Контакт

Македонија

ДИК го прифати приговорот на БЕСА, можно е прегласување

Објавено пред

Членовите на Државната изборна изборна комисја (ДИК) во петокот со шест гласови „за“ и три „против“, го усвоија еден од осумте приговори на Движењето Беса, кое се однесуваше на едно избирачко место во Гостивар, во Изборната единица 6, и донесоа одлука да се поништи гласањето на тоа избирачко место, а доколку има разлика да има прегласување на него.

Станува збор за гласачкото место 0396/1 во Гостивар. Во неделата на 11-ти декември на ова избирачко место гласале 450 лица од запишани 892 избирачи. Разликата во целата Шестата изборна единица е 307 гласа, а во ова гласачко место СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ со 102 наспроти 74 гласови.  На ова избирачко место, инаку ДУИ освоила најмногу – 107 гласова, Движењето БЕСА – 48, Алијансата за Албанците – 68, ДПА – 24, а ПДП освои 6 гласа. Бројот на неважечките гласачки ливчиња е 21.

Според тврдењето на опозицијата, со прегласување во избирачките места во оваа изборна единица, СДСМ ако добие повеќе гласови може да земе еден пратеник на ВМРО-ДПМНЕ.

Во Изборната единица 6, победи ДУИ со 40.599 гласови кои му обезбедија 6 пратеници, а втора беше ВМРО-ДПМНЕ со 26.135 гласови кои носат 4 пратеници од оваа изборна единица, додека СДСМ доби 25.828 гласови и 3 пратеника. Но БЕСА, која е блиска опозициска партија со социјалдемократите освои 25.054 гласови, и исто така, 3 пратеника. По два мандата од „шестката“ освоија Алијансата за Албанците и ДПА.

Уште во четвртокот вечерта, откако беа одбиени седумте други преговир на Движењето, во ДИК се разви жестока и широка дебата по приговорот, а спорно беше, како што тврдат од БЕСА, тоа што гласачката Фатиме Сулејмани кога дошла на изборното место сфатила дека некој веќе го искористил нејзиното право на глас.

Од Избирачкиот одбор во четвртокот тврдеа дека потписот бил ист како во личната карта и затоа се сомневале дека тоа е обид за повторно гласање на иста личност, поради што побарале да се потпише на бел лист.

Во ДИК беа повикани на сослушување претседателот и членовите на избирачкиот одбор, како и самата Сулејмани, по што беше донесена одлука да се изврши графолошко вештачење на потписот.

Графологот одреден во ДИК во четвртокот ноќта со жрепка, во петокот утврди дека нејзиниот потпис бил фалисфикуван.

Силвана Бонева, член на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ смета дека е неприфатливо што овластениот претставник на СДСМ за поднесувањето на приговорите до ДИК, многу се заземал за случајот, инаку приговор поднесен од Движењето БЕСА. Таа и во петокот побара сите пет членови на Избирачкиот одбор да дојдат, што беше отфрлено со надгласување од членовите на ДИК.

Бонева очекуваше да биде отфрлен приговорот затоа што тој еден глас не влијае на резултатите од изборите. Сепак, таа напомена дека немаат начин како да утврдат како друга жена ја имала личната карта на Сулејмани и вешто го имитирала нејзиниот потпис, ако се знае дека нема пријава дека личната карта е украдена или изгубена. Што ако е била намерно дадена на друго лице.

Истакна дека за вакво кривично дело казната е затвор до три години за членовите на изборачкиот одбор.

Во ДИК во петокот вечерта се одлучува за уште два приговора поднесени од СДСМ. Досега четири од приговорите ги одби Комисијата, а два ги повлече самата партијата.

Во меѓувреме, протестот на симпатизерите и членовите на ВМРО-ДПМНЕ започнат во четвртокот вечерта пред зградата во која е седиштето на ДИК продолжува втор ден. Демонстрантите кои изминатата ноќ на многу ниски температира се собраа во голем број од повеќе градови од земјата, велат дека сакаат да „го одбранат“ изборниот резултат од 11-ти декември, по кој според прелиминарните конечни резултати на ДИК, нивната партија освоила 51 мандат а опозицискиот СДСМ – 49 пратеници во новиот состав на Собранието./крај/мф/сн

Македонија

(Видео) Пендаровски прими вакцина против Ковид-19

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски денеска во вакциналниот пункт на ЈЗУ Здравствен дом Куманово, во спортската сала на СОУ “Перо Наков”, прими вакцина против Ковид-19.

Во согласност со националната кампања за вакцинација, претседателот Пендаровски одлучи заедно со членови од Кабинетот да се вакцинира во оваа општина со цел да ја подигне јавната свест за потребата од масовна вакцинација.

„Термин за вакцинирање јас добив за вчера, меѓутоа бевме на еден службен пат кој беше одамна закажан, бевме и на регионален собир. Одлучив да се вакцинирам во друг град бидејќи има шпекулации, дезинформации наводно дека едни вакцини се даваат во Скопје, други вакцини се даваат во други градови. Затоа е добро да ја разбиеме таа шпекулација, мислам дека е добро и за другите, и за останатите што се на функција да го направат сличното. Јас сакам, на 8.06 кога треба да ја примам втората доза, истата да ја примам во некоја трета општина, мислам дека тоа е добро за да им покажеме на луѓето дека сите вакцини што доаѓаат во земјава се проверени, сите тие се ефикасни и не треба да имаат никаков сомнеж. Треба што побрзо да го направат тој чин затоа што е добро што побрзо да се вратиме во нормала и во приватните животи и во она што е професија“, рече по вакцинирањето претседателот Пендаровски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Досега 40% од населението над 70 години примило една доза вакцина

Објавено пред

Според последните бројки, досега во земјава 40% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина и 33% од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина, соопшти Министерството за здравство.

Оттаму велат дека интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб-платформата vakcinacija.mk е 376.987 граѓани.

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 175.620 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 7.445 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 9.721 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 207.219 дози вакцини, а ревакцинирани се 31.599 граѓани.

Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб-страницата vakcinacija.mk а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, во спортсите сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола и Охрид.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мисајловски: Владејачкото мнозинство денес ги одби сите предлог-закони што ги доставивме

Објавено пред

Владејачкото мнозинство денес ги одби сите предлог-закони што ги доставивме како пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои и за основно образование, за здравствена заштита, за служба во армија и за тутун, соопшти потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски.

„Владејачкото мнозинство денес ги обди предлог-законите што ги доставивме како пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ меѓу кои се :

-Законот за основно образование со кој бараме предметот ИСТОРИЈАТА да биде посебен предмет.

-Законот за здравствена заштита со кој се предвидува рефундирање на разликата во цената помеѓу приватното и државното здравство на граѓаните кои се лекувале од Ковид-19 во приватните болници. Дополнително, предложивме оние кои нема да можат да бидат примени во државна установа, да можат да отидат во приватна болница, каде ќе бидат лечени по цени, исти како и во државното здравство. Исто така, предложивме граѓаните со хронични и останати болести, кои повеќе од 60 дена се на листа на чекање за некоја операција или друга здравствена, дијагностичка и интервентна услуга во државното здравство, да можат да отидат во приватна болница, а услугата да ја платат по цена како во државното здравство.

-Предлог-законот за служба во армијата за поголеми поволности, поголема опремнина, како и подобри услови за пензионирање.

-Законот за тутун да им се помогне на тутунарите веднаш, односно додека не се откупи целиот тутун произведен во Македонија да не смее да се врши увоз од други земји“,  соопшти Мисајловски на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Дипломат од руската амбасада во Македонија прогласен за непожелна личност

Министерството за надворешни работи одлучи да прогласи еден дипломат од руската амбасада за непожелна личност и тој треба да ја...

Македонија3 часа

Џамбаски го критикува хрватскиот претседател поради Македонија: „Тој зазема страна во спорот, ова е антибугарска кампања“

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски остро го критикуваше хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој, како што рече, ја обвини Софија за мешање...

Топ4 часа

Тешка сообраќајна несреќа синоќа во Скопје, неколку лица завршија во болница

Синоќа во 23:50 часот, десетина минути пред почетокот на полицискиот час, во Скопје се случила тешка сообраќајна несреќа на  крстосницата кај...

Македонија5 часа

Пристигна нова пратка од 9.360 дози вакцини на „Фајзер“

Министерството за здравство соопшти дека вчера во нашата земја стигнаа 9.360 дози вакцини од производителот „Фајзер“. „Од нив 4.680 се...

Свет5 часа

(Видео) Израел го гранатираше Либан, поради одмазда истрела 22 гранати

Израелската армија ја гранатираше територијата на Либан како одмазда за истрелувањето на неколку ракети од нејзината територија кон Израел. Шест...

Македонија6 часа

Пендаровски и бугарскиот претседател заедно ќе заминат во Рим на чествувањето на Кирил и Методиј

Претседателот Стево Пендаровски и бугарскиот претседател Румен Радев заеднички ќе оддадат почит на делото на светите браќа Кирил и Методиј...

Свет6 часа

Денеска во Брисел вонреден состанок на ЕУ за конфликтот во Газа

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ денеска во Брисел ќе одржат вонреден состанок на кој ќе биде...

Свет6 часа

Во налет на циклонот во Индија загинаа најмалку 21 човек, исчезнати се 96 луѓе

Најмалку 21 човек загинаа, а 96 се водат за исчезнати во голем удар на циклон во западна Индија, носејќи им...

Свет7 часа

Израел ја уништи единствената лабораторија за испитување коронавирус во Газа

Со денови се интензивираат судирите меѓу Израел и Палестина, а во еден од нападите на Појасот Газа израелските сили ја...

Свет7 часа

Испалени над 90 ракети од Појасот Газа кон Израел

Во текот на ноќта од Појасот Газа беа истрелани околу 90 ракети кон Израел, објави израелската армија. Се наведува дека...

Регион20 часа

Лидерите на Западен Балкан со заедничка декларација: Итен почеток на преговорите со Скопје и Тирана

Декларацијата усвоена од лидерите на Процесот „Брдо – Бриони“ на самитот укажува на важноста од брзото проширување на ЕУ за...

Македонија20 часа

Хрватскиот претседател: Членка на ЕУ навлегува во интимниот простор на Северна Македонија

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, најави дека ќе се спротивстави на условите што ги поставува Бугарија за почеток на преговорите...

Македонија21 час

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година, нема да има предвремени

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има и дека следните ќе се...

Европа21 час

ЕМА: Вакцината на „Фајзер“ може да се чува во обичен ладилник до еден месец

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача да се продолжи времето на чување на вакцините на „Фајзер/Бионтек“ на стандардни температури во...

Македонија23 часа

Денеска се регистрирани 27 нови случаи на Ковид-19, починати се 19 лица

Министерството за здравство информира дек во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на...

Економија1 ден

Oд полноќ се намалува цената на еуросупер БС-95 и на мазутот

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Свет1 ден

Индија почна со дистрибуција на свој лек против коронавирус

Индија почна со дистрибуција на нов, домашен лек за лекување на симптомите од Ковид-19. Властите го одобрија лекот 2-ДГ, кој...

Македонија1 ден

Захариева: Властите во Македонија ќе направат сѐ што можат Бугарите таму да се сѐ помалку

И Европа и ние ќе го следиме пописот во РСМ и очекуваме да се спроведе според сите европски стандарди и...

Свет1 ден

(Видео) Тврдат дека Израел фрлил забранета бомба врз Газа, од која се топи човечко месо

На социјалните мрежи се шири видео со ракетирање на Појасот Газа, за кое се тврди дека е доказ дека Израел...

Свет1 ден

СЗО: Животниот век на работниците загрозен по пандемијата на коронавирусот

Премногу долгото работно време е смртоносно за стотици илјади луѓе во светот и ова е тренд што може да се...

Досие