Контакт

Надворешна политика

Вајгл бара нови иницијативи за решавање на спорот за името со Грција

Објавено пред

 

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, ја претстави Предлог-резолуцијата за Македонија во однос на извештајот за прогресот за 2016-та година на Европската комисија, по која пред крајот на овој месец првпат ќе се дискутира на Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) на Европарламентот во Брисел, пренесува МИА.

 

За првпат во оваа Резолуција, Вајгл, освен што во име на ЕП за Македонија по осми пат предлага отворање на преговорите за членство на земјата во Европската унија, како новина дава предлог за највисоките политички структури и институции на ЕУ да развијат „нови иницијативи“ заедно со посредникот на Обединетите нации за преговорите за името, Метју Нимиц, со што ќе се стави крај на долготрајниот спор меѓу Македонија и Грција.

 

На почетокот на Предлог-резолуцијата изготвена од европратеникот Вајгл, најпрво се повторува дека таа ги зема предвид заклучоците на Европскиот совет од Солунскиот Самит во 2003 година и ветувањето дека иднината на сите земји од Западен Балкан е во Европската унија. Исто така, се зема предвид Договорот за стабилизација и асоцијација меѓу Македонија и ЕУ, Охридскиот рамковен договор, доделениот статус на „земја-кандидат за членство во ЕУ“ во 2005 година, Договорот од Пржино, Итните реформски приоритети за земјата доделени од Европската комисија и прогрес-извештајот на ЕК од 9 ноември минатата година.

 

Во неа се нотира и Декларацијата на Париската конференција за Западниот Балкан од 4 јули 2016 година, извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за успешно спроведените предвремени парламентарни избори на 11 декември 2016, Резолуциите 817 и 845 на Обединетите нации за Македонија од 1993 година и пресудата на Меѓународниот суд на правдата за прекршување на Времената спогодба од страна на Грција кон Македонија.

 

Со оглед на тоа што предвремените парламентарни избори што се одржаа во Македонија имале многу висок одѕив на гласачите, на почетокот на Предлог-резолуцијата за Македонија се посочува и дека „реформите и подготовките за пристапување кон ЕУ се попречени од страна на политичката поларизација“. Исто така, се забележува назадување во важни области, односно дека е потребна посветеност на клучни прашања во процесот на реформи како што се реформи во судството, јавната администрација и медиумите, невработеноста кај младите и преглед на Охридскиот рамковен договор.

 

„Преговорите за членство треба да се отворат по исполнување на условите за тоа, посебно што земјата се смета за многу години како една од најнапредните држави во однос на усогласувањето со европското законодавство. Билатералните спорови треба да бидат соодветно опфатени во согласност со стандардите на ЕУ и на Обединетите нации и не треба да претставуваат пречка за почетокот на пристапните преговори“, се наведува во Предлог-резолуцијата на ЕП за Македонија.

 

Во предлогот на Вајгл се поздравува „почитувањето на фундаменталните слободи, прикажано на изборите на 11-ти декември 2016 година“. Исто така, се повикуваат сите политички партии да ги прифатат резултатите од изборите во интерес на домашната стабилност и се нагласува нивната одговорност да се осигура дека нема повеќе да има назадување во политичката криза“.

 

„Европарламентот повикува на брзо формирање на новата влада со цел да се искористи мандатот за да се продолжи со потребните реформи и смета дека е од суштинско значење меѓупартиската соработка за решавање на домашните предизвици и на предизвиците поврзани со ЕУ. ЕП заклучува дека изборниот процес е подобрен, вклучувајќи ги и законските рамки, избирачките списоци и медиумската средина“, се вели во Предлог-резолуцијата.

 

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, во Нацрт-резолуцијата повикува на политичка волја за целосно спроведување на Итните реформски приоритети и договорот од Пржино. ЕП ја повикува и Европската комисија, во првата можна прилика, но пред крајот на 2017 година, да го оцени напредокот на земјата за имплементација и да поднесе извештај до Европарламентот. А, додека се отпочне со реализацијата со реформите, ЕП го поддржува продолжувањето на Пристапниот дијалог на високо ниво (ХЛАД) за систематско помагање на земјата во овој потфат. Исто така, предлог-Резолуцијата предупредува дека „потенцијалните негативни последици од понатамошното одложување на процесот на пристапување на земјата кон Европската унија“.

 

Второто разгледување на драфт-Резолуцијата за македонската држава пред Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) е планирано да се одржи на 27-ми февруари, а ден подоцна и за истата да се гласа на АФЕТ-комисијата./крај/мф/бс

 

 

Македонија

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Објавено пред

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани со неговото вчерашно интервју за бугарски медиум.

„Никаде во светот не се преговара за идентитет и за својот мајчин јазик“, додава тој.

Во однос на окупацијата од страна на фашизмот вели дека била присутна насекаде во Европа и светот.

„Таа е окупација, но не е причина да кажете дека цел еден народ, без разлика дали е македонскиот, албанскиот, бугарскиот, српскиот, е окупатор. Затоа велам администрација. Затоа што тогашното раководство на Бугарија, царска Бугарија, се приклучува и донела одлука да му се приклучи на третиот пакт, како што знаеме сите, и тоа е факт. Но, денес да зборувате за фашистичка Бугарија, фашистичка Германија, да зборувате за цела една нација, да зборувате за денешните генерации како резултат на одреден дел предци што тоа го направиле. Тоа не е поглед кон иднината“, смета премиерот.

Според него, прашањето е дали ги употребуваме вистинските зборови за да градиме пријателство или не.

„Треба да ги прифатиме историските факти, треба да ги признаеме грешките, да не заборавиме на минатото, но, секако да си простиме, да си подадеме рака и да одиме заедно заради тоа што тоа е најмалку што нашите деца го очекуваат од нас“, вели Заев.

Тој нагласува дека постојат факти што може да ги потврдат сите, а тоа е дека царска Бугарија во 1941 година застанува на страната на тројниот пакт, на фашизмот, но, како што вели, во тие моменти никој не ги прашал Бугарите на референдум за нивната определба за да можеме денеска цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка.

„Тоа не е пријателство, тоа не е европски. Зарем заборавивме дека и во нашата Македонија и тогашна Југославија имаше соработници на окупаторите, на фашистите, домашни предавници. Тоа не ги прави фашисти ниту денешните Германци, Италијанци, Бугари, Јапонци или слично. Европа ги реши прашањата на европски начин, треба и Балканот да ги реши прашањата на европски начин  ако сака да продолжи кон Европа“, вели македонскиот премиер.

Тој посочи дека ги разбира реакциите од јавноста, но додава дека лидерите треба да ја водат државата.

„Јас целосно ги разбирам поривот на чувствата на одредени сограѓани. Антифашистичката борба е дел и од моето семејство, дел од градот во кој живеам. Дел од мојата татковина. Но, тоа историско минато не треба да нè ограничува во трасирањето на патот на нашата европска иднина. Дури 85 % од граѓаните се за интеграција во ЕУ и ако не гледаме низ призмата на простувањето, низ призмата на пријателството, низ призмата на подавањето рака, треба да знаеме дека тоа не е начин за исполнување на целта на патот по кој тргнавме“, истакна премиерот Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

Димитров: Македонската суштина е бесмртен вирус против кој залудно се бара вакцина

Објавено пред

Идејата на договорот за добрососедство беше историјата да им се остави на историчарите за ние да се занимаваме со сегашноста и иднината, порача на социјалните мрежи вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров, во однос на преговорите со источниот сосед.

Тој повикува билатералните прашања да се решаваат без тие да бидат пречка на патот кон ЕУ.

Идејата на договорот беше историјата да им се остави на историчарите, за ние да се занимаваме со сегашноста и со…

Posted by Никола Димитров – Nikola Dimitrov on Четврток, 26 ноември 2020

„Македонскиот јазик и самоопределување, државотворноста и идентитетот, ниту може да бидат пречка за интеграција со Унија, која почитува културни и јазични различности како темелна вредност, ниту може да бидат пречка за вистинско пријателство бидејќи тоа секогаш се базира на заемна почит“, нагласува Димитров во својата објава.

Според него, ова е битка не само за македонската суштина, туку и за сржта на европските вредности, од кои, како што вели, нема отстапување.

„Ова е бесмртниот вирус на идеали против кој залудно се бара вакцина“, порачува вицепремиерот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев изрази жалење што неговото интервју за „Бгнес“ предизвика толку негативни емоции, кои вели дека ги разбира.

„Никој не ги прашал Бугарите на референдум за да можеме денеска цела Бугарија да ја квалификуваме како фашистичка“, рече Заев образложувајќи ги своите ставови од вчерашното интервју.

Тој наведе дека и во Македонија имало соработници на окупаторите.

„Во исто време имам обрска кон македонските граѓани да поттикнам придвижување кон решение. Треба да се соочиме со тие прашања од историјата и да развиеме капацитет за простување. Европските народи се договорија да не заборават, но да си простат“, рече Заев.

Тој вели дека во 1948 се заладиле односите во тогашна Југославија и Бугарија и постоела железна завеса. Премиерот заедничката историја со Бугарија ја гледа во тоа што, според него, во историјата имало луѓе што истовремено се чувствувале и како Македонци и како Бугари.

Заев за отсранувањето на спомен-плочите на кои пишува „бугарски фашистички окупатор“ вели дека тоа е во согласност со договорот за пријателство со Бугарија.

„На некои од плочите каде што пишувало бугарска фашистичка рака и бугарски фашистички куршум е оставено фашистички куршум, фашистичка рака, затоа велиме да не заборавиме, но преку простувањето да внимаваме. Тоа е направено на целата територија на државата, на многу места, најголем дел надлежни се самите општини“, рече Заев.

„Дајте да живееме денес, време е денес да создаваме историја, историја што обезбедува иднина за младите генерации“, повика Заев.

„Не знам дали ќе помогне интервјуто, сакам да му помогнам на мојот македонски народ“, одговори Заев на прашањето дали интервјуто ќе помогне или одмогне во прговорите со Бугарија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија53 минути

Нови подводни истражувања во Охридското Езеро

Кон крајот на октомври успешно беше реализиран проектот „Подводно археолошко рекогносцирање на делови од источниот брег од Охридското Езеро“ чиј...

Свет2 часа

Една крвна група е поотпорна на Ковид-19 од другите

Голема студија направена во Канада нуди докази дека луѓето кои имаат нулта крвна група или се Rh-негативни, имаат помал ризик...

Македонија3 часа

Заев: Доста беше омраза, јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

„Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од...

Македонија4 часа

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на...

Регион4 часа

Ковачев: Мицкоски ја уништува европската иднина на македонските граѓани

Со своите лаги, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ја уништува европската иднина на македонските граѓани. Ова за БГНЕС го изјави...

Европа5 часа

(Видео) Поплави во Сардинија, има жртви и исчезнати

Најмалку три лица починаа во поплавите во Сардинија предизвикани од силниот дожд, јавија италијанските медиуми. Две лица се водат како...

Регион7 часа

Црна Гора го протера српскиот амбасадор

Српскиот амбасадор во Црна Гора, Владимир Божовиќ e прогласен за персона нон грата и e замолен да ја напушти Црна...

Македонија8 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 811 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 811 пациенти позитивни...

Македонија9 часа

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во...

Спорт9 часа

ФИБА го одложи натпреварот Македонија-Италија

Македонската кошаркарска репрезентација нема да го одигра првиот натпревар, во „балонот“ во Талин, против Италија. Дуелот кој требаше да започне...

Европа11 час

Англија бесплатно ќе дели витамин Д како превентивна мерка против Ковид-19

Англиските власти објавија дека ќе понудат бесплатна испорака на витамин Д за околу 2,7 милиони граѓани кои припаѓаат на ризичните...

Македонија12 часа

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила мерки за заштита поради загадениот воздух

Во Тетово, Куманово и Кавадарци стапуваат на сила препораките и мерките во случај на неколкудневен надминат праг на ПМ10 честички...

Свет13 часа

Во Хонгконг запленети дијаманти со вредност од 700.000 евра

Царината во Хонгконг заплени повеќе од 160 дијаманти во вредност од околу 700.000 евра. Дијамантите се запленети од камион на...

Свет14 часа

Фаучи: Вакцинирајте се дури и ако сте се опoравиле од Ковид-19

Водечкиот американски експерт за инфективни болести Ентони Фаучи ги советуваше Американците кои веќе имале коронавирус, или претпоставуваат дека го имале,...

Македонија14 часа

Охридскиот градоначалник со осуда за оштетувањето на споменикот во чест на загинатите бугарски туристи

Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески упати јавна осуда поради оштетувањето на споменикот поставен во спомен на бугарските туристи кои ги...

Свет1 ден

СЗО: До 70 отсто од светската популација треба да биде вакцинирана за да се запре коронавирусот

Околу 60-70 проценти од светската популација треба да бидат вакцинирани или да стекнат имунитет, за да се спречи ширењето на...

Македонија1 ден

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ на протести во повеќе градови: „Време е Заев да поднесе оставка“

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва со автомобили одржа протести во неколку градови во државата поради ставовите на премиерот Зоран Заев, изнесени во...

Македонија1 ден

(Видео) Димитров: Не отстапуваме од македонскиот јазик и идентитет

Бугарија поради македонскиот јазик и македонската историја одлучи да ги блокира преговорите на Македонија со ЕУ. Во интервју за сараевската...

Македонија1 ден

ДСЗИ наложи итно санирање на руинираните простории во битолската болница

Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) и надложи на директорката на битолската болница итно да бидат санирани руинираните простории, како...

Македонија1 ден

Радев: Согласност за Македонија откако ќе се признаат историските факти и искорени омразата

Бугарија треба да даде согласност за почеток на преговорите за Северна Македонија, откако ќе се признаат објективните историски факти и...

Досие