификација Скопје 2,10%

Хартии од вредност со најголем пад

1. Макпетрол Скопје 7,54%

2. Тутунска банка Скопје 7,42%

3. Комерцијална банка Скопје 6,35 %

4. УНИ банка Скопје 2,92%

5. Реплек Скопје 0,45%©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Во Скопје казнети 20 мотоциклисти и 102 возачи за пречекорена брзина

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден (26. септември), на територијата на Скопје полицијата изрекла вкупно 266 казни за прекршоци во областа на сообраќајот.

Како што информираат од МВР, за возење без возачка дозвола казнети биле 13 лица, за пречекорување на дозволената брзина биле изречени 102 казни, затекнати биле 9 нерегистрирани возила, санкционирани 20 мотоциклисти, а казни добиле и 87 возачи за непрописно паркирање.

Со „пајак“ биле отстранети 63 возила, а изречени се и 18 санкции за неносење на заштитна маска.

Од МВР потсетуваат дека засилените сообраќајни контроли ќе продолжат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи во Брисел со високи претставници на ЕУ ќе разговара за европското досие на Северна Македонија

Објавено пред

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи, од утре е во дводневна работна посета на Берисел, каде ќе се сретне со високи претставници на Европските институции.

Како што информираат од ресорното министерство, во рамките на посетата Османи ќе оствари средба со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борељ, како и со потпретседателката на Европската комисија задолжена за демократија и демографија, Дубравка Шуица.

Во рамките на посетата, Османи ќе оствари средба и со еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеи, а предвидени се средби и со високи официјални претставници на Европскиот парламент и европарламентарци, меѓу кои потпретседателката на Европскиот парламент, Клара Добрев, копретседавачот со Заедничкиот парламентарен комитет помеѓу ЕУ и МК, Андреас Шидер, известителот за Северна Македонија Илхан Кјучук, како и други влијателни европратеници.

Агендата на министерот Османи предвидува и средба со Мирослав Лајчак, посебен претставник на ЕУ за Западниот Балкан и дијалогот Белград – Приштина.

Како што информираат од ресорното министерство, клучна точка на разговорите ќе биде европското досие на Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Променливо облачно време и температури до 25 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 11, а максималната ќе достигне од 19 до 25 Целзиусови степени.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди и со слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 10, а максималната ќе достигне до 22 степена.

Помалку услови за појава на дожд ќе има во западните делови, а потоа до вторник ќе преовладува променливо облачно и посвежо време со повремени врнежи од дожд и засилен ветер претежно од јужен правец.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа9 минути

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет55 минути

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Свет1 час

Ерменија и Азербејџан започнаа нов судир за Нагорно-Карабах, урнати дронови и хеликоптери

Како што јавува Би-би-си, Ерменија и Азербејџан започнале судири околу регионот Нагорно-Карабах. Ерменскиот премиер Никол Пашинјан изјави дека Азербејџан извршил...

Економија14 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа16 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија18 часа

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија19 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет20 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија20 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет20 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ21 час

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ22 часа

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија23 часа

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет24 часа

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа1 ден

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Свет1 ден

Институт „Гамалеја“: Некои вакцинирани лица развиваат заштитни антитела по првата доза

Александар Гинтсбург, директор на рускиот институт „Гамалеја“, кој ја разви првата регистрирана вакцина против Ковид-19, изјави за „Спутник“ дека вакцинираните...

Топ1 ден

Тројца осомничени за производство и продажба на марихуана, едниот фатен додека ги кастрел стеблата во Визбегово

Скопското Обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против тројца 38-годишници за неовластено производство и продажба на марихуана. За таа...

Економија1 ден

Четвртиот пакет мерки е во вредност од 350 милиони евра

Вкупната вредност на четвртиот пакет изнесува околу 350 милиони евра од кои 264 милиони се од Буџетот на државата и...

Досие