Контакт

Надворешна политика

Иванов ја одложува посетата на Австралија, причина политичката состојба и тензиите помеѓу ЕУ и Турција

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, донесе одлука за одложување на посетата на Австралија. Политичката состојба во земјата и тензиите меѓу ЕУ и Турција за прекин на договорот за мигрантите се причините поради кој претседателот Иванов нема да ја реализира посетата на Австралија, соопштуваат од Кабинетот на претседателот Иванов.

 

Посетата предвидуваше средби на македонскиот претседател со државниот врв на Австралија. Претседателот Иванов требаше да оствари средби со генералниот гувернер, премиерот, спикерот, претседателот на Австралискиот Сенат, со претставници на македонско-австралиската група на пријателство во Парламентот на Австралија, како и со претставници на македонската заедница во Австралија./крај/мф/бс

 

Македонија

Џафери со членови на делегацијата на Комисијата за европски прашања на Албанија: Во фокусот регионалната сорабтока

Објавено пред

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, оствари средба со членовите на делегацијата на Комисијата за европски прашања на Република Албанија, во состав Јорида Табаку, претседателка, и членовите Етилда Ѓонај, Флутура Ачка, Орландо Ракипи, Крешник Чолаку и Лавдрим Краш. На средбата присуствуваше и Арбер Адеми, претседател на Комисијата за европски прашања на Собранието.

dobivaj vesti na viber

Џафери ги оцени билатералните односи како одлични, без отворени прашања и со интензивна соработка во области од заеднички интерес. Нагласи дека двете држави се наоѓаат во скрининг-фаза со Европската Унија и изрази надеж дека Република Северна Македонија, која за разлика од Албанија има дополнителни услови, ќе успее до крајот на годината да ги исполни, со цел да продолжат преговорите по кластерите. Во однос на регионалната соработка, се осврна на резултатите од последниот самит на Берлинскиот процес и постигнатиот напредок во слободното движење на граѓаните од шесте земји од регионот, а во однос на реализацијата на инфраструктурните проекти истакна дека од исклучително значење за двете земји е изградбата на патишта, енергетското и железничкото поврзување во рамките на Коридорот 8, со цел поголема размена на луѓе, стоки и услуги.

Претседателката на Комисијата за европски прашања на Албанија, Јорида Табаку, заблагодарувајќи се на срдечниот прием, ја поздрави како многу корисна иницијативата за средба меѓу членовите на сродните комисии. Изрази пофалби за претседавањето на Република Северна Македонија со најголемата регионална безбедносна организација ОБСЕ, а во однос на договорите потпишани во рамките на Берлинскиот процес изрази уверување дека нивната побрза имплементација ќе донесе конкретни бенефити за граѓаните во регионот. За процесот на евроинтеграции, изрази надеж дека пречките ќе бидат надминати и двете држави до крајот на годината ќе преминат во следната фаза на преговори. За соработката меѓу двете држави на полето на културата, образованието и медиумите изрази очекување таа да се интензивира, а за Коридорот 8 надеж дека ќе биде завршен многу бргу.

Двајцата соговорници се согласија дека добрите соседски односи го движат регионот напред, како и дека постои потенцијал пограничните општини од двете држави да настапуваат со заеднички проекти пред европските фондови.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ќе испорачаме реформи и одлучност, а ЕУ да испорача членство во догледно време, порача Маричиќ

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во видеообраќање од Бечиќи, каде што присуствува на состанокот на министри за ЕУ, по повод завршувањето на претседавањето на Црна Гора со Процесот за соработка во Југоисточна Европа, порачува дека ќе бидат испорачани резултати од наша страна, но бара и ЕУ да испорача членство во догледно време.

dobivaj vesti na viber

„Регионот веќе направи позитивни движења, сега е време ЕУ-интеграцијата да земе полн замав. Дојдено е време за сериозен план за проширување од страна на ЕУ. Конкретен план со кој ЕУ ќе покаже дека не само со зборови туку и со дела е фокусирана на евроинтеграцијата на регионот. Ние ќе испорачаме реформи и тешки одлуки, а ЕУ да испорача членство до догледно време“, вели Маричиќ.

Во врска со преземањето на претседавањето на Северна Македонија со Процесот за соработка на Југоисточна Европа како еден од главните форуми за регионален дијалог, Маричиќ посочи дека тоа е „додадена вредност на нашата посветеност на градење општество засновано на демократски вредности и економски просперитет со јасна визија за иднината на регионот како целосно интегриран во Европската Унија“ укажувајќи дека за време на претседавањето „Северна Македонија ќе остане силно посветена на унапредување на регионалната економска соработка и инфраструктурно поврзување, владеење на правото, човековите права и функционирање на демократските институции“.

Потребна ни е политичка волја и одговорност од сите политички субјекти, рече тој, со цел да продолжиме да напредуваме во преговорите со ЕУ и за македонските граѓани да испорачаме подобар животен стандард, а за државата економски раст.

„Членството на Западен Балкан во ЕУ, без сомнеж, е инвестиција во европскиот мир и безбедност, со заедничка акција да го направиме достижно и реално“, додаде тој.

Денеска, во Бечиќи се одржуваат два состанока на министрите за ЕУ и министрите за надворешни работи како активности со кои Подгорица завршува со претседателството со Процесот за соработка на Југоисточна Европа, а го презема Северна Македонија, официјално од 1 јули.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шекеринска од прославата на ДУИ: Треба да ги разбереме оние што се против уставните измени

Објавено пред

Поранешната министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, смета дека треба да се разберат оние граѓани што се против уставните измени. Според неа, тие не се против ЕУ, туку се плашат од тоа дека ќе има и други барања.

dobivaj vesti na viber

„Тезата дека нема алтернатива, според мене, не функционира. Многумина што ја поддржуваат тезата за уставни измени треба да ги разберат и оние граѓани што велат не. Главно се Македонци, но тој број не е за потценување. Најголем број од луѓето што се против уставните измени не се против ЕУ. Не треба да ги убедиме дека ЕУ е важна, некои знаат повеќе и од нас. Тој отпор не доаѓа од отпорот против ЕУ, туку од стравот дека ова не е крај. И тој страв не е нереален. Се плашат дека по тоа, ќе има нови барања“, вели Шеќеринска и додаде дека тие им должат на овие граѓани. „Ако молчиме, тогаш и ние сме соучесници“, предупреди таа.

Според Шекеринска, војната во Украина ја сменила геополитичката карта за проширување на ЕУ.

По толку години, избира да биде оптимист, но сепак смета дека многу е потешко за малите држави, кои, како што вели, мора да знаат да ја читаат геополитичката карта.

„Кога големи држави прават стратешки грешки, тоа е грешка и има цена, но кога мали држави прават грешки, тоа е катастрофа. Сите анализи покажуваат дека летоска нѐ очекува многу тешко лето. Во најдобро сценарио, влегуваме во продолжен период на геополитички ривалитет. Треба да знаеме кај сме. Според мене, фер е да ги поставиме отворено прашањата. Дали вистински е возможно дека војната во Украина ја смени геополитичката карта, па сега има поголем апетит за проширување? Одговорот е да“, рече Шеќеринска.

Шекеринска зборуваше на дебатата „Европски фронт“, организирана по повод годишнината на ДУИ во хотелот „Александар палас“ во Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

На нож дочекано разрешувањето на кардиохирургот Јовев: „Не вирее професионалец овде“, „Меџити, добар ли си со глаата?!“

Разрешувањето на кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија наиде на бурни реакции во јавноста, како од фелата, така...

Македонија6 часа

Мицкоски: Ќе дојдам на лидерска и ќе кажам не за уставни измени по бугарски диктат

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашната дебата во Велес насловена како „Развојни политики за стабилна економија“ се осврна за...

Топ7 часа

МВР со информации за несреќата кај „Борис Трајковски“: повредени се две лица

Две лица се повредени во сообраќајната несреќа на булеварот 8-ми Септември во близина на спортскиот центар Борис Трајковски. Според информациите...

Македонија8 часа

Останува во притвор првиот уапсен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“

Притворот на скопјанецот осомничен за двојното убиство во чаршиското кафуле „Шиша бар“ е продолжен на 30 дена. Од Обвинителството за...

Македонија10 часа

(Видео) Функционерите во хотел, фракционерите под шатор на дожд – две роденденски прослави на ДУИ

Додека функционерите за роденденот на ДУИ се собраа во хотелот „Александар палас“ во Скопје на дебатата „Европски фронт“, фракционерите се криеја под шатор...

Регион10 часа

Пукање во Љубљана, две лица убиени, главниот град на Словенија под полициска опсада

Истрели одекнале во Љубљана околу 15 часот, јавува N1 Словенија. Како што соопштија од полициската управа во Љубљана, две лица...

Македонија12 часа

Меџити за разрешениот Јовев: Тој е кадар на Венко, нема да има директори што спијат, ова е само почеток

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, го разреши кардиохирургот Сашко Јовев од функцијата директор на Кардиологија и предводник на тимот што...

Македонија12 часа

Силувал шестгодишно девојче, ресенец искористил можност додека жртвата си играла со неговата внука

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за...

Македонија14 часа

(Видео) Дамева против сите во Судскиот совет: Ниту треба ниту сум морала да знам за судските постапки на мојот сопруг, дома не разговараме за тоа

Експретседатеката на Судскиот совет, Весна Дамева, на денешната седница повторно е во центарот на вниманието на колегите, кои инсистираа да...

Македонија14 часа

(Видео) Условни казни за директорите Бесими и Етеми за пожарот во тетовската болница, докторот е ослободен

Ексдиректорот на болницата во Тетово, Флорин Бесими и поранешниот економски директор на болницата Артан Етеми се огласени за виновни за...

Македонија16 часа

(Видео) Нови циркуси во Судскиот совет – хајки, нервоза, довикувања и расправии

Нови расправии и обвинувања во Судскиот совет. Точка на дневен ред е судирот на интереси на експретседателката Весна Дамева за...

Македонија17 часа

Жирафата Каспер пцовисала од салмонела во скопската Зоолошка градина

Жирафата Каспер пцовисала од инфекција со салмонела, дознава „Макфакс“. Според патохистолошката анализа до која дојдовме, Факултетот за ветеринарна медицина констатирал...

Свет18 часа

Гори енергетска централа во Белгород, дрон фрлил бомба, тврди руски гувернер

Гувернерот на рускиот град Белгород соопшти дека во тој регион избувнал пожар во енергетска централа. Вјачеслав Гладков, гувернерот на Белгород,...

Вести18 часа

Србите десетти ден околу општинските згради во Косово, ситуацијата не се смирува

И денеска Србите се собираат во близина на зградите на локалната самоуправа на северот од Косово, каде што се спречени...

Свет18 часа

Русија тврди дека спречила голема украинска офанзива: „Се обидоа да навлезат таму каде што сме најранливи“

Руските воени власти соопштија дека спречиле голема украинска офанзива во регионот Донецк. „Целта на непријателот беше да ја пробие нашата...

Вести18 часа

Детали за драмата на небото над Вашингтон: пилотот на „цесна“ не реагирал, подигнати воени авиони, го пробиле звучниот ѕид за време на потерата

Воздухопловните сили на САД ги активираа борбените авиони „Ф16,“ за да го гонат лесниот патнички авион „цесна“, кој го наруши...

Македонија18 часа

21 година постоење – ДУИ и фракцијата со одделни прослави

Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска одбележува 21 година од своето основање. Од раководството на ДУИ соопштија дека организирале панел-дискусија...

Свет1 ден

(Видео) Илјадници Полјаци излегоа на улица во Варшава на протест против власта

Илјадници Полјаци од целата земја се собраа во Варшава на голем марш на покана на лидерот на опозицијата и поранешен...

Македонија1 ден

Сопственикот на „ДоказМ“ однесен во „Идризово“, сајтот исклучен, доменот сѐ уште во негова сопственост

Марјан Стаменковски од „ДоказМ“ намалената затворска казна, започна да ја издржува во затворот „Идризово“. Истовремено, се уште не е спроведена...

Македонија2 дена

Денови се бројат до одлуката на Врховен дали аболициите од Иванов ќе важат

Иднината на аболициите дадени од експретреседателот Ѓорѓе Иванов ќе се знае пред почетокот на судската ферија, а до крајот на...