Контакт

Надворешна политика

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во Македонија, соопштуваат од партијата.

 

„Очекуваме во понеделник да се избере новиот претседател на Собранието кој ќе го извести Ѓорге Иванов дека е должен веднаш да ми го даде мандатот за состав на новата реформска Влада“, сооопшти Заев.

 

На средбата се разговараше за очекувањата на домашната јавност, граѓаните и бизнис секторот за стабилизација и развој на Македонија.

 

„Европската унија и НАТО ги поддржуваат демократските процеси во Македонија и отвораат врати за овие стратешки перспективи на земјата. Имаме демократски обезбедено парламентарно мнозинство од 67 пратеници и Програма на новата реформска Влада за унитарна Македонија, посветена на потребите на граѓаните. Не смее никој да ги блокира институциите за лични цели и затскривање од одговорност за направени криминални дела. Знаеме дека имаме работа со неразумно и исплашено раководство на ВМРО-ДПМНЕ коешто е подготвено да ги жртвува  интересите на граѓаните и државата и затоа внимателно ги движиме процесите. Но граѓаните избраа промени и тие ќе се случат“, рече Заев.

 

На состанокот се разговараше и за продлабочување на економската и културната соработка помеѓу Република Македонија и Босна и Херцеговина во блиска иднина./крај/мф/бс

Македонија

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Објавено пред

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во врска со гарантирањето на човековите права од страна на Владата и, генерално, властите, изјави Стефан Андоновски, меѓународен секретар на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Според него, јасно е дека Владата е најкорумпираниот елемент на државата.

„И ако ги анализираме и претходните извештаи, јасно е дека ставот на Стејт департментот од опоменувачки во последните три години стана осудувачки за работата на оваа Влада и од умерена и внимателна критика прерасна во директна осуда на она што Владата го прави“, рече Андоновски.

Тој додава дека корупцијата стана неизлечива болест за оваа Влада.

„На 47 страници 22 пати извештајот зборува за висока корупција во сите ешалони на власта. И ако во 2020 или 2021 година државни службеници биле сметани за корумпирани, сега корумпирани се цели слоеви на владејачката елита. Во судството, од одредени примери на погрешно судиско однесување, сега неправдата и корупцијата прераснаа во проблем број 1 и на граѓаните и на меѓународните партнери. Отсуството на судска независност и драстично намалената доверба – најниско измереното ниво на доверба во правосудниот систем од независноста на земјата, односно четири отсто, само ги покажува вистините што сите ние ги живееме секој ден.

Извештајот ја лоцира и одговорноста. Екстремно ниската доверба на јавноста во судството се должи на значителна судска корупција затоа што судиите намерно ги одложуваат судењата или апелациските разгледување за да овозможат стапување во сила на институтот застареност. И за ова не е виновно само правосудството, јасно е дека е виновна Владата“, нагласи тој.

Андоновски наведе делови од извештајот: „Владата не секогаш ги почитувала судската независност и непристрасноста. Владата не ја почитувала. Случаите на несоодветно однесување на судството, несоодветниот политички и деловен притисок на судиите“ се дел од причините за мизерната состојба во судството. Затоа, Ковачевски, ако почнува ветинг, тој треба да почне од себе. Да се прочисти себе од Владата затоа што тој е оној што владее со непотизам, купување услуги, лична корист и судир на интереси.

Извештајот алармира и за директни злоупотреби од страна на припадниците на безбедносните сили, извештаи дека полицијата злоупотребувала притвореници и затвореници и употребувала прекумерна сила, полициски распити на новинари за т.н. информативни интервјуа. Извештајот забележува и нечовечко и понижувачко постапување и тешка пренатрупаност во одредени затворски одделенија. На крајот, новинарските слободи се сериозно засегнати“, рече Андоновски.

Јасно е дека сите гледаат оти корупцијата ја јаде Владата на ДУИ и СДСМ, заклучи Андоновски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Првпат Македонец ќе оценува напредок на друга држава: Николоски избран за известител за Босна и Херцеговина

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, објави дека мониторинг-комитетот на Парламентарното собрание на Советот на Европа го избрал за известител за Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

„Тоа значи дека во следниот период ќе го следам прогресот на Босна и Херцеговина во делот на исполнување на обврските што оваа држава ги има преземано кон Советот на Европа, пред сè, во делот на почитувањето на основните човекови права, владеењето на правото, борбата со криминалот и корупцијата, изборните реформи, како и воспоставувањето функционална правна држава.

Ова е огромна чест за мене. Но, во исто време претставува признание за Македонија затоа што македонски пратеник, конечно, е во позиција да пишува извештаи и да известува за она што се случува во други држави, а не само Македонија да е под мониторинг и други да известуваат за Македонија.

Ова значи многу за Македонија затоа што значи многу за имиџот на државата, значи дека Македонија може и има политичари што може да ја претставуваат надвор од државата, а јас ќе се потрудам со целиот мој капацитет и со целиот мој авторитет да направиме добри работи за регионот, од кој дел секако е и Босна и Херцеговина“, вели Николоски.

Тој се надева дека државата ќе напредува и дека во Сараево, во Бања Лука, во Мостар и во другите градови ќе има напредок кон едно пофункционално владеење на правото, напредок кон една хармонизирана држава, напредок кон исполнување на обврските што ги има Босна и Херцеговина кон Советот на Европа и, како што рече, почитување на Дејтонскиот мировен договор и сите други одлуки што ги имаат донесено Советот на Европа, ЕУ и ОН за Босна и Херцеговина.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи – Давидоју: Во фокусот пристапните преговори во ЕУ и реформите

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со специјалниот пратеник на Романија за Западен Балкан, амбасадорот Адријан Давидоју, кој престојува во работна посета на нашата држава.

dobivaj vesti na viber

Османи ја поздрави одлуката за назначување специјален претставник за Западен Балкан како израз на интересот на Романија за севкупните процеси во регионот, вклучително и во Северна Македонија.

Во фокусот на разговорите беа почнатите пристапни преговори за членство на нашата земја во Европската Унија, реформскиот процес и конзистентната политичка и техничка поддршка на Романија во тој контекст. Беше направен осврт и врз планираните уставни промени, со кои дополнително ќе се зајакнат демократските капацитети на нашата држава и општество.

Соговорниците разменија мислења за предизвиците на претседавањето со ОБСЕ и беа презентирани досега преземените активности на нашето претседавање со Организацијата во 2023 година. Се разговараше и за претседавањето со САД – Јадранската повелба, како и подготовките за претседавањето со процесот за соработка во Југоисточна Европа, кое почнува во јули.

Во однос на последната средба на делегациите на Косово и Србија, беше нагласено дека изнаоѓањето решение за отворените прашања е од суштинско значење за целиот регион, а одлуката разговорите да се реализираат во Охрид претставува важно признание за Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Отчукува часовникот до застарување на делото на Мијлаков – остануваат 16 дена до слобода

Преостануваат 16 денови во кои Апелација треба да донесе одлука за предметот „Титаник 2“, а за на обвинетиот Сашо Мијалков...

Македонија1 час

(Видео) Со трактори ќе го блокираат патот кон Бугарија кај Страцин, државата не најде решение за пресечениот локален пат

Жителите на кратовското село Страцин следната недела со трактори и автомобили ќе го блокираат патот кон Бугарија. Разочарани се што...

Македонија2 часа

Нова паника: крадец претставен како киднапер на деца во музичкото училиште, објавувачот утврди дека згреши, па се извини

Крадец претставен како киднапер предизвика паника во музичкото училиште „Илија Николовски-Луј“. Фотографија од маж  залепена на влезот од училиштето со...

Свет3 часа

(Видео) Шји на заминување од Москва: Доаѓа промена каква што немало во последните 100 години

Кинескиот претседател Шји Џјинпинг на заминување од Москва му рекол на рускиот колега дека доаѓаат промени. „Доаѓа промена што не...

Македонија4 часа

(Фото) Ниту камион пропаднал ниту има дупка во фонтаната на плоштадот

Во медиумите денеска се прошири вест дека повторно пропаднал камион на плоштадот Македонија. Но, фотографијата е од минатата година кога...

Македонија4 часа

(Видео) Андоновски: Извештајот на Стејт департментот е најкритички, Владата е најкорумпираниот елемент на државата

Последниот извештај на Стејт департментот на САД за заштита на човековите права во Македонија е најкритичниот во последните години во...

Топ4 часа

Странски државјанин прошверцувал над 43 килограми златен накит, цариник осомничен дека му помагал

32-годишник прошверцувал над 43 килограми разновиден накит на влез во земјата на граничниот премин Аеродром Скопје. Основното јавно обвинителство Скопје...

Македонија5 часа

„Казната е потврдена“, Апелација пресуди за мајката што ја продаваше ќерката за секс за 2.000 денари

Нема помала казна за мајката Налиље А. од Скопје, која си ја продаваше малолетната ќерка и ја присилуваше да дава...

Европа6 часа

Рама бара појаснување од ОН: Зошто Белград и Приштина, а не Србија и Косово?

Премиерот на Албанија, Еди Рама, реагира на изјавата на заменик-портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации во врска со постигнувањето...

Свет7 часа

(Видео) Пропагандистот на Путин: Ќе почнеме нуклеарен напад врз земјата што ќе го уапси Путин

Пропагандистот на Путин, Владимир Соловјов, повика да се нападне секоја земја со нуклеарно оружје што ќе се обиде да го...

Свет7 часа

Шојгу до украинските војници: Ќе пројдете како НАТО во Србија

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, предупреди дека муницијата со осиромашен ураниум сериозно ќе влијае врз здравјето на украинските војници...

Свет7 часа

Расте црниот биланс: најмалку 13 жртви од разорниот земјотрес во Авганистан и Пакистан

Најмалку 13 лица ги загубија животите, а повеќе од 90 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 по Рихтер,...

Европа7 часа

Нуклеарен физичар: Не заборавајте што има Украина потпишано со Кина

Нуклеарниот физичар и поранешен пратеник Тончи Тадиќ ја коментира посетата на кинескиот претседател Шји Џјинпинг на Москва за N1. „Кина...

Европа7 часа

Белгиската полиција убила пациент, кој имал ладно оружје во психијатриска клиника

Белгиската полиција денеска застрела и уби пациент што носел ладно оружје во психијатриска клиника во Брисел, соопшти локалното Обвинителство. Според...

Европа7 часа

Руската Црноморска флота цел на напади со дронови

Руската Црноморска флота во раните утрински часови успешно одби напад со површински беспилотни летала на заливот Севастопол, на Крим, објави...

Европа8 часа

Тајната што Путин ја чува како очите во главата – мрачните детали ги знаат само најверните соработници

Секој потег на рускиот претседател Владимир Путин често е предмет на анализа на западните медиуми. Уште од почетокот на инвазијата...

Македонија19 часа

„Навиваше за мене и тогаш кога не требаше, се гледаме стари“, напиша Џамбазов по веста за смртта на Мешковски

Доајенот на македонското глумиште Димче Мешковски почина по долго боледување во својот дом во Лос Анџелес, САД.  Колегите актери преку...

Македонија23 часа

Два месеци се ковал планот за бегство од „Идризово” преку тунел кој бил копан под стари објекти

Затворениците осудени на високи казни со месеци го подготвувале планот за бегството од „Идризово“. Управата за извршување на санкциите информираше...

Македонија23 часа

Дете од Скопје натепано од дефектолог, модриците ги пријавиле родителите

Родители од Скопје забележале повреди околу ушите кај нивната малолетна ќерка. Осомниечна е дефектолог која му држела приватни часови на...

Македонија24 часа

(Видео) Снимка од тунелот во Идризово, полицијата со детали како осум осудени спремале бегство

Полицијата објави видео од тунелот и детали за планот за бегство на затворениците осудени на високи казни. Според информациите од...