Контакт

Надворешна политика

Иванов: Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана

Објавено пред

 

Јавна благодарност до Унгарија која покрена иницијатива со барање до Советот на ЕУ да се отфрли и осуди тиранската платформа, искажа македонскиот претседател Ѓорге Иванов во понеделникот на средбата со унгарскиот колега Адер Јанош во Будимпешта.

 

На средбата Иванов и Јанош разговарале за политичката состојба во Република Македонија, како и за можните излези од оваа криза која земјата со години ја држи во заложништво, јави известувачот на МИА.

 

Иванов, како што рече, му укажал на тоа што досега тој има преземено како претседател на РМ и она што му го овозможува Уставот на РМ.

 

Во контекст на тоа додаде дека за разлика од уставите на другите држави, нашиот Уставот е недоречен и имаме голема уставна празнина за вакви состојби кога не може во првиот обид да се избере влада.

 

„Особено се усложнува состојбата што сега имаме влијание од друга држава во внатрешните работи во Македонија со изготвување платформа, која е постизборна и која опфаќа прашања што ние сметаме дека досега се затворени со Охридскиот рамковен договор и со Уставот“, истакна македонскиот претседател.

 

Иако, како што рече Иванов, очекувавме досега да биде осудена и отфрлена таа платформа на туѓа држава која отвора прашања во Македонија досега тоа не е случај и се плашиме дека ова може да биде преседан кој ќе го користат други дражави да вршат притисок, како што се случува во последно време и во некои други земји.

 

Иванов одговарајќи на новинарско прашање посочи дека ургентно е потребно конститутивната седница на Собранието на РМ да биде завршена, да се избере претседател и да можат активностите кои ги имаме како држава, нормално да се спроведуваат.

 

Во контекст на тоа порача дека мнозинството треба да се откаже од тиранската платформа за да може да го добие мандатот за да се формира влада која ќе почне да се справи со сите овие предизвици. „Има правни пречки кои би се совладале, доколку заврши конститутивната седница, и има политичка пречка, а тоа е да се отфрли и осуди платформата од Тирана“, рече Иванов.

 

Унгарскиот претседател пак рече дека не е во негова наделжност да одговори на прашањето во врска со решавањето на политичката криза во Македонија, туку тоа е надлежност на македонскиот Уставен суд.

 

Тој додаде дека од разговорот заклучил оти македонскиот претседател се стреми за изнаоѓање решение во согласност со неговата заклетва како претседател на РМ и со одредбите на македонскиот Устав и дека само едно такво решение би било прифатливо.

 

Двајцата претседатели на средбата размениле мислења и за состојбите во регионот, односите меѓу двете земји, како и унапредување на соработката во повеќе области меѓу Македонија и Унгарија.

 

„Досегашната поддршка, пријателството и солидарноста помеѓу Унгарија и Македонија треба да биде пример како една земја членка на ЕУ треба да се однесува со земја која е кандидат за член во Унијата“, рече Иванов.

 

Унгарскиот претседател истакна дека скоро 10 години на Македонија и се нудат позитивни, но лажни забелешки и ветувања во поглед на евроинтеграцијата. – По лажните и празни ветувања сега е дојдено времето за започнување вистински преговори помеѓу ЕУ и РМ, рече тој.

 

Унгарија, како што посочи, е една од државите кои на Македонија и дадоа безрезервна поддршка и помош за справување со илегалната миграција.

 

На средбата станало збор и за најавите за втор мигранстки бран и за продолжување на соработката во насока на разрешување со сите предизвици кои можат да се случат во овој период кога се чувствува раздвиженост не само од Блискиот Исток, туку и од Африка кон Европа.

 

Шефот на македонската држава рече дека очекува ЕУ и НАТО внимателно да ја разгледаат реалноста со која се соочува Македонија и нашиот регион и во овие тешки моменти да испратат силна порака за нашата европска и евроатлантска перспектива, а не да ја блокираат Македонија и оваа статус кво состојба со евроинтеграциите во Македонија да предизвикува огромна фрустрираност кај нашето население.

 

Попладнево македонскиот претседател ќе има средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан и со претседателот на Парламентот на Унгарија Ласло Ковер./крај/мф/

Македонија

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Објавено пред

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека за Грција би било голема победа ако постигне решение да се додаде одредница на името Македонија.

„Го браниме националниот став“, рекол Ципрас по состанокот со градоначалникот на Солун, Јаник Бутарис. Критичарите на преговорите со Македонија ги нарекол будали. „Ништо нема да предадеме, туку се обидуваме да вратиме нешто што други предадоа пред 70 години“, рекол тој.

„Нашиот северен сосед повеќе од 70 години има државен ентитет кој бил во југословенската федерација, а потоа е наречена независна држава, наречена ‘Македонија’, носејќи го името без никаква одредница, а кое се однесува на антички грчки свет и на огромна културна градина на грчка Македонија. Го враќаме тоа, и не е лесно“, рекол Ципрас.

Додал дека Македонците немаат никаква врска со Александар Велики и дека нивните корени се словенски и албански и дека тоа тие го признаваат.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Џафери за обвинувањата од Шешељ дека е терорист: Немам потреба да одговарам никому

Објавено пред

Од

Немам потреба да одговарам никому, јас не сум тука на повик од политичка партија туку во официјална посета од народниот парламент, изјави Талат Џафери во интервју за српската телевизија Н1 по изјавата на лидерот на Српската радикална партија, Војислав Шешељ, дека Џафери е терорист. Шешељ исто така запраша во кое својство е дојден Џафери во Белград и кој всушност го повикал.

„Бев повикан од страна на претседателката на Собранието. Јас сум фокусиран на причината поради која сум тука, а не да се оптоварувам со партијата на Шешељ и неговите изјави“, рече Џафери.

Претседателот на македонското Собрание во интервјуто говореше и за насилниот упад во парламентот на 27 април присетувајќи се дека и при неговиот избор за министер за одбрана, исто така, имало протести, но покрај сè, не се чувствува како контраверзна личност.

„Што се однесува на мојот избор за претседател на Собранието, историјата се повторува со оглед на тоа дека мојот избор за министер за одбрана во 2013 година, исто така, беше проследен со протест. Мојот избор во Собранието секако дека беше легален и легитимен и покрај сите постапки на сегашната опозиција во смисла на попречување на работата на парламентот. Не се сметам за контраверзна личност, јас ги извршувам моите обврски онака како што ми се доверени“, вели Џафери.

Прикажи повеќе...

Македонија

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Објавено пред

Од

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги продолжат разговорите со медијаторот на Обединетите нации за спорот со името, Метју Нимиц. Се очекува средбата да започне во 9 и 30 часот по локално време, односно во 15 и 30 часот по македонско време.

По средбата се очекува министрите да дадат изјави. Тоа што е познато е дека Македонија во оваа рунда преговори замина со предлогот за Република Илинденска Македонија кој на јавноста ѝ го претстави премиерот Зоран Заев по средбата со неговиот грчки колега Алексис Ципрас во Софија. Овој предлог, сепак, според пишувањата на грчките медиуми, не е прифатлив за Грција која упорно бара име со временска или географска одредница. Грција, исто така, порача дека ќе преговара само врз основа на четирите предлози на Нимиц: Република Северна Македонија, Република Горна Македонија, Република Вардарска Македонија и Република Македонија (Скопје).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија31 минута

Заев се сретна со Папата: Кирил и Методиј се темел за врските меѓу Македонија и Ватикан

Светите браќа Кирил и Методиј се силни темели за историските врски меѓу Република Македонија и Ватикан. Ваков е заклучокот од...

Македонија1 час

Каруселот од плоштад преместен во паркот кај авионот во Аеродром

Од плоштадот во центарот на Скопје, вртелешките и возот се преместени во паркот кај авионот во населбата Аеродром. Реквизитите се...

Македонија3 часа

Ципрас: За Грција ќе биде голема победа ако има одредница пред името Македонија

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, ги оценил денешните преговори за името во Њујорк како критични и чувствителни и рекол дека...

Македонија5 часа

Џафери: Груевски е во психолошка криза

Претседателот на Собранието , Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиjа запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола...

Европа6 часа

Долгоочекуваната уредба на ЕУ за заштита на личните податоци стапи на сила

Од денеска стапи на сила општата уредба на Европската Унија за заштита на личните податоците која Европскиот Парламент ја усвои...

Вести7 часа

Објавено видео од уништувањето на полигон за нуклеарни проби во Северна Кореја

Северна Кореја, во присуство на странски новинари, уништи полигон кој тврди дека служел за нуклеарни проби. Дописникот на „Раша тудеј“...

Вести7 часа

Ким му одговори на Трамп

По одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг соопштиле...

Македонија8 часа

Продолжуваат преговорите за името во Њујорк

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Њујорк треба да ги...

Македонија8 часа

Пoсебен сообраќаен режим во Скопје поради празникот Задушница

По повод верскиот празник Задушница денеска како и во деновите од викендот (25/26 и 27.05) во периодот од 06 до...

Македонија8 часа

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет1 ден

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев и Борисов на заедничко чествување на Свети Кирил во Рим

Премиерот Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација  денеска, во рамките на посетата на Република Италија и...

Топ1 ден

Ракометар на „Металург“ нападнат по синоќешниот натпревар

Дваесет и двегодишниот ракометар на „Металург“, Ф.К. од Битола бил нападнат синоќа по завршувањето на ракометниот натпревар помеѓу неговиот тим и...

Свет1 ден

„Имате 48 часа да ги напуштите САД“ – Америка протера двајца венецуелски дипломати

САД наредиja протерување на двајца венецуелски дипломати, како одговор на одлуката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро да протера двајца...

Македонија1 ден

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна...

Македонија1 ден

Истрагата за убиениот словачки новинар води до Албанци од Македонија

Истрагата за убиството на словачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница ги донела истражителите до албански бизнисмени од Македонија, кои...

Македонија1 ден

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Денеска и утре министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се одржат нова...

Топ1 ден

Во тешка сообраќајка во Штип загина 21-годишна девојка

Во тешка сообраќајка во Штип, утрово животот го загуби двесет и едногодишна девојка од Свети Николе. Сообраќајката се случила на...

Македонија1 ден

Денеска дожд и грмежи, од утре потопло време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни...

Македонија1 ден

ЈСП со изменет возен ред поради двата празника

Денеска и утре возниот ред на автобусите од јавниот превоз ќе биде изменет поради двата празника, 24 Мај – Денот...

Досие